Recommended Posts

Unde pot gasi stik-ere pentru cadru? Am o zgarietuta cam de 10 cm si vreau sa o astup, cred ca e mai comod decat sa vopsesc tot cadrul, mai ales ca e de aluminiu si e mai complicat

Daca iti spun ca sunt stickere in bazar Suceava, te ajuta cu ceva?

Si inca vreo 10 modele diferite.

Purix, pt ce vrei tu, cred ca poti gasi si pe la bikeshop-uri, majoritatea au stick-ere cu diverse brand-uri chiar daca nu sunt puse la vanzare.

Sau poti sa iti faci unul vu ce vrei tu la orice print-shop care printeaza pe autocolant transparent. Este unul de exemplu pe Stefan cel Mare intre intersectia cu Dorobanti si cea cu Polona.

Daca zgarieturile nu sunt adanci si nu sevede inca AL sau ce este sub stratul de vopsea poti sa incerci sa dai cu un polish pentru vopsea auto negru. Intreaba la un magazin de cosmetice auto. Daca ai si lac peste vopsea nu cred ca merge cu polish.

Vezi ca este o reclama la tv cu "quick fix it pro" sau ceva de genul . Se foloseste si la auto , DAR totul depinde ce fel de vopsea si ce fel de procedeu a fsot folosit pentru vopsirea biclei tale . Altfel polish / ceara ... in cateva saptamani dispar !!! Mai ales ca te freci de acele zone . Eu la masina dau de 2 ori pe an , cu spalari la maxim 2 luni , dar daca te gandesti bine , desi sta in soare , pe maisna nu exista atata contact fizic ca pe cadrul de la bicla . Ai putea sa incerci cu un sticker decent sau chiar un manson de protectie si nu se mai vede , iar cand vrei sa o vinzi , dai un polish local si apoi o ceara , asta daca tu chair crezi ca acel cadru merita aceste tratamente . Polish la culoare recomand Turtle Wax ( 32 - 38 ron ) din hypermarcheturi , unele au si un stick ( ca un ruj ) care inlatura exact zgarieturile superficiale pe care le ai si tu , dar dupa ce dai cu ala , trebuie polisata neaparat suprafata ! Apoi ceara eu am folosit si Turtle Wax si Formula 1 si multe altele , numai sa citit sa contina si o farama de ceara de carnauba pe acolo , nu conteaza cat , dar sa contina , altfel are alta formula in ea si nu stiu ce efect are .

Apropo de "cromare", ma intreb daca nu se poate folosi genul acela de folie cu care unii isi "tuneaza" masinile?

Sunt sigur ca exista in diverse culori, de la carbon la negru mat si aluminu eloxat.

A folosit cineva?

Se poate cumpara o astfel de folie in cantitati mici (cm2)?

Cauta pe 4tuning.ro pe forum la bursa si vei gasi . O suprafata cat o capota este intre 100 - 200 ron , in functie de calitate si model . Acele colante se lipesc pe cadru fie cu apa , adica la fel ca folia de pe geam , fie au adeziv pe spatele colantului . Cele cu adeziv sunt mai groase si mai rezistente in timp . Importanta este ca suprafata sa fie foarte curata , degresata bine si uscata , altfel peste ceva timp vei avea surprize neplacute .

Unde pot gasi stik-ere pentru cadru? Am o zgarietuta cam de 10 cm si vreau sa o astup, cred ca e mai comod decat sa vopsesc tot cadrul, mai ales ca e de aluminiu si e mai complicat

Azi am fsot la magazinul Doua Roti de pe Barbu Vacarescu . S-au mutat pe partea dreapta imediat dupa statia Petrom si noul sediu este MULT mai bun si mai mare . Vor primi si mai multe , dar avea si acum pe stoc stickere . Eu voi trece pe sambata cred pe acolo sa vad ce sonerii si antifurturi mai primesc .

A mai intrebat cineva daca se poate lasa fosta vopsea pe cadru si vopsit direct cu noua vopsea : NU se paote , epntru ca vopseaua noua nu va avea aderenta pe vechea vopsea , reactionand diferit la temperatura si UV , cea noua se va coji . Daca vrei sa vopsesti cadrul , cumperi vre-o 3 feluri de glaspapir ( foi cu granulatie diferita ) , 1 litru de degresant , cam 2 spray-uri de spritchit sau grund de calitate BUNA , o rola de foaie de hartie cu adeziv pentru protejarea suprafetelor de genul gaurele / filete . suruburi care nu trebuiesc vopsite / intepenite si apoi te gandesti cum faci cu vopsitul .

Se poate folosi si metoda cu sablatul , dar nu merge decat la anumite aliaje ale cadrului , nu la toate ! Oricum nu recomand sa lasi "pregatirea" cadrului pe mana unora dintr-o vopsitorie daca nu stai langa ei ca isi baga picioarele cand vine vorba de curatat peste tot .

Recomand vopsirea intr-o vopsitorie cu cuptor , mai ales ca al tau poate fi bagat odata cu o masina in cuptor si ei isi iau spaga , ca nu e motocicleta , ca sa fie mare .

Recomand folosirea spray-urilor cu vopsea deja imbuteliate sau facute la comanda , DAR care au deja lac , intaritor si tot ce trebuie in ele . Daca vreti sa mai dati inca un strat de lac deasupra sau in acel ultim strat de lac sa fie si ceva particule de "perla" sau sidef , este alta treaba si cateodata merita , DACA ai grija de bicla , altfel nu merita sa e complici , pentru ca o vopsea simpla si bine data poate fi reparata daca pastrezi dintr-un tub putin , agiti bine , dai pe un capacel , iei cu o pensula fina si subtire si dai exact in locul ciobit / zgariat ... si chiar se repara ok . Cu cat este mai "complicata" vopseaua , cu atat e mai greu de "indreptat" accidentele .

Puteti eventual sa folositi o singura culoare , dar sa folositi mai multe stichere sau chair colant pe anumite portiuni , altii folosesc 2 culori , dar mare grija la imbinare , pentru a fi perfect simetrica , altfel ... nu-i ok .

vopseste fratilor cineva pe forumul asta sau pe undeva?

m-am saturat sa dau de oameni neseriosi, prea ocupati, sau prea importanti sa acorde importanta unor cadre de bicicleta, sau a catorva sute de mii, milioane ce-or fi ele.

pt cei care vad, m-as bucura de un contact al unui vopsitor profi care sa nu ma jupoaie, am mai multe lucruri de vopsit, si voi mai avea.