Recommended Posts

De ce bre ? 

Care organizator refuza ?

Bre, sper că nu ai luat-o de tot în serios!

Surmont Azuga 2009, 2010? De te-ai apucat tu cu cyc-ul să-i baţi pe mtb-işti. Şi de atunci, gata cu ghidonul cu coarne la Azuga!

Altfel, în trecutul apropiat eram interzişi pt că mtb-urile 26-er erau la putere şi "erau dezavantajate" de roţile noastre mari. Acum, cu 29-er tot aşa: nici RidersClub nu ne vrea.

Dar sunt alţi organizatori de alte curse care nu restricţionează plăcerea şi nebunia frumoşilor.

BAFTĂ!

La prietenesti d-astea ar trebui pusa doar conditia sa nu aiba motor. Poti sa vii si cu recumbent, si cu rolele, si cu schiurile, si cu parapanta atata timp cat urmezi traseul, pe sub copaci.....

In functie de tehnicitatea traseului, eu as limita grosimea minima a anvelopei undeva la 35-38mm la munte si 33 la campie... si e destul. restu la liber.

Repet ce am mai scris şi ce au scris şi alţii mai viteji ca mine: regret că la Cyclo nu am posibilitatea de a monta anvelopă de 42! Pentru Prima Evadare este optimă.

Ne adunăm cu ciclocrosurile la Cernica pe 26 septembrie?

Nu sunt restricţii în regulament cu privire la forme, dimensiuni etc. Circuit de 6 km de parcurs în 60 sau 90 de minute, care adună ture mai multe, căştigă.

• Upvote 1

Excelenta idee !

Dar nu poti  mataluta  o saptamana mai tarziu ? Sunt cam plecat din tara In saptama aia

PS

Sau ne adunam si In urmatoarea saptamana

Eu ziceam despre concursul din 26 septembrie de la Cernica. Că tot se întreabă lumea unde şi când ne primesc şi pe noi la concursuri... Dar ne adunăm şi după, o tură de plăcere este mai plăcută decât una contra cronometrului şi contra altora, zic şi yo.

Eu ziceam despre concursul din 26 septembrie de la Cernica. Că tot se întreabă lumea unde şi când ne primesc şi pe noi la concursuri... 

Mestere,nu stiu de nici o cursa de CYC sau cu categorie de CYC,dezvolta te rog,ce si cum ?

Am fost si eu o data la concursul Rocket Bike. Pentru taxa de concurs am primit o sacosa plina de sticks-uri si ocazia de a ma plimba printr-o padure prin care am mai fost de prea multe ori. Macar am contribuit pentru copii autisti, saracii de ei, unii lucreaza la bikexpert.

Rocket Bike Fest 2 la Cernica - este şi în calendarul ciclism.ro.

Eu merg la categ. Family, dar parcă aş fi tras si la cursa de 60 de minute dacă mai erau comunitari ciclocrosişti dornici.

Acum nu mai stau să mă uit în pungă ce-o fi dacă va fi şi ce fac cu banii de taxă e chiar treaba lor.

TOATE BUNE!

22 - 23 octombrie sunt doua curse la Poiana Brasov.Inca nu stiu sigur dar s-ar putea si In weekend sa fie ceva

Revin cu detalii chiar daca apar sau nu modificari

S-a confirmat

22 - 23 si 24  se tin curse In Poiana Brasov

Pe 24 e campionatul National.

Umbla zvonuri ca pe 28 s-ar tine o cursa la Rasnov.Stie cineva ceva concret ?

Corectezi şi confirmi că ar fi, sau doar corectezi?

Tu mai aveai ceva cunoştinţe despre curse pe lângă Bucureşti, Snagov (?), Baloteşti... nu se mai aude nimic prin partea aceea?

Doar corectez.Inca nu am aflat nimic dar ma pun pe telefoane

Concursurile alea erau organizate de federatia odioasa si nu erau bune.

Federatia actuala a pus concursurile In cui.Si odata cu concursurile si ciclismul romanesc :))

• Upvote 3

"Doja CX" la Oradea pe 20 martie 2016, dar la mix cu mtb: "În 2016 lărgim paleta evenimentelor și introducem un nou concurs în luna martie cu specific CYCLOCROSS. Datorită faptului că această ramură nu este foarte răspândită la noi și sunt puține biciclete specifice permitem participarea cu orice bicicleta de MTB sau Cyclocross".

• Upvote 1

Nu pot sa cred,doar 16 ? :)

Hai hai

Asa trebuie sa arate startul In prima linie la PE :)

12828266_1147844851915077_88539891497314

• Upvote 1