toni34

Ergo-power/ defect... Reparatie?

Recommended Posts

Va salut domilor.

Respestivul este de fapt un 105 pe 9 viteze (stiu ca se numesc dual-controale, dar nu da bine in titlu).

Necazul s-a intamplat cand bicicleta a fost surprinsa de o furtuna puternica cu mult vant si praf.

Acum manetele au ramas traumatizate; nu mai vor sa impinga deraiatorul de pinioane.

Deci schimb, schimb pana ajung la pinionul cel mai mare si raman acolo pt ca inapoi nu mai functioneaza.

Ce sa fac? Voi ce ati facut cand vi s-a intampat asa?

Pana vor posta baietii eu ma "inarmez" cu o surubelnita si merg sa rezolv defectul.

Daca voi posta la sectiunea "Cumpar dual-controale 105" inseamna ca operatiunea de reparare a esuat...

eu nu as desface ergo de la schimano. daca gresesc sa ma contrazica cineva si sa si spuna cum se desfac si remonteaza corect. eu as pune niste ulei pentru mecanisme fine .

cred ca a pus ovidiu o poza cu un grup. era ceva gen:"Foarte multe piese mici ca niste epsiloni bine alesi".

nu m-as baga

Deja sunt plin de ulei pe maini. Maneta mea arata ca... o broasca disecata.

A fost bagat mult ulei pana acum si tot nu s-a remediat problema.

Am gasit acolo multe si complicate mecanisme. Seamana cu o mini cutie de viteze.

Voi incerca sa fac toate operatiunile de pana acum, dar in sens invers, sa vad si eu cum a aparut dual-controlul. Glumeam. Aviz aceleratorului de particule.

Salut mestere am gasit ceva pentru tine sper sa te ajute

Este vorba de niste clipuri in care iti arata demontarea si montarea unui ergopower.

Daca te consideri norocos, noroc !

cred ca la tony e vorba de schimano...

Asa este, Shimano 105 pe 9 viteze.

Multumesc tare mult "florentzo", chiar daca este pt Campa videoclipul, apreciez gestul.

Eu dupa doua ore de "exporari" in interiorul manetei, cand desfaceam si curatam ultima piesa, am gasit vinovatul pt nefunctionarea schimbatorului. Este vorba de un mic si prapadit (amarat, minuscul) piciorus de plastic. El (piciorusul de 3 mm) si-a permis sa se rupa, facand astfel tot sistemul bun de nimic...

Merg sa trag cateva cadre sa vada tot poporul de ce costa doua manete o caruta de bani.

In prima poza se poate vedea una dintre cele mai mici piese.

In a doua poza sunt toate piesele dintr-o maneta.

Se observa si piesa defecta. Apropo, daca aveti acea piesa si doriti s-o vindeti spuneti-mi si o cumpar.

Eu am desfacut tot, acum ma poate ajuta cineva sa pun toate piesele la loc? Evident, nu pe gratis.

:mrgreen:

Cred ca te plictiseai tare daca ai reusit sa desfaci nebunia.

Piesa aia nu o sa o gasesti niciodata la un magazin.

:mrgreen:

Cred ca te plictiseai tare daca ai reusit sa desfaci nebunia.

Nici vorba. Eram hotarat sa-l repar ca sa pot merge maine la snagov. Acum deja incep sa ma gandesc sa pun ghidonul de contratimp. Ala are schimbatoare propii, dar nu are manete de frana... Devine frustrant; dupa ce am dat zeci de milioane stau cu doua biciclete in casa, una mai defecta decat cealalta.

Poate te ajuta :D :idea

Ooo, formidabil. Sincer nu mai aveam nici o speranta ca-mi voi aminti unde a fost fiecare piesa. Multumesc domnule Frank.

Acum trebuie doar sa fac rost de piesa defecta si sa ma pun pe ansamblat.

Toni34 esti un adevarat mecanic daca ai desfacut, reparat si asamblat maruntaiele alea.

Eu am dat zvon in tara la "De la lume imprumutate..." in legatura cu subiectul asta si sper sa primim cateva povesti vanatoresti cu ergopowere:tongue:

De la Shimano nu am gasit o carte tehnica, un clip sau o farama de sursa de inspiratie. Trebuie sa fie, dar cand este nevoie nu se gaseste:cry:

http://cycle.shimano-eu.com/publish/content/cycle/seh/nl/en/technical_service/movies.html nu pot sa deschid si sa vizualizez.

Pe www.shimano.com detaliile sunt destul de restranse, dar ce este drept, gasesti de la multe produse de la ei.

Edited by florentzo

OFF TOPIC

Multumesc domnule Frank.

Parca ma simt mai bine fara "domnule" :D.

nu pot sa deschid si sa vizualizez.

Am deschis si vizualizat eu, dar este vorba de un dual-control pt mtb si arata doar cat de eficienta este noua tehnologie care iti permite sa franezi si sa schimbi vitezele fara sa schimbi pozitia mainii. Multumesc oricum.

Am gasit de vanzare o maneta Tiagra de stanga (100 ron) si ma intrabam daca se gaseste piesa mea acolo.

Toni34, pai o cumperi, o desfaci, ca acum stii cum si vezi daca are piesa care-ti trebuie tie:D.

Acum lasand gluma la o parte, bravo ca ai avut nerv sa desfaci asa un mecanism complicat. Cred ca 8-9 din 10 oameni nu s-ar fi apucat de asa ceva. Eu personal cand surubaresc ceva mai complicat incerc sa memorez vizual piesele si sa inteleg procesele care au loc acolo, adica sa "vad" si sa inteleg functionarea sistemului.

Chiar crezi ca aceea piesa defecta nu se poate repara? (intrebare tipica speciei Minitehnicus de Romanica).

Chiar crezi ca aceea piesa defecta nu se poate repara?

Ba da. Acum la asta ma gandeam, adica s-o repar/ carpesc, dar nu intentionam sa spun la toata lumea pt ca sunt si oameni care zic: "Mai bine du-te si i-ati unele noi, cu 500 de euro gasesti Dura-ace sau S-ram Red... si scapi de probleme". Dar eu nu fac parte din "Top 100 cei mai bogati romani"

Si uite asa s-a incheiat povestea ergo-powerelor defecte.

Zac amandoua cu maruntaiele scoase, invelite in ceva alb, intr-o cutie...

Ceremonia de inmormantare va avea loc curand daca nu gasesc un Vindecator care sa le readuca la viata.

Momentan am inlocuit ghidonul anatomic (parca asa se numea) cu unul de contratimp (sau triatlon, nu stiu care este diferenta). Mi-am luat manete de frana din targ si am rezolvat problema.

Am ramas cu o pereche de 105- uri facute praf. Stiu ca in catalog la Shimano se numesc Dual-controale, dar imi place cum suna "Ergo-POWER".

Le multumesc tuturor personajelor care s-au implicat in acesta poveste.

Va fi si parastas ? :P

Nu va fi nimic.

Inculpatele vor lua calea crematoriului. Asta pt ca au fost neserioase si m-au lasat cu ochii in soare... Le dau si o bataie.

Este si o poveste cu un om care ura un caine atat de mult incat il batea zilnic, dupa ceva timp a murit cainele, dar stapanul cand l-a ingropat i-a lasat coada afara ca sa-i mai traga cate un sut cand trece pe langa el.

Poate voi lasa si eu o maneta la indemana casa dau cu ea de pamand cand trec pe acolo.

Cât vrei pe cadavru?

Nu vand manetele.

Astept sa vorbesc cu un prieten care se pricepe la reparat, apoi vorbesc cu un alt mecanic si daca nici el nu poate sa mi le repare atunci le pastrez asa cum sunt.