ciclism

Cum să devii un căţărător bun dacă stai la câmpie

Recommended Posts

Da' hotarati-va, dom'le, odata! :-W

Indiscutabil daca iti adaptezi antrenamentele la un anumit gen de efort vei fi mai bun la acel gen de efort. Ramane de discutat cat de bine se pot simula pe plat catarari lungi de o ora de exemplu... eu ma indoiesc. Te poti pregati cu intervale pentru momente specifice de pe catarare gen atacuri, ruperi de ritm... dar cam atat. Da, forta se poate dezvolta si pe plat, kilograme se pot pierde oriunde... deci sa spunem ca poti lucra la skill-urile de baza. Ce nu poti sa faci pe plat e sa dezvolti un stil de catarat gen Lance in cadenta mare... acolo e vorba si de caracteristici secundare gen muscular endurance dezvoltate in conditii deosebit de specifice. Daca geneticul favorizeaza stilul asta de pedalat e naspa, pui bicicleta in portbagaj si te duci la munte. Si nu sunt multi cataratori de top care sa mestece in mamaliga a-la Jan Ullrich. Deci as spune ca per total, articolul e mai bun decat nimic dar tot mai mult placebo ramane. Evident cu un motor mai mare e mai usor de urcat... asta poate ajuta un incepator sa devina putin mai bun decat inainte. Dar in nici un caz sa ajunga catarator de top.

Confirm opusul. Din proprie experienta.

da bai luciene, dar tu tot nu poti sa te cateri, deci, despre ce vorbesti?

Ce mai tura-vura, te muti de la campie la deal sau la munte.

• Upvote 1

Din acest punct de vedere consider ca orasul de campie cel mai avantajat este Giurgiu, de unde baietii traverseaza podul la vecini si ... s-a terminat campia, se antreneaza in voie pe catarare :)

Avand in vedere ca e la 45 de minute cu trenul de mine (si sunt multe trenuri), sunt de acord. Ceva mai departe dar si mai bine dotat cu teren de antrenament e Campina.

N-or fi buni bucurestenii la catarat dar pe plat

Asta cu cataratul la bucuresteni se exersa pe vremuri mai ales pe balcoane si pervaze prin Regie; acum cat de buni la plat erau doar studentele poate sa-si mai aminteasca. :)

A, despre ciclism era vorba :-SS

• Upvote 6

Cat de lunga trebuie sa fie o catarare astfel incat prin repetitie sa conteze ca antrenament ? 

Cu alte cuvinte, un circuit in jurul casei poporului, fie pe str. Izvor, fie pe 13 septembrie sau Gradina Botanica-Sos Cotroceni, ar fi o solutie pentru Bucuresti? 

Înseamnă un pic mai mult decât nimic. Le-am făcut de nenumărate ori, dar când ajungi în fața unei cățărări adevărate lucrurile se schimbă, pentru începători, pt că atunci își dau seama că nu mai au alternanța aia deal-vale, ci o rampă de mai mulți kilometri, care ''nu se mai termină''. Atunci intervine și componenta psihică :). Deci astea pot fi un început, dar e obligatoriu de mers pe niste cățărări ca lumea dupa aia, în afara orașului.

Asa am devenit eu un bun catarator! Si cu bagaje, si la deal. Nicaieri n-am mai vazut recomandarea asta, deci sa retineti ca prima data at auzit-o de la mine.

GH01.JPG

Daca te urci cu asa ceva

IMG_1724.JPG

pe catarari din astea (sper ca astia care "stiu cu ce se maninca“ recunosc aceste serpentine faimoase)

IMG_1753.JPG

IMG_1747.JPG

nu simti nevoia sa-ti faci ginduri despre „bun sau nebun catarator“ sau daca esti unul din categoria mentionata sau sa faci recomandari sau s-o dai cu sfatu’.

Si totusi stai cu urechile ciulite sa prinzi “taina devenitului”, devii curios daca mai pot invata ceva pe aici si de aici, astepti nerabdator recomandari, sfaturi, tehnici,  … forumul e plin de surprize ;) .

Cat de lunga trebuie sa fie o catarare astfel incat prin repetitie sa conteze ca antrenament ?

Cu alte cuvinte, un circuit in jurul casei poporului, fie pe str. Izvor, fie pe 13 septembrie sau Gradina Botanica-Sos Cotroceni, ar fi o solutie pentru Bucuresti?

Am alta varianta mult mai buna: parcarile supraterane gen Unirii. Are 4 etaje si o rampa bunicica, numai sa ne lase sa intram cu bicicletele, sa zicem cand magazinul este inchis.

Pantele acelea au 2-3 la suta si sunt scurte, cam ca pasarelele de pe dn1 . Dar orice e mai bun decat nimic. Acum depinde si de obiective: sanatate, concursuri, aratat muschii intr-o tura de weekend .... Imi aduc aminte de un baiat care isi planificase o tura la Ruse, pt el prima de asemenea distanta, si se antrena prin parcul Carol. Cam asa sunt si pantele alea fata de o tura de munte veritabila. Dupa mine, intr-o tura de munte mai grea, daca nu ai un antrenament grozav de munte, sau nu esti facut pt munte, ca sa nu fi in percol sa nu poti termina tura, iti trebuie o rezistenta generala foarte buna, deci multi km, si un angrenaj care sa te solicite cat mai putin, poate chiar undeva la un raport 1:1 sau inca si mai jos. Ca te rupi de grup. asta e, dar urci. Trebuie retinut ca si o catarare incet, cu 4-5 la ora e de preferat mersului pe langa bicicleta, pt ca insusi mersul pe bicicleta are randament mult mai bun ca mersul pe jos. Si nu mai strici nici pantofii.

La mine s-a simtit o imbunatatire semnificativa pe urcari cand am lasat berea, painea, carnatii, alte mezeluri si dulciurile. Ce bine era cand ai cu 30 de kile mai putin pe urcare :D

Altfel, in orice sport de performanta nu vei putea evolua fara antrenament specfic de culturism. Forta si rezistenta musculara se capata prin exercitii specifice pe grupe musculare. Si, da... eu am curaj sa pariez cu oricine ca as putea avea o evolutie spectaculoasa pe urcari fara sa merg la munte sau sa ma sui pe bicicleta, chiar stand pe canapea... Dar si asta e o stiinta care nu e la indemana oricui.

Am mers anul trecut cu VladG prin zona carasului. Dupa vreo 70 de kilometri de munte parca intrasera dracii in mine si am urcat mai bine de 10 kilometri cu o mica oprire de luat apa numai pe foaia mijlocie. Toata treaba e in creieras. Iti trebuie kilometri in sa si minte limpede. Sunt foarte multi care la prima rampa sunt terminati psihic.

Am facut ieri un super antrenament, pe plat, pus una bucata copil pe sanie, tras sania pe asfalt1 km pana in parc si inapoi.

Rezultat, tras ca un nebun de mine cu pulsul la maxim, desi pe o disanta mica, dar pare cat o eternitate.

Deci, eu m-am simtit ca pe catarare. Oricum vecinii si-au facut de mult impresie despre mine, asa ca bag si diseara o repetare.

pus una bucata copil pe sanie, tras sania pe asfalt1 km pana in parc si inapoi. Deci, eu m-am simtit ca pe catarare.

Idem. Din cauza ca zapada aia nu prea aluneca, efortul a fost mai mare. Io l-am urcat in varful dealului la Academia Militara, cica sa ne dam in jos pe derdelus. Ei bine, sania nu aluneca la vale, pe trotuarul ala, desi stratul parea consistent. 

Mersul pe bicicleta la campie e monoton, iar ca sa devii un catarator mai bun trebuie sa te antrenezi, normal, pe catarari.

Una e sa bagi o urcare sustinuta de 10-20 km pe munte, alta e sa faci o urcare mai scurta de mai multe ori prin oras (cu greutate in plus sau fara)

• Upvote 1

Ca sa concluzionam: "Cum sa devii un catarator bun daca stai la campie": NICICUM!... Din pacate...

• Upvote 2

Ca sa concluzionam: "Cum sa devii un catarator bun daca stai la campie": NICICUM!... Din pacate...

Sau te cateri in copac, pe stalpi sau pe cladiri.  >:)

• Upvote 1