Rolland

2 avem nevoie de sfat achizitie

Recommended Posts

Salutari membrilor, e primul meu post pe ciclism 

Un mic intro. Acum vreo 4 ani eu si sotia am intrat intr-un magazin de biciclete. Bineinteles angajatul ne-a aburit sa luam ce avea pe stoc fara sa ne explice cum sta treaba cu marimea cadrului. Am luat cadru de otel, pentru mine mai mic, pentru sotia mai mare. :) . A mea un DHS cu frane pe disc mecanice (de tot rahatu) , a sotiei un FirstBike de dama. (amandoua MTB).

Am reusit sa le vindem si acum suntem in cautarea de noi biciclete.

Ce doresc de la bicicleta:

-sa o tin mult si bine.

-sa fac plimbari la sfarsit de saptamana. 

-sa pot face un upgrade : portbagaj pentru coburi laterale.

-sa le pot transporta pe masina.

-sa pot face trasee de tara - putina padure/ drumuri forestiere / drumuri rele.

Ce trebuie sa aiba:

-suspensie fata pe aer/ulei cu cursa mare

-pedalierul sa fie pe rulmenti

Buget : Max 3000 Lei / 2 biciclete

Ce am gasit:

http://merida-kerekpar.hu/mountain_bike__mtb_71/elol_teleszkopos_89/merida_matts_10_v_kerekpar_2014_2495

http://merida-kerekpar.hu/mountain_bike__mtb_71/elol_teleszkopos_89/merida_matts_15_v_2014_kerekpar_2543

http://kerekpar.chilisport.hu/termek/ferfi_kerekpar/mtb_26_/trek/4300_disc__2012_

http://www.biciklibajnok.hu/product/scott-aspect-680/

<Stau langa granita si ies mai bine la pret>

Intrebari:

1:Ce parere aveti de bicicletele merida, mai ales furca una SunTour alta Rock?

2: Marimea cadrului ?: Eu - 1.82 /85 Kg Sotia 1.60 / 46 Kg 

E bine sa iau marime putin mai mare?

3.Daca iau pe frane V-break se poate face updrade la hidraulice?

4. La care bicicleta am raportul cel mai bun calitate/pret.

Merida Matts 15 V nu sunt pentru trekking / cross ?

Bine , nu sunt nici familiarizat cu termenii, am vazut ca mai este si crosscountry.

Deci: in principiu vreau sa le pot lua cu mine cand mergem la vreo pensiune la munte.

Matts este seria de MTB XC (cross-country) entry-level de la Merida, cu roti 26 inch. 

Crossway este seria  de cross/trekking, cu roata de 28 inch. Bineinteles ca se pot pune pe suporti.

E de preferat sa iei asa ceva daca vrei excursii mai ales pe soseaplus ceva forestiere lejere.

Cauta dupa "merida crossway" pe forum si ai sa vezi ca a fost o solutie aleasa de mai multi oameni pentru acest scop.

1 EUR = 4.5 RON = 315 HUF

Merida Crossway 15-V costă, pe la noi, în jur de 1500 - 1800 lei, în funcţie de magazin şi perioada în care o cumperi (prin decembrie - ianuarie s-ar putea să găseşti modelele 2014 la reducere, dezavantajul e că o să găseşti ce nu s-a vândut, de regulă modelele cu cadru de 55 cm - care e cel mai mare). Pentru varianta cu frâne cu disc (mecanice) mai pui vreo 100 lei.

De cărat poţi cără fără probleme multe chestii după tine cu ea (dacă nu ai 90 kg ca subsemnatul poţi să pui şi mai mult bagaj pe ea, eu am încercat să mă menţin în limita aia de 120 kg cu totul, recomandată de producător), totul e să te ţină picioarele:

1486902_692175297535653_1231045994858337

Se descurcă binişor şi pe off-road, dar nu te aştepta să zbori cu 30 la oră pe poteci de munte şi printre bolovani.

O am din august 2013. Ca piese, am schimbat lanţul şi pinioanele după 5000 şi un pic de km (că am mers obişnuit cu DHS-ul, fără să schimb vitezele, ceea ce a tocit enorm un pinion + lanţul). Am mai schimbat bilele de pe faţă (martie - că intrase antiderapant şi tindea să le gripeze şi oct) şi pe spate (martie). Acum câteva săptămâni, am înlocuit axul faţă (că nu am avut bani de butuc nou), pentru că se duseseră şi conurile şi bilele... dar la 9000  km cred că aveau tot dreptul.

De precizat că vine fără aripi, portbagaj, cric, pompă, suport de bidon, goarnă şi lumini, alea trebuie să le cumperi separat. Are prinderi pentru portbagaj, iar portbagajul cumpărat are prinderi pentru coburi... da' am preferat să iau nişte genţi pentru masca de gaze la 25 lei/buc... uşoare, ieftine, impermeabile, 100.000 de cureluşe la  fiecare (am improvizat uşor prinderile), dezavantajul e că după juma' de an tot miros a plastic :(

Chiar acum am fost sa vad 

http://www.निषिद्ध/hercules-pro-dama-17936008.html#current_image

In poze una, in realitate alta :)

Cred ca pozele is facute acum 2 ani, in fine ,ma tenta un second, dar cand am vazut-o aceasta nu ma mai tentat.

Dr2005 frumoasa bicicleta, am sa iau in considerare si un Crossway. Sincer cu discurile mecanice nu m-as complica, am fost dezamagit de ele. Pe hidraulic e alta treaba.

Merida Matts sau CrossWay se pot face upgrade la discuri hidraulice (in timp) fara a schimba furca?

http://merida-kerekpar.hu/cross__trekking_74/merida_crossway_15_v_2014_kerekpar_2546 - imi iese la 1200 de lei.

Mai pot adauga altfel de frane?

Pedalele sunt pe rulmenti?

toate furcile cam au prinderi disc, problema e cu butucii, vor trebui alte roti. dar nici asta nu e bai, niste roti disc entry level de 29er gasesti pe la 100-150 eur.

Poza nu e facuta dintr-un unghi bun dar se pare ca nu are prindere de etrier pentru roata spate ceea ce inseamna ca e dificil sa treci la frane pe disc.

99.000 HUF înseamnă vreo 1500 RON. Acum văd că eşti aproape (geografic) de Ungaria... în Ungaria toate sunt mai ieftine (mâncare, electronice, benzină, transportul cu trenul pe distanţe mai mari de 250 km) ca la noi, înseamnă că asta se aplică şi bicicletelor.

Da , sa stii Dr2005 ca sunt mai ieftine. Mi-am luat multe de la ei, fac livrarea pana langa granita sau chiar in romania. La echipamente pentru timp liber sunt mult sub preturile noastre.

Nu stiu de ce la noi comerciantii au adaosuri mari.

Pana la urma am sa ma indrept catre Matts, Crossway-ul e pe 28 si nu cred ca se descurca sotia.

La inaltimea mea 1.82 cea mai mare marime trebuie? (am citit multe despre marime si cica e bine sa iei mai mare cu un numar)

E bine sa-ti iei marimea potrivita, nu "mai mare cu un numar". Atata timp cat marimea cadrului e potrivita, o sa fie buna Crossway si pentru sotia ta. Ii poti lua cadrul de dama.

O sa-i fie mai greu sa se tina dupa tine daca ii iei ei MTB iar tie cross. In fine, mie mi se pare o greseala.

Uite un exemplu foarte bun ca bicicletele de cross functioneaza fara probleme la ambele sexe, DACA sunt pe marimea potrivita:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/13936-tura-in-spania-el-camino-de-santiago-norte/

Atât Crossway, cât şi Matts vin şi în versiunea cu cadru de damă.

Ca să alegi dimensiunea e simplu: te duci la magazin, ceri să te urci pe ea şi ai grijă ca atunci când stai cu picioarele pe podea să nu dai cu părţile intime în cadru (dar nici să fie un metru distanţă între ele şi cadru). Eu, tot la aprox. 1,82, am luat cadrul de Crossway de 52 cm, cel de 55 părându-mi-se prea mare. După calculele de pe site-ul Merida, mie mi-ar fi trebuit un cadru de 55 - 58 cm, dar 55 mi s-a părut prea mare. E drept, scrie acolo că ,,In case of suspended seatposts, please subtract 5 cm from the theoretical value." şi cum şaua are amortizor (55 ... 58) - 5 = (50 ... 53), deci 52 s-ar încadra. Dar tot mai bine e să mergi să o încaleci şi să vezi cum stai pe ea. Eu oricum prefer o poziţie mai confortabilă, ghidonul fiind un pic mai sus decât şaua (pipa reglabilă ajută mult), pentru că nu îmi place să merg aplecat ca pe cursieră (mă aplec peste ghidon doar când cobor o pantă şi vreau să prind viteză mai mare).

Salutari membrilor. Pana la urma am achizionat 2 bucati de Merida Big 7 40. Una de 20 si una de 15. Mi sa facut o oferta pentru acest pachet de nerefuzat. Sunt multumit de achizitia facuta. Ma simt foarte bine pe cea de 20. La sotie lucrurile stau putin diferit. Trebuie sa schimb suportul de ghidon cu unul mai scurt, si cred ca voi scurta si ghidonul cu cate 1.5 cm de fiecare parte.

Un alt aspect este lipsa suportului central sau k-mount pentru picior de sprijin. Trebuie sa ma orientez spre picior care se prinde de cadru. Stiti ceva modele mai calitative.? Am cercetat piata pentru aparatori de noroi de min 60 mm si nu prea am gasit din ce sa aleg.

E bine ca esti multumit.

In ceea ce priveste pipa de pe bicicleta sotiei, vei gasi una mai scurta, fara prea mari probleme. Ai grija sa aiba aceeasi prindere de ghidon, 31.8 mm. In general majoritatea celor moderne au diametrul asta. Ghidonul se poate ajusta prin taiere sau prin inlocuirea cu unul mai scurt.

Cricuri cu prindere pe cadru (mai exact pe chainstay, teava dintre butucul pedalier si axul rotii spate) exista diverse modele si nu costa mult. Eu am dat vreo 30 de lei.

Aparatori clasice (full fender) pentru roti MTB balon 60 mm sunt greu de gasit. Cu prindere la coroana furcii, respectiv pe tija de sa, se gasesc destul de multe.

Multe din cadrele merida au pe chainstay-ul stanga un loc special pentru cric, care se prinde in 2 suruburi. Daca imi amintesc bine, cricul pentru un tfs100 l-am luat de la veloteca cu 40 lei.