Sign in to follow this  
pacus

Poteci construite cu mainile noastre

Recommended Posts

Deși a plouat mai puțin decât era promis la meteo, pentru mine nu-i vreme bună nici de pedalat nici de schiat așa că am deschis un șantier nou, mult mai mic ca dimensiuni.

Obiectiv: Ocolit drum scurmat de prietenii motorizați, iubitori ai naturii. Noroi minim 20cm.

Px51Hyjpuxrf_okbd21-li3uBIIt5P-Vw9TPWG0x

Încă o zi de dat la sapă și e gata.

• Upvote 1
  • Like 1
  • Thanks 2

Asteapta si amicii motorizati sa termini tu de sapat, s-or fi saturat de drumul batut, ar fi buna o alternativa de ocolire.

@Danyutz nu au loc pe cărarea ce o facem noi, poate doar cu motocross, dar și așa probabil e imposibil pt că avem un copac înclinat peste cărare pe sub care cred că o să încăpem foarte la limită chiar și cu bicicleta, iar în stânga e un ”drop” de minim 2m până în drum :))

• Upvote 1
  • Haha 1

On 10/22/2020 at 11:02 PM, paulrad said:

Prima unealtă pe care am pus ochii e asta:

IMG_5544.jpg

Cum am început iar să scormonim pământul în căutare de trail-uri, iar mi-a fugit gândul la scula asta. Am comandat-o și treaba stă cam așa:

1. nu se poate trimite cu tot cu coadă (ceea ce era de așteptat)

2. transportul, fără coadă, e $85

3. mulțumit frumos și cerut refund 💔

Am găsit pe un forum nemțesc un topic cu scule. Unii încercau să-și facă ei, alții admirau ca și mine astea de la americani, plângându-se că e scump transportul. Alții mai norocoși le-au cumpărat pe banii asociației de trail building.

#back2dedeman

Și una de pe partea fericită a monedei. În micuțul nostru ”patrimoniu” de wannabe trail builders a intrat remorca asta să ne ajute la cărat chestii pe trail:

nMYAltM.png

• Upvote 2
  • Like 1

@paulrad ai luat in considerare fabricarea ei local?

Sunt cativa mesteri fierari buni prin RO (eu am auzit de cativa care in principiu fac cutite, topoare, si alte chestii - la nivel profi). Poate dam de unul care este pasionat si de bicicleta sau care considera proiectul interesant si s-ar baga.

Daca reusesti sa obtii detalii despre dimensiuni si material (tip otel), e deja un inceput mai mult decat ok.

Apoi o discutie cu un fierar, in care sa ii explici la ce va fi folosita scula, cum va fi folosita, etc. - asta ar putea aduce sugestii de imbunatatire din partea fierarului (tip otel, tratamente aplicate, etc.).

@Catalin_ din ce știu sunt făcute din discurile de la tractoare (alea cu care se ară pământul, nu discurile de frână :)) ), un oțel destul de durabil. Eu unul nu prea sunt fanul ”variantelor alternative”, dacă am văzut un lucru bun, testat și care-mi place, mă dau de ceasul morții până reușesc să-l cumpăr. A încercat un prieten să facă un ”prototip”, a ieșit greșit cam din toate punctele de vedere. Cel mai important mi se pare materialul și unghiul la care sunt ascuțite muchiile. Și greutatea.

O să întreb încoace și încolo să văd dacă găsesc pe cineva priceput și dispus să facă. O alternativă ar fi https://www.btr-fabrications.com/products/tools/, dar acuma plătești vamă și la englezi, însă dacă nu costă transportul mai mult de 20lire ar fi ok. 

Duminica trecută ne-am adunat 6 oameni și un junior, ocazie cu care am terminat ocolirea noroiului amintit mai sus.

go2LTjiBP6qZtr-CjQ0OprrxeUy9sTLbBQMx_xrW

Și dacă tot am fost de 3x mai mulți decât de obicei, nu i-am lăsat să scape așa ușor pe oameni și am urcat până în vârf de deal unde am început un ”proiect” nou.

iXfjTdNwdCb38Go0-1eBTa_1NCGdM2FW7e_y9QmO

Urcarea pe Vf Feriga, de unde încep 2 (deocamdată) trasee faine, nu prea e pentru cei fără motor așa că ne-am hotărât să facem o cărare în S care începe chiar în stânga imaginii de mai sus.

YZutwUx1mSPumB0RpOgU8-FzpB1b5WB9Hpg4wSKi

După ce am analizat puțin pe unde să luăm virajul, am făcut destul de rapid lumină prin desișul de vlăstari și am dat la greblă până în punctul în care am întâlnit poteca originală.

Astăzi am mers iar 5 oameni + juniorul și am continuat treaba. Am dat la sapă, am mai făcut un viraj și am scos iar poteca în cea originală ce urcă drept în sus. Aici ne-am scărpinat în cap și am zis că pt 20-30m cât mai e până în vârf merge strâns din dinți și urcat drept ca să nu mai muncim la încă un viraj. 

Mai de tăiat un copac ce-i răsturnat pe cărare, dar pentru care îi necesară binecuvântarea ocolului silvic (inițial au zis să încercăm să-l mutăm...) și de greblat cei 20-30m până în vârf.

https://www.facebook.com/522512367/videos/pcb.10159166542357368/10159166541247368

• Upvote 1