Sign in to follow this  
pacus

Poteci construite cu mainile noastre

Recommended Posts

Nu ma pot lauda cu poteci construite, am mai pus si eu mana pe lopata la cateva trasee din Faget sau cel de dh de la Buscat, dar am cu mine in rucsac :

Fierastrau+pliabil+gradina.jpg

un partener de nadejde cu care mai pot face mentenanta cand vreun copac mai obstructioneaza trailurile. Si nu de putine ori a fost cazul sa il folosesc :)

Un exemplu de utilitate a fierastraului e curatarea traseului Tonic din Faget afectat de intemperii de ziua nationala - before:

20141226_115939.jpg

after:

20141226_121907.jpg

Am achizitionat si un minim de scule (lopata, harlet, sapa,grebla, topor) si in masura in care e putin timp liber sper sa revin si cu ceva realizari :) Oricum in Cluj sunt un grup de baieti harnici care fac o treaba foarte buna in directia construitului de trasee. Din pacate ei sunt 1% din posesorii de mountain-bike, in rest 40% sunt mai des pe sosea, 59% vor totul de-a gata  (procente din burta dar care ilustreaza gradul de cultura existent).

• Upvote 7

@@fowler, mentenanta unor poteci existente e un prim si bun pas ;) Si eu mai iau cu mine o maceta cand ies la pedalat. Dar de obicei nu le amestec. Ies pe jos la plimbare, sau mai plimb cainel;e si atunci mai curat traseele. Desi pare ciudat, si zilele astea am fost la curatat poteci si reparat niste elemente. In zilele de iarna cu soare si cand nu e frig, merge sa mai lucrezi la cate un element iar in zilele adevarate de iarna, mai mergem sa cautam "linii". E mult mai usor iarna cand nu e frunzis in copaci si tufe sa vezi potentiale linii pe care sa construiesti in primavara. Stiu de trupa din Cluj. Potecile lor sunt super faine! Cat despre "lasa sa sape altii", well, chiar asta o sa incercam cu topicu asta. Poate o sa iasa mai multi la lopatit vazand cam cum "apar" potecile astea faine.

@@ombun Am pus si eu mana de curand pe un manual al IMBA. O sa scanez din el si o sapun aici ce mi se pare mai important. In principal, chestiunile legate de eroziune mi se par importante si iti ia ceva timp pana le inveti pe pielea ta. In rest, daca ai un pic de imaginatie, si ai vazut macar un traseu facut din lopata, te descurci. Ce e inca important, cand incepi sa faci sarituri de exemplu, sa le faci safe, sa te gandesti ce se poate intampla cel mai rau si asa sa le amenajezi incat daca se intampla, ala de cade sa cada cat mai usoar :D Sper ca m-am facut inteles la ultima fraza da e greu de pus "pe hartie" ce voiam sa zic.

P.S. Sper sa pot sa pun si niste poze cu ceva lucrari de iarna cat de curand.

Hai ca am reusit sa pun si cateva poze ;)

In prima de jos in sus, cautam o "linie" pt o noua poteca iar in cea de la mijloc e un drenaj,  un "element" foarte important cand o sa vina dezghetu. Pare ciudat sa sapi santuri in poteca, dar nu se simt deloc atunci cand treci cu roata peste ele. Restul pozelor sunt cu niste elemente sau minielemente. Partea faina e ca, pe vremea asta cand nu prea e posibil sa te dai, daca e destul de "moale" afara, merita sa iesi la padure si sa iti pregatesti traseele pt la primavara. Aer curat, liniste, miscare si cand o sa vina caldura satisfactia ca te dai pe ceva facut de tine ;) Poate mi se pare mie, dar senzatia mea e ca ce-i opreste pe multi de la treaba asta, e felu cum e perceputa munca asta cu lopata. Adica pare aiuria pt multi sa aiba job de birou si in weekend sa faca trasee "din lopata". Daca trecem peste asta, padurea e la fel de frumoasa si de linistita si pe bicicleta si la lopatzit. E drept ca lipseste adrenalina, dar cu riscu de a ma repeta, cand o sa te dai pe ce ai shapeanit tu, satisfactia va fi dupla. Unde mai pui ca de obicei elementele astea fac poteca mai rapida si mai cursiva!

iarna_nu-i_ca%2520_vara.jpg

minicontrapanta_refacuta_iarna_vf.jpg

drenajele_sunt_importante.jpg

iarna_mai_amenajam_cate_ceva1.jpg

iarna_alegem_liniile2.jpg

• Upvote 6

Foarte frumos din partea voastra!

Si eu ies cel putin o data pe luna la curatat potecile. Deocamdata am tuns crengile si boschetii ce atarnau in drum. Destul de des hoţii de lemne taie cate un copac, il curata, lasa crengile in drum si iau doar trunchiul.

Aa vrea sa fac si ceva sapaturi si marcaje, dar nu cred ca vor rezista mult. Eu ma dau pe poteci facute anterior, pe care mai trec carute cu cai. Spre exemplu paletul ala pus de Pacus ar disparea in cateva zile.

Uneori mai iau cativa puştani sa ma ajute, pe care ii mituiesc cu reparatii gratuite si biciclete imprumutate.

DSC_0281.JPG

DSC_0543.JPG

DSC_0619.JPG

Asta-i cauza principala pentru care trebuie sa curat regulat potecile. 

DSC_0615.JPG

• Upvote 3

Pai asa cum am scris mai sus, curatatu e un prim si important pas. Nici la noi paletu ala n-ar rezista pe alte dealuri, dar acolo, pe dealu ala, nu e problema. Si noi construim preponderent din pamant, desi ar fi mai usor si mai rapid sa ne ajutam cu lemn. Dar lemnu se fura. Si da, si la noi fura copaci si lasa in urma mormane de crengi. Alte zone, aceleasi obiceiuri :D

Personal n-am construit nici-un traseu, doar am mai curatat pe ici pe colo cate o craca,

dar am un prieten, pe nume Geo, care are ani buni de cand construieste trasee in zona Campulung.

A facut cate ceva si in parcul Trivale din Pitesti.

La varsta de 50 de ani e un rider bun si om cu mare daruire pentru ceea ce inseamna mtb in zona Arges.

Respect!

http://www.pinkbike.com/video/387068/

• Upvote 2

Am auzit si eu de Geo si am vazut cateva filme/poze cu traseele construite in zona Campu Lung Muscel! Dar cu o floare nu se face primavara, si genu asta de oameni trebuie ajutati ;) Altfel merge treaba cand e o echipa de 4-5 oameni si mult mai incet lucrezi singur.

Si Mihai, nu e tarziu sa te apuci de lucrat la poteci nicicand. De aia am si deschis topicu, poate cei ce n-au curatat niciodata vreo poteca se vor apuca sa o faca iar cei ce deja au facut treaba asta vor trece la "next level" si-si vor sacrifica putin din timpul lor de dat cu bici, ca sa-si imbunatateasca traseele pe care se dau ;)

@@pacus

Din pacate in cazul meu nu prea mai pot "sa ma dau" cum o faceam in anii trecuti, am luat o tranta sanatoasa vara trecuta si de atunci sunt in recuperare.

N-am voie nici sa car sau sa ridic greutati, dar trebuie sa fac miscare asa ca mai mult ma plimb la pas,

iar dupa ce trece vremea asta umeda, ma apuc sa iau la puricat potecile din padurea Trivale sa vad in ce stare mai sunt.

Insanatosire grabnica Mihai! Sa ajungi cat mai repede sa te dai cum o faceai inainte de tranta!

Mai pun aici cateva imagini, cu doua elemente facute unul acu aproape doi ani, prin martie 2013 si unul facut anu trecut in februarie, cand iarna luase pauza ;)

Sunt doua kickere, unul langa altul, unul pt cei mai curajosi si celalalt pt cei mai putin experimentati, dar ambele sunt facute safe, si ambele dau senzatia de "aer" care te face sa vrei sa sari tot mai mult, mai lung si mai inalt :)

WP_20140113_001.jpg

WP_20140113_003.jpg

WP_20140113_006.jpg

WP_20140113_007.jpg

• Upvote 4

La construirea de elemente, puteti sau nu sa utilizati lemn. Poate sa fie lemn prelucrat adus de acasa, crengi din padure, copaci "pe picior" pe care sa va spriijiniti elementele sau busteni cazuti. In cele cateva poze ce le pun azi o sa vedeti contrapante facute cu sprijin pe structura facuta din lemn "adus de acasa" amestecat cu crengi din padure, sprijinite pe copaci din padure, pe busteni sau fara sprijin/lemn deloc! In functie de cat de mult lemn exista in zona, de cat de trainc vreti sa fie elementu si nu in ultimul rand de cat de multa mentenata sunteti dispusi sa faceti, puteti alege una din metode, sau sa inventati alta ;)

contrapanta_lunga_vf.jpg

contrapanta_monstru4.jpg

contrapanta_monstru3.jpg

contrapanta_la_prapastie_vf2.jpg

contrapanta_la_prapastie_vf.jpg

• Upvote 2

S-a intamplat si la noi in zona, si nu o data. Am niste poze facute zilele trecute cu sarituri refacute fara lemn pt ca lemnul folosit disparuse intre timp. Pe la inceput cand se intampla asa ceva imi venea sa-mi bag picioarele si sa renunt. Dar ce am observat ca functioneaza, atat pt mine (ca nu ma tot gandesc la ce au stricat) cat si pt ei, ca au impresia ca au "muncit" in zadar, e sa repar cat de repede pot. Sa nu apuce sa stea acolo luni/saptamani un element stricat (da senzatia ca cine a lucrat acolo trece rar si ca pot fi stricate si altele fara sa fi surprins - cel putin asa cred eu :D ). Oricum nu prea ai ce le face daca nu-i prinzi asupra faptului. Si daca-i prinzi tre' sa te comporti cu foarte mult tact, pt ca "te costa" mai mult pe tine daca-i intarati si se intorc si iti strica mai mult din ce ai lucrat, ca doar nu o sa te muti in padure sa pazesti poteca. Dar cel mai sigur e sa construiesti fara materiale care le-ar putea face cu ochiul unora. Pe de alta parte, construind doar din pamant, e si mai trainc. Podetul ala din linku de FB, e greu de facut din pamant, dar poti folosi lemn mai ieftin, se gasesc pe la gatere resturi din trunchiuri, coaja practic. Se poate ca alea sa nu fie asa "atragatoare" ca niste scandurele bine finisate. La elementele de pamant peste care se poate trece cu caruta de exemplu, mai nou, fac un sant dupa contrapanta sa zicem - ca oricum tre sa scot pamant de undeva - si rezulta un "design" sant, val de pamant, sant care nu e tocmai usor de trecut cu o caruta, sau obosesti aiuria caii. In unele locuri am facut sant si val de pamant doar ca sa ii oblig sa foloseasca alt traseu in padure cu caii si carutele. La noi se practica furatu cate unui copac, si urca asa pe inserate cu o caruta sa-l transporte in oras. Urca pe unde le vine mai usor, asa ca daca iti "protejezi" ce ai lucrat cu astfel de santuri si valuri sunt mari sansele sa treaca pe langa, pt ca le e mai usor. Am vrut sa scriu o fraza si am scris un roman ;))

• Upvote 1

Asta cu furatul elementelor, hai sa zicem ca nu e atat de grava, dar am stat si am citit la comment-uri de indivizi care pun cabluri intre pomi, fire de undita, etc. Pe aia daca ii prinzi numai "tact" nu merita sa le aplici. E deja tentativa de omor si mi-e sila sa ma gandesc la indivizi de genul asta.

Ca sa-mi continui putin ideea, faza asta initial am crezut ca am patit-o din ghinion si am dat intr-o uluca pusa pentru a nu trece animalele:

Insa am mai trecut a doua oara pe acolo si am dat de proprietarul uneia dintre  parcelele de pamant vecina cu potecuta, acesta urland efectiv la noi sa nu intram pe acolo pentru ca ii stricam gardul (doh). Omuletul era fixat, parca eram dracii veniti cu tancurile. Nu l-am asculat si el a plecat blestemand si injurand. Probabil o sa mai puna si ulterior curse...

Mi-a fost clar ca a fost un sabotaj si prima oara :).

Si din pacate o sa se mai intample chestii de genul asta atat timp cat fenomenul o sa ia amploare...

Coborare din Magura spre prapastii, spre Fantana lui Botorog! Am facut poteca aia de cateva ori si n-am intampinat asemenea obstacole. E foarte ciudat ca se intampla asa ceva acolo. In Magura multi castiga de pe urma turistilor bani frumosi. Dar se mai intampla si ca cei ce nu castiga sa inceapa sa se uite stramb la cei ce au pensiuni si poate sa incerce si in felu asta sa le saboteze afacerile. Cunosc bine proprietarul de la Mosorel 2, care e la o aruncatura de bat de intrarea pe poteca asta, si unde nu o data am mers cu mai multi biciclisti ca sa ne dam inclusiv pe poteca din filmu tau. O  sa-i trimit si lui filmu asta, poate discuta acolo cu vecinii. Cat despre sarme, si alte obstacole, la noi n-am prea prins. Maxim niste crengi puse asa "de distractie" de vreun trecator. Dar, pe anumite poteci, unde nu ai vizibilitate la coborare peste cate o saritura de exemplu, eu recomand ca prima urcare sa se faca impins, pe poteca.

Alta situatie e cand poteca e folosita si de pietoni si poate unii care au fost speriati vreodata de  biciclisti aplica metode din astea neortodoxe. In zona mea e o poteca super faina, scurta ce-i drept, pe care nu o mai folosim de vreo 2 ani decat ocazional, si atunci, primul ce coboara merge incet si striga inainte de curbe ca sa-i avertizeze pe cei ce urca pe jos. S-au intamplat doua accidente acolo, si preferam sa ne dam pe alte poteci, ca avem acum de unde alege. Acu 5 ani, aia era singuru "single trail" din zona.

Update! @@Croocodillul e, am scris mail prietenilor mei de la pensiunea din apropierea potecii. Omu stie de uluca, si uluca e pusa acolo ca sa nu coboare vitele. M-a asigurat ca nu e acolo pt biciclisti, dar ca, de multe ori turistii nu o pun la loc dupa ce trec, ceea ce-l cam enerveaza pe vecin, ale carui juninci mai coboara astfel spre prapastii si omu tre sa umble pe inserate sa si le adune. :D

• Upvote 1

Zilele trecute am profitat de soare si am iesit sa refac doua kikere din care se furase lemnul si "buza" se prabusise. Le foloseam si asa dar nu te mai aruncau cum trebuie. Asa ca am ales sa adaug mult pamant care sa inlocuiasca lemnul. E mai multa munca doar cu pamant, dar se obtin elemente mai trainice, mai greu de stricat si mai usor de intretinut. In ultimele doua poze e varianta 2.0 a unei contrapante, si ea marita in primavara de weekendu asta.

IMG_0094.jpg

IMG_0096.jpg

IMG_0098.jpg

IMG_0100.jpg

IMG_0108.jpg

IMG_0105.jpg

• Upvote 2

O parere.. santurile alea pe care speri sa intri o sa te oblige sa incetinesti mult. E de apreciat munca ta, dar mai bine a o face cunoscuta. De exemplu sa o marchezi si sa o intretii pista.

Cristian, nu inteleg prima parte a mesajului tau :-S Te rog scrie mai explicit. Ce santuri ma incetinesc? Partea a doua cred ca o inteleg :-S De marcat nu o sa le marchez, nu in curand sigur. Nu doresc ca potecile sa fie usor de gasit. Unele pot fi periculoase pt cei care nu au prea multa experienta. De intretinut, binenteles ca le intretinem.

Daca prin "sant" te referi la contrapanta din ultimele poze, atunci trebuie sa-ti spun ca un asemenea element nu te incetineste ci iti mareste viteza si ca nu e deloc greu sa "intri" pe ele, ca tot "intram" in "santuri" din astea de cativa ani buni. Chiar in locu unde e "santu" asta, initial erau doua viraje off camber. ei atunci luai viraju de-ti vedeai roata spate. Era distractiv pe uscat, periculos si imprevizibil pe ud. Unde mai pui ca pierdeai viteza, si la noi in zona, nu vrei sa pierzi viteza, vrei sa o conservi cat mai mult ;) Si daca te gandeai ca am gasit acolo o poteca pe care in loc doar sa o intretinem ne-am apucat noi sa facem acolo elemente din astea, sa sti ca acolo nu exista inainte nicio poteca. Noi am facut-o de la 0 si i-am adaugat elemente cum sunt contrapanta din ultimele doua poze.

Daca undeva exista o poteca, prin faptul ca se plimba oamenii sau motociclistii pe ea, in general, o sa o modificam doar ca sa pastram flow-ul. Pe potecile pe care le construim de la 0, acolo o sa facem mai multe elemente din astea sau sarituri. Sper ca te-am lamurit :)

Poate a crezut ca le treceti perpendicular!

Eu am pe traseul meu cateva santuri din astea aparute natural, in urma scurgerilor de apa. Mai au si radacini pe alocuri ca sa nu prind viteza prea mare si sa intru in vreun copac.

Liniste totala aici :) Desi, cam asta e perioada ideala pt amenajat poteci. Pamatul se lucreaza usor si daca ma intrebati pe mine, inca nu e vremea tocma' buna sa iesi la dat.

Pun aici cateva poze facute azi. Am reusit sa fac un "before and after" pe o bucatica de poteca noua. Am mai pozat si o saritura pe care o avem in meniu din 2010 dar care, a crescut in fiecare an. Aici varianta de 2015. Pt comparatie o sa caut varianta din 2010 si o sa o postez. Ca sa va faceti idee cam cum vi se poate imbunatati tehnica in cativa ani daca puneti mana pe lopata si va construiti niste elemente din astea. Nu in ultimu rand am bagat o poza cu cateva obiecte indispensabile constructiei de popteci ;)

IMG_0146.jpg

IMG_0147.jpg

IMG_0148.jpg

IMG_0149.jpg

IMG_0153.jpg

• Upvote 6

Sambata a fost vreme numa buna de lopatzit cate ceva ;) In ultimele doua poze nu apare poteca, doar "peisaju" ca sa va faceti idee ce-i acolo ;)

20150314_153534.jpg

20150314_153515.jpg

20150314_153556.jpg

20150314_164631.jpg

20150314_164636.jpg

• Upvote 7