fanelul

Legislatie - Regulamentul rutier

Recommended Posts

Lui Iulian Bulai i-am scris când a anunțat inițiativa să aibă în vedere la modificarea legislației și chestiuni de siguranță cum ar fi obligativitatea depășirii bicicliștilor la > 1m/1.5m și altele. O răspuns pozitiv, apoi vedem ce și când a fi.

Chiar si la prezentarea TdF 2018 a fost o discuție legată de distanța obligatorie de 1.5m, au făcut un tricou pentru asta. Se poate vedea pe letour.fr

19 minutes ago, Mookyama said:

Chiar si la prezentarea TdF 2018 a fost o discuție legată de distanța obligatorie de 1.5m, au făcut un tricou pentru asta. Se poate vedea pe letour.fr

Da, atata ca distanta aia obligatorie e prevazuta in codul rutier francez de cand lumea si pamantul (si de altfel cam peste tot in Europa de vest), iar soferii, in marea lor majoritate, o si respecta. In schimb in UK e mare nebunie, pentru ca acolo soferii aparent sunt mult mai nesimtiti in trafic cand vine vorba de ciclisti, de unde si numarul deloc neglijabil de inregistrari cu conflicte si chiar batai intre soferi si biciclisti pe la ei. In Franta singurii care mai fac scandal uneori sunt soferii care nu fac diferenta intre astea doua panouri si expediaza verbal ciclistii pe pistele de biciclete.

PHOTO-ARTICLE-1-VELIB.jpg  

Cu astia ma cert cu tot dragul si ii invit politicos sa reciteasca codul rutier.

Pe facebook multi viteji necunoscatori sunt deci cer parerea celor avizati, biciclistul greseste aici? Eu zic ca nu greseste legal dar greseste ca nu semnalizeaza depasirea.

In viata reala, dac-as semnaliza de fiecare data cand depasesc mi-ar mai trebui cel putin o mana-doua.

In plus, manevra de depasire a biciclistului are loc cu vreo 50 de metri mai inainte de evenimentul in cauza si este executata fara niciun pericol pentru trafic. 

Legal insa, ar fi trebuit sa semnalizeze.

Altfel, e clasic: conducatorul auto schimba directia de mers fara sa se asigure, presupunand ca n-are cine sa mai circule pe banda din dreapta; biciclistul isi tine banda. 

Ce trebuie remarcat: biciclistul stie ca se afla in "unghiul mort" si evita coliziunea, bravo lui.

si totusi noi trebuie sa stam atenti si sa anticipam ce vrea soferul de la viata. aici trebuie spus ca experienta soferului ca si ciclist este nula si atunci noi trebuie sa compensam . Nota bene ca totusi a semnalizat "intentia" de a vira. intr-un trafic aglomerat unde se face ambuteiaj toti gresim : nervos. 

si o chestie pe care am observat-o eu : folositi lumina intarmitenta si in timpul zile . aceasta atrage un pic atentia soferului cand tu esti in drepta lui. in fiecare dimineata chiar daca ii ziua cand merg la servici traversez un pod care este tot timpul aglomerat in perioada aceea. de cum apar in spate cu luminitele cum vad ca multi soferi vireaza stanga spre pentru a-mi face spatiu intre ei si bordura.

eu zic ca si ciclistul avea un procent de vina daca se acrosau pt ca el venea din stape fiind pe banda  a doua iar  vehicolul din fata are prioritate mai ales ca si semnaliza intentia de a face drapta.  

I-auzi, are prioritate pentru că semnalizează. L-)

cred ca citesti selectiv si intelegi ce iti doresti.

da sa stii ca am ajuns sa apreciaz faptul ca cineva semnalizeaza " intentia" (ma repet) avand in vedere ca putea sa semnalizeze (si nu o data am vazut) actiunea in sine . 

poate intelegi si tu ce vreau sa spun . da avea prioritate . si sa iti mai spun o surpriza aflata de la un agent de politie de circulatie intr-o situatie aproape similara in care mi-a spus unde trebuie sa fie urmele in urma unui accident pe masina pt al incadra la neacodare de prioritate. nu il cunosc si nu ma cunoaste agentul. iar din filmare nu avea nici o sansa biciclistul sa ajunga in zona respectiva.

a si daca chiar crezi ca greste soferul poti sa mergi cu filmarea la politie . sunt tare curios ce vor spune . filmarea in asemenea caz constituie proba, tot agentul respectiv mi0a sugerat acest lucru "filmarea incidentului o ai ?"

vad ca esti din Baia Mare. poti sa vorbesti cu Cristescu Stefan (concetatean cu tine) pt ca si el era victima la indicentul respectiv. 

si mai un argument lagal pe care  doresc sa il studiez si apoi am sa revin cu un alt post 

Art. 135 Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarele situatii:
g)cand efectueaza un viraj spre stanga sau spre dreapta si se intersecteaza cu un biciclist care circula pe o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare;

ce intelegi de aici ??

Dupa ce m-am uitat de mai multe ori eu zic ca soferul greseste iar daca se intampla un accident era 100% raspunzator pentru neacordare de prioritate la schimbarea benzii. Ciclistul ocoleste regulamentar (chiar daca nu semnalizeaza) prin stanga masinile parcate si merge pe banda 1 moment in care soferul ii "ia fata".

to "Special "

pot sa iti dau dreptate pt ca faptic asa este dar din punct de vedere legislativ nu si sa iti spun si de ce . nimeni nu spune in lege ca bicicleta poate depasii fara sa streaca banda . in legislatia spune "vehicolul" si implicit depasire inseamna schimbarea directiei si benzii de rulare . deci biciclistul a schimbat banda chiar daca el nu a trecut dincolo de linia intrerupta. 

acum ma uitam prin legislatie daca si undeva spune ca la schimbarea benzilor conducatorul are obligatia sa se asigureca nu incurca circulatia pe sensul celalt de mers... deci asigurarea era prin insasi faptul ca camionul stationa pe banda intai . plus biciclistul putea sa semnalizeze faptul ca trecea spre banda a doua pt ca o facea in lateralul spate a masinii . biciclistul este obligat sa meraga pe partea dreapta a benzii de rulare deci era pe banda a doua.  \

sa presupunem ca prima banda este libera da? si biciclistul vrea sa schimbe banda pt ca la un moment dat trebuie sa faca stanga sau ceva deci el trebuie sa se asigure ca cel din spate in il vede ce vrea sa faca si doi tot el trebuie sa fie atent la cel din fata . 

in cazul de fata biciclistul era si mai in dreapta fata de masina adica unghiul mort este cu desaversire titular. deci ... concluzie biciclistul o incaseaza . doi in fata politistului nu poti sa ii dovedesti ca soferul nu s-a asigurat pt ca nici in filmare nu poti sa iti dai seama dar soferul a fost regulamentar prin faptul ca manevra a facut0o regulamentar. 

in trafic fi si sofer si ciclist ..... 

Scrisesem ceva, dar am renunțat: 

53 minutes ago, iouman1 said:

deci biciclistul a schimbat banda chiar daca el nu a trecut dincolo de linia intrerupta

+ un articol din legislație care n-are nicio legătură cu cazul de față căci biciclistul nu circula pe pista de biciclete. Noaptea minții.

On 11/10/2017 at 6:42 PM, crk said:

In viata reala, dac-as semnaliza de fiecare data cand depasesc mi-ar mai trebui cel putin o mana-doua.

In plus, manevra de depasire a biciclistului are loc cu vreo 50 de metri mai inainte de evenimentul in cauza si este executata fara niciun pericol pentru trafic. 

Legal insa, ar fi trebuit sa semnalizeze.

Altfel, e clasic: conducatorul auto schimba directia de mers fara sa se asigure, presupunand ca n-are cine sa mai circule pe banda din dreapta; biciclistul isi tine banda. 

Ce trebuie remarcat: biciclistul stie ca se afla in "unghiul mort" si evita coliziunea, bravo lui.

Am lucrat pe masina de interventie, tin sa te contrazic ca nu e nevoie de a doua mana. Unu. Iar doi, biciclistul de ce ma rog a gresit? El isi tinea partea. Legat de punctul mort, un biciclist la cate aspecte in trafic e necesar sa fie atent? Pai iti zic eu : gropi, masini stanga, semafoare  dreapta, masini dreapta, semafoare sus, aspectul in care pedaleaza si siguranta acestuia, atat pentru el, cat si pentru vehicolul pe care il face in trafic. In schimb, un sofer ce face? Se scarpina in cur, la propriu, cand face cate o gafa. Eu, la tipul respectiv, ii bateam frumos in geam, si il intrebam la fel de frumos, ce faci nene?! Ma depasesti ca sa imi tai calea? Nu puteai astepta UNA secunda in spatele meu, iti paraliza piciorul pe acceleratie? Care punct mort, mama draga @crk, cum poti sa ii dai dreptate soferului, cu semnalizare sau NU, cand soferul a trecut pe langa gagiul pe bicicleta si pe care l-a vazut, era oare inconstient ca era in dreapta  lui si ca ii parcheaza in fata? Scuza-ma, daca ai mentalitatea asta chiar si tu ca biciclist, probabil nu stii,  desi sper sa nu stii ca biciclist fiind un adevarat ghinion precum observi, ca pui viata altora din trafic in pericol. Un sofer, daca stie ca trebuie sa  caute un  loc de parcare, pune avariile merge incet inainte sau semnalizeaza din timp dreapta, incetineste, si lasa vehicolul DIN FATA sa mearga mai departe fara sa il depaseasca si sa ii taie calea.

De ieri:

- o vaca cu permanent, cu Logan, nu ca ar conta, face stanga in intersectie cu 70-80km/h in a 3-a, nu de alta,  risca sa rastoarna biata masina; mai si bombaneste ca nu m-a vazut si pleaca mai departe.

- o masina de gunoi parcata ilegal, fiind pe banca 1, eu mergeam ca si soferul de mai sus pe  marginea (exact  pe  marginea) benzii 2. Vine un idiot din spate si aproape ca intra in mine si zice ca de nu imi tin banda si ca de ce nu am  semnalizat din timp f aptul  ca vreau sa depasesc  groapa de  gunoi. Atata i-a  trebuit  pentru ca  am  sechele legat  de pastrarea distantei  regulamentare  in  trafic,  caci asa  am avut primul meu accident de masina, ca sofer, politia m-a gasit pe mine vinovat, gagiul de la asigurari imi era amic si am dat politia in judecata. S-a "dovedit" ca politia a luat spaga...omul intrase in dreapta mea, caci altfel, trebuia sa il pup in curul masinii, nu? Iar la cretinul de mai sus, ii zic, ce distanta aveai tu, ma, de mine? Erai in spatele meu la vreo 20 m, eu am facut stanga si am semnalizat, da? (da, a confirmat) si tu vorbeai la telefon si  te durea in p...da ca eu am familie acasa. A bombanit ceva si l-am prins la intersectie, i-am zis sa dea geamul jos si l-am facut muci. Normal ca a tinut-o pe a lui si zic, eu nu inteleg ce treaba ai tu cu biciclistii...a taiat-o iar, l-am prins din nou. A dat-o la pace si  cand sa plec a zis "nu aveti  ce cauta pe strada". Mamamaaaaammaa, atat i-a trebuit!  M-am intors  inapoi,  zic ce  ai zis, mai zi o data ce ai zis mai devreme, unde trebuie sa stam noi? Ca eu am lucrat pe salvare si ca...zic si nu ti-e putin rusine, mai, nesimtitule, dupa ce o faci de oaie, imi mai pui si viata in pericol, chiar tu, care te bati cu pumnii in piept ca ai lucrat la salvare?! A taiat-o scurt...I-am explicat frumos, daca gunoierul deschidea o portiera, daca facea o miscare sa imi punea  viata in pericol,  intram in el  pentru ca nu mi-ai acordat prioritate, nu-i asa? Tu ai vrut sa iti faci loc si sa ma depasesti pe aceeasi banda!

- ma intorceam de la Mihailesti, ma prinde ora 18 caci mi s-a stricat schimbatorul fata si a fost nevoit sa schimb cu mana lantul pe foi, iar pe foaia mare  nu  statea  de nici o culoare, hamster fiind, dupa cativa km, m-am chinuit sa ajung macar acasa, intr-un final am reusit sa ridic cu  mana schimbatorul si  sa las macar lantul  sa treaca. Am ajuns acasa cu ochii rosii de la noxe, media de la 30+, am ajuns la 27...nu ca ar conta, zic ca a fost trafic infernal. 

Vine un idiot din spate, in taie calea fara semnalizare, isi lasa mandra si ii zic din mers, tracand pe langa ei, ii zic ceva legat de semnalizare. Si imi vad mai departe de drum, eram prea obosit. Ma ajunge din urma si se ia de mine ca de ce merg pe "jumatatea drumului". Zic, nene, nu stiu ce scoala ai facut tu, dar eu cam 50-60cm de bordura si e plin de gropi  si canale neprotejate pe aici, probabil as sta nitel mai aproape. Tu, care erai singur in momentul respectiv, ai tinut sa treci al vreo 10cm de mine ca sa parchezi in fata mea. Ca nu am ce cauta....CE?! Zic, da-te jos din masina sa iti arat cum se conduce! A taiat-o...eram rosu la fata, cred ca il faceam afis pe masina lui de firma.

Am o boala pe soferii care se caca pe noi, la propriu, in trafic, de fereasca Dzeu. Ieri ma gandeam la filmele acelea gen Mash cu acei curieri din NYC. Sa vina in Romania, sa vada BC si sa vedem daca mai fac ce fac in filme :) Zilnic se intampla accidente si mai ales sunt loviti biciclisti in trafic pentru lipsa acordare prioritate si ca ei sunt in masina si ii doare in basca. Cand am ajuns acasa guma de protectie de la Garmin era plina de praf nisipos, pulbere fina, pe care noi o inhalam in trafic; mi-e mila de cei care fac commuter in orasul asta...

• Like 1

@Mookyama mno io zic să mai citești o dată ce a zis @crk că te-ai luat degeaba de el :D 

• Upvote 1

@crk e om fain, nu m-am luat de el intentionat, mi-a sarit tandura doar ca ii tine partea soferului. Putea fi chiar si cineva din familie, ii ziceam la fel :) 

-

@paulrad Sa imi aduci aminte sa dau, nu o bere, ci mai multe :D Am intrat pe post sa vad ce au zis unii altii.

Paul Rad Asta înțelegi când citești și ești semi-analfabet... ca 47% din populația țării.

@crk daca am inteles gresit legat de faptul ca ii tii parte soferului , imi cer scuze. Desi, eu am inteles altceva din postul tau.

deja suntem offtopic pe aici. 

era vorba ion topic de modificari ale codului rutie pt biciclete. .

legal vorbind da biciclistul pica in groapa .daca citit legislatia domnul ciclist a gresit . 

si restul este cancan.

si soferii gresesc dar si noi gresim in aceeasi masura.

PS

tocmai m0am intors la servici fiinf iesit cu bici in oras si l-am bagat si la pi---- it pe unu care vede ca vreau sa fac stanga si semnalizez el fiind la vreo 30 m de mine si inca accelereaza. evident am franat (incercam sa ma lansez pt ca incepe o urcare) curul in cinci directii si nesimtitul vorbeste la telefon mai departe.

@ paulrad . dupa cum stii sau ar trebui stii ca sa introdus in codul rutier ca o masina daca trece pe langa un biciclist trebuie sa pastreze o distanta de 1,5 m intre el si biciclist ?

si acum intrebarea inversa dar daca un biciclist depastete o masina oare ce distanta trebuie sa pastreze?

si in cazul in speta biciclistul unde ar trebui sa se afle fata de camionul pe langa care a trecut ?

articolul acela la care faceam referire nu ii in "noaptea mintii" ci ii singurul caz in care se acorda prioritate de dreapta unui ciclist inafara de intersectiile semnalizate corespunzator cu acordare de dreapta. 

poate doreai sa iti fac in ghilimele ca sa iti dai seama ce vreioam eu sa iti spun  

• Haha 1

Ma distreaza  textele, ma amuza prostia si ma intristeaza ceea ce vad in Romania.

Primul are avatar un motocislist. Daca compar nr de bikeri morti vs nr de biciclisti morti, nu stiu zau ... Plus ca omul nu circula haotic, pe trecerea de pietoni a facut stanga, fiind o  gramada de masini  parcate ilegal, precum Loganul pe trecerea de pietoni. Omul a depastit prin stanga, corect, pe aceeasi banca. Cati idoti poate cuprinde o tara? Nenumarati...si de astia ne lovit zilnic, nu doar in trafic.

Al  doilea cred ca uita cate nesemalizari, cate treceri pe linia continua sunt din partea masinilor in trafic. Nu zic ca au  procesat corect baietii respectivi, era weekend, probabil liber fiind dimineata.  90% din masini ar fi facut la fel in situatia data.

"Ionel Cumpata Biciclistul eate de vina sa mi-o s**ă. :))) in primul rand circula haotic fara sa semnalizeze,,,,, pentru a schimba banda de sens intindem mana orizontal in directia pe care vrem sa o urmam.... Asadar trebuia trantit la pamant,"

"Dulcianu Vasile-Florinel Biciclistul! Sunt o grămadă de pedalagii care nu au nici o treabă cu legislația şi respectarea ei şi a celorlalţi participanţi la trafic! Dar au pretenții de respect de la şoferi! Sâmbăta trecută sau duminică la 09,30 când a plecat plutonul de la bike rehab de la Casa de Cultură, au făcut stânga împrejur pe banda continuă vre-o 20 de inşi ! Ce să mai comentăm ?"

@iouman1 poti explica nitel legat de legal?

Pai asa am patit si eu, cu d-nul "fost" sofer pe salvare. Nu am presupus de ce e fost, nu e treaba mea, dar puteam sa ii intorc nitel cutitul in inima, dulce acrisor :D Daca aveai camera, iar politia era cool, aratai asta unui agent pe motor, il alerga nitel si jap o amenda. Politia ar trebui sa dea amenzi aspre pentru vorbitul la telefon in trafic.  Suntem in 2018  acusi, aveam blue tooth, casti, handsfree, etc..da-o in mama ei de treaba.

-

Apropo de neatentie, in aceeasi zona filmata mai sus, vine din spate un gagiu, da un bip, amandoi fiind la semnafor asteptand verde. El in spatele meu, doua biciclete mai in spate. Imi intorc intuitiv capul,  ma uit la el, el la mine si scoate capul pe geam

El "Frumos  ar fi sa semnalizezi cand faci...."

Eu "Frumos ar fi sa fi atent nitel in trafic..."

El "Pai nu ai semnalizat"

Eu "Nu zau" si zambesc :)

El  "Sigur, nu te-am vazut"

Eu "Zi-mi te rog  ceva, ce vezi  in spatele meu?"

El "Doua biciclete"

Eu "Mersi, vezi ca am semnalizat" Si zambesc.

El "El, pai te-am vazut sigur, nu ai semnalizat"

Eu "Daca nu semnalizam, bicicletele nu erau in spatele meu...erau probabil lovite de o masina  care a iesit neregulamentar de pe strada si am observat inainte de a ajunge in intesectie, printre masini. Era o duba parcata in intersectie, a fost riscant"

El "Inteleg, dar frumos era sa  semnalizezi, caci te puteam lovi"

Din stanga mea, se lasa un geam si se aude "Dle, va luati degeaba de ei, ar trebui sa fiti mai atent in trafic. Erati in spatele meu, oamenii astia au semnalizat primul si ultimul, noi fiind 3, apoi ati intrat in spatele lor, eu dorind sa fac stanga, aici, in intersectie, de asta sunt in stanga lor. Si tind sa cred ca omul are dreptate, nu ati fost atent in trafic"

Omul si-a cerut scuze, a venit verde, s-a primit "bipul" lung de Bucuresti, desi era weekend...se c*c* unul pe el probabil, am plecat toti mai departe.

Nici eu nu sunt zen in trafic, dar cand  vezi ca apare ditamai bot masina din dreapta, chiar nu am cum sa sar peste...efectiv nu am cum si instinctiv trag stanga cu toate riscurile pe care le stiu, dar asa lucreaza creierul uman...

Mookyama citeste Codul rutier cu atentie, de la inceput pana la capat. aici ma refer de la primul articol pana la ultimul si apoi la regulqamentul de aplicare a Codului rutier. ai sa vezi multe lucruri logice si multe un pic s-au mai mult anapoda . se vedeti un pic ca multi tantalai inca nu deosebesc termenii de vehicul , autovehicul , becicleta , moped , motocicleta.... si asa mai departe . din aceasta cauza am dat in judecata polituia romana pt ca am fost amendat pe E60 sau DN13 cum ca imi este interzis cu bicicleta si ca exista un semn pt asa ceva . mare atentie la orisice termen care apare . \

deci legal ...

Ce imi place cum dezbateti voi Codul Rutier folosind o gramatica foarte aproximativa a limbii romane...

you-think-grammar-is-a-motherfucking-gam 

• Upvote 3
  • Haha 1

Legal, conducatorul Opelului a incalcat prevederile
Articolul 54 din OUG 195
(1) Conducătorul de vehicul care executa o manevra [..] de trecere pe o altă bandă de circulație [..] este obligat să semnalizeze din timp și să se asigure că o poate face fără să perturbe circulația sau să pună în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic.

In caz de accident, manevra generatoare a evenimetului ar fi fost schimbarea benzii de catre conducatorul Opelului. Nu conteaza daca biciclistul depasea, semnaliza, se scobea in ...

Edited by CipM
typo
  • Upvote 7

CipM

da si ce te face sa crezi ca nu a facut-o si anume asigurarea ?? 

te0ai uitat sa vezi ce facuit ciclistul? cum a ajuns in pozitia respectiva ? 

24 minutes ago, CipM said:

Legal, conducatorul Opelului a incalcat prevederile
Articolul 54 din OUG 195
(1) Conducătorul de vehicul care executa o manevra [..] de trecere pe o altă bandă de circulație [..] este obligat să semnalizeze din timp și să se asigure că o poate face fără să perturbe circulația sau să pună în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic.

In caz de accident, manevra generatoare a evenimetului ar fi fost schimbarea benzii de catre conducatorul Opelului. Nu conteaza daca biciclistul depasea, semnaliza, se scobea in ...

59 minutes ago, iouman1 said:

deja suntem offtopic pe aici. 

legal vorbind da biciclistul pica in groapa .daca citit legislatia domnul ciclist a gresit . 

si restul este cancan.

Citeste ce a zis @CipM mai sus ^

Cancan? Ei na :) Pai, daca erai lasat afis pe camioneta respectiv in locul tipului respectiv, probabil ca faceai cancan. Chiar si nelipit de camioneta, cred ca te deranja nitel atitudinea soferului...

In general, paza buna, trece primejia rea. Ce am observat, unii soferi, daca discuti cu ei, uneori amiabil, au o doza de mustrare de constiinta, ceea ce ma bucura si sper sa fie mai atenti in trafic. Chiar ne nevoie sa fim pedepsiti ca sa invatam din greselile noastre? Cred ca am trecut de nivelul de maimuta de ceva mii de ani. Cel putin o parte dintre noi :) Si e valabil si pentru noi. Daca uneori fac stanga, brusc, fara sa semanlizez, desi apare o tanti dintre masini, pe interzis, fara sa se asigure si face 2 pasi in fata mea si o intreb "Ce faceti, tanti?" si da din umeri, soferul din stanga cu ce e vinovat? Ca nu m-a depasit la o distanta safe? Probabil. Insa ridic mana, imi cer scuze si merg mai departe. Ce sa fac, sa ma opresc sa ii explic ca asa si pe  dincolo? Asta e o intamplare tot de ieri. Desi e la ordinea zilei.

Observ acu ce ai scris. Pe langa ca citesti printre randuri, esti enervant si insistent. Daca de x ori a mers in slalom, a mers pe o roata, a facut tumbe si s-a uitat la firme p0rn in timp ce era pe bicicleta, e treaba lui. A pus pe cineva in pericol in trafic? Nu. In momentul cand Opelul a facut ce a facut, pentru ca la asta ne referim acum si discutam, detaliu specificat de CipM foarte clar, ce asigurare vezi tu ca a facut Opelul respectiv? Tu ai vazut unde semnalizeaza? Vrei sa iti desenez? In generala am luat locul 2 pe Romania la desene trafic, despre trafic, circulatie, ciclism, teste ciclism si cum se comporta un ciclist in trafic, etc...Daca si un copil de 8 ani poate intelege, tie de ce iti este asa de greu sa intelegi ca soferul a gresit?  Zi ce nu intelegi si iti explicam.

iouman1, dovada ca soferul Opelului s-ar fi asigurat ar fi fost sa nu perturbe circulatia biciclistului si/sau sa nu-l puna in pericol. Nu trebuie sa faci dovada ca te-ai asigurat, important e sa nu perturbi si sa nu pui in pericol. Multi se asigura dar nu te vad, creierul lor nu proceseaza ... Daca poti sa mergi fara sa perturbi sau sa pui in pericol altfel decat prin asigurare (poate te ghideaza careva cu drona) ....
Repet, nu conteaza ce a facut biciclistul. De cand biciclistul a intrat pe trecere, a mers in paralel cu Opelul cale de vreo 4-5 lungimi de masina, adica vreo 15-20m, timp in care a fost in permanenta vizibil in oglinda exteriora de pe dreapta. Timp berechet pt sofer sa-l vada daca s-ar fi asigurat. Iti spun eu ca nu s-a asigurat, a presupus ca printre el si duba nu avea cum sa treaca alta masina iar alti participanti la trafic nu mai exista ...

Soferul a incalcat o regula de baza pe care actualmente ma chinui s-o scrijelesc in creierul unui membru al familiei: nu dai de volan catusi de putin fara sa arunci o ultima privire in oglinda exterioara (dupa ce ai semnalizat si te-ai asigurat cel putin o data) chiar daca esti singur pe sosea, chiar daca esti singur in propriul garaj unde nu mai e nici macar o musca (cu alte cuvinte, trebuie reflex, nu gandire!). Printre alte motive: biciclisti, scuteristi, moto ...

• Upvote 2

nu treb sa te enervezi ... 

avand in vedere ca biciclistii sunt mici ca volum si deci nu sunt asa vizibil in trafic nu te mira ca nu esti vazut . plus ca ceea ce ti0am spus trebuia sa se aseze in spatele masinii pt ca trecea pe banda a doua . si pana sa ajungui la asticolul 54  este cale lunga. iti trimit un link despre o initiativa care aparent nu are treaba ce desbatem. 

este vorba de pozitionarea biciclistilor in trafic plus si faptul ca nu exista vizibilitate buna  pt ca asa este fenomenul fizic. se specifica ca trebuie sa stam atenti in fata si nu in lateral. 

stai flexat ca m0am lipit in trafic de un rahat de dacie 13oo pt ca persoana (femeie) a calat motorul la un stop fara sa puna avariile macar . 

o fi inteles copilul de 8 ani si dar tot nu ai inteles ca biciclistul nu era corect incadrat . si anume in spatele masinii. nu intelegi ca legal nu ai voie sa depasesti o masina pe dreap[ta iar daca o faci macar aplide o luminita si fi sigur ca te vede soferul... o faci pe riscul tau . nu mai venii in fata sa imi spui ca ai tashpe mii de copiii acasa care te trag de pantaloni. nu este relevant . cand se duce politaiul si ia masuratori de la accident ca tu esti lipit i se rupe de tine pana in momentuil in care tu circulai corect. si nici atunci nu sunt sigur ca te va incadra corect aici facand referire la aciidentul din ALBA IULIA intr0un sens giratoriu.

eu cand fac greseli in trafic mi le asum indiferent ca sunt sau nu pe bicicleta masina sau pieton.

si de cand sunt sofer si cand trec pe trecerea de pietoni pana nu vad ca masina inclina botul  si anume ca franeaza nu ma angajez in traversare

daca voi nu stiti sa preveniti ceva ce stii ca se poate intampla sa nu va fie cumva ca va veti lipiciosi in trafic.

nu are rost sa va mai spun ca poti sa eviti greselile altora printr0o conduita preventiva corecta  in general 

hai pa  

|PS 

De 1 Dec o sa disec la un sprit  toata treaba cu niste  reprezentanti de  vaza ai ciclismului din mai multe zone ale tarii si poate atunci ma conving ei ca am o parere gresita ...... sau poate invers. 

Adica noi suntem niste idioti, iar cei cu care vei pedala de 1 Decembrie sunt minti (mai) iluminate. Daca e asa, ne jignesti. Suntem si noi oameni, iar daca nu impartasim aceeasi parere cu tine, nu inseamna ca noi gresim. Iar "niste reprezentanti de vaza ai ciclismului din mai multe zone ale tarii", srly?! :) Desi cred ca ai avut dreptate cu vaza, daca asta ti-a fost intentia. 

Copilul de 8 ani eram eu, vad ca nu s-a inteles. Iar biciclistul mergea paralel cu Opel, serios, explica te rog frumos, prin ce miracol a depasit biciclistul masina respectiva? :)) Vezi ca youtube are slow motion. Man, esti cu capul, fara suparare. Degeaba te superi pe mine. Biciclistul era pe banda 1, Opelul pe banda 2, chiar nu ai observat nici macar aspectul asta? Altfel, ai vazut tu 50m semnalizare? Chiar trebuie "minti din vaza", Aladdin si duhul strazii ca sa vezi detaliile astea? :P 

O sa scriu pe fb " Daca nici noi nu le observam, ce te mai astepti la fortele legale? Nu stiu in ce cotlon de tara, ce era, ce spaga, cum ati reusit unii sa va luat permisul de conducere, dar ar  fi indicat sa stati acasa, uitati-va la TV, beti o bere, mergeti cu tramvaiul, busul, taxi...e ok, legal, frumos si lasati oamenii sa isi vada de trafic si viata. Legile in trafic pe langa ca sunt prost aplicate, se sanctioneaza la fel de prost." E bine sa ai camera pe masina, asta e clar. Dar mai ales pe bicicleta.

Dar cum imi zicea un amic, nu trebuie sa multumesti pe toata lumea :)

DRP28FB.jpg

Capitolul-6-Partea-1-manevre-dep%C4%83%C