Sign in to follow this  
krogh

manete trigger cu actionare usoara

Recommended Posts

buna ziua

de curand am trecut de la manete rotative la manete cu trigger sram x5 legate de deraior spate sram x7

apasarea mi se pare putin cam tare, eu ma descurc dar ma gandesc sa iau si pt. sotie o bicicleta mai buna si e posibil sa nu-i placa sau sa se planga ca o doare degetul mare, momentan are una cu schimbator rotativ

taria sau usurinta cu care se apara la schimbare in sus tine de ce?

1. taria arcului la deraior? am citit ca cu cat sunt mai bune/scumpe au arcuri mai tari ca sa tina lantul mai bine intins, si cu cat sunt mai jos in gama, eventual entry lvl sunt cu arc mai moale, asta inseamna ca cu cat sunt mai performante sunt si ceva mai greu de actionat?

2. calitatea parghiilor din maneta eventual cu rulment cum e la x7? o maneta scumpa are o actionare mult mai usora?

3. tehnologia sram 1:1 fata de shimano 2:1? sunt mai usor sau mai greu de actionat cele de la sram sau cele de la shimano?

Mi-am pus si eu intrebarea asta comparant triggerele mele deore 3x9, schimbator xt si cabluri normale de otel cu triggerele 3x8 alivio, schimbator alivio si cabluri jagwire de pe bicicleta fiicei si care schimba foooarte usor. Din discutiile avute si cu alti amici de pedalat am ajuns la concluzia ca atat taria arcului din schimbator, cablurile de calitate dar mai ales gradul de uzura al triggerelor isi aduc apotul la usurinta cu care se realizeaza schimbarea.

eu tind sa cred ca un schimbator de gama mai buna are arc mai tare pt. a tine lantul mai bine intins insa asta inseamna mai multa forta necesara la actionarea schimbatorului

cabluri sa presupunem ca sunt in conditii bune

manetele am vazut ca cu cat sunt din gama mai buna au actionare mai buna, chiar pe rulmenti

cred ca pt. o schimbare cat mai usoara pt. fete si copii cel mai bine e de pus maneta de gama superioara cu schimbator cat mai slab in limitele de calitate acceptate

este corect rationamentul?

cum este forta de actionare necesara la shimano fata de sram?

Daca ar fi dupa raportul de actionare   shimano cu al sai 1:2 ar trebui sa mearga mai usor ,insa   difera  si diametrele si lungimile parghiilor.

Personal folosesc gripshift  de calitate  si  merge foarte usor . Ptr copii care au mana mica  nu sunt de ajutor nici unele ...

buna seara, aş dori sa stiu şi eu daca sunt compatibile acest tip de manete gen triger cu ori ce fel de schimbător, eu am 3x6 şi stiu ca trebuie sa gasesc şi manete tot pentru 3x6 dar vreau sa stiu daca pot sa le monteze la mine fara sa mai schimb şi schimbătorul. În prezent am manete clasice şi antice si tare aş dori sa le schimb şi sper ca nu ar mai trebui şi un schimbător mai special pentru ele. va multumesc.

Eu am observat ca trigere acera se actioneaza mai usor ca x4 asa ca pe viitor ma gandesc sa trec de la x5/7 la deore/xt.

El are 6 pinioane, l-ar putea ajuta si triggere de 7 sau 8 viteze, nu mai mult.

nu stiu ce marca e schimbătorul pentru ca sa dus eticheta de pe el, m-ar interesa şi rotative dar ar prefera gen triger, vorba aia...e mai cool şi mai uşor de schimbat, bicicletă e first bike cumpărată cred ca acum vreo 14 ani, dar e ca nouă pentru ca a fost abandonată în podul casei, bineinteles de mine cand m-am mutat în alt oraş, deci schimbător simplu şi vechi, schimbătoare actuale clasice şi cu 3 foi şi 6 pinioane,...deci...pe pot pune schimbătoare triger pe orice schimbător sau trebuie schimbător mai special..multumesc.

Bicicleta nu merita cheltuieli mari pentru imbunatatiri. Cel mult schimbatoarele pe care le-am mentionat mai sus, plus un schimbator shimano de tipul asta: http://www.bikexpert.ro/schimbatoare-pinioane_31/schimbator-shimano-tourney-rd-tx55-6-7-pinioane_5788_6701.aspx

Sau, daca schimbatorul actual este bine reglat, nici macar, te limitezi la schimbarea manetelor.

Cureti lantul si pinioanele si asta e.