intotheworld

China, Asia de Sud-Est si Peninsula Araba, in doi

Recommended Posts

Fiti bineveniti si asteptam cu nerabdare povestea!

O promisiune de care trebuie sa va tineti... Asta e! :)

Alooo, adminii, unde e domne butonu' de "envy", "unfriend", ceva... 
că mă ia de la coraçon ;)

• Upvote 2

Sunt cazut pe spate si dau din picioare ca (...) carabusii. Frumos rau doamna... domnule...

Doamne, cat e de frumos ! Nu ma mai pot opri din oftat. Abia astept continuarea.

O aventura care este deja fabuloasa si nici macar nu a inceput.

Imi place foarte mult maniera in care este relatata.

Abia astept sa mai citesc.

@@iacobdoc Ne face bucurie sa auzim ca face bucurie jurnalul asta. E tare fain sa-ti amintesti de ceva care ti-a mers la inima. O sa incercam sa postam cat mai legat :)

La echipament am omis saltelele: am trecut la inceputul tripului spre Mongolia la cunoscutele Thermarest. Pana acum par bune. Una s-a perforat deja in vreun ciuline, dar am fost prevazatori si am luat un kit de reparatie care e chiar misto. Am mentionat de la inceput detalii despre echipament, ca sa va faceti o idee de costuri, pentru ca asta e cea mai des intalnita intrebare care ni s-a pus in turele moto. Sunt oameni care au calatorit si mai minimalist. Cam orice poate fi fabricat/improvizat, de la arzator dintr-o doza de aluminiu pentru bere, la punga de la IKEA pe post de geanta :)

@@intotheworld Nici nu stii ce importanta este lista de echipamente pe care ai prezentat-o.

Ne bucura treaba asta. stii, noi nu ne indoim nici o clipa ca e super mega tare sa te dai cu echipamente performante. Am invatat asta de la snow, la moto si tot asa. Ideea pe care o avem este insa ca se poate face orice cu ce ai la indemana. Sunt multi oameni care vor sa faca o chestie si se poticnesc in aspecte materiale. Si vrem sa incurajam si noi cum putem.

Mai e o chestie. O sa se inteleaga destul de clar din jurnalul nostru ca noi nu suntem ciclisti pur-sange. Facem sport, ne place enorm sa ne dam in natura, de aici pasiunea pentru off-road si navigatie. Dar pentru noi bicicleta nu a fost cel putin in tura din Asia un scop in sine, si nici un mijloc convenabil de transport, ci o "stare". Cautam de mai demult sa vedem cum e ceva ce facem cu moto, dar 100% propulsati de propriul corp. Ne-a atras simplitatea unui astfel de demers, faptul ca fata de un vehicul motorizat te elibereaza de multe griji (ce fac daca se strica, daca se fura, daca nu mai vreau etc). E ca un fel de vacanta din tensiunea care vine cu o aventura enduro. Am zice ca pentru oricine are nevoie sa se reconecteze cu natura si cu sine bicicleta e cea mai affordable terapie. E gratis! Uite, am avut un couchsurfer din UK care are abia a facut 18 ani si pedala de la Istanbul inapoi in Anglia, asa.. de vara.

In concluzie, oricat de moto-addicts am fi, pledam pentru mai multi oameni pe biciclete, mai ales in oras. Si mai putin in masini, desigur :)

La voi la Cluj chiar aveti si locuri foarte frumoase sa scapati din jungla de beton...

• Upvote 7

@@intotheworld Mi se pare ca toate pozele voastre au o tenta sepia. Este "hand-made", asa era lumina pe melagurile alea sau se datoreaza dispozitivului cu care ati facut pozele?

Dragilor... sunt mut! :)

scuzati-mi franceza

M-am tot intrebat care-i istoria acestei expresii, exista si in romana sau este traducere la excuse my french?

Foarte frumoasa relatare si poze, multumesc.

@@intotheworld Mi se pare ca toate pozele voastre au o tenta sepia. Este "hand-made", asa era lumina pe melagurile alea sau se datoreaza dispozitivului cu care ati facut pozele?

Procesam cam toate pozele, dar bucata asta de drum a fost asa noasoala, ca nu prea ne-a ars sa scoatem aparatul si sa fotografiem un "cimitir" si intr-adevar in ziua aia totul era vanat-gri, cerul, drumul, lumina si fetele noastre :)

Dragilor... sunt mut! :)

Multumim mult, stii cum e, ii place povestitorului sa depene povestea daca si urechile sunt ciulite :) acum, pe bune, ne bucuram ca ne citesti

M-am tot intrebat care-i istoria acestei expresii, exista si in romana sau este traducere la excuse my french?

Foarte frumoasa relatare si poze, multumesc.

Ce tare, chiar m-ai facut sa caut; noi am facut pur si simplu o traducere de balta din engleza si nu gasim referinte in romana; dar cum imprumutam orice in romgleza, am zis ca merge. Uite ca originalul e mentionat si pe wikipedia. As fi jurat ca e un idiom informal...

Multumim si noi ca ne citesti jurnalul.

Ce ma fascineaza sunt drumurile fara masini. Cred ca din punctul asta de vedere este un fel de rai pentru biciclisti.

Apropo, v-au lasat comunistii sa umblati de capul vostru asa peste tot?

Oricum, mi se pare pare fabulos ca ati reusit sa va intelegeti cu localnicii.

Sunt absolut necesare pozele cu castroane pline cu bunatati? De fiecare data dupa ce citesc si vad un set de poze cu mancarurile alea, dau o fuga la frigider.