nnick

Enduro/All Mountain/DH - sfaturi pentru incepatori

Recommended Posts

@@ionut-daniel, multumesc de raspuns. Am citit articolul atent. M-a convins si mai mult ca 650B este cel mai potrivit. Legat de investitia initiala: eu personal prefer sa iau ceva bun din prima. Chiar daca nu am suficienta experienta pentru una mai 'buna' inca - mi-o fac. Daca iau ceva mai ieftin ca sa-mi fac experienta, voi ajunge la un moment dat sa trebuiasca s-o vand ca sa iau altceva. Pierdere de timp (foarte pretios pentru mine avand in vedere natura serviciului) si sa nu mai zic de bani.... Asa iau ceva care ma tine cativa ani buni.... 

@@Croocodillul, as fi luat acel Canyon sincer. Acum il comandam daca venea mai repede de....mai. De pe la noi nu merita luat nimic? Probike/Playbike, eu stiu?

Ce marime cauti? Mai gasesti diverse super oferte pe net, dar de obicei doar la marimi mai extreme, S sau XL.

Probike ar avea asta: http://probike.ro/bicicleta-specialized-enduro-fsr-comp-2013, relativ ieftina pentru un specialized enduro, cam basic la componente (n-are dropper, fox-ul e performance) dar nu e chiar rea ...

iti recomand sincer un second de inceput...  ca sa nu pierzi prea mult din valoarea de revanzare in timp ce iti mai imbunatasesti tehnica si iti dai seama daca esti mai mult coborator sau catarator. Eu de exemplu cobor binisor doar din greseala, ca m-am nascut pe la munte si am avut si de la cine invata... dar placerea mea tot urcarile la limita raman, e o satisfactie aparte...  In consecinta prefer o bicicleta in primul rand cat mai usoara si cu o suspensie desteapta, chiar daca la cursa si la unghiuri pierd un 10% din viteza de coborare. 

• Upvote 3

De pe la noi nu merita luat nimic?

depinde de mărime, ar fi un Scott Genius 730  M, redus până în 10.000

iti recomand sincer un second de inceput...  ca sa nu pierzi prea mult din valoarea de revanzare in timp ce iti mai imbunatasesti tehnica si iti dai seama daca esti mai mult coborator sau catarator.

În sfărşit ceva la care să pot da +1. :)

nnick, nu are rost să-ţi dai coiul drept şi primul nascut pe o bicicletă când nu ştii ce doreşti de la ea. Ia-ţi un MTB, dute la munte şi vezi ce-ţi place.

Au dreptate cei 2 meșteri, musai să-ți dai seama ce-ți place la datul cu MTB. Și satisfacțiile și dificultățile sunt diferite, nu poți să-ți dai seama prin analogie. E mai bine să te cunoști întâi. Dacă dai o poală de bani din prima și apoi îți dai seama că nu ți se potrivește, e păcat.

Da, intr-adevar aveti dreptate. Ce spuneti voi e foarte adevarat si... logic. Exista insa mai multe aspecte care ma fac sa nu vreau sa merg pe second:

1. Nu ma pricep, nu stiu la ce sa ma uit si nu vreau sa imi iau teapa.

2. Nu am timp sa stau sa ma duc sa caut.

3. Sa dau o groaza de bani pe o bicicleta la care primul lucru pe care trebuie sa-l fac e sa ma duc cu ea in service pentru a schimba diverse (alti bani) - n-am chef.

Acum - coborare vs. urcare: intordeauna mi-au placut obiectele polivalente. Lucrurile cu care poti face si/si, desi stiu ca nu exceleaza la ceva anume. De coborat tare stiu sigur ca nu o s-o fac. Dar o sa cobor. De urcat stiu sigur ca o sa urc. E si vorba de gasca cu care te duci. Am oameni care coboara - cu care as vrea sa pot sa ies. Iar cand primesc un invite pentru o tura mai lunga de weekend iar as vrea sa ma pot baga.

Ca marime zic eu ca un L imi trebuie. Ma mai masor odata ca am uitat dimensiunile. Am 187cm inaltime, Atat stiu :).

@@kkennyy, arata bine acel specialized, l-am vazut si eu. Nu se poate upgrade-a? Nu ar trebui sa fie o problema, sau? Sau merita asteptat totusi pentru acel Canyon?

@@midan, m-am tot uitat la Genius, dar M e mic,

@@MLADEN, nu e nici chiar asa. Incerc doar sa gasesc solutia de mijloc cea mai buna.

În ceea ce privește 29, eu zic nici să nu te uiți :)

Sunt pe aici si sfaturi pertinente, dar unele-s total lipsite de acoperire.

M-am dat anul asta si cu un Cannonadale Trigger 29er, si pot spune ca e cea mai distractiva bicicleta. Merge suficient de bine la deal, se intrece pe sine la vale, iar faptul ca are roti de 29 nu o afecteaza deloc nici din punct de vedere al manevrabilitatii sau a rigiditatii laterale. 

Mai nou exista si o gama mai larga de anvelope ( Trail King, Hans Dampf, etc) deci nici din punctul asta de vedere nu mai exista minusuri.

Iar cursa de 130 fata si 130/90mm (dintr-o apasare de maneta) e arhisuficienta pentru absolute orice. Revelationul cu care vine echipata isi face treaba cu brio e usor iar socul spate Fox Diad cu siguranta e cel mai bun pull shock existent pe piata, dupa umila mea parere fiind cel mai bun compromis intre un soc pe aer si unul cu arc. 

Singura bicicleta cu care as schimba acest Trigger 29er, ar fi tot cu un Trigger 29er de carbon :) 

Aoleu, va rog sa nu incepem o dezbatere de 29vs 27.5 sau ceva in genul. Sunt hotarat pe 27,5, deci nu cred ca mai merita discutat subiectul.

• Upvote 1

Sunt pe aici si sfaturi pertinente, dar unele-s total lipsite de acoperire.

M-am dat anul asta si cu un Cannonadale Trigger 29er, si pot spune ca e cea mai distractiva bicicleta. Merge suficient de bine la deal, se intrece pe sine la vale, iar faptul ca are roti de 29 nu o afecteaza deloc nici din punct de vedere al manevrabilitatii sau a rigiditatii laterale. 

Mai nou exista si o gama mai larga de anvelope ( Trail King, Hans Dampf, etc) deci nici din punctul asta de vedere nu mai exista minusuri.

Iar cursa de 130 fata si 130/90mm (dintr-o apasare de maneta) e arhisuficienta pentru absolute orice. Revelationul cu care vine echipata isi face treaba cu brio e usor iar socul spate Fox Diad cu siguranta e cel mai bun pull shock existent pe piata, dupa umila mea parere fiind cel mai bun compromis intre un soc pe aer si unul cu arc. 

Singura bicicleta cu care as schimba acest Trigger 29er, ar fi tot cu un Trigger 29er de carbon :)

Crede-ma ca nu sunt deloc lipsite de acoperire :)  Am trecut in ultima vreme prin multe etape si fiecare data mi-am zis, e arhisuficient atat, nu am nevoie de mai mult. Am avut 120 si credeam ca e mai mult decat am nevoie si ca e zeu la urcare. Apoi am trecut la un revelation de 140 si am fost uimit cat de mare poate sa fie diferenta si mi-am zis ca asta e combinatia finala pe care vreau sa merg. Apoi am ajuns la pike-ul de 160 si tot ce am avut inainte mi s-a parut o joaca. In plus am descoperit ca pot sa urc cel putin la fel de bine. Deci asta cu "arhisuficientul" e foarte relativa si se aplica doar pana cand treci la nivelul urmator. Eu personal nu as mai lua nimic acum cu cursa sub 140, mai ales in contextul in care e un flux continuu ascendent de biciclete de acest gen care pe langa capabilitatile tot mai bune de coborat, mai si urca uimitor de bine datorita geometriilor moderne si sistemelor inteligente de suspensie. Cat despre 29, atat eu cat si alti amici din gasca considera ca sunt lente si putin manevrabile pentru ce trasee facem noi. Dar sa nu transformam si acest topic in vs despre dimensiunea rotii. Tot ce zic eu e din experienta mea personala si din parerile unor amici cu care mai merg la ture, deci nu poti sa zici ca sunt pure teorii. Eu doar mi-am exprimat parerea.

@@nnick Eu iti recomand sa alegi ceea ce iti face tie cu ochiul cel mai mult, eu unul asa as face. Daca stii ce vrei sa faci, ia-ti cea mai buna bicicleta pe care ti-o permiti, pentru asa ceva si "go shred the trails" :). O nota importanta insa, daca esti hotarat pe ceva nou, ia-ti din start ceva bun pe care nu o sa-l schimbi prea curand. Crede-ma ca o sa te doara sufletul la orice upgrade eventual pe care o sa-l vrei sa-l faci.

ps. As mai cauta optiuni, mai ales ca ai timp sa te hotarasti la ceva si oferte pot aparea oricand peste iarna.

Referitor la marimi un singur link vreau sa va arat: http://www.pinkbike.com/news/26-vs-275-vs-29-Wheels.html

Nu stiu in baza caror argumente 29erele sunt mai lente, nu stiu in ce masura tu si gasca ta v-ati dat pe 29ere de all mountain.

Poate ca fiind din Transilvania pe aici sa ne placa bike-urile mai "lente si mai putin manevrabile"? Sau sa fie vb de trasee?

Nick, ia-ti ce bike iti place ! 

Bun sfat @@kkennyy !!! Sunt foarte hotarat sa iau ceva nou. Si ca sa fiu sincer, in continuare acel Canyon mi se pare cea mai buna alegere - Spectral AL 7.... Ma omoara data lvrarii, ca mi-e ca mai apar n oferte mai tentante si eu raman cu comanda data...

Atunci uita-te si la gama Nerve (de 27), sau la alt model/culoare de Spectral 27. Sau ce e prin "Outlet"

Sau la alte magazine (Radon, Rose). Oferte sunt destule, daca ai rabdare sigur o sa gasesti ceva de-a lungul iernii.  

Rose sunt buni? Eu stiam ca sunt tari pe cursiere, mai putin pe MTB.

Specialized nu va plac? Am impresia ca nu prea aveti incredere in ele....

@@nnick

Cel mai bine ar fi sa probezi inainte sa cumperi daca ai ocazia. Ma refer aici la dimensiunea rotilor in primul rand si te-ai dumirit.

Sa spui ca biciclete cu roti de 29 sunt nepotrivite pt all mountain e aiurea. As zice ca pt. utilizatorul obisnuit e chiar cea mai buna solutie.

Mie combinatia roti 29 si cursa 130/140 mm mi-e ideala in all mountain.

In ceea ce priveste enduro ma abtin. Nu sunt sportiv, nu "alerg" contra timp, nu merg la curse.

Si da, du-te din prima pe o bicicleta polivalenta daca ai finantele. Cu trecutul prin etape desi e frumos, e mai costisitor.

Sunt destui care au si le plac. Cum ar fi @@MLADEN. Si-s bune.

Dar Specialized sunt centrati pe 29ere, nu cred ca am vazut modele de 27.

Trek (Fuel, Slash, Remedy de ex) sunt iar game cu evaluari bune.

Vin modelele 2015 in curand, uite una in bugetul tau:

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=21148

Bun sfat @@kkennyy !!! Sunt foarte hotarat sa iau ceva nou. Si ca sa fiu sincer, in continuare acel Canyon mi se pare cea mai buna alegere - Spectral AL 7.... Ma omoara data lvrarii, ca mi-e ca mai apar n oferte mai tentante si eu raman cu comanda data...

Ti-am zis doar ca banii nu o sa iti fie trași din cont decat in momentul asamblarii bicicletei, deci o sa ii ai pe card pana in mai. Daca prinzi altceva, anulezi comanda și gata.

Modelele de 27.5 de la Specialized sunt niște 29ere modificate...vezi stumpjumper 27.5 care are cadru de 29er adaptat geometriei de 27.5. Cam bulangi la faza asta.

@@MLADEN, nu e nici chiar asa. Incerc doar sa gasesc solutia de mijloc cea mai buna.

Personal nu îmi place soluţia de mijloc deoarece este doar un compromis.

Când merg să pedalez la deal, acesta îmi este scopul şi satisfacţia. Urcările şi kilometrii. Nu mă interesează cum o să fie partea cu datul la vale, şi când ajung la asta mă distrez în limitele bicicletei şi a echipamentului. Nu este la fel de satisfăcător ca şi cu o biţiglă de DH, dar ştiam asta de la bun început deci nu este o frustrare.

Dar atunci când mă duc să mă dau la vale, nu mă interesează cum ajung în vărf (împing, car bicicleta... cu maşina... cu telecabina...), iar ajuns sus îmi pun armura, full face-ul, etc... şi o dau la vale având încredere maximă în echipament şi bicicletă iar în momentul acela singura limitare sunt eu, deci mă pot destrabala în voie.

Oricăt de potent ar fi un Pike ca rigiditate sau amortizare, tot nu se compară cu un BoXXer.

Dar să nu ne pierdem în chestii tehnice gen suspensii, diametre sau geometrii. Îi deajuns să te gândeşti la cauciucuri. Ce vei alege?

Eu pe biţigla de DH am minioane (Maxxis) de 2,7, dual ply. Un cauciuc din ăsta are cam 1,3-1,4kg... unul. Dar şi cu cauciucuri din astea am reuşit să fac snake-uri sau să îndoi jante. Rar, îi adevărat, dar îţi dai seama ce aş păţi dacă aş folosi cauciucuri single ply. (Chiar am încercat cu diferite cauciucuri single ply, dar am renunţat, motivele sunt evidente)

Eşti dispus să pedalezi la deal cu cauciucuri din astea?

Presupun că nu, deci vei merge pe ceva de 2,3-2,5 singleply. Dar şi astea au undeva în jur de 800g-1kg. Deci la urcat vei fi penalizat faţă de nişte cauciucuri de XC.

Ok, vine partea de dat la vale... bineînţeles că acuma îi poţi da în gură mai tare decăt cu un XC, dar comparativ cu un DH veritabil vor fi situaţii când va trebui să o laşi mai moale... deci compromisuri...

Aici am scris punctul meu de vedere, care s-ar putea să se aplice şi la tine sau din contră, nu ştiu. Dar problema îi că nici tu nu ştii şi a ghicii exact ce ţi se potriveşte îi probabil mai greu decăt a nimerii 6/49.

D'aia recomandam să mergi să vezi ce-ţi place şi ulterior să spargi puşculiţa şi să-ţi iei bicicleta care ţi se potriveşte.

Ti-am zis doar ca banii nu o sa iti fie trași din cont decat in momentul asamblarii bicicletei, deci o sa ii ai pe card pana in mai. Daca prinzi altceva, anulezi comanda și gata.

Modelele de 27.5 de la Specialized sunt niște 29ere modificate...vezi stumpjumper 27.5 care are cadru de 29er adaptat geometriei de 27.5. Cam bulangi la faza asta.

Depinde de model. La Enduro au folosit triunghiul din faţă de la 26" fără nici o modificare. ;)

• Upvote 2

Incep prin a spune ca sunt placut impresionat de aceasta comunitate. De unde ma asteptam ca lumea sa-si dea ochii peste cap in timp ce-mi citea postarile, iata ca topicul asta e plin de sfaturi utile. Mersi frumos pentru asta.  

@@kkennyy - Arata excelent Radon-ul recomandat de tine. Iar o intrebare: fiind model 2015 - nu o sa-l gasesc peste 3-4 luni cu vreo promotie de -30% de ma zgarii pe ochi? Cu alte cuvinte, nu merita mai degraba sa ma uit dupa un model 2014? Ca daca e ca la schiuri, unde modelul 2015 costa de n ori mai mult decat cel de 2014 doar pentru ca modelul e diferit... ma cam oftic :).

Daca mai gasesti 2014, poate ca ar fi o afacere, dar nu prea vad sa mai fie. Pe bike-discount cred ca sunt toate de 2015, pe cand greenbike mentioneaza ceva de reduceri la modele 2014, dar nu gasesti niciunde pe site (poate merita sunat si intrebat). Altfel, radon-ul a bagat 2015-ul inca de prin toamna, asa ca nu cred ca o sa vezi reduceri mari in curand.

Makes sense. Acum sa ma si masor sa vedem ce marime imi trebuie....

Apropo de Canyon si termenul de livrare. 

Am un amic care comandase la început de decembrie modelul ăsta: http://www.canyon.com/en/mountainbikes/bike.html?b=3560#openDeliveryRequest

După câteva zile a primit notificare că termenul s-a modificat şi o va primi undeva în martie faţă de iunie cum era indicat la început.

După alte câteva zile a primit notificare cu numărul de tracking iar azi a primit-o :). Termenul iniţial dat de Canyon era în iunie 2015.

• Upvote 1

Salutare tuturor.

Doi ani si-o luna mai tarziu, as vrea sa va comunic ce-am luat pana la urma. Anul trecut (ianuarie 2016) am gasit un Felt Edict Nine 50 cu roti de 29 la 7400RON, redus (vezi Doamne) de pe la vreo 12000RON. Am asteptat sa se faca vremea buna dar... in martie am avut ceva probleme de sanatate si am avut interdictie la sport cateva luni bune. In iuiie abia am primit iar verde (cu recomandarea sa fiu precaut)  si am putut face cateva coborari (babesti ce-i drept) de la Azuga. Eu sunt multumit de alegerea facuta... insa din pacate mult nu am putut sa merg cu ea... o sa vad anul asta ce si cum.