ovidiu

2015.07.03 - King of the Mountain - Paltinis

Recommended Posts

Un singur om este KING OF THE MOUNTAIN. Cel mai bun cățărător va urca pe podiumul de la Păltiniș în data de 03.07.2015.

La fel ca și în 2013 și 2014, evenimentul va avea startul comun și sosirea comună a două curse, una care se va desfășura pe șosea “KING OF THE ROAD” și una care se va desfășura pe off-road “KING OF THE OFF-ROAD“!

Concursul de cățărare pe șosea și cel de pe off-road de la Păltiniș sunt concursuri unice în România. Sportivul se va lupta cu el însuși pentru a obține cel mai bun timp pe o cățărare de 15 km, cu o pantă medie de 5% și cu zone de 14%.

Vor fi premiate următoarele categorii:

• King of the Road

• Queen of the Road

• King of the Off-Road 

• Queen of the Off-Road 

King of the Mountain 2015 va fi ca și în anii trecuți un eveniment adiacent Turului Ciclist al Sibiului 2015, primul concurs UCI 2.1 din România.

Salut, am si eu o intrebare..... Intalnirea ciclism.ro am inteles ca este pe Transfaragarasan.... sambata.. E vechea locatie sau s-a schimbat... de obicei exista un topic intreg despre asta... ?

Exista topic special la Administrare ciclism.ro.

Locul este pensiunea Duse din Cartisoara.

• Upvote 1

Un concurs frumos, pe un traseu superb, organizare excelenta.

Multumesc organizatorilor.

Sunt multumit de rezultatul meu, scos numai cu mancare gatita acasa, fara "adaosuri" specifice vremurilor in care traim, doar eu si bicicleta.

Un concurs frumos, pe un traseu superb, organizare excelenta.

Multumesc organizatorilor.

Sunt multumit de rezultatul meu, scos numai cu mancare gatita acasa, fara "adaosuri" specifice vremurilor in care traim, doar eu si bicicleta.

Foarte bine ca ai timp sa gatesti acasa, eu unul nu prea am timp sa gatesc mancaruri care intradevar ajuta la performanta si la recuperare si atunci mananc cele mai simpe si mai eficiente bucate pentru ciclisti: cereale din ovaz, orz si grau, paste integrale si orez brun, cat despre proteine ... oua la greu. in rest, "adaosurile" de care vorbesti sunt  prafurile la bidon (proteine, carbohidrati, isotonice), nu ma intereseaza cat sunt de rele, daca dauneaza, daca nu se asimileaza integral, dar este foarte greu sa-ti procuri aminoacizii, mineralele si saruruile de care ai nevoie ca sa-ti revii dupa efort si atunci aceste prafuri fac minuni sa stii.

@@adyoc cand am zis mancare gatitata am facut referire la mancaruri traditionale romanesti (ciorba de zarzavat, ciorba de fasole, orez cu ciuperci, cartofi la cuptor, etc) nu la nu stiu ce fel de mancaruri bazate pe nustiu cate soiuri de seminte si facute dupa o reteta foarte atent urmata. Batoane proteice mananc doar in ture lungi, de peste 100km, isotonic doar 1 plic la 1L de apa pentru o zi, in rest bere si pedale.