ciclism

Un nou studiu confirmă: cofeina crește rezistența la efort

Recommended Posts

O întrebare pe care mulți cicliști și-o pun este: câtă cafea trebuie să beau înainte și după o tură? În ultimii ani, cercetările au demonstrat efectele pozitive incontestabile ale cafelei, iar acum oamenii de știință încearcă să găsească cantitatea de cafea ideală dinaintea unei ture cu bicicleta. Un laborator spaniol a făcut un test în […]

Citește articolul în întregime

Eu dupa ce beau cafea ma simt adormit, nicidecum energizat...

Doar cola m-a facut sa ma simt Duracell :D

Depinde ce cafea s-a folosit pentru acest studiu.

Una e sa bei o cana de cafea facuta la filtru sau o cafea preparata din capsula magica :), si alta e sa bei un espresso facut din cafea de specialitate, proaspat prajita si macinata doar inainte de a fi preparata :D.

Pentru unii nu exista nicio diferenta, pentru altii nu exista termen de comparatie.

• Upvote 2

Sistemul nervos are niste mecanisme de autoinhibitie, pentru protectia neuronilor la stress. Cofeina blocheaza unul dintre aceste mecanisme, astfel incat neuronii sa-si continue activitatea, sa nu intre in perioada de odihna. Mai exact, cofeina blocheaza autoreceptorii presinaptici de adenozina.

Deci efectul ei este doar de a ne face, la nivel subiectiv, sa nu mai simtim oboseala, nu de a ne energiza propriu zis. Cum insa psihicul e parte integranta a ciclistului, iesim pe plus. :)

• Upvote 3

In plus fata de ce a scris calatorul este si vasodilatator si hipertensiva. De aceea este recomandata cafeaua cu lapte si indulcita la nefumatori, in timp ce fumatorul la cafea o poate bea si neindulcita si neagra, pentru ca nicotina este hipotensiva si vasoconstrictoare.

Este adevarat si ce zice pustiul, ca o cafea procesata si mulsa de toate cele ajunge ca rumegusul si are gust de ceai de dopuri.

Cafeaua instant este mult mai usor procesata de ficat insa mult mai tare pentru inima fata de cafeaua rasnita si oparita(fiarta).

Conteaza si tipul cafelei si taria ei naturala, pentru ca si la cafea exista clasificare ca si la ceaiuri dupa vechime, an, tarie, etc.

Bineinteles ca nu trebuie neglijate ceaiurile ce contin cofeina, pentru ca si ele au acelasi efect unele chiar mai tari decat orice cafea, pana la urma si cafeaua este tot un ceai de plante, doar ca este mai deosebit.

• Upvote 2

Pe vremea lui Ceausescu, langa Sala Palatului era o ghereta care vindea cafea pe cere ti-o macina pe loc. cand se urca in trolebuz cineva care tocmai isi achizitionase de acolo, tot vehicolul era inundat de o aroma imbietoare. Astazi poti sa te plimbi prin supermarketuri pe langa rafturi cu cafea varsata, ambalata ... Aleluia. No aroma, no smell. E normal ca daca bei cafea de la Lidl, Carrefour, starbucks sau alte automate de cafea sa te ia si somnul. Asa faceam si eu, cred ca luam de la automatul de cafea pina la 4 cafele pe zi la care se adauga cea de dimineata.

Cauta o cafea adevarata de la magazinele dedicate, fa-o la ibric turceste/greceste si ai sa sesizezi diferenta. De cand mi-am gasit furnizorul nu am nevoie de mai mult de 2 cescute minuscule pe zi.

Fata de ceai sau altele, calitatea cafelei nu e data numai de locul de cultivare mai este si un proces pretentios de 11 pasi pe care cultivatorul si producatorul trebuie sa-l instrumenteze, ceea ce evidente mareste costul.

intr-adever efectul unui activator (are cam 200 mg de cofeina), mai ales pe final de cursa, este deosebit.

Totusi cred ca efectul este diminuat la cei care beau in mod frecvent cafea.

Ca vechi (si batran) cafegiu, recomand cafeaua de la "Florian", langa Arhitectura.

Boabe proaspat prajite, cu uleiul (volatile) inca pe ele, care se macina acasa, inainte de a pune ibricul pe foc.

Cafeaua rasnita, indiferent in ce punga se pastreaza, isi pierde aroma.

Cafeaua rasnita, indiferent in ce punga se pastreaza, isi pierde aroma.

Isi pierde pina la urma dar in saptamani sau mai degraba luni, doar nu iti iei cu kilogramele. 100-200 grame de cafea pot sta macinate in dulap fara probleme, nu se pierde din gust si sa o consumi constant dupa obicei. De asemenea nu se tine nici in frigider :)

Chestia cu rasnitul in casa e totusi de pe vremea bunicii si ma indoiesc ca o poti face atat de fin cat trebuie pentru ibric. In plus totusi iti consuma ceva timp.

Oricum as adauga ca daca imi iau cafeluta de dimineata si cea de dupa pranz nu mai am nevoie de nici o cola. 

Eu dupa ce beau cafea ma simt adormit, nicidecum energizat...

Doar cola m-a facut sa ma simt Duracell :D

Cam asa e si la mine, tin minte ca la o petrecere am baut aproape un litru de cafea, apoi m-am dus acasa, m-am bagat in pat si adormit bustean. Si beau rar cafea, una-doua pe luna. Nici de la Cola nu simteam nimic, dar oricum nu beau deloc.

In schimb ma energizeaza suspect de tare alcoolul...

Isi pierde pina la urma dar in saptamani sau mai degraba luni, doar nu iti iei cu kilogramele. 100-200 grame de cafea pot sta macinate in dulap fara probleme, nu se pierde din gust si sa o consumi constant dupa obicei. De asemenea nu se tine nici in frigider :)

Chestia cu rasnitul in casa e totusi de pe vremea bunicii si ma indoiesc ca o poti face atat de fin cat trebuie pentru ibric. In plus totusi iti consuma ceva timp.

Oricum as adauga ca daca imi iau cafeluta de dimineata si cea de dupa pranz nu mai am nevoie de nici o cola. 

Aroma e data de uleiurile volatile care, pt. ca sunt ...volatile, se pierd destul de repede, chiar in conditiile in care cafeaua rasnita e pastrata in recipiente inchise. 

Iar rasnitul cafelei nu se mai face ca pe vremea bunicii, acum se face electric.

In max. 2-3 minute obtii un praf de cafea extrem de fin, numai bun pt. ibric.

Sigur, fiecare procedeaza pe baza experientei proprii sau "invataturilor" familiei/amicilor cafegii.

Oricum, cateva picaturi de coniac nu strica, dimpotriva...

In ceea ce ma priveste am observat efectul pozitiv al cafelei atat pe bicicleta cat si la munca. Ca efect secundar as mentiona: laxativ si diuretic. Beau in general, dar nu in fiecare zi, cam 200 ml de cafea tare preparata la filtru in casa.

Eficienta cofeinei e "cunoscuta" de sute de ani de triburile guaranice care foloseau fructele cu cea mai mare concentratie de cofeina existenta: guarana sau cacaoa braziliana. Urmeaza sa studieze ceaiul mate. Din pacate, nu putem mesteca legal si cateva frunze de coca. Mama, ce studiu ar mai fi iesit!

• Upvote 1

Din pacate, nu putem mesteca legal si cateva frunze de coca.

Localnicii saraci plecau la drum, per pedes, cu cate o frunza in buzunar. Asta pentru ca aveau nevoie sa parcurga distante pe care noi le scoatem la o tura cu bicicleta!

Asta inseamna o substanta care a trecut "proba timpului", si pentru care studiile ar fi deja inutile :))

In plus fata de ce a scris calatorul este si vasodilatator si hipertensiva. 

cofeina este vasoconstrictor si deci produce si cresterea tensiunii arteriale

Stiu ca n-are legatura cu subiectul dar totusi intreb: Am observator in ultima perioada ca un sponsor foarte important in toate activitatile sportive este Red Bull. Dupa cum se stie, Red Bull este un energizant care energizeaza toti oamenii (n-am intalnit oameni neenergizati de acest energizant), totusi pe mine ma adoarme. Pot sa beau 10, nu simt nimic special ci chiar o "molesala". Care o fi problema? Oare sunt defect? ;))

Mno ca un mare consumator ce mă aflu, vă recomand din suflet să luați cafea de la dl. Haig Keșkerian.

Am norocul să fiu în zonă :)

Citiți vă rog aici (cel mai frumos comentariu este al d-lui Gheorghe Simion)

http://www.simplybucharest.ro/?p=3560

Mergeți așadară și luati de la el. Lăsați cafelele de supermarket... :)

• Upvote 1

Red Bull este un energizant care energizeaza toti oamenii (n-am intalnit oameni neenergizati de acest energizant), totusi pe mine ma adoarme.

Pe mine ma face sa am dureri de stomac si sa râgâi. La fel si celelalte energizante la doza. Suport doar gelurile.

Eu la ture beau ceai cu cate 2 lamai stoarse per litru (seara il tin la congelator ca atunci cand il pun pe bicicleta, dupa 15 min de soare se face un fel de granita). Nu ma energizeaza prea mult dar ma simt cel mai bine atunci cand beau aceasta "licoare".

De cand ma stiu, cafeaua m-a energizat indiferent de tipul de ectivitate desfasurata, si de cand merg pe bicicleta, consumul cafelei ma energizeaza indiferent de marca sau mod de preparare, cunoscutii pot sa sustina afirmatia :)