Recommended Posts

Intrebare:

Pt un cadru de otel, caruia i s-a intamplat ca in unele locuri sa i se toceasca vopseaua din cauza unei genti, si apoi sa prinda umpic de rugina acolo unde vopseaua si grundul s-au dus complet, cum s-ar putea indeparta rugina si proteja cadrul? Nu cred ca are sens s-o curat revopsesc pe toata.. pot daca e sa-i fac niste dungi de alta culoare pe tevile unde s-a tocit.

@rares

a iesit frumos culoarea rosie, ai folosit si grund sau doar spray direct ? daca fac o poza la cum arata bicicleta mea acum asa partial cu grund si 2-3 locuri cu vopsea zici ca bicicleta e stift macar nu atrage atentie cand e legata de un gard sau ceva

Poti sa desenezi o floricica in locul unde sa dus vopseaua.

Freci cu smirghel numai locul afectat, dai cu grund, apoi cu vopsea. Eu dau numai un jet de spray si gata, zici ca asa-i din fabrica, cu buline;)

Sau poti face niste dungi sau alte desene cu un penson de pictura si vopsea auto.

http://www.flickr.com/photos/rares_lazaroiu

in setul " bike " gasiti poze cu rizatto - ul meu inainte si dupa vopsire. binenteles ca vopseaua a fost data jos complet precum reiese din poze

salut!

misto rizatto-ul tau, il stiu de cand l-ai postat la un alt topic.

ai de-a face cu ultimile trei bicle (blue bike, red bike, si green bike)?

ai vopsit ceva la ele, sau le-ai fotografiat, sau doar le-ai luat de la altcineva pt ca ti-au placut?

sunt misto! sunt fixedgear-uri, nu?

Unde se gasesc abtibilduri dalea pentru cadru? de unde se pot cumpara?

salut!

misto rizatto-ul tau, il stiu de cand l-ai postat la un alt topic.

ai de-a face cu ultimile trei bicle (blue bike, red bike, si green bike)?

ai vopsit ceva la ele, sau le-ai fotografiat, sau doar le-ai luat de la altcineva pt ca ti-au placut?

sunt misto! sunt fixedgear-uri, nu?

era prea frumos si oricum sunt niste cadre de nota 10 . sunt puse acolo doar pentru placerea ochiului .binenteles ca sunt fixed . din pacate altceva nu posed , nu v-oi poseda si nici nu ne prea ma intereseaza . :P

Salut. Un loc in care se poate vopsi un cadru stiti? Eventual probat? Preturi, alea-alea?

Sau ma rog...poate ma aujta cineva de pe aici, cu contracost. E vorba de aluminiu.

Dupa discutia purtata la acest subiect, daca citesti cu atentie, strangi informatii valoroase, care le-ai putea pune in practica si valorifica.

Trebe' rabdarica, daca o sa te incumeti sa vopsesti.

In alta ordine de idei, eu as apela la un service auto, dotat si cu vopsitorie;-)

Dupa discutia purtata la acest subiect, daca citesti cu atentie, strangi informatii valoroase, care le-ai putea pune in practica si valorifica.

Trebe' rabdarica, daca o sa te incumeti sa vopsesti.

In alta ordine de idei, eu as apela la un service auto, dotat si cu vopsitorie;-)

"pe care" etc

Merci frumos.

eu lucrez la un service auto autorizat si nu vopseste biciclete,numa dup program ciubuc la un vopsitor ceva,si nu se merita...mai bine iasa facut de tine

Salutare,

Desi nu s-a mai vorbit de mult timp aici, revin cu intrebarea.... Unde se poate vopsi ok o bicicleta? Personal nu am spatiul si nici profesionalism sa o fac cum trebuie asa ca, ma intereaza un loc unde sa o pot lasa/plati/lua :-bd bine, sa nu coste cat una noua, ca nu mai e rentabil.

Toate cele bune,

Profesionalismul (eu as zice experienta) se dobandeste, si cel mai usor, exersand si experimentand.

Imagine postată

(in poza apare doar primul si al doi-lea strat de vopsea si primul strat de vopsea ornamentala. Am mai adaugat inca doua culori la model, maro si verde olive)

Cum sa povestit si mai devreme, se curata bine vopseaua veche si rugina/oxidul.

Eu am folosit polizorul unghiular cu disc de smirhel.

Se degreseaza (diluant nitro).

Se grunduieste (grund pentru metal)

Doua zile mai tarziu, de facut plaja la soare:

Se da un strat-doua de vopsea (am folosit spray-uri si pensula)

Dupa alte doua zile de plaja:

Se da un strat de lac sau doua (am dat vreo trei + retusuri.)

Dupa 5 zile de uscat la umbra, in aer liber:

Se admira sau se scoate la zgariat si terfelit prin padure sau pe sosea 8-X

Eu mi-am vopsit un cadru de aluminiu, după o reţetă mai simplă:

- Sablat (10 lei, la o firmă care face chestii din fier forjat) - a mers jos tot, stickere, vopsea, grund, în 2 minute.

- Acoperire cu pulbere în câmp electrostatic (20 de lei) la cineva care face cutii de pus pe scara blocului pentru firmele de cablu. Problema e că nu au avut decât alb, dar arată bine.

Între timp cadrul l-am dat, dar a ieşit super.

Profesionalismul (eu as zice experienta) se dobandeste, si cel mai usor, exersand si experimentand.

Imagine postată

(in poza apare doar primul si al doi-lea strat de vopsea si primul strat de vopsea ornamentala. Am mai adaugat inca doua culori la model, maro si verde olive)

Cum sa povestit si mai devreme, se curata bine vopseaua veche si rugina/oxidul.

Eu am folosit polizorul unghiular cu disc de smirhel.

Se degreseaza (diluant nitro).

Se grunduieste (grund pentru metal)

Doua zile mai tarziu, de facut plaja la soare:

Se da un strat-doua de vopsea (am folosit spray-uri si pensula)

Dupa alte doua zile de plaja:

Se da un strat de lac sau doua (am dat vreo trei + retusuri.)

Dupa 5 zile de uscat la umbra, in aer liber:

Se admira sau se scoate la zgariat si terfelit prin padure sau pe sosea :D

Salut,

Ce frumos ar fi sa am unde sa fac toate aceste manevre :( Din pacate, nici bicicleta nu are loc in casa :( Daca era spatiu, o rezolvam eu cumva.

Oricum, am salvat intr-un fisier sfaturile, in concediu, cand o sa merg la ai mei la tara, o fac cel putin pe cea de acolo :)

Stie cineva un loc unde as putea sabla si vopsi in camp electrostatic sau powder coating un cadru? In Bucuresti sau imprejurimi.

pun si eu o intrebare identica !

sablarea am inteles ca undeva pe Avrig(sau imprejurimi)

am gasit asta: http://www.cromari.ro/ 250E pentru un cadru, hmmmm, iau carbon si am terminat !

Erau ceva discutii si solutii pe forum la colegii pe doo roti da' cu motor, ca ma gandeam si eu mai de mult sa-mi aranjez un chopper de mana mea :P

Oricum, procedura e destul de laborioasa pentru unicate sau serii mici.. daca nu ma insel, la un cadru de aluminiu se fac trei acoperiri ca sa se poata "lipi" cromul - o data cupru, apoi nichel, apoi crom.

Sunt sprayuri cu vopsea nichelata, cromata, aurie, argintie, tot ce vrei.

E vreo 20-30 de lei un spray, si cu doua bucati dai toata bicla si accesoriile, inclusiv casca si papucii.

Ai folosit vreodata un spray d-ala ? E o gluma proasta faptul ca se mentioneaza "chrome" pe el ;))

Rezulta un argintiu mai lucios si lipsit de granulatie decat "vopseaua argintie", care mi-e destul de util in simularea metalului la ce recuzita mai folosesc, dar cam atat. Vopseaua se usuca foarte greu si nu e rezistenta, iar dupa cate ca nu are luciul adecvat si-l pierde si mai mult la incercarea de a o proteja cu un lac auto.

Probabil util pentru reparatii pe suprafete cromate, dar nu le poate inlocui :)

Nu am folosit, am vazut la cineva, a vopsit niste piese pe scuter si arata destul de bine.

Depinde mult si de firma producatoare, am testat multe si mai bune si mai rele.

Odata nu am reusit sa vopsesc o furca cu un spray intreg. Alte sprayuri trebuie folosite dintr-o data, ca daca le lasi cateva minute se usuca vopseaua pe teava. Altele improasca, altele n-au presiune.

Acum folosesc niste sprayuri foarte bune si ieftine totodata, la vreo 12 lei doza de 300 ml, daca nu ma insel. Se numeste Hobby Lack sau Mobby Lack. Au foarte multe culori si sortimente, presiune mare, putere de acoperire, nu stropesc, nu se usuca pe teava, dupa pulverizare se usuca in 5 minute, ...almost perfect!

Fain :)

Am incercat vreo trei sortimente de vopsele d'astea "crom", si toate au fost la fel. Ce n-am incercat a fost sa vad daca gasesc ceva de gen la astia de fac vopsele "custom", unde ce-i drept scorurile sunt cam duble. Dar sunt foarte convins ca niciuna n-o sa arate precum o cromare buna ;))

si Toni34 a incercat pe cursiera lui un astfel de spray(omul e de meserie) si a iesit o chestie de trebuie sablata si revopsita ! ;))