Sign in to follow this  
ciclism

Cinci aplicaţii utile pentru smartphone

Recommended Posts

Imi amintesc cum în tinereţe făceam câte o tură mai lungă şi număram bornele de pe marginea drumului ca să ştiu câţi kilometri am parcurs. Sau mă cronometram tot cu ajutorul bornelor şi al ceasului. Acum avem la dispoziţie instrumente mult mai sofisticate şi extrem de precise ce măsoară distanţele parcurse si mulţi alţi parametri. […]

Citește articolul în întregime

Imi amintesc cum în tinereţe făceam câte o tură mai lungă şi număram bornele de pe marginea drumului ca să ştiu câţi kilometri am parcurs. Sau mă cronometram tot cu ajutorul bornelor şi al ceasului. Acum ...

Insemna ca n-ai cunoscut / avut aceste modele care de decenii sint / erau pe piata (in tineretea mea chiar si in Romania – niste tacanitoare sovietice). Cu ajutorul lor cunosteai viteze de deplasare momentana si te puteai concentra la trafic si peisaj – mult mai importante si interesant decit numaratul bornelor kilometrice ;).

Pe prima bicicleta cumparata in Germania am folosit peste 30 de ani un “Analogtachometer” Huret – cu doi ani in urma l-am dat cadou unui colectionar intr-o stare impecabila.

• Upvote 4

Unele Sputink-uri veneau echipate, dar se mai gaseau si la auto-moto-velo-sport kilometraje, foarte precise dealtfel.

ok_65161.jpg

• Upvote 2

Eu nu as pune Google Maps pe lista pentru mobil, decat daca le poti avea disponibile offline. Altfel trebuie sa consumi trafic de net la greu. GM isi arata adevarata utilitate pe PC, unde iti poti planifica rute folosind overlay hibrid si street view.

O harta offline si cu o tura planificata minutios de acasa   esti câstigător. 

Eu folosesc OSM   .Am hartile si pe garmin si pe telefon , suportul este   open ,asa incat in zona care ma intereseaza pe mine cu predilectie ,tot ce am gasit eu poteci ,drumuri ,scurtaturi lungituri  sunt updatate pe harta  si le pot folosi apoi fara sa ma mai chinui sa desenez iar si iar si iar.

Eu nu as pune Google Maps pe lista pentru mobil, decat daca le poti avea disponibile offline. Altfel trebuie sa consumi trafic de net la greu. GM isi arata adevarata utilitate pe PC, unde iti poti planifica rute folosind overlay hibrid si street view.

Screenshot_2014-11-01-16-46-49.png
  • Upvote 2

DSC_0639.JPG

Geiger counter? :-? Numarator de borne? ;)