GlobeTrotterMihai

Pregatire bicicleta pentru cicloturism

Recommended Posts

In primul rand defineste ce inseamna cicloturism pentru tine. Pentru mine inseamna 50-100 km / zi, in zile succesive.

Apoi fii sigur ca spatele te doare de la pedalat si nu ai o afectiune a coloanei (un fel de sciatica).

Cadrul e un pic cam mare in mod cert dar nu e o problema insurmontabila.

In primul rand nu cara in spate decat un rucsac usor, cat mai usor.

Pozitia trebuie sa fie confortabila.

Primul lucru care trebuie sa il faci e sa setezi seaua: inaltime cat piciorul maxim intins sa fie usor flectat iar pozitia in fata-spate sa fie in asa fel incat atunci cand pedala e la orizontala-fata, genunchiul sa fie pe perpendiculara prin axa piciorului.

Dupa asta te ocupi de confortul pe ghidon.

In primul rand gripuri mai elastice cu eventuala sustinere a palmei, coarne mai mici sau mai mari pentru a putea schimba pozitia mainii in timpul mersului, manusi cu gel sau, oricum mai carnoase.

Te antrenezi fara sa fortezi pe distante de 50-100 km.

Dupa asta daca ai in continuare dureri, este momentul sa scurtezi pipa si/sau sa ridici ghidonul.

Din pipa scurta si unghi mare in sus, chiar modelul reglabil, corectezi lungimea mare a cadrului si te pui intr-o pozitie mai verticala, care iti va oferi mai mult confort.

Cadrul iti este prea mare, ti-ar trebui un 18-19 inch (460-480 mm).

Incearca in primul rand sa pui o pipa scurta (maxim 60 mm), ar putea sa rezolve situatia.

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=5601

asa ma gandeam si eu ca e un pic cam mare cadrul dar acum daca m-am ales cu el o sa incerc sa-mi fac viata mai usoara....la o pipa de genul recomandat de tine ma gandeam si eu de 60mm.daca este prea scurta am de unde sa mai dau seaua mai in spate.am vazut ca cea recomandata de tine are un unghi de 10 grade, m-ar ajuta asta?

merci pt raspunsul rapid ca sunt in contratimp...sapt viitoare voi incepe tura

Nu cred ca o sa fie nevoie sa dai saua inapoi. Pipa e usor ridicata ca sa rezulte o pozitie mai ridicata nitel, mai comoda.

In primul rand defineste ce inseamna cicloturism pentru tine. Pentru mine inseamna 50-100 km / zi, in zile succesive.

Apoi fii sigur ca spatele te doare de la pedalat si nu ai o afectiune a coloanei (un fel de sciatica).

Cadrul e un pic cam mare in mod cert dar nu e o problema insurmontabila.

In primul rand nu cara in spate decat un rucsac usor, cat mai usor.

Pozitia trebuie sa fie confortabila.

Primul lucru care trebuie sa il faci e sa setezi seaua: inaltime cat piciorul maxim intins sa fie usor flectat iar pozitia in fata-spate sa fie in asa fel incat atunci cand pedala e la orizontala-fata, genunchiul sa fie pe perpendiculara prin axa piciorului.

Dupa asta te ocupi de confortul pe ghidon.

In primul rand gripuri mai elastice cu eventuala sustinere a palmei, coarne mai mici sau mai mari pentru a putea schimba pozitia mainii in timpul mersului, manusi cu gel sau, oricum mai carnoase.

Te antrenezi fara sa fortezi pe distante de 50-100 km.

Dupa asta daca ai in continuare dureri, este momentul sa scurtezi pipa si/sau sa ridici ghidonul.

Din pipa scurta si unghi mare in sus, chiar modelul reglabil, corectezi lungimea mare a cadrului si te pui intr-o pozitie mai verticala, care iti va oferi mai mult confort.

iti multumesc pt sfaturi.sa le iau in ordine.

cicloturism pt mine inseamna exact ce inseamna si pt tine...poate fara sa ating 100km/zi dar undeva pana in 70km/zi in decursul a mai multor zile.

intradevar este posibil(sau mai mult ca sigur) sa am ceva probleme in dos si cervical si lombar.

asa cum spunea si colegul de mai sus la fel ca si tine si banuiam si eu ca intradevar este un pic cam mare cadrul dar din cate am citit pe aici pe forum se pot face mici corecturi din pipa si pozitia seii astfel incat sa pacalesc dimensiunea cadrului.

pana acum am facut ture de cateva ore....cea mai lunga a fost de 70km cu rucsacul in spate.acum nu mai este cazul ca mi-am achizitionat niste coburi pt portbagaj spate si o geanta de ghidon.

aici la pozitie as vrea un pic sa insistam.logica  imi spune ca cu cat ai o pozitie mai verticala pe bicicleta cu atat iti este mai comod(daca gresesc corectura please ca nu ma pricep).daca este asa atunci imi trebuie o pipa cu un unghi mai mare nu??

reglajul cu pozitia seii o sa incerc sa-l fac ca la carte(asa cum ai detaliat mai sus)

gripurile nu sunt cele mai fericite dar m-am obisnuit cu ele.cu niste manusi cred ca imi fac viata mai usoara.e bine ca am si coarne si intradevar am observat ca ma ajuta sa mai schimb pozitia mainilor.

mai am o intrebare ca vad ca te pricepi:pantalonii cu gel sunt obligatorii????ca nu ma pasioneaza asa de mult dar daca este un must fac si sacrificiul asta.

mercic inca o data

Nu cred ca o sa fie nevoie sa dai saua inapoi. Pipa e usor ridicata ca sa rezulte o pozitie mai ridicata nitel, mai comoda.

pai cred ca o s-o si cumpar. eu ma gandeam la una reglabila dar cam toate sunt de cel putin 110mm deci cam cat este a mea acum.as mai castiga ceva din iclinatie dar nu foarte mult ca doar nu o tin perfect verticala

logica  imi spune ca cu cat ai o pozitie mai verticala pe bicicleta cu atat iti este mai comod

Eu nu as insista foarte mult in directia asta. De exemplu, pozitia trunchiului cea mai apropiata de verticala e pe bicicletele de oras. 

MIe nu mi s-a parut nimic confortabil la pozitia respectiva, incasezi toate socurile din roata spate fix in coloana.

Deci o pozitie cu trunchiului incinat la 45-60 grade fata de orizontala mi s-a parut a fi ceea ce cautam.

Asta variaza de la om la om. Pe tine cadrul mare si pipa lunga te-au obligat la o pozitie cu trunchiul foarte aplecat, poate chiar sub 45 de grade fata de orizontala, si asta incercam sa corectam. Treptat, nu brusc. Astfel incat prima sugestie a fost o pipa mai scurta. 

Mai pot urma si alti pasi, cum ar fi o tija de sa perfect dreapta, un angrenaj cu brat mai scurt cu 2.5 mm.

Trebuie sa vezi intai cum te simti in prima faza.

Eu nu as insista foarte mult in directia asta. De exemplu, pozitia trunchiului cea mai apropiata de verticala e pe bicicletele de oras. 

MIe nu mi s-a parut nimic confortabil la pozitia respectiva, incasezi toate socurile din roata spate fix in coloana.

Deci o pozitie cu trunchiului incinat la 45-60 grade fata de orizontala mi s-a parut a fi ceea ce cautam.

Asta variaza de la om la om. Pe tine cadrul mare si pipa lunga te-au obligat la o pozitie cu trunchiul foarte aplecat, poate chiar sub 45 de grade fata de orizontala, si asta incercam sa corectam. Treptat, nu brusc. Astfel incat prima sugestie a fost o pipa mai scurta. 

Mai pot urma si alti pasi, cum ar fi o tija de sa perfect dreapta, un angrenaj cu brat mai scurt cu 2.5 mm.

Trebuie sa vezi intai cum te simti in prima faza.

da...probabil mi-a intrat mie in cap ca tre sa stau cat mai drept..din cate m-am vazut prin vitrinele pe langa care treceam tind sa cred ca pozitia mea de mers era sub 45 grade mai ales la urcare cand simteam ca ma intind dupa ghidon.asta cu socurile asa este...nu cred ca este placut sa iti iei toate denivelarile in spate. am vazut ca pipa propusa de tine are inclinatie 10grade....crezi ca este suficient?sau sa incerc ceva la 15-20 grade?lungimea este clara 60mm ramane.

mercic

cu cat ai o pozitie mai verticala pe bicicleta cu atat iti este mai comod

Asta este valabil la bicicleta de oras, asa cum a spus si @@Traveller, pe distante scurte (0-15 Km), si traseu pe asfalt. Cat de bun e asfaltul, este discutabil. 
Pentru cicloturism, pozitia asta poate fi buna cel mult in prima zi. A doua zi, te vei uita urat la bicicleta.

Asa cum s-a mai spus, Scurteaza pipa, ridic-o, eventual un ghidon cu rise mai mare, da saua mai in fata, scurteaza bratele la angrenaj. Nu toate odata.

Nu, las-o asa.

PS: La mine piticul simetriei si armoniei zice ca pipa sa fie paralela cu top-tubul biclei. :P

Nu , las-o asa.

sa traiti am inteles!!!!

Asta este valabil la bicicleta de oras, asa cum a spus si @@Traveller, pe distante scurte (0-15 Km), si traseu pe asfalt. Cat de bun e asfaltul, este discutabil. 

Pentru cicloturism, pozitia asta poate fi buna cel mult in prima zi. A doua zi, te vei uita urat la bicicleta.

Asa cum s-a mai spus, Scurteaza pipa, ridic-o, eventual un ghidon cu rise mai mare, da saua mai in fata, scurteaza bratele la angrenaj. Nu toate odata.

pipa clar o schimb cu una de 60mm, ghidonul pe care il am este unul drept(ar ajuta unul cu rise), saua este data la maxim in fata si bratele angrenajului cred ca le voi schimba in ultima instanta doar daca am epuizat toate solutile

Nu, las-o asa.

PS: La mine piticul simetriei si armoniei zice ca pipa sa fie paralela cu top-tubul biclei. :P

pai ceva de genul am eu(asta inseamna unghi 0 gr?)

poate reusesc sa pun o poza cu bicla

da pai nu stiu cum sa atasez poza,....daca ma poate ajuta somebody....

saua este data la maxim in fata

Sper ca maxim nu inseamna pana acolo unde se curbeaza tijele. Ai niste semne pe tije care indica pozitiile maxime fata spate? Aia inseamna maxim.

Sper ca maxim nu inseamna pana acolo unde se curbeaza tijele. Ai niste semne pe tije care indica pozitiile maxime fata spate? Aia inseamna maxim.

am tinut cont de ele....ma refeream la maximul marcat.poza cum pot sa atasez????

Scuze daca te-am subestimat. Voiam doar sa ma asigur ca nu risti vreun accident.

Pentru postat poze, vezi aici: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/4622-atentie-incarcarea-de-poze-pe-forum-cu-ajutorul-unor-portaluri-de-gazduire/

nici o problema......nu m-am simtit subestimat....de vreme ce pun tot felul de intrebari pe aici inseamna ca sunt nepriceput si astept parerile celor atestati.mai risc o intrebare: pantalonii cu gel sunt obligatorii pentru o tura de 10 zile?

Nu sunt obligatorii. Dar sunt recomandati. Depinde si de cat este tenderul tau prieten cu saua. 

Vezi si pe aici:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/2658-sa-confortabila/

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/13478-durere-de-fund-cauzată-de-şa/

mercic mult....seara buna....ma bag la somn ca m-au obosit multele informatii pe care le-am obtinut :)

@@razvan_iulian Ce am spus, asta si fac.

Din punctul meu de vedere, pozitia seii nu este in functie de lungimea cadrului ci relativ la pozitia axului pedalier. Din pacate de la asta nu se prea poate abdica.

Chestia cu pipa e cam asa:

1. O bicicleta bine dimensionata pe inaltimea utilizatorului va avea niste proportii si o anume estetica asa cum spunea @@Traveller.

2. Pentru corectia lungimii prea mari a cadrului, distanta minima de la sea la ghidon se obtine cand planul in care te sprijini cu mainile este la acelasi nivel cu seaua (cateta e intotdeauna mi scurta decat ipotenuza). Asta inseamna ca trebuie sa urci sau sa cobori ghidonul prin diferite mijloace: inele suplimentare sub ghidon daca se mai poate, unghi al pipei, ghidon cu rise, prelungitor de furca. 

In plus, poti scurta lungimea pipei.

3. Indiferent de ce iti spun eu, sau oricine de aici, acestea sunt alternative general valabile. Totusi, ceea ce conteaza este cum iti este tie bine. Asta inseamna sa ai un traseu de proba de aproximativ 30 km pe care sa tot testezi.

De exemplu, seaua data la maxim in fata te va face sa pedalezi "in picioare", ca si cum tot timpul te-ai scula de pe scaun. Mie nu imi este confortabil la drum lung unde eficienta pedalatului este un factor psihologic util. In cazul tau s-ar putea sa fie pe dos. Probeaza.

4. Exista si varianta in care iti cauti un cadru echivalent, poate cu o geometrie mai smechera dar cu dimensiuni adecvate, muti toate componentele pe cadrul nou si pe asta il vinzi.

Intre timp "mai m-am gandit".

Pana la un punct, cu cat ridici ghidonul, cu atat obtii o pozitie mai verticala.

E o problema de loc geometric dar nu stiu cum sa o demonstrez.

76L1JCm.jpg

igNERnn.jpg

Daca @@razvan_iulian ne-ar arata si o poza cu bicicleta, din profil, ne-ar ajuta sa-l ajutam mai degraba. :)

• Upvote 1

Gata, am rezolvat.
Daca TT este lungimea sea - sprijin ghidon, HT inaltimea trunchiului (sezut-umar) si B lungimea bratului, atunci

inaltimea maxima la care poate fi ridicat ghidonul pentru a obtine un unghi al trunchiului cu orizontala este: sqrt(HT2-(TT-B)2.

iar unghiul maxim care il poate face trunchiul cu orizontala alpha este arcos((TT-B)/HT).

• Upvote 1

multumesc tuturor pt sfaturi....o sa reglez seaua dupa pasii prezentati mai sus ca sa fu sigur ca pedalez corect si nu ''in picioare" asa cum a spus colegul intr-unul din posturi. apoi cu siguranata voi avea de o pipa mai scurta de 110mm cat este acum.intre timp mi-au venit coburile,geanta de ghidon si am facut o simulare prin casa cu toate montate pe pozitie. Voi cum montati cortul?pe portbagaj, de-a lungul lui intre cele 2 coburi? si peste el sacul de dormit si izoprenul perpendicular pe acesta prinse cu corzi elastice?

Salut,

Folosesc o cursiera pentru light touring. Pun pe ea coburi pe spate cca 10 kg, cca 3 kg pe fata (sac de dormit), iar eu cu rucsac de 20L in jur de 90 kg. In total, bicicleta duce 105-110 kg. 

Mi-am comandat o pereche de butuci Exage 500EX 32 de gauri, si vreau sa construiesc roti cu jante de 15" latime. Ce jante din cele disponibile in Romania/UE recomandati? (Frana e pe janta)

Pe bicicleta am jante de 13" cu cauciucuri de 25. Pe jante de 15" pot pune si cauciucuri de 28, daca imi permite cadrul (ramane de vazut), insa jantele mai late de15" nu-si au rostul.