Sign in to follow this  
pacus

Poteci construite cu mainile noastre

Recommended Posts

Și după aia se trage deoparte la un biergarten, să-și admire munca! :P

• Upvote 1

Și la BV se face treaba.

HUHLAvG.jpg

hRhTaR3.jpg

0iBo0Mz.jpg

Aia cu gap nu e facuta de noi, dar e o poteca plina de saritoare din alea grave si e cam lasata in paragină. Vedem a cui e și o punem la punct dacă ne lasă.

• Upvote 3

Aia e a celor de la Trail Bros, Bogdan si Ionut din cate stiu. Ziceau ca se prabusisera o gramada de copaci pe ea au trecut le era cumva sa mearga cu drujba in padure sa-i taie.

E ceva de munca dar nu e capat de tara. Vreo 3-4 insi intr-o zi, o aducem intr-o stare acceptabila, dar bineinteles, nu vrem sa calcam pe cineva pe coada, asteptam feedback-ul lor.

Atata vreme cat nu va apucati sa  o modificati sau sa stricati din elemente, nu vad de ce i-ar deranja ca o curatati. Ce mi-ar placea sa-mi gasesc si eu potecile curatate de altii ;))

Chiar daca nu mai postez, asta nu inseamna ca stam cu mainile in san ;)

monstru_ieri.jpg

• Upvote 5
  • Like 1

Asta ar merge la categoria "Poteci curatate cu mainile noastre" ;)

voluntari.jpg

• Upvote 7
  • Like 1

La îndemnul lui @BodoC o să postez aici :)

Am descoperit anul ăsta un deal pe care se dau mai mult motoriștii cu un trail foarte fain pe el.

Problema: ca să-i dai din vârf, ai de făcut un mega pushbike (scurt, dar abrupt de tot), mergi un pic pe coamă, cobori abrupt și apoi iar un pushbike.

Soluție: să săpăm un trail de la 0 pe versantul destul de abrupt chiar înainte să înceapă pushbike-ul.

3 Octombrie, primi metri săpați. 2 oameni.

Ydaj7CE.png

Săptămâna trecută am mers cu biclele și am mai muncit un pic.

OuvOfYsGrwlwmv_W5_gH3JAwfzXugY72q9mYCTKN

On-board de la colegul de sapă.

Astăzi i-a dat cu ploaie bine de tot, după ce s-a calmat ne-am dus să mai muncim.

Marea lucrare de azi: o bucată îngustă cu ceva stânci și bolovani înfipți în cărare. Am umplut cărarea cu pământ să treacă peste bolovani, iar apoi am spart puțin din stânca ce se înălța pe verticală, să încapă ghidonul fără emoții.

W8FBa_OIG8h1ZFOaAqlNclELb73jeQlymw7j66vi

Before

Nqp0YSgC_fIYFdN_frVHFhYb8EWe3hLnmL6QDifk

After

Ne-a și plouat, dar a fost și spectacol :)

a8-2ckK6Fxztppj2HILXFqMsPsg9-8mpk3UtkXV-

StNEBX-oh4lXT-_XY7XXdApRNM2x79PrSbv8qfPW

Problema cu cărarea noastră e că de la un momentdat urcă destul de mult ca să putem ieși cu ea în cărarea principală ce vine de pe coama dealului :)

• Upvote 3
  • Like 3

Cum urmăresc pe youtube vreo 2 canale cu backyard trail building am văzut tot felul de scule interesante și m-am pus pe căutat.

Am constatat rapid că americanii ăștia au niște chestii care s-ar putea nici să nu-ți treacă prin cap în colțul ăsta de lume unde târnăcopul și sciaoca sunt instrumentele din popor. :)

Prima unealtă pe care am pus ochii e asta:

IMG_5544.jpg

Au tot felul de scule în toate formele și mărimile. https://roguehoe.com/product/70ar-travis-tool/. Prețul pe măsură, deși una de asta cum e în imagine aș lua cu drag, doar că nu se găsește pe continent și chiar n-am chef să plătesc încă atâta pe taxe și transport.

Apoi dacă mai sapi un pic dai și de alte mai SF: kit de unelte cu coadă detașabilă din mai multe segmente, numai bun de aruncat în rucsac și plecat la pădure.

2lbPick_4pc_6hd.jpg

Prețul îl vedeți în link că dacă-l scriu nu mă credeți.

Revenind la ale noastre, sper să nu uit dimineață să-l întreb pe colegu` de sapă dacă a pus scioaca în apă la umflat coada.

• Like 1
  • Haha 2

@paulrad

Of!!! Aia cu sapa in găleată doare. Nu stiu cum vom scăpa de ea. Poate cu Tesla.

Nu tesla aia, cu cealaltă. 😎

P.S. Ț-am da' laic. Se scade dân datorie, da?😂

• Thanks 1
  • Haha 1

în urmă cu 6 minute, haarp said:

Ce-i asta? 

E un fel de pițindrea, dar mai lungă ;)

• Haha 1

în urmă cu 1 minut, haarp said:

M-ai lamurit =))

Cuuum, nu știi ce-i pițindreaua? E ca o bujabearcă, dar cu dungi oblice.

• Haha 1

E o caracatochiftelniță mixindrilică incocoșabilă, cu care se sapă parapante... pardon, contrapante!

@haarp asta.

E bine să ai în jur și prieteni care nu-s ITiști și care fac chestii palpabile, nu doar călăresc biții cu instrucțiuni. Așa că iată materializarea românească a visului american!

mSr4jSO.png

8a4pxoy.png

Materialul probabil nu e ceea ce trebuie, dar vedem cât rezistă. Încă n-am intrat în posesia ei că lucram la trail când omul a ieșit de la muncă.

Și mare minune mare, dacă până acuma eram doi, iar uneori doar colegu` singur, astăzi am fost c i n c i  oameni + câinele care nu lipsește niciodată.

Din păcate pădurea în zona aia este plină de copaci uscați, unii doborâți și în diferite stadii de descompunere, alții încă în picioare, dar uscați. Din fericire asta ne oferă material ca să construim marginea cărării. Așa că 5 fiind, ne-am scărpinat noi un pic în cap și-am zis: hai să tragem sus în cărare copacul ăla din vale!

Lfaa0F4.jpg

(captură dintr-un filmuleț)

După ce l-am pus pe poziție, ne-am mai scărpinat în cap, am zis că e cam mult gol sub el, am mutat cărarea mai sus. Deci și copacul ăsta și ălalalt ce era în continuarea lui. Și-ar mai fi fost idei că ”hai totuși să-l punem mai încoace, ba mai încolo” până am propus să-l luăm de-a umăru și să mergem în centru vechi la terasă cu el dacă tot îl plimbăm atâta!

_Ii9Mvr5ugwkhLE8IMzA-unp0PfS2yNVmV0tw9d-

După relocarea primului copac.

V8uu4Q1TG3wnmRuuKYRzNuOdGMV8YqcTX65iCUmA

Și un băiet ce a început să poarte șapcă Merida. Zice-se că peștele de la cap se împute, dar să vedem ce modele de trail apar pentru 2021 și apoi mă hotărăsc dacă schimb și nădragii sau nu. 🤭

• Upvote 2

Pai daca ziceati de a inceput "Sapa de munte Lumytools LT35754" stiam despre ce e vorba =)). Oricum misto poteca !

• Upvote 1
  • Thanks 1

Băi ardelenilor șugubeți.
Vă folosiț dă regionalizme. Care nici nu-s în dex.
Unfriend instant.
Faceț mijto dă noi. Miticii neaoș' și cinstiț' , nu miticii "venetici" care au venit p-acile pt salar mai bun și "poziție" în soțietate...

• Haha 4

Astăzi la birou atmosfera a fost cam așa.

lCsJEOLnGYKIYMxVrrnavUZuHqczfWnkgYsfTRWU

Am mai construit vreo 15 pași de potecă.

_CuBndr1YDMHcV3--gSlcxuWA9wxMt04bXb5fnBY

Mai avem vreo 15-20 de pași și ieșim în cărarea principală, dar avem câteva bucăți unde n-am săpat deloc +  mai avem de lărgit/îndreptat ici și colo.

În weekend dacă nu plouă prea mult sper să ne strângem mai mult de 2 ca să putem pune niște bușteni pe marginea cărării unde nu am pus deloc sau unde trebuie mai înălțată marginea. :)

• Upvote 2
  • Like 2