Sign in to follow this  
danlucian

29er Canyon vs Radon

Recommended Posts

Buna seara!

Asa cum am mai scris si pe alte topicuri, am o bicicleta de treking pe care as vrea sa o plimb si pe drumuri de munte.

Dar, pana la urma m-am hotarat ca mai bine imi iau un 29er, pe care eventual am sa transfer unele piese de pe actuala bicicleta (franele slx, lant, pinioane xt noi) si sa vand ulterior hibrida.

Tot navigand pe net am dat de urmatoarele variante de 29ere:

Grand Canyon Al 6.9

http://www.canyon.com/en/mountainbikes/bike.html?b=3640

Grand Canyon AL SLX 7.9

http://www.canyon.com/en/mountainbikes/bike.html?b=3645

si

Radon ZR Team 8.0

http://www.radon-bikes.de/en/bikes/mountainbike/hardtail/zr-team-29/zr-team-29-80/

Eu tind sa merg pe Grand Canyon Al 6.9, intrucat am frane slx, manete de schimbatoare xt, pinioane xt, lant xt si angrenaj xt - angrenajul nu stiu daca se potriveste avand foi de 48/36/26. Din punct de vedere estetic, tot Canyonul mi se pare mai reusit decat Radonul.

De asemenea, am inteles ca furca Reba este mai usor de servisat, un atu in plus pt Canyon 6.9 sau Radon.

Sunt diferente semnificative intre cadrele celor trei biciclete, respectiv calitate sau greutate, care sa ma faca sa aleg un model sau altul (lasand la o parte echiparea)?

Ce parere aveti, care bicicleta ar merita mai mult cumparata?

Va multumesc frumos!

Ia in calcul faptum ca radonul nu este trimis in ro. Trebuie cumva rezolvata oroblema transportului. Despre diferențele dintre ele nu ma pronunt.

• Upvote 1

Am vazut ca aduce o firma din Oradea biciclete Radon - iar modelul care imi place este 4700 lei la ei pe site.

Da, nu ai de ales daca nu ai cu ce livra.

• Upvote 1

Nu ai de ce să pui angrenaj de trekking pe un 29er. Cu cît măreşti roata la MTB, cu atît scazi rapoartele de transmisie (de aia au şi apărut angrenajele triple 40-30-22 pt 27 şi 29). Deci trebuie angrenaj nou, sau scoţi foaia de 48 şi pui ce rămîne.

La Radon luat de la Green Bike mai plăteşti şi adaosul lor. Dacă îţi convine, e ok. Dacă nu, rămîi la Canyon.

• Upvote 1

Salutare,

Cred ca o sa iti fac alegerea putin mai grea. Bicicletele la componente sunt cam la fel, dar Radonul are cablare interna si schimbatorul pe fata XT, in comparatie cu Canyonul care nu are cablare interna si schimbator pe fata este un SLX. 

• Upvote 1

Stiu, am vazut ca Radonul are componente mai bune, inclusiv angrenajul slx. In schimb, nu stiu daca faptul ca are cablare interna (sper ca asa se spune) face cadrul Radon mai bun decat Canyon?!

Asta este marea mea dilema...

Calitatea cadrului (a aliajului) pare similară. Finisajul extern (suduri, vopsea) la fel. 

Rutarea interna a cablurilor e un avantaj tehnic si un plus estetic.

• Upvote 1

Multumesc Traveller! Daca totul e ok, sper ca saptamana viitoare o sa imi comand un Canyon, pe care abia astept sa vi-l prezint :).

Vezi ca la magazinul Hervi's din Timisoara am vazut o bicicleta Kilimanjaro de 29, linie xt(tot, inclusiv angrenaj), furca reba si nu imi aduc aminte exact, dar era la pret bun, sigur sub 1200 euro cu tot cu reducerea de 20% pe care o avea.

• Upvote 1

Pana la urma am ales un Grand Canyon Al 6.9, caruia i-am transferat o parte din piesele de pe fosta bicicleta:

IMG_8321_zps15205586.jpg

IMG_8317_zpsf38a4873.jpg

IMG_8328_zpsa4c9d5ed.jpg

Multumesc colegilor care m-au ajutat cu sfaturi!

• Upvote 2