cgelucu

Cannondale vs Cube

Recommended Posts

Voi alege, cred, una dintre cele 2 biciclete de mai jos:

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=15896

sau

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=15614

Preturile sunt relativ apropiate. Cannondale-ul are frane mai bune, insa am indoieli in privinta cauciucurilor.

La Cube furca e peste cea a Cannondale-ului. Cadrul e mai bun la Cannondale?

Va rog sa ma ajutati sa ma decid.

Pai Cannondale e o marca mult mai renumita decat Cube, motiv pentru care la acelasi pret o sa primesti echipare mult mai slaba, cum e cazul si aici. In schimb da, cadrul Cannondale ar trebui sa fie superior. In plus, ce nu ai observat, cadrul Cannondale vine cu cuvete de 1,5, un standard mai modern decat 1 1/8 si care ofera mai multa stabilitate. In schimb, pe langa furca si componentele mai slabe, Cannondale are si angrenajul pe octalink, un standard vechi si inferior la performante fata de cele noi cu rulmenti exteriori. La furca, dupa cum ai zis, diferenta exista si e foarte mare, Reba e mult superioara. La frane, nu as zice ca e mare grozavie, sunt doua hidraulice low end, merg cam la fel.

Una peste alta, daca te gandesti sa iei bicicleta si sa o tii in forma ei originala cat mai mult timp, probabil Cube e o idee mai buna. Daca te gandesti deja sa ii faci cat de curand un upgrade la componente XT, XTR sau cine stie ce altceva, mai bine iei un Cannondale. Tot Cannondale as lua si daca as avea de gand sa trag rau de bicicleta, pe la concursuri grele si pe munte, caz in care componentele o sa fie schimbate foarte des si evident cu unele mai bune.

Pai Cannondale e o marca mult mai renumita decat Cube, motiv pentru care la acelasi pret o sa primesti echipare mult mai slaba, cum e cazul si aici. In schimb da, cadrul Cannondale ar trebui sa fie superior. In plus, ce nu ai observat, cadrul Cannondale vine cu cuvete de 1,5, un standard mai modern decat 1 1/8 si care ofera mai multa stabilitate. In schimb, pe langa furca si componentele mai slabe, Cannondale are si angrenajul pe octalink, un standard vechi si inferior la performante fata de cele noi cu rulmenti exteriori. La furca, dupa cum ai zis, diferenta exista si e foarte mare, Reba e mult superioara. La frane, nu as zice ca e mare grozavie, sunt doua hidraulice low end, merg cam la fel.

Una peste alta, daca te gandesti sa iei bicicleta si sa o tii in forma ei originala cat mai mult timp, probabil Cube e o idee mai buna. Daca te gandesti deja sa ii faci cat de curand un upgrade la componente XT, XTR sau cine stie ce altceva, mai bine iei un Cannondale. Tot Cannondale as lua si daca as avea de gand sa trag rau de bicicleta, pe la concursuri grele si pe munte, caz in care componentele o sa fie schimbate foarte des si evident cu unele mai bune.

Multumesc pt lamuriri. Upgrade-uri f curand nu intentionez sa-i fac (mai devreme de 3-4 luni, de dat), si asa bicicleta depaseste destul de mult bugetul alocat. M-am uitat la cauciucuri si am vazut ca WTB Nineline nu au recenzii f bune, moi pe laterale si nu au aderenta buna pe teren umed. Ca proiect de viitor,insa, parca tot pe Cannondale as merge.

Multi arunca prin jur cuvantul "upgrade" de parca ar fi coaja de samanta.

Tine cont de faptul ca o Reba costa vreo 300 euro! Furca de pe Cannondale, Recon Gold TK Gold, e un fel de Dart 3 ceva mai usor si mai rigid pe cand Reba e considerata a avea o amortizare mult mai sofisticata.

O pereche de cauciucuri bune gasesti si sub 50 de euro.

• Upvote 1

nu mai e nici reba ce-a fost, o sa ai surpriza sa vezi reba cu turnkey in loc de MoCo pe OEM, am patit la un specialized Carve... deci intre reba si xc32 ce diferenta mai e in afara de stickere?

Asta cică e MC; eu n-am mai auzit de Reba TK, probabil a făcut cineva o "glumă" cu un cartuș de Recon Gold.

XC32 are vreo câteva grame în plus de la brațele superioare de oțel.

l.e. Ai dreptate, cel puțin la Specialized Crave e cu TurnKey :/

Eram pe cale sa comand Trek-ul, dar, surpriza, pretul a crescut cu peste 700 ron la inceputul lunii martie si se aduce doar pe comanda, asa ca, dureaza cel putin o luna pana ajunge.

In conditiile astea nu mai e deloc o afacere, dupa parerea mea. Ma gandesc sa ma orientez catre Cannondale SL 1 2014, care e cam la acelasi pret http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=15895

Va rog sa ma ajutai cu un sfat.

Cannondale e overpriced cel putin in clasa asta de pret vad. Cea mai buna solutie e Radon.

• Upvote 1

Asta sta mai bine la dotari, insa cadrul Cube este unul greu, rotile la fel. Per global Radonul sta mai bine si este tot germana, ca si Cube.

• Upvote 1

Da, dar nu e de vânzare la playbike /:) ...

Plus ca e echipat mai binisor la banii aia. Si eu votez cu el.

• Upvote 1

Multumesc tuturor pt. sfaturi. Am luat, pana la urma Cannondale-ul SL1(la oferta :-)). Bicicleta arata super, abia astept sa o probez.