Sign in to follow this  
pacus

Poteci construite cu mainile noastre

Recommended Posts

Pumptrack-ul de la noi a trecut cu bine iarna. Necesita doar mici reparatii. Recomand asa ceva! E distractiv, e safe, inveti sa te dai, sa-ti folosesti corect greutatea corpului - sa pompezi bicicleta - inveti sa iei curbele in contrapante si nu in ultimul rand, e un excelent exercitiu cardio. Ca sa va faceti o idee, tura la noi are 8 secunde. N-am bagat mai mult de 10 legate niciodata in conditiile in care urc fara probleme si fara pauza daca asta imi doresc din Bv pana la Cabana Postavaru, si urcam Transu in timpi decenti pt MTB. Si dupa 10 ture a 8 secunde, tre' sa te "reculegi" cateva minute bune.

Noua ne-a luat doua zile sa il construim. Am lucrat cam 5 oameni 3 ore in fiecare zi. E mic, dar si comunitatea noastra e mica :)

pump3.jpg

pump2.jpg

pump1.jpg

• Upvote 6

Pregatim o saritura...inedita :D

sfredelind1.jpg

sfredelind.jpg

preview2.jpg

preview1.jpg

preview.jpg

• Upvote 1

Hai ca am bombardat sectiunea azi. Nici nu postasem bine la downhill, ca ma ia un prieten pe feisbuc la povesti si-mi trimite niste poze din elvetia unde tocma' ce e in concediu, cu baieti si fete muncitorind la o poteca de-ti lasa gura apa. Baiatu nici macar nu-i bicilist cu bicileta proprie, dar cand mai da pe la Sighi mai incaleca cate un calut de-al meu si din cand in cand, incaleca si cate o lopata. Ca la mine in sat, asa merge treaba.

Da vazand pozele, nu poate sa nu ma ia cu tristete un pic, si sa ma faca sa ma intreb, oare de ce la noi nu se poate? Or fi Balcanii de vina, estu asta prapadit, faptu ca mereu cerem sa "se faca"?! Habar nu am :| ...

11180017_679152948863212_608099045_n.jpg

11160549_679152845529889_156327012_n.jpg

11158014_679153002196540_1858294401_n.jp

... niste poze din elvetia unde tocma' ce e in concediu ...

... oare de ce la noi nu se poate? Or fi Balcanii de vina, estu asta prapadit, faptu ca mereu cerem sa "se faca"?! Habar nu am :| ...

Sa fie oare faptul ca numarul celor interesati de aceste discipline e considerabil mai mic decat in Elvetia sau alte tari vestice? Legea cererii si a ofertei...

Hmm, n-as zice ca e vorba de cerere si oferta aici. Ca nu e ca si cum ar fi o marfa la vanzare. Ce am observat e ca romanii sunt foarte reticenti la voluntariat. Chiar si cand voluntariezi pt tine pana la urma, adica pt locuri mai faine de dat, pe care si tu o sa iesi sa te dai, tot nu ies decat in procent foarte mic. Si daca ce zici tu ar fi adevarat in majoritatea oraselor din tara, la Brasov nu ar trebui sa se respecte legea asta cu cererea si oferta. La Brasov e o comunitate mare, si din pacate, un procent infim iese la mentinut, curatat sau construit de poteci. Dar ziceai pe un alt topic ca te-ai lasat de mountainbikeing. Esti inca asa de apropiat de "scena" incat sa sti cam cum merge treaba pe segmentu asta?

Hmm, n-as zice ca e vorba de cerere si oferta aici. Ca nu e ca si cum ar fi o marfa la vanzare. Ce am observat e ca romanii sunt foartye reticenti la voluntariat. Chiar si cand voluntariezi pt tine pana la urma, adica pt locuri mai faine de dat, pe care si tu o sa iesi sa te dai, tot nu ies decat in procent foarte mic. Si daca ce zici tu ar fi adevarat in majoritatea oraselor din tara, la Brasov nu ar trebui sa se respecte legea asta cu cererea si oferta. La Brasov e o comunitate mare, si din pacate, un procent infim iese la mentinut, curatat sau construit de poteci. Dar ziceai pe un alt topic ca te-ai lasat de mountainbikeing. Esti inca asa de apropiat de "scena" incat sa sti cam cum merge treaba pe segmentu asta?

Nu trebuie sa fiu extrem de apropiat de "scena" ca sa observ fara mare efort ca numarul de practicanti activi de MTB (si de alte soiuri de ciclism) din Franta de exemplu e mult mai mare decat cel din Romania. Sunt convins ca si asta e un factor important de luat in calcul. Cati dintre ei fac XC, Enduro, Downhill, Freeride, AM si alte discipline - n-am nici cea mai vaga idee. 

Si asta ne duce la povestea cu voluntariatul. Sa zicem ca in orasul X din Romania ai 100 de mountainbikeri care folosesc regulat traseele din padurea de langa oras. Din ei, 5% sunt indivizi altruisti care pun mana si contribuie la construitul de trasee. Aia inseamna 5 oameni care trebuie sa faca o munca destul de consumatoare de timp. Acuma sa luam un oras Y din Franta, cu o populatie aproximativ similara, dar cu 1000 de mountainbikeri care folosesc regulat traseele din padurea de langa oras. Din ei, 5% sunt indivizi altruisti care pun mana si contribuie la construitul de trasee. Asta inseamna 50 de oameni, cu care chiar poti face multe. Cam cati membri contine aproximativ "comunitatea" din Brasov, de curiozitate?

Ca sunt vesticii mai "altruisti" decat romanii sau balcanicii - ramane de vazut. Dar simplul fapt ca numarul de practicanti de ciclism (inclusiv MTB) din vest e incomparabil mai mare decat cel din Romania as zice ca e mult mai important decat altele. Pentru inceput. Si nu e ca si cand ei s-au nascut cu traseele de MTB in ograda. Doar ca practicarea regulata a sporturilor nu e un subiect tabu in Vest cum e la noi. Si de acolo incolo s-a format si masa critica necesara sa se faca trasee si asa mai departe.

E bun procentu de care zici tu. Cu 5% intr-o comunitate ca cea din Bv ar trebui sa faci treaba. Problema e ca nici din numarul asta mai mic de bicilisti decat in vest, nu vin 5%. In Brasov cred ca sunt sute deja, doua-trei? Ce e adevarat in Brasov, e ca ei beneficiaza de poteci "gata facute" si pe deasupra si mentinute de cei ce fac drumetii pe munte si curatate de arborii cazuti in majoritatea timpului de cei ce se ocupa de administrarea padurii, tot pt ca sunt poteci turistice, marcate, si prin urmare tre' sa fie accesibile turistului. Poate daca ai avea langa casa atatea poteci faine, nu ti-ai mai bate capu cu construirea unora noi. Aici as putea gasi o scuza comunitatii din Bv. Dar exista un grup mic, car mai construieste poteci din lopata acolo. Si grupul e la fel de mic de cativa ani de cand i-am cunoscut prima data.

Eu sincer, de cand am deschis topicu, am sperat ca poate-poate, de undeva mai sare cineva cu niste poze primavara asta. Azi maine vine caldura si cand pamantu se betoneaza e mult mai greu sa-l mai lucrezi. Ce ai lucrat tre udat, aia presupune sa cari apa...in fine, un cosmar logistic. Tre lucrat primavara, si daca se poate iarna. Toamna daca nu sunt precipitatii, pamantu e la fel de betonat ca vara. Acum ca e sectiunea asta prea ascunsa, sau considerata pt extremisti sau mai stiu eu din ce motiv, nu cred ca mi-am atins scopu (deocamdata) cu topicu asta. Vine caldura asa cum ziceam, si o sa fiu si eu mai putin prin fata calculatorului ca sa-i "imping de la spate" pe forumisti cu poze si exemple din astea din tarile calde :)

Job done!

IMG_0253.jpg

IMG_0251.jpg

Si chiar ai sarit pe trambulina asta???! Si de ce viteza ai nevoie pntru a nu cadea in ,,nas" de pe ea ? Oricum pare destul de periculos , cel putin in poze

Salut El Lobo! Da am sarit-o. Mi-a fost frica, si inca mi-e un pic la fiecare saritura. Dar, "trambulina" asta e pistol cu apa pt primii sa zic 30 de bici'listi gravitationali de pe la noi. Pt noi, ca o comunitate mica, faptul ca in sfarsit am facut-o, si ca o putem testa pe ea si pe noi, e ceva deosebit. A durat un an juma de cand am inceput sa o facem pana a ajuns asa. E drept ca, 50% din ea s-a facut intr-un an si 6 luni si restul in 3 zile. Nu e dificila ca tehnica, dar "te face la psihic". Desprinderea e la 1,80 metri de suprafata drumului si ai 6,5 metri de zbor. Dar felul cum arata te face sa te gandesti de 2,3,4 ori pana sa o incerci. "Pregatirea" pt ea, e o alta saritura care iti da exact viteza necesara. Trebuie doar sa stai cuminte si sa nu tragi de franuri. Daca mai dai si o pedala, viteza in plus ajuta. In rest, trebuie doar sa te "Tine-te de bara" :D

Salut Pacus!

Multumesc de raspuns. Eu personal nu stiu daca as avea indrazneala sa sar peste asa ceva cu bicicleta ( cu o motocicleta sigur nu as avea probleme :) ) Nu am nici tehnica nici bicicleta potrivita. Este demn de lauda tot efortul pe care il depuneti in amenajarea potecilor si a elementelot technice ale acestora. Daca locuiam mai aproape de Brasov as fi dat si eu o mana de ajutor.

Oricum voi urmari cu atntie topicul acesta.

Spor la construit dar mai ales la pedalat si sarit rampe ;)

Edited by otsdr
Nu are nici un sens să citezi ultimul post de fiecare dată

Am fost "in vizita" la Cj zilele trecute si m-am dat pe aici: https://www.youtube.com/watch?v=a4neqvgiy_o

Dementiale potecile! Daca ar fi mai multi in tara asta ca baietii de la Cluj, nu ne-am mai plange de locuri de dat sigur!

Bravo lor!

P.S. Filmarea e din 2013 si de atunci s-a mai lucrat acolo ;)

A murit topicul. Chiar ma gandeam ca poate e mai bine sa-l las sa moara. Nu cred ca e locul lui aici, dar altul mai bun nu stiu. E clar ca topicu asta de "nebuni" nu are prea multi vizitatori cu atat mai putin topicu asta de nebuni care te imping la voluntariat din asta cu lopata in loc sa te impinga sa te dai, sa te dai, sa te dai...si sa te mai dai un pic. Am observat o obsesie sezonu asta. Tre' sa te dai cat mai mult si prin cat mai multe locuri. Frumos, si mie imi place treaba asta :) Adaugat la partea de build-uri cu care m-am obisnuit de cativa ani, build-uri cat mai personalizate, cu piese alese pe spranceana, sa fie exact cum a visat toata noaptea utilizatoru, aduse de te miri din ce tara, cam asta rapeste TOT timpul mountainbikeistului roman. Cand vine vorba, hai sa nu zic de construit (ca e de munca la construit, nu gluma) dar macar de un pic de mentenanta, nu prea ne miscam. Sau ne miscam la secret? Mi-ar placea mie! Sunt cateva trupe in tara asta care misca cate ceva, in rest, ne dam, ca datu e cool ;) Si ma e cool sa ai bikeuri personalizate! A, si sa nu uit, ca era sa fiu offtopic de tot. A venit toamna. Si e ploioasa. Deci pamantu e moale!

WP_20151009_003.jpg

WP_20151009_002.jpg

WP_20151009_001.jpg

• Upvote 1

Aici se vede la ce folosesc atatea sapaturi!

https://vimeo.com/123305193

Cu mentiunea ca majoritatea elementelor ce apar in filmulet au crescut/au fost imbunatatite de asta primavara cad a fost facut ;)

Iarna nu-i ca vara...sau decembrie nu-i ca ianuarie :D

iarna_nu-i%252520ca%252520vara.jpg

• Upvote 2

Sa intretii o poteca inseamna mai mult decat sa dai la lopata. Zilele astea am pus mana cu trupa de la Sighi si am curatat doua din padurile prin care ne dam.

Poza cu un sac e de miercuri cand am iesit singur. Azi am fost mai multi si am adus si "artileria grea".

gunoi.jpg

de_pus_sus.jpg

• Upvote 6

Din pacate, asta e societatea, cultura,mentalitatea cotidiana (ceva de genu' madoarenposteriorundearuncjegulmeudacanuelamineacasa).

Pacus, nu incetezi sa ma surprinzi (placut uneori) :D

Chapeau, prietene si trupa voastra- sunteti minunati. Spor la treburi.