Recommended Posts

Bravo, fain proiectu... acuma bucura-te de dihanie macar vreo doua sezoane, nu cumva sa te apuce alti pitici pe creier :))

Ti-as recomanda un intinzator care impinge lantul in sus pt mai mult chainwrap pe pinion. Ala point e o petarda, ia ceva shimano alfine ca e ieftin si ok.

IMG_0088.jpg

Păi așa am vrut să fac, ăsta fiind doar provizoriu. E cadrul ciudățel și nu permite metode la îndemână. Deocamdată piticii actuali sunt motorizați. Dacă mai apar vreunii cu pedale vor fi probabil la cealaltă extremă a mtb-ului. Să vedem ce ne rezervă viitorul, nu promit nimic.

Eu cred ca intinzatorul ala ar trebui sa stea aproape orizontal.

O foaie ovala am sa-mi iau si eu dupa ce o uzez pe actuala.

Eu cred ca intinzatorul ala ar trebui sa stea aproape orizontal.

da lantul e prea lung... trebuie lasat un pic de loc pentru cursa cadrului dar din poza pare prea mult.

de mult timp salivez la un mtb( hardtail deocamdata) cu rohloff . Cum se simte kilu ala pe roata spate la urcat, dar mai important, la coborat si la sarit din piatra in piatra? Nu pateste nimic butucu ala conceput totusi pt cicloturism?

Păi, am uitat să povestesc faza asta...

Am pus roata de 26" cu Rohloff și am plecat în probe. Luasem o pauză de vreo lună și îmi făceam mustrări că nu mai pot trage roata spate pe borduri sau pietre. Nu conștientizam că am o ancoră la spate. Deci, trebuie tras un pic mai hotărât și se ridică decent. Sincer să fiu, am urmărit și să mut centrul de greutate al bicicletei mai spre mijloc, el fiind mult pe față. Asta contează mult la sărituri. Pe coborâre nu am observat diferență în rău. Roata de 27,5 echipată cu o gumă mai balonată rulează mult mai frumos.

Era nene cu Nicolai Argon cu Rohloff care făcea trial. Deci, destul de rezistentă "cola dose"...

Nu pateste nimic butucu ala conceput totusi pt cicloturism?

Apropo „conceput totusi pt cicloturism“ si alte zvonuri mioritice:

Downhill

CC-MA

Freeride

Trial

Extreme

Biekercross

Faptul ca Rohloff este extrem de popular, raspindit si indragit in rindul cicloturistilor denota ca baietii si fetele dispun de gust, simt tehnic, bani si o afinitate pentru “cit mai putin service” – oameni realisti si cu picioarele ramase pe pamint (nu pe linga cintarul dijital de bucatarie si podium ;) ).

Exprimarea mea a fost una oarecum deficitara, cand am scris cicloturism, ma gandeam la trekking. Si la faptul ca , din cate stiu eu, acest butuc se preteaza cel mai bine la ture lungi,cu bagaje, unde ai nevoie de fiabilitate, nu neaparat de cateva grame in minus. Asa cum bine ai mentionat, @@Frank.

Am avut o bicicleta de trekking cu butuc Rohloff, de fapt prietena a avut, dar pt ca nu se simtea deloc in largul ei pe acea bicicleta, a trebuit sa ne despartim de ea. Si in ziua de azi regret ca nu am pastrat butucul, dar asta e viata.

Sunt familiarizat cat de cat cu capacitatile si polivalenta acestui butuc pe un teren nu foarte accidentat, si asa cum am spus mai sus, ma tenteaza si pe mine un mtb cu rohloff. De aceea doream sa stiu cum se prezinta el pe un teren accidentat,la urcari, coborari etc. Ma intereseaza mai mult parerea unui coleg de aici, de pe forum, care se da la vale cu un rohloff, decat a unui campion care beneficiaza de suportul unei intregi echipe si pe care il cam doare in fund de cei 900 de euro cat costa butucul.

Nu are nimic de a face cu zvonuri mioritice sau cu alte pareri pertinente sau mai putin pertinente ale celor de pe forum sau din tara. Trebuie doar sa nu o mai luam asa de personal.

• Upvote 2

Daca butucul e reglat, intinzatorul de la mama lui, roata facuta bine, nu simti mai nimic.

Zic asta dupa un an jumate de mers, si printre primele urcari tot Baiului a fost.

Coboara ca migul, urca ca magarul.

Nu se jegareste nimic, nu agata nimic, nu sare lantul.

Matematic, greutatea butuc std+ pinioane+ schimbator vs Rolhoff nu da un rezultat catastrofal, sub 250 gr.

Eu unul as schimba maine Rohlofful dar numai cu un Pinion 18, dar asta presupune alt cadru si un ficat foarte mare :D

Cum cunosc povestea lui visu si produsul straduintei sale inca din fazele primare, nu pot decat sa-l felicit pentru consecventa.

Ti-as recomanda un intinzator care impinge lantul in sus pt mai mult chainwrap pe pinion.

Asa ceva, de exemplu:

1.jpg

Detalii_1

Detalii_2

De acolo și chiar pe ăla l-am luat, însă atinge de roată indiferent de poziție.

Întinzătorul din spate e în poziția aia pentru că suspensia halește mult lanț.

De acolo și chiar pe ăla l-am luat, însă atinge de roată indiferent de poziție.

In acest caz m-as adresa producatorului.

@@vis-a-vis

Ma mir ca inca nu ti-a recomandat nimeni sa schimbi acea sa de pensionar cu ceva mai “trendy & sporty”. Apropo “chain wrap” – zici ca-i un meniu en vogue, ceva de gen „mămăliga with mujdei dip for saft raidări“ ;) .

Eu sunt curios la ce suma a ajuns bicicleta asta. Nu de alta, dar obisnuiam si eu sa-mi fac bicicletele pe piese. E o satisfactie sa o vezi gata, recunosc. Dar in ultima vreme, ultimele doua biciclete, le-am luat ca bitze complete, si le-am mai schimbat cate ceva pe ici pe colo. Unde vreau sa ajung. Mi se pare ca in epoca asta, iesi mai bine daca in loc sa aduni piesa cu piesa, stai si cercetezi pe net multele posibilitati de biciclete gata facute care se ofera, si la sfarsit o cumperi pe aia la care iti plac unghiuri, echipare si alte bibileli. Ultima bicicleta din "herghelie" e o bicicleta de all mountain/enduro, asa cum e B9-le asta. Mi-a luat si mie cateva luni sa ma hotarasc, mai ales asupra marimii. Dar odata sosita, si odata invatat cu ea, bicicleta pur si simplu zboara. B9-le asta mie imi pare cam adunat si cam inalt pt 2014. De aia sunt curios de suma. Daca a si iesit scump, nu stiu daca e varianta ce mai buna. Daca a iesit ieftin, atunci poate merita sa te strofoci atat.

Merită să îți alungi bâzdâcii din cap indiferent de sumă. Poate fi scump pentru unii ieftin pentru alții. Pentru mine a ajuns la o valoare pe care mi-o permit fără să îmi rup de la gură. Nu totul se reduce la bani pe lumea asta. Mai contează și sufletul.

• Upvote 7

Pai din cauza sufletului te intrebam. Ca sufletu e ala care primeste bonusu cand faci alegerea corecta, si dupa ce o faci, bicicleta zburda pe poteca sub tine. Ori din pozele puse de tine, se pare ca bicicleta modificata, cu roata mare in fata are BB-u un pic mai sus decat varianta ei "normala". Se dau de ceasu mortii inginerii astia sa coboare BB-u', pt ca un BB jos ne aduce zambetu pe buza in viraje. Ca nu toata lumea e prietena cu liniile aeriene. Dar pe viraje, acolo chiar si incepator fiind, poti sa simti placerea. Cat despre partea cu ruptul de la gura, o sa ma fac ca n-am citit-o ;) nu de alta da cine stie daca o citesc ce interpretari ii dau. Asa ca, mai pe scurt, si mai la obiect (si eventual continuam dupa aceea) inaltimea BB-ului acum e mai mare, sau mai mica decat la bicicleta cu ambele roti de 26?

In configuratia b9er pare undeva la 13.6"-13.8" ceea ce e decent, si mai e loc de joaca din bucse excentrice... nu te grabi cu critica :))

uita-te in poze la Bronson sa vezi ca tot pe acolo vine, cam la nivel cu axul spate.

• Upvote 1

Daca ghidonul a ramas in aceeasi pozitie, inseamna ca fata a ramas la aceeasi inaltime. Spatele s-a inaltat cu (584-559)/2 + diferenta de balonaj a cauciucului de la 2" sau 2,2" la 2,4. Sa zicem ca un total de 15 mm si BB-ul care e undeva la 1/3 de axul spate, probabil la vreo 10 mm. Cert e ca bicla se lasa foarte mult sub mine si atingeam cu pedalele pe jos de multe ori. Foaia mare de 44 atingea adeseori pe traseele frecventate de mine , chiar si 36 nu era suficient de mica. 32-ul da alta alura bicicletei. Chiar daca ar fi fost rotile de 26" ar fi parut la fel. Pe de alta parte curbele nu se iau din BB ci din ghidon. Probabil le-as lua la fel de bine sau de prost chiar daca as sta cu picioarele pe dupa gat. Stiu ca ai o obsesie cu BB-ul tarat de pamant, dar nu cred ca e o solutie. Am avut un trekking la care am pus cauciucuri mai micute si la care atingeam cu pedalele pe curbe. Era chiar sa pierd o cursa cu un Mercedes ML pe niste stradute din cauza asta. :-J

Nu vreau sa aud de BB coborat. E cea mai mare gaselnita la care nu voi pune niciodata botul. Daca n-ar fi existat pedale, ar fi fost o chestie, insa la bicicleta nu se poate altfel.

Pinkule, din bucse din alea te poti juca si cand ai ambele roti de 26. Deci nu sta in picioare argumentu. Vis a vis, mai vorbim in vreo 5 ani cand (poate) o sa simti si tu diferenta de inaltime la BB ;) Pana atunci argumente din astea cu "imi atingea foaia pe traseele frecventate de mine", "era sa pierd o cursa cu un ML", "nu vreau sa aud de BB coborat" tine-le pt cei care acum isi cumpara bicicleta.

Nu merg la curse, nu castig bani din ciclism, imi castig banii cinstit si cu multa munca. Asa mi-am facut bicla pentru ca e a mea si asa am vrut sa fie. Nu spun nimanui ce bicicleta sa-si ia si cum ar trebui sa fie, pentru ca toti suntem diferiti si vedem ciclismul diferit. Pentru mine e doar relaxare. Merg la pariu ca eu cu BB-ul ala pe care tu-l vezi in cer, iau curbele mai rapid decat multi profesori de pe forumul asta :P

• Upvote 3

Ok. Am inteles asta cu visul pus "pe hartie". Cum iti spuneam, am facut-o si eu de cateva ori, si pt asta felicitari si de la mine. Nu e usor sa completezi un astfel de puzzle. Nu sunt cel mai bun la discutii ... hai sa le zic impaciuitoare. Ultimul post scris de tine e pe o "voce" mult mai placuta sa zic asa. Asa cum te-am felicitat si eu mai sus, au mai fost cativa care au facut-o aici pe topic. Si aici ajung la ce voiam eu sa subliniez pe topicu asta.

Imi place sa cred ca pe forum mai intra si oameni cu ... sa le zicem dileme. Aici pe "biciclete de munte" poate intra oameni care acum fac trecerea de la un hardtail de XC la urmatoarea bicicleta si o vor  un pic mai agresiva, cu suspensie in spate, pt ca simt ca bicicleta a inceput sa-i tina in loc sau pt ca poate vor un pic mai mult, vor sa exploreze si trasee mai dificile. Mi-ar placea ca ei sa inteleaga din topicul asta exact ca tu ai avut un vis si l-ai realizat, dar mi-ar placea sa urmeze o cale mai batuta in alegerea urmatoarei biciclete. Sa-si aleaga cea mai buna bicicleta pe care si-o permit fara sa-si rupa de la gura, vorba ta ;) si sa mearga sa se dea cu ea, sa invete sa se dea cat mai bine. Dupa ce au un bagaj de cunostinte, sa se bage si ei la astfel de "combinatii". De asta am intervenit aici in discutie. Cat despre faptul ca aia 10 mm nu te incurca in a merge mai repede decat multi alti forumisti, sunt perfect de acord...atat vreme cat nu ma bagi in multimea aia :P