Recommended Posts

Balon de 32 ?

Niste  Rocket Ron te scoteau din nevoie,cred........la ce patinoar vad acolo probabil erau mai nimerite niste schiuri

Se vede In plan Indepartat ca mai sunt niste favoriti :D

De 42. mi-ar fi placut niste mud wrestler de 30, dar nah, nu sunt genul de om care sa aiba mai mult de doua perechi de cauciucuri de cx... astea si CX speed.

In schimb printre elite erau si oameni care foloseau file thread-uri, pentru ca lumea e plina de nebuni si de oameni hardcore.

Salutare!

Mi-am luat si eu un ciclocros de curand. Exista concursuri pe la noi pentru asa ceva? Pentru inceput o sa merg la prima evadare cu el.

Dar cu ciclocrosul pot participa la concursuri de sosea daca ii pun anvelope de sosea?

Ma refer daca se accepta de organizatori.

Pentru prima cursă cu ciclocrosul ai ales-o pe cea mai dură? [-O< Ochii mari şi interesul pentru curse calate pe concursurile off-road de plat sau relativ plat, dar undeva la max 30-35 km. Tot ce este peste începe să doară :)) Foarte plăcut şi prietenos pt cyc mi s-a părut traseul scurt de la Comana şi traseele organizate la Cernica. Şi la cursele de şosea ne-au primit cu cyc-urile, nu am auzit să fi fost interzise. Trebuie citit fiecare regulament în parte.

SPOR!

Multumesc pentru ajutor!

Nu am apucat sa merg prea mult cu ciclocrosul recent achizitionat. Am avut 2 ture scurte Giurgiu - Ruse pentru o mica revizie a bicicletei (dintre care una cu anvelopele de iarna - Schwalbe active winter - ca nu am avut timp sa le schimb iar cea de a doua cu unele de sosea - Continental GP 4000 S).

Ieri am reusit sa mai trec granita si am mers pana la Nikolovo, apoi Ruse si retur Giurgiu, a iesit o tura in jur de 50 km si in acelasi timp prima tura lunga incaltat cu pantofi SPD.

Am observat plusul oferit de acesti pantofi in special la deal si chiar in linie dreapta daca pedalez astfel incat sa folosesc avantajele oferite. Daca anul trecut ma chinuiam sa urc aceste dealurile din aceasta zona cu vechea cursiera cu foaia de 38 si pinion de 30 acum cu noua achizitie pe raport 36/25 si cu SPD mi s-a parut mult mai usor. Oricum am de gand ca in viitor sa inlocuiesc caseta de pinioane 11-25 cu una de 11-28.

Pentru prima evadare am sa incalt bicicleta cu niste anvelope Continental Cyclocross Speed (35-622) recent achizitionate. Ce parere aveti despre ele, ati mai folosit?

E bine sa pun in camere solutie antipana avand in vedere ca au un TPI mai mic decat Continental GP 4000 S?

TPI mai mic inseamna ca-s mai groase, mai putin flexibile, deci cu sansa mai mica de pana.

eu stiam ca e invers. tpi mai mare inseamna rezistenta la pana mai mare.

Nu. "Threads per inch" inseamna numarul de fire de cusatura pe unitatea de lungime. Cu cat sunt mai multe, inseamna ca sunt mai subtiri. De unde flexibilitatea mai mare a carcasei, aderenta superioara si greutatea inferioara si rezistenta mai mica la pene.

De exemplu:

- anvelopa oras/turism, greutate mare, rezistenta mare la pene, 66 TPI

http://www.marosbike.ro/anvelope-28-29-inch/anvelopa-continental-city-ride-reflect-28-1-6-42-622-c.html

- anvelopa sosea antrenament, greutate mica, rezistenta "normala" la pene, 84 TPI

http://www.marosbike.ro/anvelope-28-29-inch/anvelopa-continental-ultrasport-25-622.html

- anvelopa sosea "race", greutate mica, rezistenta "normala" la pene (are si strat special, care e separat de carcasa din fibre), aderenta foarte buna, 180 TPI, pret in consecinta

http://www.marosbike.ro/anvelope-28-29-inch/anvelopa-pliabila-continental-ultra-gatorskin-23-622.html

Primesc cu ciclocrosu' la Riders Club? Stie cineva?

M-as mira sa nu primeasca.Banii unuia cu CYC sunt strambi ?

Daca vrei Il Intreb pe Juganaru

In trecut s-au ridicat cativa 'campioni' cu pretentia ca ai fi avantajat cu CYC fata de MTB din cauza rotilor mai mari.Insa faceau afirmatia fara sa se fi urcat vreodata pe un CYC

Acum la MTB se alearga pe 29'.Ce poa' sa mai zica ?

Treaba e ca frec menta uneori pe acasa cand e cate un concurs de-asta Riders Club pe langa Bucuresti iar eu din principiu nu o sa ma duc cu MTB-ul la asa ceva pentru ca nu cred ca MTB-ul are vreo legatura cu concursurile alea. Dar daca ar fi vorba de ciclocros care e alt sport, n-as avea nimic de obiectat si m-as duce. Ca la Prima Evadare unde nu am participat si nu voi participa niciodata pe un MTB din principiu. Ar fi ca si cum as taia gatul la gainile de ciorba cu sabia de samurai.

• Upvote 1

Adica traseul la Prima Evadare e sabia de samurai si MTB-ul e gaina de ciorba.

Trebuie citit regulamentul, dacă nu se specifică expres că nu se acceptă cycurile, este de bine!

M-as mira sa nu primeasca.Banii unuia cu CYC sunt strambi ?

...

Din cauza ta nu ne mai primeşte la Azuga cu cyc! ;)

cum definesti un cyc? daca are discuri si cauciucuri de 38 e ok sau nu?

presupun ca nu e dupa ghidon, ca dropbar se poate pune pe orice mtb

The following are rules that have been put in place by the UCI that are either specific to or have particular effect on cyclo-cross bicycles. Bear in mind that these rules are not exhaustive, are only for UCI-sanctioned events and may not be enforced at all cyclo-cross events.[3]

• Handlebars must not measure more than 50 centimetres (20 in) in width.
  • Tire width may not exceed 33 millimetres (1.3 in) and tires may not feature any kind of studs or spikes.
  • Wheels shall have at least 12 spokes.
  • The weight of the bicycle cannot be less than 6.8 kilograms

Disc brakes have recently been allowed for UCI races.

The following are rules that have been put in place by the UCI that are either specific to or have particular effect on cyclo-cross bicycles. Bear in mind that these rules are not exhaustive, are only for UCI-sanctioned events and may not be enforced at all cyclo-cross events.%5B3%5D

• Handlebars must not measure more than 50 centimetres (20 in) in width.
  • Tire width may not exceed 33 millimetres (1.3 in) and tires may not feature any kind of studs or spikes.
  • Wheels shall have at least 12 spokes.
  • The weight of the bicycle cannot be less than 6.8 kilograms
Disc brakes have recently been allowed for UCI races.

Ma refeream cum diferentiezi un cyc cu disc si cauciucuri gen 1.5 de un mtb ca sa-l excluzi de la o cursa de mtb... pe ce logica. doar pentru ghidon mi se pare absolut nesimtire.

• Upvote 1

Asa de restrictiv sa fie reglementu la concursurile noastre de amatori? Io m-am inscris la categoria ciclocross acu 2 ani cu trekkingu, la Prima Evadare, si n-au zis nimic.

• Upvote 2

Postinguri bine puncate

Ne gandim prea sus la reguli UCI cand vine vorba de un organizator absurd sau un concurs de 'curtea scolii'

Am avut de gand sa merg si la Geiger cu CYC.Doar sa termin traseul scurt si nu ultimul,era tot ce imi propusesem.Organizatorul de atunci,Ovidiu,a spus

ca e capul si bicla mea si nu-l intereseaza daca mi le sparg  :))

Intre timp mi-a trecut nebunia asta.Dar atitudinea mi-a placut.Fiecare vine cu ce are sau cu ce vrea pe propria raspundere

Daca vre-un concurent care alearga pe MTB  crede ca ai vre-un avantaj cu CYC,sa-si cumpere unul

• Upvote 2

Ne gandim prea sus la reguli UCI cand vine vorba de un organizator absurd sau un concurs de 'curtea scolii'

Mincam UCI, organizam UCI, ne dam UCI, ... ;)

• Upvote 2

La Riders Club e specificat in regulament ca se accepta doar biciclete de tip Mountain Bike si ca la cursele lor se aplica regulamentele UCI. Asa ca sa fie sanatosi in continuare cu bataia aia de joc de-i zic ei MTB.

Cred și eu, la concursuri cu diferență de nivel 0 un longsword e mai bun decât o katană :).

• Upvote 3