fanelul

Legislatie - Regulamentul rutier

Recommended Posts

și la mașini a devenit obligatoriu să mergi cu luminile aprinse ziua

Doar in afara localitatilor ziua, in oras si in afara localitatilor in conditii de vizibilitate scazuta sau noaptea ;)

• Upvote 2

Intrucat pe vremuri am avut permis de biciclist (in 1988), imi aduceam aminte vag ca parca in Decretul 328/1966 si in Regulamentul de aplicare a acestuia, normele erau usor diferite. Asa ca am cautat sa vad cum era atunci.

Art 62 din Regulamentul de aplicare a Decretului 328/1966, aprobat prin Hotararea Consiliului de Ministri nr. 772/1966:

"Se interzice biciclistilor:

a) Sa circule cu bicicleta fara a fi echipata cu frana eficace, sonerie, o lumina alba indreptata inainte, precum si o lumina rosie sau un dispozitiv reflectorizant indreptat inapoi"

Deci pe vremea aia nu se facea nicio distinctie, fie ziua, fie noaptea, era interzis sa circuli fara toate aceste dotari.

Intre timp, s-au disociat interdictiile:

-cea permanenta, zi si noapte, privind franele si soneria;

- cea circumstantiata (conditii de iluminare si de vizibilitate), privind luminile, reflectorizantele, vestimentatie cu elemente reflectorizante.

A mai aparut o diferenta, inainte trebuia sa ai in spate "o lumina rosie sau un dispozitiv reflectorizant", acum e cu "si".

Daca legiuitorul ar fi dorit sa pastreze interdictia privind luminile si reflectorizantele, atat pe timp de zi, cat si pe timp de noapte, nimic nu il impiedica sa o lase asa. Daca totusi a considerat necesar sa nuanteze, inseamna ca asta a vrut sa faca, nu e o greseala de redactare.

Din păcat nu cunosc un avocat, dar am întrebat un consilier juridic și a spus, citez: "având în vedere că nu se specifică timpul zilei când trebuie să ai montate farul + lumina roșie, da îți poți lua amendă". Este vreun avocat pe aici? :P

am facut scoala de ofiteri (in rezerva) la jandarmi.

Tot respectul!

Deci, ca sa fim bine intelesi, daca pe mine ma amendeaza un politist pentru ca nu am far si stop ziua, nici nu ma gandesc sa incerc sa ii tin lectii de drept, am sa il rog doar sa consemneze la observatii conditiile de vizibilitate si de iluminare din momentul constatarii contraventiei (sa scrie ceva de genul "Circulatia se desfasoara in conditii de iluminare naturala si buna vizibilitate") iar apoi ma duc sa contest sanctiunea in instanta. Stiu ca nu ar avea rost nici sa ma dau mare, nici sa il injur, nici sa incerc sa il conving ca greseste.

Foarte util, nu m-aș fi gândit la asta. *-:)

Doar in afara localitatilor ziua, in oras si in afara localitatilor in conditii de vizibilitate scazuta sau noaptea

Corect, dar de menționat:

Art. 44 din OUG 195/2002 nu stabileste ca aprinderea luminilor de intalnire si pe timpul zilei este obligatorie in localitati si nici ca aceasta ar fi obligatorie numai in afara localitatii.
Pur si simplu, acest articol stabileste ca aprinderea luminilor de intalnire este obligatorie si pe timpul zilei atunci cand se circula pe autostrazi, pe drumuri expres si pe drumuri nationale europene.
De aici se intelege ca in Bucuresti sau in orice alta localitate trebuiesc aprinse luminile de intalnire si pe timpul zilei, numai daca se circula pe un drum national european sau pe un drum expres care strabate localitatea, pentru ca autostrazile nu traverseaza localitati.

SURSA: http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_223179/Amenda-lumini-de-intalnire.html

SURSA:

Eu zic sa iei in calcul si spiritul legii, pe langa litera ei.

Adica Ovidiu nu-i tot una cu Bucuresti si marele sfatuitor ContSters193759 ar putea sa interpreteze superficial.

Sa-l vad eu pe-ala care-a condus autoturismul si-a fost amendat la Universitate ca n-a avut lumina pe timp de zi si-apoi mai vorbim.

a spus, citez: "având în vedere că nu se specifică timpul zilei când trebuie să ai montate farul + lumina roșie, da îți poți lua amendă". Este vreun avocat pe aici? :P

Pai si eu am zis ca nu poti lua amenda? Am admis ca pana si eu, eu insumi, Maria Mea, unicul... pot lua amenda pe tema asta. Am zis ca daca o iau, o las moarta cu lectiile in strada si ma duc in instanta sa contest sanctiunea. Da, politistul din strada, care are in porthart OUG-ul si il citeste, va intelege ca trebuie sa imi dea amenda ca nu am far ziua. Nu stiu la ce ar folosi, dar trebuie sa fie acolo, la inventar.

Hai sa mai luam un text de lege: trebuie sa ai catadioptri portocalii fixati pe spitele rotilor. Trecand peste faptul ca acest text ignora existenta rotilor cu dunga alba reflectorizanta pe anvelopa (si care sunt omologate si legale in aproape toate statele Europei, de unde s-ar putea naste alte si alte probleme juridice, de uniformizare a legislatiei comunitare), deci facand abstractie de asta, acei catadioptri trebuie sa fie fixati pe spitele rotilor. De unde rezulta ca biciclistii rutieri care au roti fara spite, nu au voie sa circule pe drumul public pentru ca nu au cum sa monteze catadioptri in conditiile prevazute de lege.

Ah, apropo de politisti locali/comunitari, mai tineti minte speta cu biciclistul roman, amendat in Koln pentru ca nu avea doua manete de frana pe ghidon (pentru ca asa e prevazut in legislatia germana)? L-a amendat politia lor locala cu 35 de euro parca, si apoi si-au cerut scuze. In speta, biciclistul amendat avea o singura mana. 

Bogdan e mai nasol pe inserat pentru ca n-o sa stie politistul unde sa incadreze fapta,pe lumina si fara dispozitive sau pe intuneric fara dispozitive sau cu dispozitivele de iluminat neaprinse,s-ar putea sa zica mai stai vreo 10 minute sa se intunece sa te amendez ca lumea :) e ca in bancul ala cu mortul de pe strada edgar quinet,pentru ca militianul nu stia sa scrie edgar quinet,a tras mortul pe strada academiei :)

• Upvote 3

:))))

Da, legislația ce se aplică bicicletelor este foarte veche și ar trebui actualizată:

- faza cu spițele și catadioptrii portocali;

- faza cu trecutul pe roșu când faci viraj la dreapta, desigur, cu acordare de prioritate;

- faza cu distanța minimă ce trebuie păstrată față de un biciclist;

Sunt curios, cine se ocupă de actualizarea "codului rutier", adică unde putem trimite solicitări pentru modificarea codului rutier? Singur,  cu siguranță nu o să se modifice :D

Bogdan e mai nasol pe inserat pentru ca n-o sa stie politistul unde sa incadreze fapta,pe lumina si fara dispozitive sau pe intuneric fara dispozitive sau cu dispozitivele de iluminat neaprinse,s-ar putea sa zica mai stai vreo 10 minute sa se intunece sa te amendez ca lumea :) e ca in bancul ala cu mortul de pe strada edgar quinet,pentru ca militianul nu stia sa scrie edgar quinet,a tras mortul pe strada academiei :)

Din pacate, nu e chiar banc. Tot prin facultate ni s-a relatat un caz real, cu un cadavru gasit de catre politia transporturi feroviare, pe terasamentul caii ferate. Si ca sa scape de munca si sa il scoata in afara ariei lor de competenta, l-au transportat putin mai departe de calea ferata si l-au lasat acolo, in competenta politiei nationale.

Unele guri spun ca si bancul cu Edgar Quinet si Academiei, ar fi tot real.

• Upvote 1

Sunt curios, cine se ocupă de actualizarea "codului rutier",

Nu se ocupa nimeni, ca nu "iese" nimic....Daca-ntrebai de piste era altceva :P

• Upvote 1

Nu se ocupa nimeni, ca nu "iese" nimic....Daca-ntrebai de piste era altceva

Nu, nu, la modul serios. Cine propune modificările pentru codul rutier? Adică cineva trebuie să scrie draft-ul, de unde pleacă treaba?

Alte exemple de interpretare diferita a textelor de lege, chiar la nivel de declaratii oficiale de la Politia rutiera:

http://www.opiniatimisoarei.ro/esti-biciclist-in-timisoara-tu-stii-ce-rol-au-pistele-de-biciclete-din-dreptul-trecerilor-de-pietoni-trebuie-sa-cobori-sau-nu-din-sa/20/08/2015

(primaria spune ca biciclistii au voie sa traverseze pe bicicleta, pe pistele marcate, politia rutiera spune ca "nu sunt asa siguri, asteapta instructiuni" :) )

Peste putin timp, vine o declaratie oficiala de la Politia Rutiera:

http://www.opiniatimisoarei.ro/esti-biciclist-in-timisoara-am-aflat-ce-rol-au-pistele-de-biciclete-din-dreptul-trecerilor-de-pietoni-ce-spune-politia-rutiera/10/09/2015

Mult mai corect de data asta, insa inca nu este 100% corect! Biciclistul care traverseaza pe o pista de biciclete care face parte din drumul cu prioritate (indiferent ca e amenajata in carosabilul drumului cu prioritate, sau adiacent acestuia) are prioritate fata de vehiculul care vine de pe drumul fara prioritate, chiar daca acesta nu vireaza, ci merge drept.

Doar ca in acest caz, prioritatea nu este data de art. 135 lit.g din regulament (Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarele situatii: g) cand efectueaza un viraj spre stanga sau spre dreapta si se intersecteaza cu un biciclist care circula pe o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare;), ci de art. 129 alin. (1) din regulament ((1) Vehiculul care circula pe un drum public pe care este instalat unul din indicatoarele avand semnificatia: "Drum cu prioritate", "Intersectie cu un drum fara prioritate" sau "Prioritate fata de circulatia din sens invers", are prioritate de trecere.)

Propuneri de modificare ale codului rutier le fac internele mai precis cei de la circulatie,cu ele merg in guvern,aici pot fi date direct ca ordonante simple sau de urgenta sau se pun pe site si se asteapta opinii ale cui doreste(de care nu tine nimein cont) apoi se pot trimite la parlament pentru aprobare, daca trec de ambele camere merg la promulgat la presedinte. Modificarile la regulamentul de aplicare al codului rutier se fac doar prin hot. de guvern de catre guvern(adica de min interne-pol rutiera)

Ce anume ii determina pe politistii din Timisoara sa amendeze biciclistii? Motive gen sonerie si catadioptrii. Mersul pe piste trasate pe trotuar, piste impracticabile..... de unde atata exces de zel? Am fost acolo, am vazut pistele de biciclete: sunt niste trasee imaginare pe trotuar, borduri, obstacole, impartirea spatiului ingust cu pietonii si multe aletele fac asa numitele "piste" niste linii de vopsea inutile. Strazile Timisoare au suficient spatiu pentru niste marcaje pe prima banda a carosabilului. In Sibiu si Brasov  marcajele pentru biciclete sunt pe partea carosabila a strazilor.

Politistii aia din Timisoara sunt ciudati rau,s-au luat de Corul Regal din Olanda care canta in Piata Libertatii  pe gratis pentru cei care nu isi permisesera sa ii vada la Opera pe bani si i-au amenintat ca ii amendeaza daca nu pleaca imediat(probabil pentru ca nu cantau manele),de primar ce sa mai zic ii lasa pe toti tzigaunerii sa blocheze orasul cu masinile lor de furat si considera ca biciclistii sunt problema.Asa se vede de la Bucuresti :)

• Upvote 5

Da, Timisoara e tare ciudata din punctul de vedere al ciclismului.

Pe de o parte se incurajeaza ciclismul ca transport alternativ si agrement, pe de alta parte, amenzi pentru orice fapte reale sau imaginare.

Au facut o gramada de piste (ca or fi bune, ca or fi rele, dar macar sunt). Au cam inceput sa le interconecteze ca sa nu mai dea amenzi pentru traversari neregulamentare. Dar inca sunt departe de o retea integrata.

Pe de alta parte, inainte de toate traversarile au scris "STOP" indiferent ca e drum cu prioritate sau fara. O aberatie pe care nu am vazut-o nicaieri prin Europa, nici macar in Serbia despre care credeam ca e in urma noastra la acest capitol.

Trecand peste faptul ca acele marcaje sunt in contradictie cu regimul prioritatilor instituit prin lege, fragmenteaza (daca ar fi cineva sa le respecte) orice incercate de deplasate normala.

Au mai facut o chestie ciudata, unele traversari le-au vopsit in verde. Am patit cu un taximetrist care a vrut sa dea peste mine cand traversam pe pista, a oprit si m-a trantit pe jos (era si baut, daca nu ma inseala pe mine mirosul) sustinand ca trebuia sa ma dau jos pentru ca nu sunt pe pista, "pistele sunt alea vopsite in verde". Degeaba e marcaj, daca nu e vopsita in verde.

Primarul ii trimite pe cei de la politia locala sa dea amenzi si sa "dreseze" biciclistii, pentru ca cica primeste sesizari de la pietonii si soferii nemultumiti de comportamentul biciclistilor.

Acum au introdus si sidtemul public de bike - sharing, si e adevarat ca sunt multi care folosesc bicicletele fara sa stie mare lucru nici despre prioritsti, nici despre reguli in general.

Cele mai frecvente exemple sunt biciclistii care cand traverseaza se dau jos si imping bicicleta pe pista de biciclete, sau cei care raman in sa, trec pe trecerea de pietoni impingandu-se cu picioarele pe asfalt... cica ei in momentul ala nu mai sunt biciclisti.

Momentan e cam varza, soferii inca nu dau prioritate cand e cazul, pistele sunt de multe ori ocupate de pietoni (pentru asta inca nu s-a facut nicio actiune politieneasca), ori cu masini stationate (nici cu astea nu are nimeni treaba).

Intre timp primarul se preface mare biciclist, inchizand intr-o sambata pentru 2 ore o artera circulata ca sa se dea el cu inca 10-15 cetateni cu bicicleta pe acolo. Asta dupa ce -zice el - nu a mai mers de 40 de ani pe bicicleta. Normal ca avea nevoie de o ditai artera ca sa se dea cu bicla, ca sigur nu ar fi reusit sa isi tina echilibrul pe pistele inghesuite pe care le-a inaugurat prin oras.

Dar ce sa spun? Eu sunt multumit ca de un an jumate am mai mers de trei ori cu masina la servici, in rest doar cu bicicleta. Am cam 80% piste de acasa la sevici, ceea ce mi se pare rezonabil. Asta este, lucrurile inainteaza cumva, inspre bine.

• Upvote 1

Asa este. Bune sau rele, dar exista. Si eu am aproape 90% din drumul spre servici piste. Si parca, prezenta feminina e majoritara.

Incredibil! De ultima ora: in toata zona centrala a Timisoarei, se va interzice circulatia bicicletelor. Pentru ca asa vrea primarul.

http://www.opiniatimisoarei.ro/biciclistii-interzisi-de-tot-in-centrul-istoric-al-timisoarei-la-orice-ora-si-pe-orice-anotimp-ce-restrictii-noi-au-aparut-in-oras/25/09/2015#OptmGallery[5605b595a86ee]/9/

• Upvote 1

Ca sa se inteleaga mai bine care e problema: toate strazile din zona centrala a Timisoarei, au fost recent inchise circulatiei, cu scopul de a fi amenajate ca zone pietonale. Intrucat este vorba de o arie extinsa, s-a convenit sa fie deschise si pentru biciclete, ca sa se incurajeze folosirea bicicletelor in zona centrala, in locul autovehiculelor.

Acum se interzic si bicicletele, raman doar pietonii. Si vorbim de strazi largi, pe care mai demult circulau masini in ambele sensuri, plus trotuare. Deci ar exista loc destul sa se faca acolo piste de biciclete. Dar nu, doar pietoni. Biciclistii sa se plimbe pe acolo unde s-a trasat o pista ingusta, pe un trotuar care si asa era dinainte ingust.

Normal ca I se pare totul foarte periculos in materia circulatiei cu bicicleta, normal ca biciclistii i se par un pericol pentru cei din jur, pentru ca isi da seama ca el insusi este un pericol. Iar, cum el este cel mai bun, inseamna ca restul biciclistilor - cu siguranta- sunt un dezastru.

Bicicliştii nu aduc bani...

Asta e o falsa impresie. Cred ca majoritatea forumistilor avem macar o masina si probabil si un apartament pe care platim impozit. Sigur, nu cat o terasa, dar ceva ceva tot iese si de pe urma noastra.

Să fiu mai direct: dacă traversezi centrul cu bicicleta, la primar nu-i ajunge nici un ban în buzunar.

Dacă vrei să deschizi o terasă în centru, trebuie băgaţi bani la primar în buzunar ca să obţii aprobările.

• Upvote 4

Incredibil! De ultima ora: in toata zona centrala a Timisoarei, se va interzice circulatia bicicletelor. Pentru ca asa vrea primarul.

http://www.opiniatimisoarei.ro/biciclistii-interzisi-de-tot-in-centrul-istoric-al-timisoarei-la-orice-ora-si-pe-orice-anotimp-ce-restrictii-noi-au-aparut-in-oras/25/09/2015#OptmGallery[5605b595a86ee]/9/

De și mai ultima oră...

http://www.opiniatimisoarei.ro/nicolae-robu-suntem-in-civilizatia-automobilului-gata-cu-ziua-fara-masini-la-timisoara/28/09/2015

Măh, cât dă prost să fii?

Acu' dacă întreb prietenii/cunoștințele: nimeni nu l-a votat ;)) A ieșit și el ca și Oprescu :D

Între timp la proștii dă franceji.