Sign in to follow this  
dark_angel_tgv

arc surub reglaj rupt

Recommended Posts

Va salut!incercand sa reconditionez un schimbator pt foi huret,am reusit sa rup unul din arcurile de la suruburile de reglaj.fiind plin de rugina,a cedat cand il curatam.as vrea sa stiu,mai pot folosi schimbatorul?ce rol are acel arc?pot folosi schimbatorul fara el?de probat nu pot,deoarece toata bicicleta e dezmembrata.atasez o poza cu un schimbator asemanator,pt a vedea despre ce e vorba.multumesc pt orice lamurire!

post-17586-0-85450900-1419601903_thumb.jpg

Rolul arcului e sa stabilizeze surubul adica sa nu se mai stranga, sa nu se destranga de capul lui.

Se poate si fara el, eventual cu un surub mai scurt daca poti aprecia cat este in plus dupa ce este insurubat cat trebuie, in raport cu reglajul pe care il faci.

Atentie la metrica filetuli sa nu fie ceva ciudatenie de filet desi ma indoiesc.

Surubul respectiv limiteaza pozitia L(ow) a schimbatorului de foi. Arcul impiedica rotirea accidentala a surubului de reglaj in timpul functionarii bicicletei.

Schimbatorul pare perfect functional. Il puteti asigura in prezent (dupa reglaj Low) cu o picatura de Loctite. Sau cautati un arc similar... de la un pix cu pasta mai vechi.

• Upvote 1

Foloseste-l linistit, merge la fel de bine si fara arc.

Ca sa eviti orice problema unge cu ceva lipicios surubul inainte de a-l infileta. 

Ok,va multumesc tuturor pt ajutor!m-am linistit acum:-).mentionez ca in poza nu e schimbatorul meu,e unul asemanator,gasit pe internet ca sa arat despre ce vorbeam.

Ca sa nu mai incep alt topic,o sa pun intrebarea aici:.schimbatorul meu de foi este cam tocit pe lateralele interioare,unde freca lantul.probabil nu a fost reglat cum trebuie...eu l-am curatat si gresat,dar faptul ca e putin tocit la interior,unde vine lantul afecteaza cu ceva?o sa incerc mai tarziu sa fac si cateva poze ca sa se vada despre ce vorbesc.

Nu te va incurca prea mult, probabil va schimba ceva mai greu, dar insesizabil.

E posibil ca dupa o perioada sa se rupa de acolo de unde e tocit, dar nu e cazul sa te sperii.