Frank

Atelierele noastre

Recommended Posts

Dacă să acceptă si dăstia mai incepătorii ...

"Incepatorii are" un ciocan, un cleste, un patent ruginit, o cheie franceza de la bunicu si o dalta stirba - cu asta "face tot".

P.S. Am uitat de abonamentul la "cele mai bune service-uri din ..." ;)

Începătorii au doar niște sârmă (găsită pe drum) și multă imaginație, dovada la „las' că merge și așa” :)

Voi credeti ca toti incepatorii sunt ca Chuck Norris?

Mai "degraba" Chuck Levier sau Chuck Service.

Gata "am divortat" ? Nici macar nu au apucat atelierele sa se cunoasca mai bine! Poate faceau ceva pui :)

Inspirat de discutia declansata de acest post m-am aventurat prin „atelierul meu“ ca sa fac citeva poze cu diverse scule din dotare – printre altele „cu ce se calibreaza“ pe la unele ateliere dimbovitene - „micrometrele de mare precizie digitale (vreo 800 euro)“. Avem si noi – astia de la tara – scule de „calibrat“. Noi le folosim pentru indeletniciri mai profane – ne scoatem cu ele mamaliga din dinti. Cred ca n-ar strica daca cei care dau cu sfaturi (corifee in metrologie) si-ar scoate si ei mamaliga din dinti inaite de a ne surprinde cu vastele lor cunostinte din domeniul tehnic.

IMG_4592.JPG

IMG_4598.JPG

(O intrebare pentru „tehnicieni“ – ce credeti ca lipseste la aceasta menghina?)  

IMG_4599.JPG

Ramasite si amintiri din anii cind purtam si eu „Campa“ pe baic de elitist (fara gayshit):

IMG_4605.JPG

• Upvote 2

"(O intrebare pentru „tehnicieni“ – ce credeti ca lipseste la aceasta menghina?)"

Daca tehnicieni e intre ghilimele, atunci lipseste o menghina mai mare care s-o imobilizeze p-asta mica :D

Inspirat de discutia declansata de acest post m-am aventurat prin „atelierul meu“ ca sa fac citeva poze cu diverse scule din dotare – printre altele „cu ce se calibreaza“ pe la unele ateliere dimbovitene - „micrometrele de mare precizie digitale (vreo 800 euro)“. Avem si noi – astia de la tara – scule de „calibrat“. Noi le folosim pentru indeletniciri mai profane – ne scoatem cu ele mamaliga din dinti. Cred ca n-ar strica daca cei care dau cu sfaturi (corifee in metrologie) si-ar scoate si ei mamaliga din dinti inaite de a ne surprinde cu vastele lor cunostinte din domeniul tehnic.

IMG_4592.JPG

IMG_4598.JPG

(O intrebare pentru „tehnicieni“ – ce credeti ca lipseste la aceasta menghina?)  

IMG_4599.JPG

Ramasite si amintiri din anii cind purtam si eu „Campa“ pe baic de elitist (fara gayshit):

IMG_4605.JPG

Daca ar avea si niste "falci" zdravene, n-ar mai aduce a menghina de tamplar.

Oricum, vad ca nu-i lipseste clasica manivela de fantana rurala.

PS

Prin anii `70 si eu reglam jocul tachetilor la o "broscuta" 1200 tot cu "spionii"/lehrele alea. 

0,15 mm si 0,20 mm/aspiratie-evacuare, daca mai tin bine minte.

Cam incomod - pe sub aripile din spate, din cauza motorului "boxer".

Daca ar avea si niste "falci" zdravene, n-ar mai aduce a menghina de tamplar.

Falcile sint suficient de „zdravene“  ;)  - inca nu le-a scapat nimic; nici pe masina de frezat, nici pe masina de rectificat, nici ...

Prin anii `70 si eu reglam jocul tachetilor la o "broscuta" 1200 tot cu "spionii"/lehrele alea. 

0,15 mm si 0,20 mm/aspiratie-evacuare, daca mai tin bine minte.

Cam incomod - pe sub aripile din spate, din cauza motorului "boxer".

Te referi la asta:

http://www.motor-talk.de/out?url=http%3A%2F%2Fdata.motor-talk.de%2Fdata%2Fgalleries%2F0%2F107%2F188%2F29547467%2Fdsc-0001-6491033979123121422.JPG

http://www.motor-talk.de/out?url=http%3A%2F%2Fdata.motor-talk.de%2Fdata%2Fgalleries%2F0%2F107%2F188%2F29547467%2Fdsc-0003-2935331035549229763.JPG

vent05.jpg

(am "iubit" acest automobil)

Asta e menghina? Chiar si nevasta-mea a zis ca nu e! 

Eu pe a mea n-o intreb

„Este menghine“ pentru fierari comasati si menghine pentru fierari calificati .

Mai jos “amintrei” sint menghine – prima e din categoria a doua, celelalte din prima categorie (complicat; nu?)  

IMG_4610.JPG

Si astea sint menghine Clamping Tools – Machinist Vice – pentru calificati (nu se folosesc la ateliere “biciplizneala”, ateliere reparatii auto-moto, scoli pomicole, alimetare, brutarii, …)  

bacurile

Are bacuri (vise jwas) schimbabile, se pot monta si “vise alignement keys”

Aici se pot vedea bacurile (schimbabile)

IMG_4625.JPG

IMG_4628.JPG

IMG_4631.JPG

Si astea se pot schimba

IMG_4636.JPG

Aici nu e posibil

IMG_4638.JPG

La bacuri cu prisma pot sa renunt fiindca, cum se poate observa in prima si a doua imagine din postul #32, dispun de o prisma solida (suprafetele sint calite si rectificate) – pentru ceea ce am eu de facut ajunge.

Pentru cei interesati – o colectie de diverse bacuri

Asa ceva imi lipseste (inca ?!?)

Lorch LAS

La tara si prin tara lui Goethe / Willhelm Tell / Mozart se numesc „Spannhülse“

La oras se numesc „bucsa elastica“

In tara lui Abra Ham Lin Coln se numes „Collet Chuck”

Pentru burghiu se folosesc mai rar (exceptie – diametre mici)

P.S. In ultimul an ca fierar prin Romania am avut o comanda de 10 seturi – am facut 12 seturi (10 pentru PCR si 2 pentru NGO-ul privat). Cineva le-a mostenit si sper ca a stiut sa le foloseasca / pretuiasca ;) .

Asa aratau bijuteriile:

spannzange-8-kegel.jpg

P.S. Mandrina (Bohrfutter / Drill Chuck) arata cam asa:

- De duzina

G501117.JPG

- Mai de calitate

MB_SBF-Neu-Schnitt_Info_01.jpg

- De precizie

16866_czm.jpg

Pensete

Ai dreptate :) 

M-am jucat vreo doi ani dn viata cu multe scule din astea, dar am inceput sa le uit.

Bucsa elastica e diferita de penseta pentru burghie. Daca nu ma insel penseta are coada cilindrica, iar bucsa e conica.

La mine la job le numim pensete, si se folosesc la prinderea frezelor pe masini de frezat, sau a pieselor de dimensiuni mici pe strung. Asigura centrare mult mai buna dacat universalele, si manevrare mai rapida.

Acesta e celalalt atelier al meu – atelierul numarul 2

IMG_4709.JPG

IMG_4708.JPG

IMG_4712.JPG

IMG_4713.JPG

„Atelierul“ asta nu-i de hobby - e fara menghine, ceasuri comparatoare, burghie, sublere, scule, … -  cum arata si functioneaza o “penseta / bucsa elastica“ (pinces / collet / Spannzange) nu te ajuta cu nimic prin acest atelier.

Ar mai fi atelierele numarul 3, 4, 5 si 6 ;) 

P.S. Notiunea “penseta” mi-e noua in legatura cu ceea ce specifica BodoC – am mai invatat ceva :-bd 

Modelul lui Douglas Engelbart  …

Firstmouseunderside.jpg

… nu mai era disponibil – am luat ce mi-a dat intreprinderea    ;) 

Am vazut asta …

gpoint_mouse_03.jpg

… m-am razgindit.  

• Upvote 2

.

Asa aratau bijuteriile:

spannzange-8-kegel.jpg

Ce paralela intre producatorii de bucsi elastice si cel pentru genti pt. ciclism!  :)