iacobdoc

Ce carti am mai citit. "The big book of endurance training and racing (2010) de Philip Maffetone"

Recommended Posts

în urmă cu 1 oră, iacobdoc said:

@claudiu71714

Si pentru mine a fost o surpriza pentru ca iti spune care este intensitatea stimulului care te va face sa progresezi.

Asta pentru ca vrei tu sa fii un nou Froome.

Departe de mine gândul să particip la concursuri. Cum am explicat pe celălalt topic eu folosesc bicicleta doar pe home trainer . Pe low la 134 bpm produc 180 de wati, dar pe o pantă de 3-4 % adica TRAINER pe treapta 3 din 7 produc numai 100 de wati pe Kinomap. 

Si dupa colt mă așteaptă Col du Galibier si cu fratii lui pe care cu P=100 wati urc cu 4 km/h. Ori cresc pulsul și puterea ori?

P.S. Joe Friel vad ca are două cărți pentru ciclism la varsta de 50+ ani.

2 hours ago, Mookyama said:

Eu am citit ceva de gratare in loc de inaltare. Desi sa parca da bine rima-n vers, clar trebuie sa trec prin bucatarie...

Apropo de power meter, se poate trai si fara el sau e un must have si chiar ajuta pentru antrenamente sau e doar un moft frumos de vara?

Vreau sa iau si eu cartea, insa parca as prefera-o in format pdf/ebook/ceva. Desi prefer hartia, am foarte multe carti pe care le ador sa le vad in biblioteca, dar mi-e ca tot adun si hartie si praf totodata. Aveti careva un link in acest scop? Altfel, m-as indrepta spre amazon in varianta pe hartie.

Ai destule tool-uri sa te antrenezi , viteza, cadenta , HR .

Cei care sunt buni , sunt buni si fara power meter , stiu cativa care nu au nici ciclocomputer in fata

Am mers cateva ture si un concurs cu power meter,  probabil ca ajuta , dar la fel sau si mai bine am mers fara

Daca vrei sa vezi niste cifre si sa te holbezi in ele non stop , why not...go for it , nu mai costa o avere :)

@Mookyama Power metter este pentru antrenament si doar daca vrei sa obtii progrese in mod organizat. Cel mai frecvent pentru a participa la competitii.

@claudiu71714 Evident ca daca relieful o cere, bagi cat trebuie. Daca ai un trainer care sa iti spuna puterea, il folosesti in cunostinta de cauza.

In antrenamentul cu power metter, frecventa cardiaca devine secundara, doar ca daca te suprasoliciti, recuperarea e de mai lunga durata.

16 hours ago, iacobdoc said:

@Mookyama Power metter este pentru antrenament si doar daca vrei sa obtii progrese in mod organizat. Cel mai frecvent pentru a participa la competitii.

Yey, raman bani de roti de carbon...daca sunt cuminte....in urmatorii 5 ani....6..

On 11/5/2018 at 8:08 PM, Mookyama said:

Vreau sa iau si eu cartea, insa parca as prefera-o in format pdf/ebook/ceva. Desi prefer hartia, am foarte multe carti pe care le ador sa le vad in biblioteca, dar mi-e ca tot adun si hartie si praf totodata. Aveti careva un link in acest scop? Altfel, m-as indrepta spre amazon in varianta pe hartie.

LE: Mai intreb o data, poate a scapat si ca sa nu par (prea) insistent :P

Majoritatea celor pe care le-am cumparat sunt pentru Kindle dar, este posibil ca unele sa nu poata fi livrate daca nu esti cumparator din SUA.

Salut și bine v'am regăsit, cred ca nu am mai fost activ pe aici de prin 2016. Accident grav, ocupat cu revenirea și ambiția pt o cursă, accident minor o dezmotivatie și mai recent o noua etapa din viata, proaspăt tătic. 

@Mookyama Power meater-ul te ajuta foarte mult dacă vrei să-ți profesionalizezi hobby-ul și vrei sa stai cu băieti în fata la orice cursă... sau cel puțin sa poți sta la roata lor. Doar un moft dacă ieși cu bicicletă când vrei... cum vrei și cu cine vrei și nu ai nici o intenție la o competiție. 

Pe mine ma ajutat mai ales la antrenamente specifice cu multe serii unde HR-ul nu prea te ajuta sau e lent. 

Training and racing with a Power Meater by Hunter Allen, o carte esențială de la persoana care a definit standardele antrenamentelor cu power meater. Disponibil pe Google Books. 

• Upvote 2

Draft Animals: Living the Pro Cycling Dream

by Phil Gaimon

YB37f6y.jpg