bogdan2011

Aripa fata pentru MTB

Recommended Posts

Caut o aripa fata care sa apere cat de cat de noroiul de pe sosea.

Pentru offroad am o aripa care se monteaza pe cadru, dar pe sosea noroiul si apa sar cumva din fata, direct pe ghidon si pe fata mea.

In principiu am gasit asa ceva:

http://www.freerider.ro/wp-content/uploads/2012/03/aparatori_simpla_hammer_2_1.jpg

Dar am auzit ca sistemele de prindere nu sunt bune.

Apoi am gasit si ceea ce se numeste "marshguard", dar nu vad cat de buna ar fi.

Am si eu modelul asta de la Topeak. Ca eficienta, merita fara indoiala.

Am totusi o nemultumire. Dupa un prim sezon de folosire (2013), materialul suruburilor s-a dovedit destul de moale, astfel incat in 2014 a trebuit sa improvizez (prin introducerea unei "pene" intre jamba si prinderea aripii fata), ca sa isi mentina pozitia stabila. Acum am in plan sa inlocuiesc suruburile. Avand in vedere ca setul costa ceva parale (200 lei) ma asteptam sa nu se intample asa ceva.

La aripa spate n-au fost probleme.

Si eu am avut aceeasi parere despre suruburi. Unul din ele s-a rotunjit in locasul imbusului, si am cam avut probleme la o demontare. 
In ceea ce priveste "pana" pentru  fermitatea strangerii, vezi ca balamalele de la prindere au cate doua pozitii, corespunzatoare diferitelor grosimi ale lowerelor (jambe). Si eu le-am montat pe pozitia mai larga crezand ca e suficient, dar dupa vreo mie de km, au inceput sa faca figuri. Solutia? Montat pe pozitia mai stransa, si acum nu le mai misti nici cu trupele NATO. Bineinteles, suruburile inlocuite.

• Upvote 1

Eu am M3/M33 și n-am asemenea probleme :P

Și-s și mai ușoare.
Și mai ușor de demontat/montat. ;)

De acord, dar cu piticii care dicteaza "aspectu si dizainu" nu te pui! :P

Nu ştiu ce să zic, într-adevăr XC-urile arată bine şi sistemul de prindere e bine gândit, dar parcă sunt prea scumpe.

Iar restul, cu sistem de prindere în furcă sunt şi 20, şi 50, şi 60 de lei.

Eu le-am luat ca sa protejeze de noroi. Si le iese. Cu cat sunt mai aproape de roata, cu atat protejeaza mai bine. XC-urile se preteaza la asta. M3 fiind (foarte) departe de roata, nu protejaza prea bine.

Aripa de aia Simpla, cred ca am eu ( verific mâine dimineață). Pe față e bună, perechea ei de pe spate nu mă satisface

Principala problema la aripile fata pentru MTB este prinderea pe furca mai exact piesa din imagine.

cGabSB8.jpg

Colierul din imagine l-am facut din banda de aluminiu, protejata cu termocontractil. Proiectarea si montarea sunt dificile pentru ca trebuie sa te incadrezi in niste limite iar aluminiul nu este cea mai buna alegere cand vine vorba de rezistenta la indoire repetata.

La furcile cu suspensie, cu diametru mai mic, se pot folosi coliere de plastic recuperate de la reflectorizante gandite pentru ghidoane oversized.

9MfHuif.jpg

Astfel de coliere am folosit la o furca mai de doi lei dar care avea diametru care se preta. Ce pot spune e ca rezistenta unui astfel de colier este foarte buna chair si in conditii de off-road.

Cat timp vom ramane o piata de mutalai la care sa li se spuna ce e bine indiferent de ce au nevoie, nu vom gasi coliere profi pentru prinderea diverselor accesorii de bicicleta.

De exemplu, cei care doresc sa converteasca MTB la cicloturism ar putea avea nevoie de coliere speciale pentru prinderea portbagajului.

In aceeasi logica este bine de stiut ca exista tot felul de coliere bine gandite, pe diferite dimensiuni.

Principala problema pe care o ai cand te adresezi unui comerciant de biciclete este reticenta de a-si bate capul cu cereri de tipul: vreau aripi la MTB.

Prima reactie e: dar nu se folosesc.

Adevarul este ca daca iei MTB il iei pentru off-road si pe un off-road mocirlos, aripa este o catastrofa.

Dar,... exista si varianta off-road cand nu e mocirla sau una recreationala in care nu te bagi unde e mizeria mai mare si nu vrei sa fii manjit din cap pana in picioare ci doar sa te deplasezi de la punctul A la punctul B pe drumuri proaste, in cazurile astea ai nevoie de aripi.

Majoritatea aripilor existente pentru MTB sunt glume proaste vandute ca mari smecherii.

Cea mai buna varianta este aceea in care montezi o aripa "clasica" dar pentru asta trebuie sa iti pui mintea la contributie.

• Upvote 1

mihaibad69, aparatorile astea mici sunt grozave. Eu am incercat vineri sa-mi confectionez una dar nu am finalizat-o. 

Nu sunt greu de facut, ci e mai greu sa gasesti material potrivit.

Eu mi-am facut o pereche (fata+spate) din 2 coperti de plastic de la un caiet tip agenda :))

Acum caut sa le fac mai lungi, mai ales cea de fata.

Pe spate am pus chiar 2, una sa protejeze angrenajul si schimbatorul de foi sa nu mai arunce roata noroi pe ele, iar cealalta vine in continuarea ei pt a proteja shock-ul si ce mai apuca in sus.

Am reusit sa o fac in seara asta folosind o mapa pentru documente. Fata de una originala, materialul este putin mai moale si posibil sa nu reziste la noroi mai lipicios dar mi-a ramas sablonul si o sa fie usor sa o refac. Am pregatita deja o galeata de tencuiala decorativa pentru reciclat.

• Upvote 2

opa! ti-ai schimbat aparatorile... sunt mai ok astea? 

tare frumos e modelu` asta! :D

Da, celelalte atingeau nițel. Astea sunt departe de roată și nu mai am "buba" asta. Am luat și gentuță. :D Bașca o pompiță cu manometru pe lângă cea din aluminiu (forțoasa), căci drăciile astea de roți trebuie umflate sănătos (35-65 PSI sau ~2,4-4,5 bari)), iar manometrul de la mașină nu "știe" decât vreo 3 bari. Iar eu am băgat vreo 3,5 bari și nu se mai aude zgomotul de rulare care se auzea înainte. :-

IMG_20150406_183012.jpg

Daca reuseste sa umfle cu ele(cu nefortoasa pana la 3 si cu fortoasa de la 3 la 4.5) pana la 4.5 Bari nu mai conteaza.

De regula pe offroad(dar ajuta si pe sosea) se ruleaza cu presiunea maxima admisa de anvelopa.

Acest post este un pamflet si se trateaza ca atare.

• Upvote 1

Fara ironie dar gentuta nu se asorteaza cu cadrul (are rotite dar fara culoare).

E acuma si tu MBZ-ule, doar nu crezi ca amicul ursa nu a invatat in 40 de ani cum se umfla un cauciuc! Si btw, aia ce zici tu e daca rulezi. Daca te plimbi, umflii cat vrea muschiu tau ;)

• Upvote 1

spune-mi despre aparatori...de unde si cat? :)

Mausbike Galați, vreo 50 de lei, parcă.

E acuma si tu MBZ-ule, doar nu crezi ca amicul ursa nu a invatat in 40 de ani cum se umfla un cauciuc! Si btw, aia ce zici tu e daca rulezi. Daca te plimbi, umflii cat vrea muschiu tau ;)

Câte pompe încap în gentuță?

De la 1 la 3 ani.

Miștocăreală de 2 bani, dar apreciată intens de public, cum se vede. La fel și la colegul tău de mai sus, care a rămas cu un complex. Ce să facem, dacă suntem mai mulți d-ăștia care ne plimbăm. Încercăm și noi să umflăm ca ăi de "rulează".

Daca reuseste sa umfle cu ele(cu nefortoasa pana la 3 si cu fortoasa de la 3 la 4.5) pana la 4.5 Bari nu mai conteaza.

De regula pe offroad(dar ajuta si pe sosea) se ruleaza cu presiunea maxima admisa de anvelopa.

Acest post este un pamflet si se trateaza ca atare.

Umflă suficient ambele, la forțoasa cantitatea de aer per cursă e mai mare. cealaltă e și fizic mult mai mică.

Fara ironie dar gentuta nu se asorteaza cu cadrul (are rotite dar fara culoare).

Nu poți să le ai chiar pe toate. ;)

Ursa, dacă voi aveți posturi cu ce gentuțe, pompițe și alte chestii în topic aparent serios, cum dracu' să nu fiți luați la mișto când începeți să vă lăudați precum femeile rujurile?

• Upvote 4