iacobdoc

Ce carti am mai citit. "The big book of endurance training and racing (2010) de Philip Maffetone"

Recommended Posts

@Mookyama Din ce am citit in linkul mentionat este vorba de “testare cardiometabolica”.

Cand am inceput sa citesc si sa inteleg, eram dupa 300k facuti cam cu pulsul in gat. Eram umflat de apa.

La vremea aceea, mi se parea normal.

Situl asta incuraja atitudinea de tip “Shut up legs!”. 

Lectura asta era “revolutionara” chiar si din perspectiva mea de medic si am dorit sa o impartasesc cu voi, pe masura ce citeam si incepeam sa inteleg cate ceva.

Intre timp, am inteles mult mai multe decat erau scrise in carte dar chiar si autorul si-a rafinat modul de intelegere.

@iacobdoc zisesem sub formă de glumă, mai cu amărăciune așa :) Mai mult ca sigur că nu am acordat suficient timp acestei metode de antrenament, dar n-am găsit nicio plăcere în mersul pe plat cu 18km/h. E mai palpitant pe hometrainer, măcar văd un film. În plus trebuia să-mi refuz toți prietenii când mă invitau la ture, inclusiv pe cei ce au dublul vârstei mele...

@Mookyama https://www.facebook.com/groups/1452390158396719/ vezi aici. 

@paulrad Adevarul se masoara in fapte. Experienta ta este un fapt si trebuie analizat. Asa ca, hai sa vedem daca invatam ceva din faptele tale.

Oricum, eu la pragul aerob merg la peste 25 km/h.

în urmă cu 12 ore, paulrad said:

dar n-am găsit nicio plăcere în mersul pe plat cu 18km/h

în urmă cu 47 minute, iacobdoc said:

Oricum, eu la pragul aerob merg la peste 25 km/h.

Monitorizez de puțină vreme activitatea sportivă prin măsurarea HR. Eu nu merg tare, dar în oraș mai bag sprinturi, eventual chiar pe micile dealuri din oraș. Chiar și așa, nu am reușit să duc pulsul dincolo de limita superioară aerobă (lucru care la alergare mi s-a întâmplat repejor). Când m-am întors acasă duminica asta, de la Băneasa, sprintam cu Știrbei cu 36 la oră, aveam 127 BPM.

1000 W.png

Daca am caculat corect ar trebui sa fie undeva la 140bpm si daca sunt in mood duc >35km/h, altfel vreo >30km/h cel mult.

@paulrad joined! 🍻 Suna promitator, cel putin avantul :))

1 hour ago, Traveller said:

Monitorizez de puțină vreme activitatea sportivă prin măsurarea HR. Eu nu merg tare, dar în oraș mai bag sprinturi, eventual chiar pe micile dealuri din oraș. Chiar și așa, nu am reușit să duc pulsul dincolo de limita superioară aerobă (lucru care la alergare mi s-a întâmplat repejor). Când m-am întors acasă duminica asta, de la Băneasa, sprintam cu Știrbei cu 36 la oră, aveam 127 BPM.

Ce centura ai?

Acel 36 la ora "sprint" nu pare sa fi afectat deloc pulsul ceea ce nu este normal, fie a fost vale , fie vant de spate , dar si asa trebuia sa existe o crestere in HR ceea ce nu e evidentiat in acel graphic, la tine chiar tindea sa scada

Cam asa arata la mine un antrenament de 'anduranta' sau rulaj

9NCgpEY.png

Nu am centura, ci Mi Band 3. Știrbei e în ușoară coborâre dinspre Berzei spre Eroilor, ce-i drept. Venisem tare de pe Buzești, atinsesem un maxim de 147 chiar după ieșirea din curbă (singurul minut dincolo de aerob pe toată durata turei), după care a început să scadă.

Se dau:

- mi-au venit dracii si am vandut masina, asa ca sunt "nevoit" sa fac naveta pedaland, 15-20min dimineata, 15-20min seara, cu un deal de urcat in ambele momente ale zilei;

- ar trebui sa ies cu bicicleta in zilele de marti singur, joi si duminica alaturi de club;

- as vrea sa alerg de doua-trei ori pe saptamana cate juma' de ora, in zilele in care nu biciclesc.

Numa' intreb:

Are rost sa alerg dupa indicatiile lui Maffetone, daca nu respect metoda atunci cand ies la pedalat?

Alti factori de luat in calcul:

- nu ies cu bicicleta cand ploua sau cand sunt sub 3 grade si tinand cont ca vine iarna, e o sansa mare sa fie mai multe perioade de cateva saptamani legate doar cu alergari;

- cand ies singur nu sprintez, nu trag tare, e ca o recuperare, o mentinere a formei, daca se poate spune asa;

- alaturi de club am inceput sa trag un pic mai tare, in sensul ca duminica am urcat de la tura de 40km cu media de 22kmh la cea de 50km cu 24kmh si am inceput sa merg si joia la cea de 40km cu media de 25kmh.

13 hours ago, Traveller said:

Nu am centura, ci Mi Band 3. Știrbei e în ușoară coborâre dinspre Berzei spre Eroilor, ce-i drept. Venisem tare de pe Buzești, atinsesem un maxim de 147 chiar după ieșirea din curbă (singurul minut dincolo de aerob pe toată durata turei), după care a început să scadă.

Ok dar ai accelerat de la viteza x la viteza y si asta nu se reflecta in acel grafic de HR

Ce ai tu nu poate fi folosit ca si o centura , nu reflecta deloc pulsul , mai ales la accelerari sprinturi , adica 0 din punctul meu de vedere

1 hour ago, Stuparul said:

Se dau:

- mi-au venit dracii si am vandut masina, asa ca sunt "nevoit" sa fac naveta pedaland, 15-20min dimineata, 15-20min seara, cu un deal de urcat in ambele momente ale zilei;

- ar trebui sa ies cu bicicleta in zilele de marti singur, joi si duminica alaturi de club;

- as vrea sa alerg de doua-trei ori pe saptamana cate juma' de ora, in zilele in care nu biciclesc.

Numa' intreb:

Are rost sa alerg dupa indicatiile lui Maffetone, daca nu respect metoda atunci cand ies la pedalat?

Alti factori de luat in calcul:

- nu ies cu bicicleta cand ploua sau cand sunt sub 3 grade si tinand cont ca vine iarna, e o sansa mare sa fie mai multe perioade de cateva saptamani legate doar cu alergari;

- cand ies singur nu sprintez, nu trag tare, e ca o recuperare, o mentinere a formei, daca se poate spune asa;

- alaturi de club am inceput sa trag un pic mai tare, in sensul ca duminica am urcat de la tura de 40km cu media de 22kmh la cea de 50km cu 24kmh si am inceput sa merg si joia la cea de 40km cu media de 25kmh.

Noroc , in 25 minute nu are rost sa ridici pulsul ,de ex mie imi trebuie 1 ora sa ma incalzesc, 

mai degraba daca vrei sa folosesti acest timp ca si antrenament , pot ridica cadenta cateva secunde, apoi pauza iarasi ridic cadenta , iarasi pauza dar in nici un caz la puls mare

în urmă cu 4 ore, krazyeone said:

dar ai accelerat de la viteza x la viteza y si asta nu se reflecta in acel grafic de HR

Ce ai tu nu poate fi folosit ca si o centura , nu reflecta deloc pulsul , mai ales la accelerari sprinturi , adica 0 din punctul meu de vedere

Cred că nu ai dreptate.

E vorba de o situație punctuală.

În o grămadă de situații răspunde imediat, de la ridicarea din pat în picioare, de pe scaun cu plecare in alt loc, la creșterea vitezei de mers pe jos și alergare, la modificarea înclinației rampei. 

Faptul că senzorul care citește e situat precordial, "că și la centură" sau la artera radială, nu e în măsură să invalideze rezultatele citirii. 

@krazyeone ti-ai facut manual zonele de HR? Cum ai stabilit maximul?

putin offtopic : merita abonament la Strava pentru a avea ceva grafice legat de antrenament sau pot sa merg linistit cu garmin connect in continuare? 2euro/luna nu m-ar deranja, dar nu as vrea nici sa ii dau degeaba, avand in vedere cate buguri inca are Strava. Desi as putea sa ii bag intr-o alta platforma, ceva mai ajutatoare.

Daca doriti neaparat un test, pot sa ies la alergat cu Mi Band 3 si centura de la Garmin, aditional de la Cris pot lua Suunto Watch HR si centura de la Polar. Refac testul si pun eventual niste grafice.

Daca vrei sa dai banii pe un soft serios pentru antrenament, ala e TrainingPeaks. Strava e social network, e mult prea putin gandit pentru stocarea, analiza si planificarea unui program de antrenament bine pus la punct, oricare ar fi el. Sau, daca esti masochist sau extrem de rabdator, Golden Cheetah e gratuit. Atat doar ca e gandit pentru PC si nu pentru mobil, cam ca orice software care se respecta.

• Upvote 2

3 hours ago, Mookyama said:

@krazyeone ti-ai facut manual zonele de HR? Cum ai stabilit maximul?

Daca doriti neaparat un test, pot sa ies la alergat cu Mi Band 3 si centura de la Garmin, aditional de la Cris pot lua Suunto Watch HR si centura de la Polar. Refac testul si pun eventual niste grafice.

Maximul atins anul acesta a fost 181 bpm , dar nu stiu exact cat este maximul probabil inca 2-3 batai

Zonele sunt bazate pe Lhr , nu mai stiu unde si cum le-am calculat

Asta e la un concurs

https://www.strava.com/activities/1811306445

z2GCprn.png

Legat de bratara optica , la alergat constant , posibil sa arate "aproximativ" la fel, multora nu le pasa ca arata cu 2-5 batai in minus pe minut , la accelerari va avea intotdeauna delay si nu va urca pulsul cat este real

La alergat mai merge dar la ciclism nu prea asta pentru ca nu sta unde trebuie

cand ai nevoie mai mare , cand esti la limita , crede-ma ca optic nu va arata niciodata ok ...

@paulrad dupa vreo 5-6 clickuri am inteles de ce nu se instaleaza pe Mozilla #greudecap2 aka #diehard2 :))

@majikstone , good point! De cateva zile imi fac curaj sa intru acolo...mai citesc cate un articol, mai ceva o capsuna, insa ma tot gandesc ca e iarna, ca sunt putoare. De alea...Dar inclin balanta spre ei.

@krazyeone din ce observ ai maxim 175. De unde si intrebarea. 6 batai pe minut nu pare mult, dar conteaza si te poate duce intr-o alta zona in cazul unor antremante specifice pe puls. Asta daca vrei sa functionezi ca un ceas elvetian :P

Hah, eu am stat 3 ore in zona 4 si 43 de minute in zona 5. Un amic ma intreba daca mai traiesc sau vorbeste cu stafia mea :))

7 minutes ago, krazyeone said:

Zonele sunt bazate pe Lhr , nu mai stiu unde si cum le-am calculat

Nu stiu ce este Lhr...love hate relation-ship? :D

9 minutes ago, krazyeone said:

crede-ma ca optic nu va arata niciodata ok ...

Aici sunt si eu de acord, indiferent cum e calculat. Plus ca exista si un mic delay, iar in acest delay se poate interpreta. Posibil sa nu fie prost facut procesul, insa delayul exista. Totusi, 3-5 batai, plus-minus, amatoriceste vorbind, esti tot acolo. Cred ca nici cei care fac sport de performanta nu le baga atat de mult in seama cat e pe hartie decat in teste de statistica sau ceva mai elaborate.

LHR sau LTHR

Lactate Threshold Heart Rate (LTHR)

@Mookyama, nu peste 175 am setat zona 5, adica intre 175 si 18x

nu ai cum sa stai 43 min in zona 5 , inseamna ca  zonele nu sunt setate corect

10 minutes ago, krazyeone said:

LHR sau LTHR

Lactate Threshold Heart Rate (LTHR)

@Mookyama, nu peste 175 am setat zona 5, adica intre 175 si 18x

nu ai cum sa stai 43 min in zona 5 , inseamna ca  zonele nu sunt setate corect

Si cum as putea sa le calculez ca sa le fac corect? Din cate imi aduc aminte 185 am avut maxim, desi am urcat si peste 195 o data si nu a fost prea ok, am fost tare dizzy :))

In Garmin Connect HR max e pe 185 -> z3 : 130-148 -> z4: 148-167 -> z5: 167-185.

1 minute ago, Mookyama said:

Si cum as putea sa le calculez ca sa le fac corect? Din cate imi aduc aminte 185 am avut maxim, desi am urcat si peste 195 o data si nu a fost prea ok, am fost tare dizzy :))

In Garmin Connect HR max e pe 185 -> z3 : 130-148 -> z4: 148-167 -> z5: 167-185.

Din ce stiu eu , calculeaza super aiurea GC , zona 5 este vo2 max, nu ceva ce poti duce cu zecile de minute

Pai dc ai avut maxim 195 , zona 5 incepe de la 185 in sus ....nu de la 167

11 minutes ago, krazyeone said:

Din ce stiu eu , calculeaza super aiurea GC , zona 5 este vo2 max, nu ceva ce poti duce cu zecile de minute

Pai dc ai avut maxim 195 , zona 5 incepe de la 185 in sus ....nu de la 167

Vrei sa lesin? :) Caci nu era mult...Si am avut o data sau de doua ori, majoritatea datilor cand am pedalat am avut 185.

Teoretic, Garmin calculeaza 202 - 0.55 x varsta ta. Sau cum stim, 220 - varsta ta.

Acum caut pe google sa vad daca apare in GC cat am avut HR maxim de cand l-am cumparat Edge-ul.

Cred ca zonele sunt definite un pic diferit pe Strava vs. Garmin.

Cu maxim la 201, in Garmin Connect imi incepe zona 5 la 168 bpm.

Dupa Strava, ar insemna ca de acolo sunt in anaerob si ma indoiesc ca e asa, din moment ce stau minim o ora peste 180 bpm.

45524570_2377298602300006_14723918966166    45393102_2377298628966670_16884230607737

Bine v-am regasit!

Vreau sa va impartasesc experienta mea in folosirea acestei metode de antrenament.

Dupa o pauza lunga in care conform Strava am ajuns la scorul de fitness de 2 puncte (27 iulie 2018) am reinceput activitatea pe trainer la pragul aerob/anaerob, pentru mine puls de 134 bpm.

In aceste trei luni (aprox. 100 ore de antrenament) am progresat la un scor de fitness de 60 puncte care se traduce in folosirea foii de 50 de dinti in combinatie cu pinionul de 14 la cadenta de 90 si o viteza de 30 km/h conform aplicatiei Kinomapp timp de + 100 de minute evident pe plat adica trainerul pus pe Low.

Dar, pentru ca exista si un "dar" nu acesta este visul nostru. Toti vrem sa ne cataram precum Contador chiar daca raportul w/kg nueste incurajator si nici genetica nu ajuta (Are tara munti si trebuie urcati! evident pe bicicleta) .

Pentru asta as vrea sa aflu cat mai continui antrenamentul in acest stil pana sa introduc intervale de catarari, deci antrenament specific ?

P.S. Toate acestea au fost posibile pentru ca am slabit 8 Kg. si acum nu mai am dureri acute de spate si nici crize de hipertensiune. Am sa revin pe topicul dedicat cu povestea.

@claudiu71714

Super tare experienta ta.

Scazut in greutate + fara dureri de spate + fara crize de tensiune = super tare.

Tine minte experienta asta pentru ca va trebui sa revii la ea periodic.

Acum ar fi momentul sa treci la asta sau echivalent:

https://www.amazon.com/Power-Meter-Handbook-Cyclists-Triathletes-ebook/dp/B009HQ0TKO/ref=mp_s_a_1_2?ie=UTF8&qid=1541424768&sr=8-2&pi=AC_SX236_SY340_QL65&keywords=training+with+power+meter

în urmă cu 52 minute, iacobdoc said:

@claudiu71714

Super tare experienta ta.

Scazut in greutate + fara dureri de spate + fara crize de tensiune = super tare.

Tine minte experienta asta pentru ca va trebui sa revii la ea periodic.

Mulțumesc pentru apreciere.

De fapt eu caut echivalentul pentru jogging folosind bicicleta pe home trainer.

Intensitatea este la prag aerob/anaerob am inteles dar durata exercițiului zilnic/săptămânal si intensitatea functie de varsta sunt mari necunoscute.

Am să studiez indicația bibliografică poate aflu raspunsurile. 

@claudiu71714

Si pentru mine a fost o surpriza pentru ca iti spune care este intensitatea stimulului care te va face sa progresezi.

Asta pentru ca vrei tu sa fii un nou Froome.

Altfel, de viata lunga si tihnita, ti-as recomanda sa ramai la Maffetone a carui filozofie s-ar traduce prin versurile:

”Viitor de aur, tara noastra are,

Si prevad prin seculi, a ei inaltare.”, ma rog, plus/minus 100 de ani.

• Haha 1

Eu am citit ceva de gratare in loc de inaltare. Desi sa parca da bine rima-n vers, clar trebuie sa trec prin bucatarie...

Apropo de power meter, se poate trai si fara el sau e un must have si chiar ajuta pentru antrenamente sau e doar un moft frumos de vara?

Vreau sa iau si eu cartea, insa parca as prefera-o in format pdf/ebook/ceva. Desi prefer hartia, am foarte multe carti pe care le ador sa le vad in biblioteca, dar mi-e ca tot adun si hartie si praf totodata. Aveti careva un link in acest scop? Altfel, m-as indrepta spre amazon in varianta pe hartie.