niki4

Turnu severin!

Recommended Posts

*-:) Pai evident ca rezista cand mergi cu frana la "blana" - pe portiunea cea mai abrupta cred ca viteza a fost de maxim 15km/h, si pe alocuri redusa la limita echilibrului. Daca ar fi fost ud era nasol...

Tura pe Bikemap: Route: din Tr. Severin la Pestera Topolnitei prin Ciresu, si inapoi prin Marga si Paunesti | Bikemap.net

Poze in album;

Edited by Perfidus

o alta tura frumoasa,pe sosea de data asta ,un circuit de 110 km:

Turnu Severin-Malovat-Brosteni-aici facem dreapta spre Strehaia-dupa 21 km ajungem in Strehaia si facem dreapta pe DN6 spre Severin.este un traseu cu de toate,doua catarari;una la Colibasi,destul de solicitanta avand cam 3 km,panta medie 8%(naxim 11%)si cea de-a doua la Ciovarnasani,mai scurta cam 1,4 km dar mai abrupta.Din punct de vedere al calitatii drumului,asfaltul; este impecabil.Drumul este relativ circulat,mai ales portiunea de pe DN 6,intre Strehaia si Severin(47km).este un traseu pe care l-am parcurs cu mariansev,fiul sau-dani96,cu Adi(pantani),Gabi(neamtu).Avand in vedere profilul circuitului,pedaland destul de intens,am reusit sa il parcurg in 4 ore pe bicicleta,cu opriri-5 ore.medie bunicica pentru nivelul meu-27,5.

o alta tura frumoasa,pe sosea de data asta ,un circuit de 110 km:

Turnu Severin-Malovat-Brosteni-aici facem dreapta spre Strehaia-dupa 21 km ajungem in Strehaia si facem dreapta pe DN6 spre Severin.este un traseu cu de toate,doua catarari;una la Colibasi,destul de solicitanta avand cam 3 km,panta medie 8%(naxim 11%)si cea de-a doua la Ciovarnasani,mai scurta cam 1,4 km dar mai abrupta.Din punct de vedere al calitatii drumului,asfaltul; este impecabil.Drumul este relativ circulat,mai ales portiunea de pe DN 6,intre Strehaia si Severin(47km).este un traseu pe care l-am parcurs cu mariansev,fiul sau-dani96,cu Adi(pantani),Gabi(neamtu).Avand in vedere profilul circuitului,pedaland destul de intens,am reusit sa il parcurg in 4 ore pe bicicleta,cu opriri-5 ore.medie bunicica pentru nivelul meu-27,5.

Perfidus,data viitoare cand ajungi in zona,anunta-ne ,sigur nu te vom lasa de izbeliste....numarul meu este 0743138206;cat despre coborarea de la Godeanu spre Schitul Topolnitei,prin Paunesti-este intr-adevar frumos,solicitant.Traseul l-am facut si invers,am impins la mana mai putin decat iti inchipui.....numa' bine!

Perfidus,data viitoare cand ajungi in zona,anunta-ne ,sigur nu te vom lasa de izbeliste....numarul meu este 0743138206;cat despre coborarea de la Godeanu spre Schitul Topolnitei,prin Paunesti-este intr-adevar frumos,solicitant.Traseul l-am facut si invers,am impins la mana mai putin decat iti inchipui.....numa' bine!

UUU, ce frumoase pozele si spectaculos filmuletul lui PUFI! Nu stiu cum nu le-am vazut pana acum. Cei prezenti in ele au fost si la intalnirea de la Cartisoara de anul asta? Acolo unde oricum am discutat cu niki4 despre trasee in jud. MH, dar acum sunt si mai dornic sa ma duc.

Intrebare: traseele pozate/filmate de PUFI implica plimbari de 40-50 km in bucla tot timpul in jurul Severinului? Sau se pot inlantui intr-o tura exhaustiva de 2-3-4 zile? In principiu ma intereseaza o inlantuire pe offroad sau drumuri de pamant/forestiere, cat mai putin asfalt. Multumesc.

UUU, ce frumoase pozele si spectaculos filmuletul lui PUFI! Nu stiu cum nu le-am vazut pana acum. Cei prezenti in ele au fost si la intalnirea de la Cartisoara de anul asta? Acolo unde oricum am discutat cu niki4 despre trasee in jud. MH, dar acum sunt si mai dornic sa ma duc.

Intrebare: traseele pozate/filmate de PUFI implica plimbari de 40-50 km in bucla tot timpul in jurul Severinului? Sau se pot inlantui intr-o tura exhaustiva de 2-3-4 zile? In principiu ma intereseaza o inlantuire pe offroad sau drumuri de pamant/forestiere, cat mai putin asfalt. Multumesc.

tsisak,in proportie de 90%,turele se desfasoara in apropierea orasului.Sunt si ture,cum sunt cele facute de PUFI pe Valea Cernei,care implica 2,3 zile.dar majoritatea turelor,asa cum am spus-o,sunt ture de o zi!poate o sa intervina si PUFI,el cunoaste zona asta ca pe propriile buzunare,din pacate el nu a putut veni la Cartisoara,a avut de rezolvat cu admiterea la facultate,intre timp a rezolvat-o!

tsisak,in proportie de 90%,turele se desfasoara in apropierea orasului.Sunt si ture,cum sunt cele facute de PUFI pe Valea Cernei,care implica 2,3 zile.dar majoritatea turelor,asa cum am spus-o,sunt ture de o zi!poate o sa intervina si PUFI,el cunoaste zona asta ca pe propriile buzunare,din pacate el nu a putut veni la Cartisoara,a avut de rezolvat cu admiterea la facultate,intre timp a rezolvat-o!

Multumesc pentru disponibilitate niki4! Am notat numarul si o sa luam legatura. Tu n-ai mai ajuns la Mihaita sa-ti vezi 'radacinile'?

Apropo de valea Cernei, am fost weekendul asta intr-o tura super pe circuitul Runcu - Sohodol - Campul lui Neag - valea Jiului de Vest - Pas Jiu Cerna - Izbucul Cernei - Motru Baraj Valea Mare - Closani - Tismana - Runcu.

Cateva poze am pus si la album, luati de admirati frumusetile patriei...

Multumesc pentru disponibilitate niki4! Am notat numarul si o sa luam legatura. Tu n-ai mai ajuns la Mihaita sa-ti vezi 'radacinile'?

Apropo de valea Cernei, am fost weekendul asta intr-o tura super pe circuitul Runcu - Sohodol - Campul lui Neag - valea Jiului de Vest - Pas Jiu Cerna - Izbucul Cernei - Motru Baraj Valea Mare - Closani - Tismana - Runcu.

Cateva poze am pus si la album, luati de admirati frumusetile patriei...

PUFI...a avut de rezolvat cu admiterea la facultate

Vine cumva la Cluj la studii? hihi

PUFI...a avut de rezolvat cu admiterea la facultate

Vine cumva la Cluj la studii? hihi

Buna nu ati vrea sa iesim la herculane?

din 3 pana in 5 ?daca da dati un privat eu sunt din Banat!

Buna nu ati vrea sa iesim la herculane?

din 3 pana in 5 ?daca da dati un privat eu sunt din Banat!

hAr fi fain de pe 7 sa fim acolo! eu mai am inca 1 persoana sper sa mai gasesc macar 1 2 !cu ce vi cu bicicleta sau ai alt mijloc de transport:)) ???

Duminica,27 septembrie,pe o vreme superba de toamna,am plecat la drum cu gasca:mariansev,fiul lui-dani96(o tanara speranta de perspectiva),nasu si subsemnatul.Am hotarat sa parcurgem un traseu de vreo 70km din care 55 asfalt,asa ca am plecat la drum cu mtb-urile dotate cu slick,mariansev alegand sa vina cu'lupoaica'asa cum o alinta,un steppenwolf tao.Zis si facut,am parcurs urmatorul traseu:tr.severin-simian-hinova-ostrovul corbului-batoti,pana aici pe asfalt,dupa o hidratare(timisoreana)am parasit drumul principal si dupa 5 km de asfalt,dupa ce am trecut de Tismana,am facut dreapta prin padure spre Crivina.Toate bune si frumoase numai ca zona este un mic desert,foarte mult nisip,drumul este aproape imposibil de facut in sa!pe alocuri roata intra in nisip 10 cm,si asta pe drum.Dupa circa 4km de chin am ajuns la Crivina,si am regasit asfaltul pe drumul de intoarcere,doar 3 km,apoi inca 5 off road prin padure.Am ajuns la Chilia,acolo unde ne-am inscris pe drumul modernizat,vreo 30 km spre casa.Bineinteles ca am mai facut o pauza de hidratare.....:-?>-,si ne-a prins noaptea pe drum,ultimii 15 km i-am facut la lumina farurilor.A fost frumos,ca de fiecare data cand mergem impreuna,speram sa ne mai bucuram de vreme frumoasa si sa putem face mai multe trasee.

Bravo! Felicitari! Eu sant din Craiova. Incercam sa punem pe picioare si aici o gasca de ciclisti si poate anul viitor ne vom alatura voua pentru trasee in zona voastra plina de potential pentru ciclism.

La multe ture frumoase!

O,HO,HO, Prietene,cu P mare,nu stiam ca ai daru'...ăsta cu scrisu'

frumos ai transpus in cuvinte iesirea,ia vezi cu înclinatia asta la...CLUB.

Un adevarat P...aste niki4...pe ceilalti care vor sa descopere cel mai frumos judet(MEHEDINTI) îi asteptam cu drag.Atentie,suntem intre 13 si 53 de ani...

asa ba vericule sa ne auzam si noi mai bine,nana!

Fratele meu ,aceleasi urari si de la mine pentru tine si pentru rodul iubirii voastre-CARLANUL.Fie vorba intre noi pe masura ce trece timpul imi dau seama ca este de rasa,are valoare si e bun!

Dupa doua saptamani trecute din noul an 2010,am reusit prima iesire impreuna cu Marian(mariansev),fratele meu de suferinta in peregrinarile pe doua roti de peste 16 ani.....

Dar totul a inceput pe 2 ianuarie 2010;inca nu se potolisera artificiile de la trecerea dintre ani,sarmalele,carnea,vinul ,tuica si berea erau inca la rang de cinste pe mesele romanilor,doar noi,eu,Marian cu fiul lui Daniel(dani96)si Ionut(johnbyke)am plecat de la Turnu Severin spre Medias pentru a achizitiona doua biciclete.Una din ele,un trekking KTM,era pentru mine;cealalta un mtb BULLS era pentru Marian.

Totul a decurs excelent,drumul a fost ok,tranzactia a fost incheiata iar cele doua piese s-au asezat cuminti la locul lor,pe suportul montat pentru ele pe haionul Touranului.

A urmat apoi un facelift pentru Ktm ,o reglare a ghidonului si am asteptat cu nerabdare sa-i fac botezul intr-o tura mai lunga.

Dar cum spunea un mare 'clasic' in viata"Iarna nu-i ca vara"-mare adevar dar noi nu puteam astepta atat de mult asa ca ieri 14.01.2010,am luat-o din loc.Am ales un traseu pe asfalt,un circuit care sa aibe cate putin din toate:plat,catarare,coborari chiar si un asfalt mai prost,cu ceva gropi,pe care sa testez ktm-ul.In jurul orelor 14 am plecat la drum,echipati corespunzator pentru temperatura ce era cu putin peste 0 grade.Am ales asa cum spuneam asfaltul,iesirea din oras spre Craiova pe DN6 apoi dupa 6 km,in Simian,am facut dreapta spre Calafat pe DN56A,a urmat catararea pe dealul Starmina-4km apoi in varful dealului am facut dreapta pe DJ562,spre Scapau-Devesel.In Devesel,am facut o escala la mama soacra,unde ne asteptau cele mai bune gogosi!Bineinteles ca ele au mers perfect cu berea de Timisoara,apoi dupa ce ne-am incalzit la soba care duduia precum economia Romaniei in 2008Imagine postată a urmat drumul spre casa,mai aveam 32 de km.Deja se insera,noi insa eram pregatiti pentru asta ,Marian chiar voia sa faca proba la ultima sa achizitie in materie de iluminat-un far cu 4 baterii AA,care l-a multumit pe deplin la caderea intunericului.Asadar de la Devesel ne-am incadrat pe DN 56B,am coborat apoi pe malul Dunarii trecand prin Batoti,Ostrovul Corbului si la Hinova am facut la stanga pe DN56A spre Turnu Severin.Ultimi 12 km,i-am facut pe intuneric,pe un drum foarte bun,cu marcaje excelente si cu o portiune de 1m latime in partea dreapta dupa linia continua de demarcare a drumului,suficienta pentru noi!A fost asadar primul drum facut cu KTM-ul,multumit pe deplin de achizitie,Marian a mers cu trekkingul sau "lupoaica"un STEPPENWOLF TAO.

Iata si caseta tehnicaImagine postată:

-distanta totala-62km;

-timpul de mers-3ore;

-viteza medie -21km/h;

Sa speram ca vom avea un an cu mai multe ture decat in 2009,si ca o sa reusim sa aducem mai multi iubitori ai mersului pe 2 roti in trupa noastra si poate cu putin noroc sa reusim sa organizam un concurs de off road in zona...ASA SA NE AJUTE DUMNEZEU!

cateva poze facute :

Imagine postată

By niki4_67, shot with DSC-W120 at 2010-01-15

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Se pare ca noi mergem pe malul aceleiasi ape....%%-

Si la noi e la fel de frig ca la voi .In schimb as merge mai des la Herculane sa fac baie sub sosea .:">