intotheworld

China, Asia de Sud-Est si Peninsula Araba, in doi

Recommended Posts

Ce ma fascineaza sunt drumurile fara masini. Cred ca din punctul asta de vedere este un fel de rai pentru biciclisti.

Apropo, v-au lasat comunistii sa umblati de capul vostru asa peste tot?

Oricum, mi se pare pare fabulos ca ati reusit sa va intelegeti cu localnicii.

OMG, dear, e mult spus ca am reusit sa ne intelegem. Noua ne place sa invatam strategic (cica) macar un salut si niste propozitii simple de intrebat la piata si desigur cifre pana la zece, din zece in zece si daca e cazul sute. In China ne-am prins urat de tot urechile, pentru ca ale noastre de europeni nu sunt obisnuite cu limbile tonale din asia. Mandarian ca si vietnameza, thai si altele pe care nu le stiu, au fiecare cate 5 sau mai multe tonuri care schimba sensul cuvintelor. Sa zicem ca daca te chinui, te intelegi cu oricine. De-ale gurii e simplu, problema e cand vrei sa ceri de pilda cheia de la camera si ti se explica ceva vreo... cinspe minute, fara sa ti se dea nicio cheie. Conversatii despre familie, job, politica cum am reusit sa avem pana si prin tarile rusofone, nu s-a putut deocamdata.

Ai zis o bine, China e un paradox pentru biciclisti. E prea mare si prea stupid de luat viza ca sa poti sa o explorezi alene pe toata. Zonele urbane sunt crazy sufocante, greu de indurat cand mergi cu 15 la ora. Dar cum ajungi la tara, unde drumurile sunt foarte foarte bune, e pustiu. Stai sa vezi in ce locuri divine am ajuns mai incolo!

Legat de autoritati, am avut si nu am avut noroc. Acum doi trei ani regiunea Kham era semi-inchisa si inchisa de-a binelea pe perioade scurte si imprevizibile. Nu stiai cand te ia politia pe sus si te scoate din prefecturile tibetane, daca printr-o minune te primeau intr-un hotel "ne-autorizat" te puteai trezi evacuat intr-un hotel "oficial" foarte scump sau chiar arestat. Drumurile fiind multe in lucru, autobuzele care sunt de folos cand mai trebuie taiate distante erau anulate cand si cand. De prin 2011 situatia s-a deschis; se poate circula in voie (repetam, e valabil numai pentru vehicule nemotorizate; orice altceva cu motor inmatriculat in alta tara decat China conduce la taxe si permise extrem de costisitoare si cu obligatia de a vizita un traseu prestabilit, insotit de ghid etc). Pe de alta parte viza turistica e tehnic mai usor de obtinut, dar mult mai restrictiva ca timp. Ideea fiind ca guvernul vrea sa impulsioneze turismul de scurta durata (sejururi si cirucuite organizate prin agentii, oameni care vin cu avionul, satu la hotel si viziteaza obiectivele turistice AAAAA). Daca vrei sa stai juma de an de pilda, devine complicat, ceea ce inainte era usor. Cu bicicleta nu poti decat sa te focusezi pe zone mici (China e enorma, seriously) si sa iei trenul, autobuzul sau ia-ma nene intre locurile de interes, sau sa tot iesi si intri inapoi in China, obtinand de fiecare data o noua viza. Nici asta nu mereg de prea multe ori, de obicei la a treia visa-run ti se refuza intrarea si trebuie sa stai pe tusa o perioada cel putin egala cu cat am stat in China. Brrrr.... alambicat.

• Upvote 2

Sunt absolut necesare pozele cu castroane pline cu bunatati? De fiecare data dupa ce citesc si vad un set de poze cu mancarurile alea, dau o fuga la frigider.

Dragul nostru, nu ne putem abtine. Suntem gurmanzi, pofticiosi, bulimici si catastrofal de curiosi. In toate tripurile mancarea a devenit un mijloc sa socializam, mai ales in locuri ca astea unde nu putem purta conversatii mai complexe. Am descoperit ca in fata unui blid cu supa limbile oamenilor se dezleaga si ridurile se netezesc si parca nu mai stam printre straini. O sa ne cerem iertare daca vom continua sa te trimitem la frigider. Apropo de ce spuneam mai sus legat de comunicarea cu oamenii, si legand asta cu mancarea. Ne-a fost destul de greu de fapt in primele zile sa comandam ceva in restaurante. La tara un restaurant consta intr-o incapere, un punct de foc, o tanti (eventual cu sotul aferent) si o vitrina frigorifica. Pe rafturile de sus sunt legumele, ciupercile si tot ce exista proaspat in ziua respectiva. Mai jos sunt variatiuni de tofu, proteina cea mai ieftina. Jos de tot, sub sticla, sunt carnurile taiate deja fasii si daca e cazul peste sau seafood. La inceput incercam sa intrebam ce au de mancare, si tantile se uitau la noi aiurite. Asta nu ducea nicaieri, asa ca am schimbat tactica si am tres cu ochiul la cum se procedeaza. Se comanda asa:

1. alegi zarzavatul

2. alegi proteina

3. spui cum vrei sa fie gatite; adica

3.1 fierte

3.2 calite la foc iute (stir fry)

3.3 inabusite

3.4 alte tehnici necunoscute noua

4. mai spui ceva de accesorii (sosuri, alune, cat de iute sau alte nebunii)

Adica inca un aspect care indica rapid ca tara asta are o vasta si veche cultura culinara, in fata careia ne inclinam umili. Chinezul de rand, care a crescut cu bucataria asta, stie sa comande, adica ce merge cu ce si cum sa fie preparate fiecare ca sa le scoata in evidenta aroma pe care o prefera. Asta ne-a invatat deja prietena noastra Killva, mare maniaca foodie in Beijing. Ca misiunea sa fie si mai grea si mai frumoasa, cica felurile de mancare (unele cel putin) au nume poetice, gen "briza de primavara care adie usor" sau o chestie de genul asta. Noi am invatat cum se spune la "orez", "taitei", "ou", "supa", "fiert", "prajit" si "galuste" si aratam spre leguma, spre ciuperca si spre carne, apoi ziceam "fiert" sau "prajit" si dupa aia "orez" si a mers ok. :) Dupa fetele bucatareselor insa de multe ori parea ca sunt dezamagite de barbaria noastra si de neputinta de a discuta un sfert de ceas despre nu-stiu-ce ciuperca care e in sezon si cum ar fi minunat sa o caleasca usor cu alta bazaconie delicioasa si tot asa... Deh, si noi, niste "tarani"... Hahahaha :)

• Upvote 5

Va invidiez!

E prea frumos, prea multa libertate si inedit!

Semnat: un soarece de birou.

• Upvote 1

E clar ca bicicleta e aliniata mai bine la ritmul natural al corpului. As indrazni sa postulez ca bicla ne invata sa fim mai ingaduitori cu propriile limitari in loc sa incercam sa le incalcam

Oarecum in aceiasi idee (si daca nu le-ati citit pana acum) cateva ganduri ale lui Geo Bogza din anul 1969:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/4764-spovedania-unui-biciclist/?hl=spovedania

Ti s-a parut comoda pozitia pe bicicleta? Mie mi se pare ca ai avut saua mult prea jos pozitionata.

Acum, ca ati terminat calatoria cu bine, nu prea mai conteaza, insa cred ca ti-ar fi fost ceva mai usor, in special pe urcari, cu ea setata mai sus.

Eu sunt pasionat de drumurile de munte, iar cel din ultima postare m-a uns pe suflet.

Ti s-a parut comoda pozitia pe bicicleta? Mie mi se pare ca ai avut saua mult prea jos pozitionata.

Acum, ca ati terminat calatoria cu bine, nu prea mai conteaza, insa cred ca ti-ar fi fost ceva mai usor, in special pe urcari, cu ea setata mai sus.

Eu sunt pasionat de drumurile de munte, iar cel din ultima postare m-a uns pe suflet.

Ai dreptate, a fost prea sus si la un moment dat am coborat-o. Nu esti primul care remarca unghiul aiurea al genunchilor, nu stiu de ce pe moment nu mi-am dat seama de ce obosesc. Ne bucuram (amandoi) nici nu stii cat de fiecare data cand ne scrieti. Asa jurnalul nu mai e o chestie pe care o impartim intre noi, ci un fel de time machine, prin care ne conectam cu oameni ca tine si cu noi la momentul X despre care e vorba intr-o postare sau alta (adica re-traim). Ce incercam eu sa spun la un moment dat e ca desi te simti foarte singur pe doua roti, e un "singur" care nu te scoate din "film". Esti acolo, doar ca ceva mai orientat spre interior. Adica se lucreaza pe doua planuri. Ti se batatoreste fundul si ti se ia la puricat sufletul. Pe munte e numai bine pentru o terapie de felul asta. Stai sa vezi ca ajungem acusi cu povestea intr-un loc si mai frumos. Multam ca ne citesti :)

In completare la remarca ta, eu (Ana) am invatat sa merg pe bicicleta tarziu, adica in 2011. Asta e prima calatorie mai lunga cu bicicleta. (e ok, anul trecut in mai cand am plecat spre Asia Centrala pe motocicleta condusesem o singura data afara din poligon, pana la Galati si inapoi, in weekendul anterior plecarii). In primele zile de urcat prin China nu ma simteam confortabil cu saua cum o reglase Ionut, pentru ca sunt foarte mica de statura. Lucrurile s-au rezolvat de la sine mai tarziu ;) cand am dat saua jos si am realizat diferenta.

Oho! Din ce in ce mai frumos! Felicitari pentru catarare! Am mers pe jos in Alpi la 4000m si fiecare pas se simtea altfel decat eram obisnuit. Imi inchipui ca pe bicla e si mai greu.

Oho! Din ce in ce mai frumos! Felicitari pentru catarare! Am mers pe jos in Alpi la 4000m si fiecare pas se simtea altfel decat eram obisnuit. Imi inchipui ca pe bicla e si mai greu

Eu (Ana) sunt joggerita pasionata si in tura moto in Asia Centrala faceam cate 30 de minute de alergare la bivuac, cand aveam cum. Pot sa iti zic ca am incercat la 4100, in Pamir si a fost foarte greu, parca aveam o piatra in spate in timp ce ma apasa pe piept un pitic malefic.

Senzationala calatorie ati facut!

Felicitari si multumiri pentru frumoasa relatare.