Frank

Atelierele noastre

Recommended Posts

Asa e, intr-un atelier nu stau carti ci poze cu femei goale.

• Upvote 1

Nu am – colectionez pipe ;) .

DSC_0765.jpg

DSC_0767.jpg

poster-cycles-la-francaise%20(1).jpg

Gasesti, de exemplu aici:STERBA

• Upvote 5

Ce faci cu placa de baza de calculator de pe perete ?

Mie imi place blidu ala de lemn, ala cu turn pe el ;)

• Upvote 1

Ce faci cu placa de baza de calculator de pe perete ?

Incerc sa deslusesc enigma circuitelor integrate si am vrut sa pun paianjenilor un „refugiu digital“ la dispozitie.

Mie imi place blidu ala de lemn, ala cu turn pe el ;)

Blidarule ;) - eu ma asteptam sa ma intrebi "de ce nu masor temparatura discului de frina cu un termometru ca lumea".

• Upvote 2

Foooarte tare atelieru` si toate cele de prin el. Un singur lucru nu pricep: ce cauta steagu` ala australian acolo, in miezu` Bavariei ? :D

Si in butoiu' ala albastru ce e ? :)

Fain loc de meditatie si reculegere. Felicitarile mele! :)

Totusi ce nu inteleg: unde ai ascuns cantarul de precizie? ;)

Gasesti, de exemplu aici:STERBA

...ce m-a apucat ciuda, caci intre Praga si Kolin am trecut in aceasta vara exact pe langa Kourim.... din pacate, era o zi in care doi din grup vroiau sa "ajunga mai repede" si m-au bagat pe DN cu trafic intens, in contextul in care aveam alternative paralele. Zi cu certuri si nervi ce mi-a stirbit nitel dispozitia..argument in plus pentru a nu merge in turma (stiam asta deja, nu stiu de ce am mai "comis-o" inca o data...omul patit e priceput).

Superbe pozele. Multumim.

• Upvote 1

Un singur lucru nu pricep: ce cauta steagu` ala australian acolo, in miezu` Bavariei ? :D

De copil am fost fascinat de „continentul rosu“. Imediat cum am avut libertatea de a decide cind si cum si unde sa ma duc (fara a fi nevoit sa ma ploconesc pa la ciumpalacii de la “sectia pasapoarte”, UTC, etc.) si posibilitatea financiara m-am informat, m-am urcat in avion. Am petrecut citeva luni acolo – fascinatia a ramas. Faptul ca traiesc azi in “tara boilor” si nu in Australia este in mare parte o coincidenta, o decizie “familiara” si mai putin “etnica”.  

Steagul este numai un exemplar din sacul de amintiri frumoase si unice. 

Si in butoiu' ala albastru ce e ? :)

Mi-ar fi convenit sa fie tuica. Presupus ca-ti spun ca e plin cu “crema de bazon” (Hirschtalg) n-o sa ma crezi. Hai sa-i spunem “suport de casca” fara continut – esti multumit? S-ar preta cumva pentru pus varza la murat? E “suitable for food”.

Totusi ce nu inteleg: unde ai ascuns cantarul de precizie? ;)

Uite omu’ – anjiner calificat si cu ochiul format pentru “treburi” esentiale.

Hai sa lamurim treaba:

Am un prieten si fost coleg de liceu (doctor in fizica si chimie) cu multi ani de experienta pe la diverse institute de cercetare din Japoniaa si Jermaniaa (Maxi Planki, Frauenhofer, etc.) . Cu ani in urma mi-a calibrat si digitalizat s..a. – agat scula de s..a, ma uit pe display si stiu gramajul / kilajul. Pentru astia mai slabi de inger exista posibilitatea de a conecta un HRM via USB socket pentru a supreveghea activitatile cardiace in caz ca rezultatul afisat depaseste grav rezultatul visat (Two in One).

Ce as face cu un cintar de precizie?

Asa e, intr-un atelier nu stau carti ci poze cu femei goale.

Madalin puisor, cind o sa descoperi ca ceea ce porti pe umeri nu e gindit doar ca un fel de capac ca sa nu-ti intre apa de ploaie in git iar ceea ce porti intre picioare se poate folosi si la altceva decit la udat gardul vecinului sau boschetii din Tineretului vei prefera in locul femeilor goale pe pereti cele reale (ca colege, ca partenere pe parchetul de dans sau la o tura cu bicicleta, ca o “companie” placuta pe o terasa la un pahar de vin sau un concert, la o drumetie prin munti, si, si, si, …).

• Upvote 7

Madalin puisor, cind o sa descoperi ca ceea ce porti pe umeri nu e gindit doar ca un fel de capac ca sa nu-ti intre apa de ploaie in git iar ceea ce porti intre picioare se poate folosi si la altceva decit la udat gardul vecinului sau boschetii din Tineretului vei prefera in locul femeilor goale pe pereti cele reale (ca colege, ca partenere pe parchetul de dans sau la o tura cu bicicleta, ca o “companie” placuta pe o terasa la un pahar de vin sau un concert, la o drumetie prin munti, si, si, si, …).

superb :x

:)) Revigoranta sarja de umor... ironie! You made my day cum zice francezul! :D

• Upvote 3

Era ca un raspuns la post-ul lui abuwz: "postere specifice atelierelor n-ai?". Nu stiam ca trebuie sa explic ca la blonde ;).

• Upvote 3

[...]vei prefera in locul femeilor goale pe pereti cele reale (ca colege, ca partenere pe parchetul de dans sau la o tura cu bicicleta, ca o “companie” placuta pe o terasa la un pahar de vin sau un concert, la o drumetie prin munti, si, si, si, …).

old school ...

• Upvote 1

Citeva imagini din “atelierul” meu. Aici repar “vehicolele” din dotare, le “servisez”, le dreg, le …

Umilitor de frumos!

Cred ca te simti acolo ca un copil in magazinul cu jucarii.

Felicitari!

IMG_3077-001.JPG  

Sublerul din dreapta, (cel analogic) este TESA sau MITUTOYO? 

Cred ca te simti acolo ca un copil in magazinul cu jucarii.

Ma simt bina fiindca mi-am facut ceva pentru mine, pe placul meu si dupa cerintele si necesitatile mele modeste. Ce-mi lipseste mult de tot este un strung, o masina de frezat si o masina de rectificat universala – poate-mi fac damblaua cind ajung la virsta de pensionar (dau in mintea copiilor si-mi trebuie magazin cu jucarii).

Sublerul din dreapta, (cel analogic) este TESA sau MITUTOYO? 

Ambele sint Mitutoyo – cel din stinga l-am primit cadou, cel din dreapta l-am cumparat cu 32 de ani in urma. Din 2 in 2 ani le dau la verificat unor prieteni care lucreaza la metrologie chit ca “precizia” lor e arhisuficienta pentru tehnica relativ primitiva a bicicletelor.

P.S.1 Apropo "subler" - “noi” numim aceste scule “fier de apreciat”.

P.S.2 Cu “noi” ma refer la specia de “fierari” care inca din Romania am fost obisnuiti sa lucram aproape exclusiv cu: micrometru, pasametru, trusa de cale, trusa de masurat filet, proiector de atelier, microscop de atelier, ceas comparator,  Höhenmessgerät, masina de masurat, si, si, si, …

Informativ – Messtechnik (Hoffmann Group) / o mica impresie din lumea ex-fierarului Frank.

De copil am fost fascinat de „continentul rosu“. Imediat cum am avut libertatea de a decide cind si cum si unde sa ma duc (fara a fi nevoit sa ma ploconesc pa la ciumpalacii de la “sectia pasapoarte”, UTC, etc.) si posibilitatea financiara m-am informat, m-am urcat in avion. Am petrecut citeva luni acolo – fascinatia a ramas. Faptul ca traiesc azi in “tara boilor” si nu in Australia este in mare parte o coincidenta, o decizie “familiara” si mai putin “etnica”.  

Steagul este numai un exemplar din sacul de amintiri frumoase si unice. 

Am inteles. Ma asteptam sa fie ceva legat de ... "suflet". Ai fost concis si un pic ... poet cu: "sacul de amintiri frumoase si unice". Iti doresc la cat mai multe si de acum incolo. =D>

Banuiesc ca palaria tot de prin zona "rosie" provine.

Din ciclu' " ce mai face omu' iarna cand nu da la pedale si sre spatiu nefolosit" propun sa punem ceva poze cu barlogu' unde mesterim/bricolam la biciclete (si nu numai)

Incep io, cu o camera/hol din mansarda ce este in eterna constructie ce a devenit atelier de creeatie si bricolaj (aka locu' unde fugim de bestiile alea mici si/sau de consoarta) :D

IMG_0692.JPG

IMG_0691.JPG

IMG_0633.JPG

IMG_0632.JPG

Mai imi trebuiesc ceva scule da' mai completam pe parcurs.

PS Parca mai era un topic cu asa ceva dar n-am dat de el!

• Upvote 9

PS Parca mai era un topic cu asa ceva dar n-am dat de el!

Da, mai este un topic: Atelierul meu – poate le “impreuneaza" cineva ;)   

Eu am mai schimbat unele lucruri in “paradisul meu de surubarit” si sper as termin totul pina la sfirsitul anului. Daca am putin noroc mai completez la anul cu ceva mobiliar de la intreprindere, montez menghina de precizie pentru lucrari pe masinile de rectificat asemanatoare cu asta si o placa de controlat si masurat scoasa din uz.  

Spor la mesterit :-bd .

Bre, ăla e despre bârlogu' lupului dă Suşiava.

Dacă să acceptă si dăstia mai incepătorii să dea un moderator cu baţu şi să facă o uneală :)