bogdan77

Pinion de SSP pe roată mag wheel

Recommended Posts

Are cineva idee dacă pe o astfel de roată (mag wheel) se poate monta pinion freewheel de single speed, și dacă se poate, merge oricare sau nu tocmai? Că pinion fix e clar și vizibil că merge.

Orice recomandări de pinion sunt binevenite– sunt începător.

post-17673-0-17471100-1416784187_thumb.png

OK, pun imagine cu roata pe partea cealaltă. Merge aici montat un pinion freewheel cu o viteză?

post-17673-0-47474500-1417124346_thumb.png

Sigur nu e roată de față? Dacă are 100 mm între capetele piulițelor roșii degeaba montezi pinion - nu o să ai cadru pentru ea.

Ca să-ți răspund la întrebare: în funcție de cât loc ai s-ar putea să încapă un pinion normal pe un adaptor (pe care va trebui să îl fabrici undeva).

Mulțam fain de răspuns. Păi… nu știu sigur, pentru că-s imagini fără indicii clare, luate de pe site-ul vânzătorului – deocamdată mă gândesc să cumpăr asemenea roți. Vânzătorul zice că se poate pune pinion freewheel fără probleme. Așa o fi? Mai pun o poză – roțile-s de mărimea 700c… poate mă scoateți din ceață cu pinionu'.  [-O<

post-17673-0-14735400-1417184567_thumb.png

Da, în poza asta se vede filet, deci probabil că vânzătorul are dreptate - se poate monta un pinion normal cu freewheel.

Bun. Încă o întrebare probabil idioată, dar cum ziceam, sunt începător: După cumpărare, ce măsor, ca să știu ce pinion să se potrivească? Sau pur și simplu zic "Dați-mi un pinion normal de freewheel SSP" și e suficient?

post-17673-0-57197300-1417195946_thumb.png

Da, în poza asta se vede filet, deci probabil că vânzătorul are dreptate - se poate monta un pinion normal cu freewheel.

Eu vad filet pe ax si intuiesc alte 6 filete in butuc, pt pinion. Nici vorba de filet pt freewheel.

Dacă te referi la primele două poze, ai dreptate - asta am spus și eu. Dacă te referi la a treia... bănuiesc că e discutabil - mie mi se pare că e filet în partea stângă a pozei. Un pinion SSP care să se potrivescă pe filetul ăla îmi închipui că se găsește.

In poza din postul 4, in partea stanga a rotii mie mi se pare ca banda aia neagra e un fel de protectie rulmentilor/bilelor. De ce ar avea alta culoare eventualul filet care se presupune a fi solidar cu restul rotii?... In fine, cred ca o astfel roata cantareste 5 tone. Colegul cred ca vrea un flywheel cu freewheel. :)

mai exact chinezul de pe aliexpress declara 3.36kg

200 dolari plus vama? vezi la dezmembrari tramvaie ca iesi mai ieftin si mai greu... daca asta era scopul... :))

presupun ca e vorba de un fixie de oras... rotile sunt foarte rigide, o sa-ti sara dintii din gura la cea mai mica denivelare.

• Upvote 1

Măi, nu vă râdeți de mine, măi… că nu vreau să mi le iau pe alea roșii – le-am pus pentru că numai pe alea le-am găsit cu poze mai clare, cu filetu' vizibil.  :)

Da, îmi plac roțile astea cu 5 "spițe", chiar dacă știu că-s un pic mai grele, da' chiar așa diferență să fie oare între ele și ce am acum, roți normale 700c, nici prea-prea, nici foarte-foarte? (Ia stai, că am un cântar în casă!…)

Apropo, un set de roți Aerospoke cântăresc vreo 2700 grame, da' unde găsesc io de-alea la preț de 200 + TVA?

Cu pinionu': pe lângă numărul de dinți, tre' să comunic și diametrul filetului când îl comand de pe net? Sau diametrul e "universal"?

Da, filetul ala e universal. Trebuie sa specifici doar numarul de dinti.

Nu-i de râs, e de plâns... Am pus mana pe niste roti din alea. Sunt obisnuit cu ganterele de 20kg, dar rotile respective tot mi s-au parut grele. 

Cam cate kile va avea toata bicicleta? Dar pretul? Esti sigur ca merita?

mai degraba vanezi niste roti gen spinergy de carbon cu 3 sau 4 spite pe ebay, vor fi la greutate normala. si preturile nu sunt foarte mari ca au fost interzise in plutonul profesionist.

Azi mi-am cântărit roata 700c din față (jantă, butuc, spițe, cameră și cauciuc) și a ieșit la vreo 1800 de grame… Probabil oi avea eu de-astea mai grele decât normalul? Comparat cu ale mele, astea cu 5 spițe de care vorbeam nu-s deloc mai grele.  :-??

3360g cheala vs 1800g. Daca dublu e o cantitate neglijabila, atunci go for it. 1-2 kg o fi neglijabile la autoturisme, dar la bicle nu.

PS Ce tot insisti cu 700C? Astea cu magneziu nu sunt 700C?

@ Andrei: roata față (1,64 kg) + roata spate (1,72 kg) fac în total 3,36 kg, nu o singură roată, Doamne ferește – dacă o roată avea 3 kile, nici nu mă gândeam. Sunt din aliaj de magneziu cu nu-știu-ce alt metal.

Treaba că menționez că roata mea e de mărimea 700c, și că și astea cu 5 "spițe"-s tot 700c, nu știu de ce e o problemă. Există și "mag wheels" de alte mărimi decât 700c, deci am vrut să se-nțeleagă că la mărime-s la fel cu ce am acum.

De fapt sunt din aluminiu cu un foarte mic procent de magneziu. 

Greutatea rotilor e cea mai critica, deoarece pe ele trebuie sa le pui in miscare. E de preferat sa ai cadru greu si roti usoare, decat invers. 

Dar daca tie iti plac, ia-le! Doar nu vom merge noi pe ele. 

Bun, mulțumesc tuturor de răspunsuri – m-am mai luminat cum stă treaba cu roțile astea, și… din moment ce-s cam aceeași greutate ca cele de acum, parcă mi-aș lua. Mersi încă odată. :^)

pun pariu ca din rotile actuale ai cauciucurile si camerele spre 1kg total... care trebuie scazute si la mag wheels adunate. diferenta nu e neglijabila deloc, mai ales la deal. daca orasul tau e plat sau mergi cu bicicleta doar de la gara la supermarket atunci conteaza mai putin.