iacobdoc

Adaptor QR de 10 mm la QR standard, butuc spate

Recommended Posts

Cred ca asta va fi cel mai scurt post ever dar doresc sa impartasesc o experienta recenta.
A venit vremea povestilor la gura sobei. Ei bine eu nu vreau.
Am un trainer pentru care am nevoie de un quick release cu capete metalice.
Pana aici totul in regula.
Problema e ca am dorit sa pot pune pe el struto-camila Fuji care are quick release cu diametru de 10 mm (butuci Novatec pe rulmenti) dar cu capete inadecvate montarii pe trainer.
Ideal ar fi fost sa folosesc un quick release cu capete de otel, rotunjit pe care il aveam pe acasa.
Se cerea un adaptor adecvat pe latimea butucului, de la 10 mm, la diametrul quick releas-ului standard.
Am gasit solutia folosind un ax de butuc spate pentru quick release, care are standard, diametrul de 10 mm.

QF5pzH0.jpg

wbyTzvC.jpg

Restul este evident.

Asa am facut si eu cand a trebuit sa tractez un trailer.

Piulitele pentru trailer aveau filet interior de 5mm, iar axul butucului era tot Novatec de 10mm.

Nu ma mai satisface solutia asta pentru ca axul are lungime de 145 mm si ar mai fi loc de unul de 150 mm. Drept urmare am urmatoarea intrebare:

Unde pot gasi sau face un adaptor? Caracteristicile ar fi: lungime 150 mm, diametru extern 9,85, diametru intern 5 mm, material: ideal otel, in cel mai rau caz alama.

Rezista aluminiul la asa ceva? Plus ca e de 10 mm. Io zic ca cel mai simplu e ceva facut pe un strung fix cu cotele alea, dar strungar care sa faca asa ceva dintr-un otel sanatos nu gasesti asa usor...

@@pinkbike Este o varianta doar ca mi se pare ca structura ar fi mai vulnerabila comparativ cu un cilindru.

@@otsdr Asta e foarte aproape de ce am nevoie. Ca sa o spun pe aia dreapta, nu stiam nici cum sa caut. Pe langa indicatia directa e important ca gasesc in categoria adaptoare de la 12 mm si nu de la 10 mm si apoi ca exista pentru throw axle.