nnick

Enduro/All Mountain/DH - sfaturi pentru incepatori

Recommended Posts

Va salut stimati colegi. De ceva luni ma tot uit pe diverse site-uri si incerc sa ma hotarasc la o bicicleta de munte. Nu am reusit sa ma lamuresc din pacate, asa ca sper sa primesc ajutor de la voi. Deci:

1. Ce vreau? Initial voiam sa-mi iau un DH, insa nu sunt eu genul care sa fac sarituri sau sa-i dau cu viteza in pante pe bolovani. Prefer ceva cu care sa pot face o coborare moderata, fara extrem. In acelasi timp imi plac si turele de munte, distantele medii (spre exemplu sa fac o tura de la Busteni - Babele pana la Bran pe munte). Deci DH pica si am inceput sa ma uit la un All Mountain care sa aiba si amortizoarele blocabile.
  2. Care e problema/dilema? Nu stiu la ce marca sa ma uit. Pana acum urmaresc atent Specialized, Scott si Cannondale. Merida am inteles ca nu isi merita banii. Dincolo de marca ma uit la: furca cu cursa de 160mm; frane 200mm, sa fie un Shimano XT sau un X5 echiparea. 27.5 sau 26? Nu sunt sigur. Inclin spre 27.5
  3. Cat buget? Simplu - nu as vrea sa dau mai mult de 12000RON. Ideal pe la 10.000.
  4. Altceva? Da. Cand sa o cumpar? Astept sa vina ianuarie/februarie sau ma targuiesc acum? Si de unde? Probike/playbike sau de altundeva.

Imi dau seama ca sunt intrebari de incepator, insa sper ca voi gasi raspunsuri macar la cateva din ele.

Multumesc.

Salut si bine ai venit!

Pana acum cu ce te-ai dat si pe unde?

Adica traseul ala "Busteni-Babele-Bran" e ipotetic sau chiar l-ai facut pe un hard-tail si ai simtit nevoia sa-ti iei full de AM pentru trasee similare? 

Salut. Pana acum n-am avut treaba cu mersul pe munte. Am mers pe sosea pe un XC si atat.

Salut,

Sfaturi din experienta mea (modica) de pana acum (teoretica si practica):

- tendinta in ultima vreme cam la toti producatorii (la categoria asta de AM/EN) e sa faca biciclete care coboara foarte bine, dar in acelasi timp sunt capabile si de urcat, asa zise-le all-day big mountain enduro. La cadrele moderne nu mai e cazul sa te gandesti ca urci cu ea doar daca blochezi amortizorul ... chiar dimpotriva, multi merg cu ele pe full open (inclusiv eu) pentru ca sunt pur si simplu foarte eficiente. Din perspectiva asta ti-as recomanda ceva cu o geometrie moderna, daca gasesti ceva de nou, sau sh dar cat de cat recent.

- cursa maxim 160, mai mult nu ai nevoie. 140-160 in general se poarta la EN.

- frane, eu nu am simtit nevoia de disc de 200, dar depinde si de cat de greu esti, stilul de dat, etc. Mai degraba sa ai un set bun de frane (ex. sram guide, avid x9/x0 trail, shimano xt/xtr)

- echipare, eu as zice minim xt/x9

- 27.5 pare sa fie noul standard, deci recomandabil sa mergi pe asta. Daca insa gasesti ceva oferta buna la 26, nu e de scapat din vedere.

- ca marca iti recomand sa te uiti si la Canyon, au niste modele faine si nu foarte scumpe (asta de ex. arata foarte bine: http://www.canyon.com/en/mountainbikes/bike.html?b=3560 )

- orice altceva gasesti, probabil ca iarna e momentul de luat, acum sunt cele mai bune oferte, chit ca o iei si te uiti la ea 2 luni pana cand te poti da prima oara.

Ah, si bugeteaza si echipamentul, ca trebuie sa renunti la lycra :D

Spor!

• Upvote 1

Excelent, mersi frumos. Cu garantia cum o fi oare? Aveti experienta cu asta?

@@Croocodillul poate sa-ti spuna :). A avut probleme la furca si a rezolvat direct cu FOX Romania. In principiu, ca e fox, ca e rockshox, rezolvi la noi. Daca ai probleme la cadru sau ceva, rezolvi cu Canyon, din cate stiu eu se rezolva (atat ca trebuie sa rezolvi cu transportul la ei). Eu unul nu mi-as pune probleme de garantie.

Danke pentru raspuns.

Alta intrebare: merita luata acum sau stiti daca de obicei sunt reduceri substantiale in Jan?

Canyon vinde oricum la pret de producator, fara intermediari, cred ca transportul gratis o sa fie maximul de reducere acordata.

Suna bine. Tentatia creste.

Dacă înțeleg bine, doar pentru bicicletele din secțiunile "Express" și "Outlet" beneficiezi de transport gratuit.

El cred ca a dat doar un exemplu. Uita-te dupa una cu angrenaj dublu, 22/36 sau 24/38. Tocmai in ideea lui @@kkennyy de putea sa o folosesti polivalent, urcat+coborat.

Prima (link-ul de la mine) e mai spre Enduro (furcă de 150, unghi de 66.4), a doua mai AM(furcă de 140, unghi de 67). Dacă te țin picioarele, eu zic să mergi pe prima, e mai capabilă (Pike bate talas). Diferența la angrenaj nu e chiar atât de mare, cel cu o foaie pe pinion mare e aproximativ echivalent cu cel cu 2 foi cu pinionul 2. Plus că e și mai ieftină (probabil datorită rockshox față de fox).

• Upvote 1

Problema e cu stocurile - o livreaza abia in mai.... Surprinzator.

De aceea m-am uitat la cea putin mai scumpa. E asa mare diferenta intre cele doua ungiuri si 140vs 150mm? 

Eu raman la parerea ca, fiind tu incepator in ale MTB, sa iti iei bicicleta cu rapoarte de transmisie acoperitoare. 

Cu cat are cursa mai mare si unghiul (fata de orizontala) mai mic, cu atat "coboara mai bine" si "urca mai greu".

Adica o urci si o cobori tu pe ea, intelegi ce vreau sa zic. Insa daca nu ai un pic de experenta, conditie fizica si tehnica, indiferent de bicicleta, o sa suferi, o sa zici ca nu e bicicleta buna, ceea ce nu e cazul.

De aia propun sa ramai la un 140 fata-spate, o sa inveti mai usor pe ea si sa urci, si sa cobori.

@@kkennyy e la un nivel de dat un pic mai bun, plus ca lui ii place mai degraba sa coboare :)

Nu-ti trebuie musai suspensii blocabile decat daca o folosesti mult si pe sosea, ceea ce ar fi un non-sens.

Și asta-i drept :) Totul depinde de nivelul tău și poate de ce au ei pe stoc :)

• Upvote 1

Conditie fizica zic eu ca am cat de cat... Am alergat semimaraton, alerg saptamanal si ma duc zilnic la sala. Deeci zic eu ca sunt obisnuit cu efortul. In materie de bicicleta - am facut acum in iunie 130km, Sinaia Bucuresti. Zic toate astea ca sa va dati seama de conditia mea fizica. In felul asta sper eu ca voi primi sfaturi potrivite. Apropos, inca odata mersi ca raspunddti atat de la obiect. Foarte util - nu ma asteptam cand am deschis topicul.

Ce grija am eu: daca o iau pe cea de-a doua (http://www.canyon.com/en/mountainbikes/bike.html?b=3559#tab-reiter1) cu 140mm sa nu ma trezesc ca la coborari ajung la capatul cursei si sa ia niste busituri de sa mamdoara sufletul dupa....

Alta idee: oare sa ma uit la 29er cu 140mm? Desi in banii astia nu au decat cu 130mm.... http://www.canyon.com/en/mountainbikes/bike.html?b=3605

Busituri iei daca nu ai tehnica de coborare. :) Mai depinde si de cum setezi furca. Nu e nici o problema daca ajungi la capatul cursei, e bine sa o folosesti pe toata, sa beneficiezi de tot ce-ti da furca aia.

Mie imi ajung cei 120 mm pe care ii am, dar eu nici nu ma dau tare pe coborari, de-abia ce invat sa o las sa curga "moderat".

In ceea ce priveste comparatia alergat - ciclism de sosea (de anduranta) - MTB, sunt niste sporturi destul de diferite. :)

Ajuta, dar la MTB intervin si chestiunile de tehnica.

• Upvote 2

Nu e vorba de ajuns la capăt, dacă o setezi bine tot atâta cursă (procentual) o să folosească. Doar că o tură cu 140 o sa fie automat mai puțin "moale" decât o tură cu 160 să zicem. Plus că în situații nasoale te ține mai bine pe teren o cursă mai mare. Eu nu mi-aș pune probleme între 140 și 150, ci mai degrabă intre modelul de suspensie. Repet, Pike-ul ăla e considerabil mai capabil și mai solid decât Talas, ambele probate pe viu. Plus că dacă ești un tip mai solid o să ai probleme cu Talas, brațe de 32, pe când Pike e pe 35.

În ceea ce privește 29, eu zic nici să nu te uiți :)

Interesant... Pacat de livrare - abia in mai.......... Mi se pare incredibil... Parca nu as da banii acum si sa vina in 6 luni. Nici la masini nu am asteptat atatea - chiar daca au venit din Japonia...

@@nnick inainte de a te decide ce bicicleta sa-ti iei citeste articolul asta mai intai. Dupa parerea mea este un articol obiectiv si dupa ce-l citesti si intelegi te vei decide ce fel de MTB iti vei lua.

Eu, personal, ca posesor de Canyon, tind sa cred ca acest brand incepe sa devina "overrated" (prea apreciat) de la an la an. Motivatia nu o dau aici. Sunt in momentul de fata si alti producatori care vand direct si care in acest raport sau crietriu pret/dotari ofera lucruri la fel de bune, daca nu chiar si mai bune. In aceasta nisa pe langa Canyon mai sunt: radon (bike-discount), vitus (chain reaction), cotic si multi altii.

Mai intai decide-te exact ce vrei sa faci cu bicicleta, pe unde o sa mergi cu ea si cat timp te vei utiliza de ea. Nu cred ca are rost sa investesti din prima 10.000 sau 12.000 ron intr-o bicicleta mai ales ca:

Salut. Pana acum n-am avut treaba cu mersul pe munte. Am mers pe sosea pe un XC si atat.

Pentru nevoile tale:

In acelasi timp imi plac si turele de munte, distantele medii (spre exemplu sa fac o tura de la Busteni - Babele pana la Bran pe munte)

eu zic ca este suficient un XC de 120mm - 130mm cursa fata-spate. Dar nu te lua dupa mine. Documenteaza-te amanuntit sau descopera-ti nevoile, si apoi vino sa ne intrebi ce sa alegi din cateva modele pe care le-ai selectat in functie de: nevoile tale, stilul si locurile de dat.

• Upvote 1

Confirm ca se rezolva chestiile cu garantia la Canyon, eu am facut garantia la furca fox in Romania. TOUTSI, iti recomand sa iei Rockshox, scapi de niste batai de cap si frustrari inutile pe care poate o sa le ai cu FOX.

Eu la asta m-as uita in momentul de fata: http://www.canyon.com/en/mountainbikes/bike.html?b=3560 daca as fi in locul tau :) (e recomandata si de kkennyy, cam rezonam in preferinte :D ). Pentru ce fel de ture fac eu 29er-ul nu ma coafeaza, spun din proprie experienta. Si nici nu sunt prea scund (179 cm). 

Tine cont ca recomandarile pentru bicicleta asta vin de la unii care apreciaza viteza cat si coborarile pretentioase. Nu stiu daca tu o sa indrepti catre ramura asta...

Parca nu as da banii acum si sa vina in 6 luni.

Banii o sa-ti fie trasi din cont in momentul cand o s-o asambleze, nu acum.