Sign in to follow this  
abuwz

Clubul Taticilor Devreme Acasa - pasionati de MTB

Recommended Posts

Din frustrarea mare ca nu ma pot lipi la ture in weekend organizate de diversi colegi a iesit acest proiect dedicat mie si celor care in weekend vor sa dea o tura de mtb la munte si sa si apuce sa-si cunoasca copiii. De obicei nu se poate si cu burta plina si cu carnatii in pod ... dar am zis sa incerc totusi :)

Prin urmare, ma gandesc ca daca am pleca devreme din bucuresti, in zilele de sambata sau diminica, si am avea totul bine planificat (transport, tura, starea traseului etc), am putea termina tura pana la ora pranzului.

Cine s-ar baga la o tura sambata asta la campina pe traseul campina open mtb 2014?

Traseu:
propun 2 x 21 km / tura cu 600hm
vmediu 10kmh

Vreme:
Joi si Vineri se anunta ceva ploi, dar sambata e soare.
soarele rasare la 7:10

Transport:
durata parcurgere bucuresti-campina 1h30
Am un golf cu suport de haion, max 3 persoane.

de unde reiese timeline:

0600 - plecare bucuresti din p-ta victoriei
 + 1h30 buc - campina
0730 - sosire campina
 + 0h15 setup
0745 - start tura
 + 4h15 - 2x21 km @ 10kmh
1200 - finish tura
 + 0h30 - wrap up
1230 - plecare spre bucuresti
 + 1h30 campina - buc
1400 - sosire piata victoriei

Cum suna?

Optimist, tinere. Îţi ţin pumnii!

Eu din motive de copii mici acasă am trecut de la MTB la alergat în ultimii ani.... Dacă vă iese, anunţaţi-mă şi pe mine!

Ca unu care a facut traseul chiar in concurs, iti spun ca daca ploua..stai acasa sau cauta altul. Prin padure se face noroi EXTREM DE MULT!

Ca unu care a facut traseul chiar in concurs, iti spun ca daca ploua..stai acasa sau cauta altul. Prin padure se face noroi EXTREM DE MULT!

multumesc de info.

din cate vad pe accuweather vor fi sub 3 l / m2 in total pt cele 2 zile. sunt optimist. am ales campina ca iesire pilot pt ca stiu traseul si pt ca e aproape de bucuresti.

Edit: poze cu starea traseului in 2013 https://www.facebook.com/media/set/?set=a.409010605865821.1073741826.280048272095389&type=3

si 2014 https://www.facebook.com/media/set/?set=a.526459534120927.1073741846.280048272095389&type=3

Iti tin pumni, ce sa zic, Din acelasi motiv am incercat si eu ture de antrenament dimineata pe la 5:30 - 6. Am reusti doar vreo 2 saptamani - dupa imi era prea somn :D

Si eu bagam ture d-astea pe fuga, dimineata pe racoare, sau la somnul de dupa-masa al copiilor,

dar am negociat cu nevasta macar 1 zi din weekend (mai ales in perioada de vara) sa o dedic exclusiv mtb-ului,

Bafta!

Clubul asta nu-si are obiectul daca taticii nu fac ture cu juniorii. Daca o puneti de asa ceva, ma bag si eu.

La plimbarici cu juniorii ma alatur si eu. De la anul am in plan sa il hamalesc putin pa'l mare (8 ani) pe coclauri :)

Bun. Il luam si pe @@Traveller, poate si pe @@MBZ  si facem. Fi-mea are 12 ani si merge mai bine ca mine :)

Da, de la anu se intrevede o crestere a frecventei turelor cu juniorul. Si ture mai serioase. Anu asta avem cam 375 km facuti impreuna, 10-15 km per tura. Plus 2 iesiri mai lungi la padure si un MarVin. Sa vedem, ca io coc si niste ture de munte cu piciorul, impreuna cu el.

Nuș de ce, da' am senzația că inițiatoru' topicului nu se încadrează la categoria enumerată in ultimele postări.

Io crecă e un proaspăt tătic și tre' îndrumat par consecuans. ;)

... a iesit acest proiect dedicat mie si celor care in weekend vor sa dea o tura de mtb la munte si sa si apuce sa-si cunoasca copiii.

Una dintre cele mai "destepte" idei prezentate pe acest forum in ultimii x ani - proiect cu copii n-as numi asta - prea suna a lucru, a multinationale, a performante, ... lasati copiilor copilaria lor *-:) . 

Mult succes tuturor; iar initiatorului: 

Daumen1.jpg Daumen1.jpgDaumen1.jpg

Ca sa mai clarific din necunoscute. Turele despre care vorbesc si as vrea sa le organizez sunt doar pentru tatici. Sunt ture montane, cu o diferenta de nivel pe care un copil sub 10 ani nu cred ca le poate aborda. (si nici n-ar trebui sa incerce, in opinia mea). Si eu ies cu copiii si iubita in ture cu biciletele in IOR, la Comana, in general pe plat si nu mai lungi de 10km. La comana, de ex, copiii se cam plictiseau si suparau ca trebuia sa faca push. ar fi culmea sa insist sa traga la deal cand lor nu le face placere. as obtine exact contrariul din ce imi doresc in relatia cu copiii. ma rog.,. asta e alt subiect

Nuș de ce, da' am senzația că inițiatoru' topicului nu se încadrează la categoria enumerată in ultimele postări.

Io crecă e un proaspăt tătic și tre' îndrumat par consecuans. ;)

da. sunt inca proaspat tatic - de vreo 7 respectiv 5 ani.

Una dintre cele mai "destepte" idei prezentate pe acest forum in ultimii x ani - proiect cu copii n-as numi asta - prea suna a lucru, a multinationale, a performante, ... lasati copiilor copilaria lor *-:) . 

Mult succes tuturor; iar initiatorului: 

Nu stiu cat de  "desteapta" e ideea, dar vreau cu siguranta sa fie practica. Incerc sa reiau o parte din obiceiurile pe care le-am avut cat timp am fost elev in sibiu, unde sambetele de vara, pe la 8-9 plecam spre paltinis cu bicicleta iar la 13 eram inapoi. Practic asta incerc acum, sa minimizez si sa mut cat mai devereme timpul suplimentar de transport din bucuresti pana la munte, sperand sa-mi ramana suficient timp dupa tura in ziua respectiva pt activitati cu copiii.

Si inca o chestie, turele nu sunt numai pt tatici. e bineventi oricui ii convine programul, pe care, il putem discuta/negocia.

Ca organizare, ce as vrea sa mai fac:

- propunere de 2 trasee in zone diferite. adica daca ne-am planificat sa iesim intr-un weekend, nu as vrea sa ratam tura doar pt ca traseul a devent neabordabil datorita vremii

- info cat mai exacte despre cat a plouat si cat a fost soare in zonele cu turele planificate. nu prognoza ci date colecate de statiile meteo care sa ne ajute sa luam o decizie cat mai informata in alegerea traseului

Edited by abuwz