jeles

roti profilate pentru +90kg

Recommended Posts

Caut de ceva vreme niste roti profilate 30-40mm pentru cursiera mea. Problema este ca sunt +90kg si fullcarbon ma gandesc ca nu sunt o ideie foarte buna (nu stiu f multe despre rotile fullcarbon, dar stiu ca sunt f bune pentru concurs nu pentru zi de zi).

- cauciucuri

- proful cum am mai spus, 30-40mm

roti_1.jpgsauroti_2.jpg ar rezista ?

Am impresia că Sram alea au limita la 110 kg sau aşa ceva...

Întreabă-l pe colegul @@hipopotanu, el era mult mai greu ca tine şi are cursieră, sigur îţi poate spune ce roţi a folosit.

• Upvote 1

Intrebarea numaru unu, de ce vrei profilate. daca e pentru performanta apar rezultate mai bune punand calaretul la regim nu rotile.

si 2, neaparat full carbon sau janta alu si profil carbon?

daca e doar pt aspect merg si alea cu janta alu, ia cu cat mai multe spite. si chiar le-as recomanda pentru ca suprafata de franare de carbon plus sabotii aia de pluta plus greutate mare nu prea se impaca...

• Upvote 3

full carbon tine pana la adanci batraneti si shaormari la categoria + 100,

eu sunt pentru jenti carbon, suprafata de aluminiu si saboti de calitate => succes garantat

Am un prieten , are 100 kg , detine Dura-ace C50 , suprafata de franare de aluminiu si profilu carbon , nu are probleme deloc cu ele , sunt foarte rigide , butuci foarte reusiti !

Dar la ce pret mic au sram s40 alea....poti sa le iei linistit.

Intrebare: clincher sau tubular la carboane china Pe afara zic astia ca se distruge suprafata de franare la clincher si recomanda doar tubular.

Intrebare: clincher sau tubular la carboane china Pe afara zic astia ca se distruge suprafata de franare la clincher si recomanda doar tubular.

Subscriu. Eu am alea pe baieu, un amic are clincherele, de la acelaşi vânzător. La ale lui s-a desfăcut suprafaţa de frânare la o roată.

RADU iti dai seama ca mai e si cum ti-e norocul. intr-adevar la baieu carnea pe suprafata de franare e mult mai groasa, nimic de comentat la faza asta, dar la cum se fac pe genunchi si nu au asa teste de verificare riguroase ca la brandurile unde platesti firma, eu mai zic ca mai tine si de nea Zen ce chef de munca a avut si cat a trosnit la masea in pauza de masa.

Nu am reusit sa gasesc topicul dedicat, intreb aici pe cei mai experimentati si pe @@hipopotanu: ce inseamna saboti de calitate la roti de carbon cu suprafata de franare aluminiu?

Intreb pt ca nu imi dau seama cat de tari sunt sabotii stock veniti cu o frana ultegra 6700 si as vrea unii cu un compound mai moale, care sa nu manance janta imediat.

daca e doar pt aspect merg si alea cu janta alu, ia cu cat mai multe spite. si chiar le-as recomanda pentru ca suprafata de franare de carbon plus sabotii aia de pluta plus greutate mare nu prea se impaca...

Aici tin sa te contrazic . Eu m 94 si folosesc bora de 1.300 g de vre-o 3 ani si crede-ma ca sunt ale draq de rezistente

P.S  Pentru orcare dintre rotile pe care le-ai postat te poti da linistit numa ca Sramul este mult mai tapan decat SpinergY[au spitele dintru-n material prost ceea ce le face foarte flexible ]

pai sabotii aia de vin pe franele shimano sunt ca coceanul in loc de hartie soft in 3 straturi. cu siguranta nu manaca din janta, dar incearca sa pui unii de calitate de exemplu un swiss stop sa vezi cum se dubleaza puterea de franare.

asta e diferenta majora pana la urma frana este aceeasi, doar ca ai abs sau hidraulice pe disc ca sa zic asa.

• Upvote 2