Sign in to follow this  
titic

sa si tija

Recommended Posts

Salutare,

Mi-am luat bicicleta pt oras si as vrea o sa cum am la MTB . Am incercat sa mut saua de la MTB, cu tot cu tija, la cea de oras dar tija estre prea groasa pt gaura din cadru. Mai mult, la MTB saua este pe sine in timp ce la cea de oras e  o prindere mai ciudata, cu un surub care trece transversal prin sa. As dori sa imi iau o sa cu perforatie, sau macar cu o adincitura serioasa, pe care sa o montez la bicicleta din link. Mi-ar placea sa aiba si arcuri ...

Am masurat grosimea tijei de la MTB si este de 25 mm. La bicla de oras imi trebuie cu vreo 2 mm mai subtire. Imi puteti recomanda o sa pt cea de oras care sa se prinda in tija existenta? Daca nu, atunci voi cumpara si tija si sa. Faza e ca nu prea vad tije asa subtiri.

Multumesc!

Tije de sa cu diametre "exotice", mai ales sub 25 mm, gasesti cel mai probabil prin bazaruri online.

In primul rand masoara foarte exact diametrul de care ai nevoie pt bicla de oras, ca sa stii ce cauti.

Vezi poate are @@LucianTheOne prin atelierul dumisale.

Am gasit-o pe asta. Sistemul de prindere pe tija e identic cu ce am acum si cred ca s-ar potrivi. Nu are o scobitura foarte adinca dar cred ca e suficient. Ma tenteaza deoarece are si arcuri.

Ar mai fi si asta, fara arcuri. Ambele foarte ieftine.

LE: vad ca prima nu este in stoc.

Vezi poate are @LucianTheOne prin atelierul dumisale.

Nu mai am nimic, am folosit sau vandut tot.

Cel mai nasol e cand iti trebuie o tija subtire, ca se gasesc al naibi de greu. Daca ai nevoie de o tija groasa si nu o gasesti, poti improviza usor cu niste distantiere de tabla pe langa o tija uzuala.  

Revin cu masuratorile.

Din nefericire nu am subler, dar am incercat cu o rigla si ... cu mare atentie. Tija de la MTB are 27mm si ceva, iar cea de la bicla de oras are 25mm si nitel. Stiu ca e ridicol sa masor cu rigla dar nu am altceva. Voi masura si cu sublerul electronic la un amic, in curind.Vad ca sint la vinzare tije de 25,4 mm si cred ca asta e dimensiunea tijei de la bicla de oras. Am gasit chestia asta . Ce ziceti, este buna ca sa o pun la tija de la bicla de oras si apoi sa pun pe ea o sa cu sine? Pt asta e facuta? Daca nu, pt ce e buna?

25,4mm este o dimensiune foarte uzuala. Dar sunt si tije de 25 / 25,6 / 25,8. Cu rigla e foarte greu sa masori exact.

Chestia asia este o nuca pentru şa si se foloseste pe tijele drepte, fara sistem de prindere. Multe şei se vand cu tot cu acea nuca, dar altele nu.

Super! Prin urmare voi lua o nuca d'asta, o pun pe tija de la bicla de oras si pun o sa pe sine cum am la MTB. Daca e vreo eroare in cele spuse va rog sa ma anuntati.

Multumesc!

Si ar mai fi o varianta, ca sa nu ma mai incurc cu nuca respectiva. Imi iau tija asta si pun saua pe ea! Nu stiu ce inseamna preload reglabil. Este un fel de suspensie integrata?

Da, e o tija cu suspensie are in interior un arc.

Nu recomand insa asemenea jucarii. La pretul respectiv nu o sa simti mare lucru, arcul se lasa cand te asezi pe şa si nu mai misca aproape deloc. In plus, partea superioara isi face joc repede, asta daca nu are deja. 

Orienteaza-te si dupa culoare, vezi ce se asorteaza mai bine. Promax e neagra, iar Zoom e argintie.

Ca si calitate Promax e ceva mai buna.

Bicicleta este complet neagra asa ca Promax-ul este perfect

Multumesc pt ajutor!