Frank

Atelierele noastre

Recommended Posts

Ce paralela intre producatorii de bucsi elastice si cel pentru genti pt. ciclism!  :)

Calitatea este indentica.

@@Frank - cum se numeste in germana suportul pentru tarozi?

Mesterii de pe la noi le numesc "ventaizer" dar nu stiu cum se scrie.

Windeisen pentru tarozi si alzoare de mina (fixe si reglabile)  / Handgewindebohrer / Handreibahle(fest si verstellbar)

334px-Gewindebohrer.jpg

800px-ReamerMorseTaper3.jpg

Din aceasi categorie:

Schneideisenhalter pentru filiere (Schneideisen)

Schneideisen.jpg

P.S. Presupus ca te intereseaza aceste jucarii arunca un ochi pe la Hoffmann Group, Directindustry – si pe aici devine interesant: Mahr, Trimos - putine lucruri pentru tehnica primitiva din domeniul bicicletei dar informativ pentru oameni indragostiti de tehnica, acuratete, precizie, …

Am aproape toate sculele respective.

Imi lipseste un tarod pentru monobloc, o filiera pentru gatul furcii si un alezor reglabil pentru seat tube. Am rar nevoie de ele si sunt foarte scumpe, asa ca nu-s pe lista de cumparaturi.

... sunt foarte scumpe, asa ca nu-s pe lista de cumparaturi.

Scump e relativ, mai ales cind iti cistigi existenta cu "obiectul scump", mai ales cind "scump" e o garantie pentru "pentru o viata" (nu intotdeauna).

Am avut ocazia si am fost nevoit "sa ma descurc" cu scule de calitate mediocra sau sa mi le construiesc eu si sa improvizez - am avut ocazia sa lucrez in domeniul "aerospace engineering" cu scule perfecte de la cei mai renumiti producatori.

Cunosc diferenta si nu m-as uita la bani.

Hop si eu cu o "prosteala" facuta acum vreo 2-3 saptamani cand am coborat in "atelier" (e un cuvant prea pompos pentru un spatiu in care am improvizat cele de trebuinta ....) si am inceput sa curat/ung/reglez cele doua MTB-uri ale familiei, cu gandul la "primavara ce va sa vie" :)

N-am nici pe departe o serie de scule "cu pretentii". Ma folosesc de multele scule de uz gospodaresc plus cateva specifice "surubaritului" la o bicicleta.

Mai am nitelus de lucru si sunt gata (cred ca maine, ca tot e sambata...).

• Upvote 2

M-am tot socotit unde sa fie si in cele din urma cred ca aici.

Atelierele mele de ciclism sunt oriunde: pe holul blocului, pe terasa de la bucatarie, in beciul blocului sau in mijlocul strazii daca situatia o cere.

Pana acum cateva zile eram frustrat pentru ca nu am fost niciodata capabil sa centrez o roata. Nu imi faceam foarte multe probleme pentru ca aveam un mecanic in Cluj care le centra absolut perfect. Ma deranja doar ca trebuia sa dau roata jos, sa scot gumele, discul de frana si caseta de pinioane si sa stau cu bicicleta "mutilata" pana veneam inapoi cu roata. Toate bune si frumoase pana saptamana trecuta cand, desi l-am rugat personal sa imi respiteze o roata, a dat-o altcuiva sa o faca iar acel altcineva nu a tinut cont ca era lovita, accentuand un hop existent. Mai mult, a si centrat-o prost. Dupa o zi de pedalat pe trainer avea ceva opturi cam mari.

Asta a fost momentul in care m-am enervat.

Filozofand flegmatic pe tema efemeritatii vietii mi-am dat seama ca trainerul meu poate fi transformat cu usurinta in stand de centrat roti.

Mai intai am desfacut un surub de 8 care articula tamburul de franare. Aceasta mi-a pus la dispozitie doua puncte de fixare a reperelor pentru centrat.

C5UJgtL.jpg

Am construit din profil patrat de aluminiu de 15 mm, doua repere pentru centrat. Prinderea pe trainer foloseste cate un surub de 8 cu piulita fluture, deci la un capat, reperele vor avea doua gauri de 8 mm. In capatul activ, la reperul pentru centrat abaterea laterala, am dat gaura de 6 mm si am lipit cu poxipol doua piulite de 6, prin care am trecut un surub de M6 de 10 cm rotunjit la capat. Pentru reperul care este folosit pentru scoterea hopurilor, am montat, tot cu poxipol, o bucata de banda de aluminiu.

Prinderea rotilor pe stand se face folosind un quick release cu capete rotunjite pentru ax fata sau ax spate, dupa nevoi iar simularea cadrului sau furcii s-a facut cu un numar variabil de saibe groase.

D7abbk9.jpg

Asa arata montajul pentru roata fata:

6sbrlHB.jpg

Asa arata montajul pentru roata spate:

uC3E71u.jpg

Montarea reperelor este atat de usoara datorita piulitei fluture incat, reperul pentru abaterea laterala se poate muta foarte usor de pe dreapta pe stanga. Cei care au incercat sa centreze roti stiu la ce ma refer.

Aici am economisit 40 de euro cat ar fi fost cel mai ieftin stand de centrat roti dar fara a avea rigiditatea pe care am obtinut-o cu acest stand.

Si pentru ca geanta a fost lovita la un moment dat si avea o "apasare", ar fi trebuit sa dau 87 de euro pentru scula asta:

qdWlrmk.jpg

Dar cum mi s-a parut ca mai bine cumpar spite noi si geanta noua decat sa dau bani pe scula cu pricina, m-am tot socotit cum sa o fac eu. Avand pe acasa ceva placa de polietilena de 2 cm grosime, am decupat piesele din imagine si cu ajutorul unei menghine de mana, am reusit sa aduc inapoi indoitura cadrului, similar cu modul de functionare al sculei mentionate.

h1n5kAB.jpg

Desigur plasarea celor doua piese pe cadrul si montarea menghinei sunt un pic mai complicate, rezultatul este exceptional.

In final, am mai economisit minim 70 de euro si aici. Menghina a trebuit sa o cumpar.

Am cetit articolul lui Sheldon dupa care am vizionat fo' doua filmulete si cand ma apucai de treaba, nu-mi veni sa cred cat de bine iesi totul.

Dupa ce am terminat, am montat trainerul la loc si gata.

Asa am mai scapat de o obsesie.

• Upvote 8

Asa am mai scapat de o obsesie.

Ca nu erai si doctor de oase?

Ai bifat-o si p-asta :) 

@@MBZ Putem spune si asa dar la ce doctor de oase sunt nu doresc la nimeni.

Pai la ce reputație ai... ;)

Chapeau!

• Upvote 1

Stii cum se zice: "Numai bolnav sa nu fii!".

Stii cum se zice

Exact se zice " Nu zice nimeni sa fii sanatos tun, numa' bolnav sa nu fii.

Tot mai invata omul cite ceva – nu cunosteam termenul „menghina de mina“

“Pentru acasa” folosesc asa ceva Stahlschraubzwinge dar foarte rar. Cu ani in urma le foloseam pe post de “gheara de manevrat si ridicat” píese grele neprevazute cu filete de transport. De astfel de “utilaje grele” pentru indretpat (jante si cadre de bicicleta) inca n-am avut nevoie.

De lipsit nu lipsesc din atelierul meu aceste exemplare (in diverse marimi):

284px-Temperguss-Schraubzwinge.jpg

Mult mai familiare imi sinte aceste modele – in atelierul de casa le folosesc mai rar: Parallel-Schraubzwinge

Au fost foarte practice cind mi-am construit aceste adaptoare (doua bucati dintr-o singura prindere)

IMG_0004.jpg

P.S. Interesanta solutia “ Two in One” – nimic nu tine mai mult decit o improvizatie :-bd .

In loc de QR si “baterie de saibe” as folosi un adaptor-distantier (nu e lucrare de diploma pentru un strungar).

• Upvote 1

@@Frank Nici eu nu stiam ca ii zice asa. De fapt nici nu stiam cum ii zice dar ii zice in multe feluri: tip G, manuala, de tamplarie, de zidarie, ... adica nu e fixa, "o iei in mana" si iti faci treaba cu ea.

Chestia cu strungarii e mai delicata, ca e o seceta pe acilea pe dealul Feleacului, ceva de speriat.

Oricum falcoasa aia paralela e foarte interesanta.

Prin magazinele de bricolaj au început să apară și distanțiere prefabricate pe diverse lungimi și diametre, din metal sau plastic.

• Upvote 1

Când dai o raită prin Timișoara sau Brașov, vezi prin Hornbach la aleea cu șuruburi și piulițe. Dacă nu, încearcă la Dedeman, Praktiker, de-astea. Poate în Ambient? În Baumaxx bate vântul, pare că urmează să fie preluat de BricoStore/BricoDepot (altă dudă). Praktiker părea că sucombase, dup-aia a scos o zvâcnire din care nu mi-e clar dacă a reînviat sau e doar în spasme. Oricum, e de umblat un pic, s-ar putea să găsești ce-ți trebuie în locuri mai puțin obișnuite, de exemplu la suporți pentru galeriile de perdele sau distanțiere pentru roți de roabă/cărucior de cărat marfă.

@@Frank Nici eu nu stiam ca ii zice asa. De fapt nici nu stiam cum ii zice dar ii zice in multe feluri: tip G, manuala, de tamplarie, de zidarie, ... 

Eu ii zic "de monobloc"... cel mai des o folosesc sa tin cheia de monobloc la locul ei in cazurile mai incapatanate, cand trebuie prelungitor si ambele maini la timona.

@@puterfixer Paktikerul are un spasm cadaveric, ca sa ma exprim academic. Pe de o parte ma bucur ca si asa si-au tras osanza de pe seama noastra cat cuprinde, dar pe de alta parte ma obisnuisem cu cateva produse care le luam de la ei chiar daca in ultima vreme din ce in ce mai subtirel. Clanurile astea cvasi-mafiote numite moluri ar trebui sa-si mai cenzureze lacomia.

Caut o cheie sau cap de cheie pentru desfacut pinioanele si care in partea cealalta sa se potriveasca pe maner cu clichet de 1/4". Adica asta sa se poata pune pe asta. Aveti cunostinta de o asemenea potrivire? 

Caut o cheie sau cap de cheie pentru desfacut pinioanele si care in partea cealalta sa se potriveasca pe maner cu clichet de 1/4". Adica asta sa se poata pune pe asta. Aveti cunostinta de o asemenea potrivire? 

Au la byke service.

Cam asa arata atelierul meu acum. 

IMG_20190512_144104.jpg

IMG_20190512_143959.jpg

IMG_20190512_143914.jpg

IMG_20190512_143928.jpg

IMG_20190512_144008.jpg

• Upvote 4
  • Like 2

Multumesc frumos!