GlobeTrotterMihai

Pregatire bicicleta pentru cicloturism

Recommended Posts

Salutare,

Am gasit acest site interesant si am observat ca pot sa ma documentez de aici. Am si eu cateva intrebari si sper sa ma ajutati pentru a-mi realiza bicicleta pentru turul de anul viitor.

Vreau sa imi pun pe ghidon o geanta dar acum am nedumeriri.

Daca pun geanta pot aseza si coarnele si un incarcator de telefon pe dinam? Pe langa ca am ciclocomputerul..

As dori sa gasesc niste coarne de tipul asta (ma refer la cele din mijlocul ghidonului): https://www.youtube.com/watch?v=JTMkhH7T5uY. Aveti idee de un site unde as putea gasi?

Si as dorii sa gasesc si un incarcator pe dinami pentru telefon..eu am gasit asa ceva :

http://www.germanelectronics.ro/conrad.php?name=Products&pid=860270

Poate stiti voi alt gen de incarcator.

Si o geanta de ghidon buna si impermeabila cam de unde as putea sa iau.Ca de gasit nu am gasit la magazine de prin Bucuresti..

Cele 2 intrebari sunt: pot pozitiona coarnele, suportul de telefon, ciclocomputerul si geanta? Sau aleg doar o varianta?

Niste siteuri si ce imi recomandati pentru coarne. Incarcatorul de telefon si geanta de ghidon. Multumesc si scuzati daca am postat neglijent.

Intai ia-ti geanta si monteaz-o pe ghidon, apoi continui cu restul jucariilor. 

Majoritatea ciclocomputerelor si GPS-urilor se pot monta si pe pipa.

Extensiile o sa-ti dea probabil ceva batai de cap, unele modele s-ar putea sa fie incompatibile cu geanta de ghidon. E indicat sa testezi inainte de a cumpara.

Si un incarcator pe dinam pentru telefon ce recomandati? Eu am luat genti de spate de la Vaude. Sunt bune sau am facut o alegere gresita?

Coarne combatibile si cu geanta asa ca idee care ar fi? Nu as vrea sa schimb ghidonul cu totul ci doar sa adaug coarnele.

Bicicleta mea este aceasta : http://www.decathlon.ro/bicicleta-hoprider-500-id_8222609.html

Ar fi buna de ciclotursism? Ce imi recomandati ca schimbari de piese, roti.

Ce coarne s-ar potrivii la ea? Ca pozitionari ale coarnelor ar fi pe ghidon nu pe lateral pentru ca ghidonul este deja curbat. Deci ce parere aveti de ea?Astept sfaturi.

Multumesc

La bicicleta asta, nu stiu daca s-ar merita sa pui " coarnele" pe care le doresti...nu e un cadru care se preteaza la asa ceva.

In mod sigur coarnele alea nu au ce cauta pe o bicicleta de turism.

Geometria ei si pozitia biciclistului nu ajuta de loc la aerodinamica, pentru ca nu e nevoie.

Nu ai de ce sa te straduiesti sa mergi aero pe ea. Pentru asta exista cursiere.

Deci ramai la geanta de ghidon ca prima alegere, orice altceva montezi in conjunctie cu ea sau dupa ea.

Mai putin coarnele, desigur. 

Bicicleta e buna, nu ai ce schimba la ea. Doar cand se vor uza sau strica anumite piese, poti sa le inlocuiesti cu altele mai bune.

Cum au zis si colegii mei, nu poti pune coarnele alea pe bicicleta ta. Ca sa le poti folosi ar trebui ca şaua sa fie mult mai sus decat ghidonul.

Gentile Vaude sunt printre cele mai bune din lume.

@GlobeTrotterMihai

Pe langa geanta pe care ti-a recomandat-o @Dorinw6 ai putea sa o iei si pe asta in considerare:

http://www.bike24.de/1.php?content=8;navigation=1;product=65460;page=3;menu=1000,5,75,307;mid=124;orderby=2

Buzunarele laterale ajuta pentru a avea acces mai usor la diverse lucruri pe care le ai cu tine: telefon, tigari (daca este cazul), uleiul de lant (pentru a sta la verticala), etc.

Pentru GPS se poate folosi o husa din asta (desi cam scumpa):

http://www.bike24.de/1.php?content=8;navigation=1;product=13108;page=2;menu=1000,5,75,307;mid=124;orderby=2

Ce fel de tur intentionezi sa faci anul viitor?

Bafta.

Hmm, discutabil. Uite aici un exemplu (secunda 6, chiar la inceput - e doar un cadru, nu stiu daca mai apar si alte ipostaze):

De multe ori la drum intins simt nevoia de a-mi pune mainile undeva mai spre centrul ghidonului/pipa. Chiar daca folosesc un MTB pentru cicloturism.

@@GlobeTrotterMihai

Genti Vaude folosesc si eu de prin 2012 si sunt foarte multumit de ele. Au luat MULTA apa intr-un tur prin Apuseni si alte cateva ploi zdravene in alte ture. Sunt foarte ok si rezistente.

De multe ori la drum intins simt nevoia de a-mi pune mainile undeva mai spre centrul ghidonului/pipa. Chiar daca folosesc un MTB pentru cicloturism.

Si eu. Atunci chiar asta fac, pun mainile pe ghidon, in stanga si dreapta pipei. Nu simt nevoia de coarne de contratimp. 

Nu e cazul sa sacrifice geanta de ghidon pentru coarne. Zic si io... 

Da, nu prea mai ai loc de coarne daca-ti pui geanta. 

Exista un model de geanta de la Ortlieb care are o prindere ce ocupa mai putin spatiu, dar tot nu cred ca-ti poti pune si coarne. Nu stiu daca le poti inclina suficient..

Ar fi fost interesant, oricum, dar sunt si scumpute  :D

@@GlobeTrotterMihai

- Acest suport pentru geanta de ghidon iti „restituie“ o parte din spatiul pierdut:  Topeak Fixer 8

In acelasi timp iti fera posibilitatea de a monta o teava de aluminiu care o poti pava si impodobi cu tot felul de aparate electonice si alte neamuri mai mult sau mai putin necesare (ciclocomputer, busola, sonerie, HRM pentru piciorul sting, HRM pentru piciorul drept, GPS, suport camera video, sonerie, trompeta, suport pentru bidonasul de inox cu tarie, iconita, ventilator, …)

- O alta posibilitate – montezi doua pipe, cea de jos o intorci “peste cap”, ii pui o teava sau un ghidon pe care poti monta geanta de ghidon si inca o baterie de jucarii. Cu varianta asta iti ramine loc pentru „coarnele preferate“.

- Daca montezi un adaptor special (in momentu de fata nu-mi aduc aminte „come ti chiamo“) care-ti pozitioneaza geanta de ghidon mai jos ajungi la acelasi rezultat dar loc mai putin pentru jucarii si „coarnele preferate“ isi gasec si ele locul lor. Cam asa ar arata constructia lui „el“:

cyclejo-GESTA1.jpg

cyclejo-GESTA3.jpg

cyclejo-GESTA4.jpg

cyclejo-Jochen.jpg

Deschiderea gentii de ghidon e putin mai dificiala, dar na – ai „coarne de mijloc“. Am mai vazut “calatori in bicicleta“ cu “coarne de mijloc” – nu m-a tentat sa incerc asa ceva.

Ca sa le poti folosi ar trebui ca şaua sa fie mult mai sus decat ghidonul.

La raposata mea bicicleta de cicloturism „diferenta de nivel“ intre ghidon si sa era de cle putin 10 cm (pipa reglabila) – eram obisnuit cu aceasta pozitie din anii umblati pe biciclete cu ghidon de cursiera. Pe imaginile postate a i c i se poate observa faptul (cumva). Cert este ca inca n-am pedalat intr-o pozitie in care bucile sa fie pozitonate mau sus decit capul (cum am vazut cu ani in urma la un forumist.).  

- O alta posibilitate – montezi doua pipe, cea de jos o intorci “peste cap”, ii pui o teava sau un ghidon pe care poti monta geanta de ghidon si inca o baterie de jucarii. Cu varianta asta iti ramine loc pentru „coarnele preferate“.

Poate te ajuta aceste poz ca sa-ti faci o idee (sau mai multe ;) ):

L1.jpg

L2.jpg

L3.JPG

L4.JPG

• Upvote 2

Asa ca idee, coarne sau geanta?

Ma gandesc daca as alege geanta ar merge sa pun pe ghidon si un incarcator de telefon + suportul de telefon + Ciclocomputerul?

Daca as alege coarnele sigur as avea loc si pentru restul mai putin geanta.

Sfaturi,ce sa aleg? Un incarcator de telefon pe dinamul butucului?

@@gibonu

Intentionez un tur al Europei+Elvetia. Acum imi fac niste planuri. Si eu la drum intins simt nevoia sa stau mai relaxat pe ghidon. Chiar mi-ar prinde bine niste sfaturi. Poate si indrumurai cu niste magazine de preferat din Romania pentru ca le pot testa dar sunt bune si cele din afara.

Va multumesc tuturor. Astept raspunsuri

http://imgur.com/H1eC5jl     Cam aceste este ghidonul.Ideea mea si copilareasca este ca le-as vrea pe amandoua..acum ce se poate..Ma gandesc daca ghidonul este curbat as avea loc de acele coarne si jos prin suportul dat exemplu de @@Frank sa le am pe amandoua..?Acum ca tot aveti poza cu exemplarul,astept sfaturi mai realiste pentru mintea mea.+ sa luam in considerare cablurile...

M-am mai gandit la varianta sa schimb ghidonul..sau nu are rost?Chiar nu stiu ce sa fac..cum este mai relaxant si cum  m-as descurca..la urcari nu ma vad stabil pe un ghidon de cursiera..Ma scuzati daca va exasperez dar sunt atat de entuziasmat in legatura cu asta...

De incarcatorul asta ce spuneti? http://www.germanelectronics.ro/conrad.php?name=Products&pid=1007807

Si un lucru care tot acum mi-a trecut prin cap uitandu-ma pe net;nu vreau aerodinamism ci doar sa ma mai intind la drum lung pe ghidon pentru ca este relaxant...sau pentu a sta drept ma mai gandesc la niste coarne laterale sau mansoane..nu stiu care este diferente.Ideea este sa am si un anumit timp de ralaxare:drept sau "intins"pe ghidon.Acum astept recomandari si sfaturi pentru ghidonasul meu.Raman dator :)

Cel mai bine. Mergi cu bicicleta asa cum e ea. Vezi cum te simti pe ea,din ce bag de seama n-ai mers deloc cu ea. ATENTIE, te bagi la drum lung fara sa-ti cunosti calul. Ar fi bine daca ai merge cu ea cateva zile prin tara.

Daca nu te simti ok cu ghidonul, oriunde in Europa asta gasesti un magazin de unde sa-ti cumperi alt ghidon, brate, coarne de care vrei, daca vrei! Uitandu-ma la ghidonul tau, tind sa cred ca vei fi mai mult decat comod. Iesi cu ea, da-i cateva ture prin primavara.

@gibonu Intentionez un tur al Europei+Elvetia

Daca te vei caza la hoteluri/pensiuni/coachsurfing/etc alimentarea cu energie electrica pentru toate aparatele pe care le ai nu este o problema.

In camping-uri n-am fost, insa din ce am vazut prin turele colegilor de forum, prizele nu constitie o problema.

Astfel, in cazul in care nu optezi pentru "wild camping", de ce mai ai nevoie de incarcatorul care se cupleaza la dinamul bicicletei? 

In plus, mai exista acele baterii plate, putin mai mari decat un pachet de tigari, care se incarca de la priza/computer si din care iti poti incarca diverse soricarii electronice.

• Upvote 1

Daca te vei caza la hoteluri/pensiuni/coachsurfing/etc alimentarea cu energie electrica pentru toate aparatele pe care le ai nu este o problema.

In camping-uri n-am fost, insa din ce am vazut prin turele colegilor de forum, prizele nu constitie o problema.

Astfel, in cazul in care nu optezi pentru "wild camping", de ce mai ai nevoie de incarcatorul care se cupleaza la dinamul bicicletei? 

In plus, mai exista acele baterii plate, putin mai mari decat un pachet de tigari, care se incarca de la priza/computer si din care iti poti incarca diverse soricarii electronice.

Un pic off-topic: Sunt campinguri unde platesti suplimentar pentru acces la priza. Vazut asta in unele campinguri din Germania (cateva, nu toate prin care am fost) si, culmea, intr-un camping langa Belgrad. 

Se gasesc solutii. Iti iei un acumulator cu mai multe mufe USB (chinezarii care ajung in ~o luna in RO), il tii pe ala incarcat si poti alimenta linistit un telefon, o camera video, etc. Un coleg de tura a probat unul asta vara si m-a convins.

@diorgulescu

Doar din curiozitate: cam cat platesti suplimentar accesul la priza?

Accesul la priza este cu limita de timp sau lasi cat vrei / pana se incarca aparatul respectiv?

Multumesc.

4€/zi in camping Pefkari in Thassos.

Cu un Powerbank de 5000Mah am avut curent pentru tilifonu dăștept pentru aproape 5 zile.