Sign in to follow this  
kretzoo

Evitare zone circulate - Cluj Napoca

Recommended Posts

mie mi se pare oarecum normal sa "impartim" trotuarul cu pietonii atata timp cat viteza ramane una decenta 

Poti sa imi spui cat timp faci tu din Grigorescu in centru? Nu in regim de intarziat la job, ci un mers normal!

Nu e deloc normal să împarţi trotuarul cu pietonii. Îţi asumi tu responsabilitatea că, să zicem, fiu-meu de 2 ani se scapă de mâna mea şi face un pas lateral în faţa ta? Chiar dacă ai doar 10km/h, îl dărâmi, dă cu capul de trotuar - îţi asumi consecinţele? Zici că ai copii acasă, gândeşte-te şi la ai mei!

Fac cam 14-16 minute din capăt din grigorescu (lângă profi) până pe Dorobanţilor la birou.

Nu mă ating de trotuare, nu trec pe treceri de pietoni. Stau la stopuri cu maşinile, respect regulile de circulaţie.

• Upvote 3

Viteza unui biciclist pe trotuar, fiind obligatoriu adaptata la fluxul de pietoni, nu prea e "decenta". Vad o singura exceptie, sub incidenta careia ma aflu si eu - cand mergi cu copilul sub 14 ani cu bicicleta, impreuna, pe trotuar. 

Cand merg cu el de mana, pieton, sunt mereu atent la diversi biciclisti care circula aiurea-n tramvai. 

Mersul pe trotuar calare pe bicicleta trebuie sa ramana o exceptie. 

La deplasarea ilegala pe trotuar am un set de reguli.

Daca trebuie sa trec pe langa copii, pe trotuar, atunci nu trec. Stau pana trec ei pe langa mine sau ii depasesc mergand pe langa bicicleta.

Depinde de context. Uneori sunt prea anergic ca sa ma bag in fluxul de masini si atunci merg potolit pe trotuar dar e vorba de trotuare putin circulate de pietoni. Interesant e ca unde e circulatie a masinilor, nebuna, este si trafic de pietoni redus.

Mi-as dori sa nu simt nevoia sa merg pe trotuar.

Imi este evident ca si pe unde circulatia este agresiva, daca ar marca o banda in marginea drumului, situatia biciclistilor s-ar relaxa foarte mult. Culmea e ca ar fi de unde sa "furi" o jumate de metru la doua benzi de circulatie destul de largi. Mai greu cu troleele.

"Art. 100. -

(1) Vehiculele trebuie conduse numai pe drumurile, partile carosabile, benzile sau pistele stabilite pentru categoria din care fac parte. In cazul in care pe drumurile publice nu sunt amenajate benzi sau piste speciale pentru biciclete si celelalte vehicule fara motor, acestea pot fi conduse si pe acostament in sensul de mers, daca circulatia se poate face fara pericol."

Daca am inteles bine, majoritatea biciclistilor vor piste de biciclete pe drum intens circulat de masini. Ex.: calea Turzii, calea Floresti, 21 Decembrie etc. Daca va face o banda de bicicleta pe strazile acestea cu pericol mare de accident s-ar reduce pericolul din cauza unor benzi trasate pe asfalt sau montate stalpi/ parapeti din plastic? V-ati simti in siguranta? Ati folosi acele benzi cu ideea ca e mai in siguranta decat un drum laturalnic/ aleea paralela/ parc/ banda de bicicleta trasata pe trotuar ori fara cu intersectii mai multe si cu alte cele in plus? Eu prefer ultima varianta. Dar cum se stie Clujul are o pista de bicicleta singuratica pe malul Somesului (nu conteaza cati metri are in latura), separat de drum si ghici de catre cine ii folosit intens? Asa ca nu are nici un sens sa se faca piste pt biciclisti pana ce 80% din locuitori ne considera ramasi in urma.

Biciclistii, oricum circula (isi risca integritatea corporala si viata) pe unele drumuri cu circulatie agresiva.

Problema Clujului e ca nu ai unde crea benzi separate iar ca sa creezi piste aiurea, care nu folosesc la nimic, cum e cea de langa Somes, e risipa "criminala".

Delimitarea unor benzi in marginea carosabilului ar da un mesaj clar si ar creste siguranta deplasarii.

In concluzie, eu nu vreau dar asa mi se pare realist.

Daca am face macar atata amar de lucru, am avea mai multi ciclisti folosind bicicleta zilnic.

Apropo, trotuarele de pe Calea Turzii nu sunt circulate de pietoni si sunt perfecte pentru biciclit spre si dinspre Zorilor.

Apropo, trotuarele de pe Calea Turzii nu sunt circulate de pietoni si sunt perfecte pentru biciclit spre si dinspre Zorilor.

În weekend. Că în timpul săptămânii parchează corporatiștii pe trotuar :)

Astazi am facut o incercare de mers pe sosea pana la munca:

Am avut noroc ca a trebuit sa ajung pe 7 si la ora 6 nu era nimeni pe strada

Am facut cam 50-60 minute si intradevar e mult mai rapid pe strada decat pe trotuar, totusi de la Polus la Calea Floresti am mers pe trotuar ca mi s-a parut mult mai safe

Cred ca se poate merge si prin trafic in oras, dar trebuie oglinda si lumini multe. Voi cum va faceti vazuti?

Iti pui stop pe spate, far pe fata, la manseta dreapta a pantalonilor pui banda reflectorizanta, la spite cate un catadioptru. Aia e!

Scuze! Un stop pe spate si o reflectorizanta pe piciorul drept, ca oricum nu vrei sa-ti murdaresti pantalonii, sunt suficiente.

Unii, pe langa catadioptri pe roata au si cauciucuri cu banda reflectorizanta.

Eu, din pacate, dimineata sunt sofer. Protejez biciclistii dar atentie daca te bagi ca zvarluga printre masini!

Eu locuiesc in Floresti si lucrez lângă Hotel Napoca in Grifo. Floresti - Cluj e mult mai safe decât pwdalatul in Floresti, când ești in zona de care îți e tie frica ai banda alba pe care daca o respecți nu are nimeni nimic cu tine. Confirm ca pana la Hotel Napoca pe strada se poate merge lejer si fara teama. In general daca mergi pe bicicleta gandindu-te ca nimeni nu îți va acorda prioritate pentru ca nu te vede atunci nu prea ai cum sa faci accident

Problema mare pentru cei din Floresti cred ca reprezinta mersul inainte spre calea Floresti, dinspre Polus; inainte de pod. Acolo e cel mai mare risc, care nu recomand nimanui. Mai bine sa treaca pe jos trecerea pe langa parcul Colina decat sa riste spre inainte.

Este intradevar riscant acolo Zoltan , dar daca in drept cu podul din fata de la epinvesv merge pe banda de damarcare , nu tragi spre trotuar si o tii tot inainte , masinile care fact dreapta merg prin spatele tau , nefiind asa pericolos , exact asa si unde este intrarea la autostrada. Ideea ii sa nu tai fata la masini , sa mearga prin spatele tau.

Cred ca se poate merge si prin trafic in oras, dar trebuie oglinda si lumini multe. Voi cum va faceti vazuti?

- Dinam în butucul faţă,

- lumină faţă puternică şi permanent aprinsă,

- lumină spate roşie şi permanent aprinsă,

- reflectorizante la spiţe,

- cauciucuri cu bandă reflectorizantă,

- reflectorizante pe cracii de la pantaloni şi pe mâneci ca să se vadă când semnalizez

- oglindă retrovizoare

Astea le-am învăţat după aproape 6 ani de naveta cu biţa în oraş, iarnă vară.

• Upvote 3

@kretzoo  si eu stau fix pe aceasi strada si fac naveta de 2 ani Polus-Centru cu 2 ani inainte faceam Manastur-Marasti. Treaba este de obisnuinta, daca circuli pe banda cat mai me mijlocul ei si cu o viteza acceptabila de 25Km/h minim o sa descoperi ca masininile nu sunt atat de periculase. Momentele dificile sunt in intersectii, la unele stopuri, cand trebuie sa schimbi banda sau cand iese careva de pe o straduta fara sa se asigure.

De la Epinvest daca tii banda care duce spre centru nu ai probleme cu masinile care vor sa urce Colina. Fac treaba asta zi de zi pe orice vreme (mai putin iarna cand soseaua e inundata sau acoperita de zapada).

Multi spun ca e horror si drumul Floresti-Cluj sau invers ,  dar m-am obisnuit sa merg si pe ala fara probleme si sa bat in lemn pana acum n-am avut nici un accident cu implicarea unei masini

Pentru cei care vor sa ocoleasca str Frunzisului (varianta dintre cart. Manastur si Zorilor) pe bita (asfalt + off-road) sau pe jos (asfalt + scari).

• Upvote 2

Cateva rute pe care le utilizez mai des:

• Marasti- Centru: pe trotuar, pe str Dorobantilor + Eroilor ("pista" de biciclete e cum e, dar ai semafoare mult mai putine. Spre Manastur sunt optiuni mai putine, dar de la Unirii poti incerca ori pe Memo, ori deviezi prin parc, apoi Sala Polivalenta si de-acolo pe Plopilor sau pe malul Somesului (dar e un ocol mare)
  • spre Zorilor mi se pare destul de lejera Calea Turzii, de obicei folosesc trotuarul ca oricum e pustiu si urc incet. Sau, daca vii dinspre Gheorgheni, poti incerca sa vii pe Andrei Muresanu (dar e trafic destul de intens de obicei) sau pe una din multele stradute cu case, care "taie" Gheorgheniul si Buna Ziua spre Observator si Calea Turzii (una din ele te scoate chiar la sensul giratoriu de la Sigma, parca)
  • Grigo - Teatru : O iau pe podul pietonal de langa parcul Hatieganu, apoi pe malul Somesului pana la Sala Polivalenta, apoi prin Parcul Central, de-acolo pe carosabil pe Baritiu . De la Opera Maghiara ai si optiunea sa folosesti stradutele din zona Piata Muzeului si apoi mergi pe langa Canalul Morii. 
  • zona Expo Transilvania/ IRA - Iulius: Poti incerca sa ajungi pe Str. Dunarii (paralela cu bulevardul), pana la intersectia cu strada Intre Lacuri, unde faci stanga spre accesul in parcarea de la Iulius. As evita pasajul pietonal de la santierele Park Lake, e foarte ingust si de obicei destul de aglomerat.
  • Upvote 1

O filmare cu situatia periculoasa cauzata de designul noii piste de pe strada Uzinei Electrice:

Ar trebui trimisă filmarea Bocului, comisiei de siguranța circulației și comisiei de urbanism din primărie, avizatorii măreți ai acestui proiect!

Domnul Mititeanu se luptă de ani de zile cu morile de vânt din primărie pentru piste de biciclete conforme normelor internaționale dar se pare că predică la niște babe surde!

Trebuie să faceți cumva să-l puneți pe Boc să traverseze orașul pe bicicletă. Dacă scapă viu poate ia mai în serios chestiunea pistelor de bicicletă.

Iar am noroc la plimbat cu bicicleta. Gheorgheni - Polus dupa masa -tur retur 17 - 21:00 . Pt. Memo n'am bicicleta nici antrenament si nici nu vreau sa ajung la destinatie scaldat in transpiratie . Deci o iau pe langa Somes - Plopilor - Calea Floresti . Returul (polus-iulius) l'am facut saptamana trecuta intr'o jumatate de ora cu semafoare si alte alea . Nu vreu neaparat sa ma dau cu capul de betoane da' poate reusesc sa ma "re"antrenez pentru ture in afara orasului

Nu stiu daca e topicul potrivit, dar am zis ca la ture pt clujeni sunt prea multe trasee pitoresti ca sa-l "poluez" cu dilema mea . Ma tenteaza sa merg cu bicicleta la mitingul aerian de la Campia Turzii, de duminica. Ma gandeam la doua rute : Ori ma duc direct pe Calea Turzii - Feleac - Turda, ori o iau prin Cojocna si "pe sate" pana la Campia Turzii. Bine, ar mai fi o a treia optiune, prin satul Gheorghieni, dar si asta ma scoate tot la drumul national pana la urma. Intrebarea mea - a incercat cineva sa mearga pe DN? Nici nu stiu exact daca am voie sa merg cu bicicleta pe-acolo, ce sa mai vorbim de conditii, etc. Dar, ca si profil de elevatie, ar fi cel mai OK traseu... o data ce ai urcat Feleacul, tot cobori.

Nu stiu daca e topicul potrivit, dar am zis ca la ture pt clujeni sunt prea multe trasee pitoresti ca sa-l "poluez" cu dilema mea . Ma tenteaza sa merg cu bicicleta la mitingul aerian de la Campia Turzii, de duminica. Ma gandeam la doua rute : Ori ma duc direct pe Calea Turzii - Feleac - Turda, ori o iau prin Cojocna si "pe sate" pana la Campia Turzii. Bine, ar mai fi o a treia optiune, prin satul Gheorghieni, dar si asta ma scoate tot la drumul national pana la urma. Intrebarea mea - a incercat cineva sa mearga pe DN? Nici nu stiu exact daca am voie sa merg cu bicicleta pe-acolo, ce sa mai vorbim de conditii, etc. Dar, ca si profil de elevatie, ar fi cel mai OK traseu... o data ce ai urcat Feleacul, tot cobori.

Fost, de mai multe ori pe DN. E OK, nu e aglomerat, grosul merge pe autostradă.

Mai ai o variantă: Sălicea - Ciurila - pe sub autostradă - Petreşti - Turda. Un drum frumos şi liber, dar e rău tare pe cei 5 km de la Petreşti la Turda.