ronin

Probleme cu maneta stanga Shimano Ultegra ST-6703

Recommended Posts

Am o problema cu maneta de foi. Nu imi mai schimba foile. E blocata. Frana functioneaza.

Am fost cu ea la un service (la ProBike) si Dan a spus ca e ceva de la mecanismul intern si e dificil de reparat la ei. M-a indrumat catre cei de la Shimano darsi mi-au spus ca nu desfac mecanismul si il schimba cu totul.

Am inteles ca piese s-ar gasi dar nu am auzit pe nimeni sa desfaca mecanismul. As vrea sa vad daca e ceva ce poate fi reparat inainte sa caut unul nou. Stiti pe cineva sa o faca? 

Multumesc!

Am o problema cu maneta de foi. Nu imi mai schimba foile. E blocata. Frana functioneaza.

Am fost cu ea la un service (la ProBike) si Dan a spus ca e ceva de la mecanismul intern si e dificil de reparat la ei. M-a indrumat catre cei de la Shimano darsi mi-au spus ca nu desfac mecanismul si il schimba cu totul.

Am inteles ca piese s-ar gasi dar nu am auzit pe nimeni sa desfaca mecanismul. As vrea sa vad daca e ceva ce poate fi reparat inainte sa caut unul nou. Stiti pe cineva sa o faca? 

Multumesc!

Primul pas e să scoţi cablul şi să dai cu degripant. WD40 e recomandarea mea.

Las-o să stea peste noapte şi vezi dacă şi-a dat drumul.

Dacă nu merge aşa, ai două opţiuni: îţi iei schema de pe net şi o desfaci singur sau o dai la Shimano să-ţi schimbe mecanismul sau toată maneta.

A dat Dan atunci si pe moment a mers, dar s-a blocat dupa cateva incercari.

Am sa citesc ce e pe forumul de mai sus si voi incerca. Nu sunt foarte tehnic si de aceea am retineri. :)

[quote name="radu_vadan" post="672273" timestamp="1414681118

Primul pas e să scoţi cablul şi să dai cu degripant. WD40 e recomandarea mea.

Las-o să stea peste noapte şi vezi dacă şi-a dat drumul.

Dacă nu merge aşa, ai două opţiuni: îţi iei schema de pe net şi o desfaci singur sau o dai la Shimano să-ţi schimbe mecanismul sau toată maneta.

Tre sa fii prea meseriaș  sa o desfaci, apoi sa o faci la loc fara sa-ti ramana piese  si sa fie si functionala ...(asta plecand de la o maneta functională)

Cum asta are buba ,ok o desfaci ,cum dibuiesti piesa defecta daca nu stii cum ar trebui sa arate piesele alea  in conditii normale.

Cei de la shimano fac ceea ce trebuie sa faca un om normal : o schimbă ,mai ales daca e in garantie nu te costa nik.

Eu zic sa ii faci baie in WD40; stiu pe cineva care a facut asta si dupa i-a mers. 

Daca nu, poti sa te apuci sa o desfaci singur, oricum nu merge :)) Dar dupa cum zicea si Maus, este foarte foarte complicat. Am incercat sa desfac una Shimano dar m-am lasat dupa primele 2 suruburi ;)

Cea ma isimpla varianta, sa cauti pe ebay o maneta de stanga Ultegra sau 105 si ai rezolvat problema :)

Salut Ronin,

Eu am avut o problema asemanatoare cu o maneta Ultegra 6600. S-a blocat, am desfacut-o, dupa 1 ora am identificat problema (aveam un arc rupt in interior), dupa alta ora mi-am dat seama cum remediez problema si inca 2 ore mi-a luat remedierea propriu-zisa si montarea inapoi...

Partea proasta e ca nu am gasit schema detaliata pentru 6600, nici video (pe youtube ai niste clipuri pentru 6510 si 6700). Deci cum zice si Maus, nu stii cum sunt prinse fiecare piese in interior si e greu sa iti dai seama ce a cedat. De-asta mi-a si luat 4 ore sa imi dau seama ca e un arc rupt si sa gasesc solutia sa il prind inapoi.

Exact cum spun si baietii mai sus, primul pas: baie cu WD40. Daca nu merge, desfa-o (tu sau vreun prieten de-al tau mai "meserias"/mai tehnic). Daca planuesti sa cumperi alta, oricum cea veche e stricata/ moarta/ distrusa si probabil o vei arunca sau vinde pentru piese.

Pana la urma si studentii la medicina fac la inceput practica pe cadavre :) deci poti invata ceva din asta :)

Succes.

• Upvote 1

Păi știți voi ceva  de wd40 ,dar  maneta lui e destul de nouă.Daca era ceva vechi   ziceam si eu ca ceva gripat acolo ,dar la cat de noi sunt nu cred ca sa uscat nici vopseaua pe ele.

Pai da mai tizule, dar 6700 a aparut de prin 2009, deci maneta poate avea vreo 5 ani de praf, ploi si poate vreun paris-roubaix :). Poate fi ceva mizerie in interior. You never know...

Am incercat cu WD40, dar dupa cateva incercari reusite s-a blocat iar.

O sa incerc varianta de a il desface, dar poate cand se face mai urat si nu mai e de iesit. Acum ma descurc cu ea asa tinand-o pe foaia mare. 

Am reusit performanta unica sa rup o piesa din interiorul unei manete nou-noute ST-6603 (stanga, 3x) in timp ce faceam teste ca sa reglez deraiorul fata. E vorba de un clichet din sistemul de angrenare, o piesa metalica cu rol in indexare. Aparent e o problema de care s-au lovit multi la un moment dat cu manetele din generatia 5600/6600 si aparent nu sunt primul caruia i se intampla cu o maneta nou-nouta. 

Ce o sa fac cu ea? O sa mi-o bag in c**. De fapt nu. O voi demonta si remonta complet, pana la ultima piesa, ca sunt inginer si nu ma pot abtine. Poate chiar gasesc o cale sa reconstruiesc piesa distrusa, desi la cat de fina era jumatatea "cazuta" singura sansa ar fi sa o proiectez in FreeCAD/Solidworks si sa gasesc pe cineva sa o manufactureze. Daca cumva reusesc sa reconstruiesc piesa rupta o sa postez aici ce si cum am facut, in caz ca serveste cuiva.

Din fericire, setul de manete l-am cumparat la un pret derizoriu de pe RCZBikeShop (35 de euro pentru o pereche), iar maneta dreapta e (inca) aproape virgina, asa ca imi voi cumpara un set de ST-5700 2x10 si voi pastra manetele ca rezerve sau pentru vreun proiect viitor (singlespeed, 1x10, oi vedea...). 

• Upvote 2

In bazarul DirtBike este un anunt al unui tip din Bacau ce repara manete Ergo.

Un prieten de-al meu l-a sunat si i-a lasat impresia unui om amabil si priceput (s-a ales doar cu o consultatie (utila) intrucat pt maneta lui Athena nu avea piese)

Incearca-l, poate are piese ramase din alte reparatii...