stryx

Schimbare clesti frana cursiera

Recommended Posts

Buna ziua. Nevoit de imprejurari trebuie sa-mi schimb clestii de frana (niste xb3 de care am fost foarte multumit dar la care nu mai gasesc saboti buni). Ce ma sfatuiti ce sa fac: sa cumpar tot un center pull care accepta saboti cu surub, sau sa trec pe caliper dual-pivot? In primul rand ma intereseaza forta de franare si mai putin modulatia franarii sau reglajul lor.
Multumesc.

Pune o poză cu ce ai acum... Ideea e că dacă iei ceva nou, trebuie să te asiguri că:

- se pot monta pe cadru

- au reach suficient ca să ajungă sabotul la jantă

- tragerea manetei e compatibilă cu frâna pe care o cumperi.

Din pacate nu pot pune poze deoarece bicicleta este in procesde reechipare (doar cadrul, furca si piia mai raman pe pozitie, restul le schimb).

-Cadrul este prevazut cu gauri de prindere pentru frane caliper, deci pot monta atat dual pivot cat si center pull fara probleme

-distanta dintre centrul gauri de prindere si mijlocul pistei de franare de pe janta este de aproximatix 6 cm

-manetele de frana pe care o sa le folosesc sunt shimano slr exage action

Vad ca am uitat sa precizez de la inceput ca bicicleta o folosesc predominant pe asfalt, dar mai fac si ture prin padure ocazie cu care incalt bicicleta cu cauciucuri de peste 30.

Frâne dual pivot cu reach aşa de mare sunt puţine. Are Tektro un model am impresia.

Si la Saccon gasesti ceea ce iti trebuie. La Coolbiketeam aveau frane Saccon dual pivot la un pret foarte bun.

Deci sa inteleg ca dual pivot sunt mai eficiente decat center pull in privinta franarii? Intreb deoarece pe forum-uriile de afara parerile sunt impartite...

Cat despre problema reach-ului mare stiam. Dar am gasit cateva modele care se potrivesc pe net, dar nu-mi permit sa le cumpar si dupa aceia sa vad ca nu sunt destul de puternice.

Dual pivot sunt foarte bine controlabile ca şi modulaţie, şi cu saboţii potriviţi sunt şi foarte puternice.

Salut, as avea si eu o intrebare : o roata descentrata poate sa duca la uzura prematura a sabotilor?