h3x0r

Lungime pipa raportat la latime ghidon (>700mm)

Recommended Posts

Buna seara,

Am achizitionat un ghidon de latime 750mm (low riser) cu scopul folosirii lui la XC pe un 29er FS.

In urma citirii acestui articol (http://www.bikeradar.com/mtb/gear/article/mountain-bike-handlebars-the-width-issue-34169/) , inteleg ca ar trebui sa reduc lungimea pipei in urma cresterii latimii ghidonului, pentru a ma putea centra mai bine pe bicicleta.

As dori sa intreb daca se poate cumva calcula ce lungime de pipa mi-ar trebui, avand in vedere ca eu am estimat un 90mm avand in vedere ca TT-ul noului bike este cu 2cm mai lung ca cel vechi (26er) , iar ghidonul are o curbura mai accentuata putin ca cel vechi (5 grade vs 3.5 grade ). Vechiul setup are 640mm ghidon cu 100mm pipa.  Insa din ce-mi dau seama, trebuie sa mai scad lungimea noii pipe, spre un 75mm.

Cei care ati facut schimbarea catre un ghidon mai lat, cum ati considerat lungimea pipei?

Cel mai usor este sa testez, insa pipa finala va fi ceva usor si nu ieftin. Deci va trebui sa cumpar o pipa de test, si una de pus in final pe bike. Cam costisitor, si-ar vrea sa evit varianta empirica.

Pana acum am reusit sa-mi nimeresc lungimile la pipe facand calcule, dar la o asa latime de ghidon m-am blocat.

Multumesc anticipat,

Mihai

Da, ca greutate e ce trebuie,dar imi fac griji de rigiditate.

Ca si candidate am Syntace F109(dar nu am 80mm aici ) si Tune Geiles 4.0 / Rotor S3X in esalonul de sus.Insa prefer sa stau in zona 100e cu pretul.

Alte recomandari?

Poate pareri legate de prima intrebare din topic?

Serios ..la greutatea ta iti faci probleme de rigiditate , linistit poti merge pe kcnc, am avut la vechea una de 75mm la 85 kg nu am simtit deloc flex , ghidon de 700 . Am avut si f109 dar a mers foarte usor vopseaua de pe ea , fara sa ii fac nimic special , doar spalat

Nu-mi place in mod special design-ul de pe KCNC. La F109 ce s-a sters,vopseaua neagra sau logo-ul?

Eu am avut 3TArx Team de 100mm si am simtit flex cu tot cu ghidonul 3T Xida LTD. Am schimbat pipa cu Syntace si-am simtit imbunatatire clara.

De aici m-am gandit sa fiu atent la ce cumpar.

Geometrie de clasa a 7-a:

- trapez isoscel;

- baza mica = distanta dintre umeri;

- baza mare = distanta dintre palmele asezate pe ghidon;

- lungimea laturilor = distanta aproximativa dintre umar de hexor si palma de hexor in pozitie de mers.

Desenezi cele 2 trapezuri, vezi cum variaza inaltimea lor (asta e de fapt distanta dintre axa ghidonului di pieptu' de hexor. Proiectezi in planul pipei cu Pitagora (delta H e de fapt ipotenuza, iar lungimea pipei cateta orizontala).

E doar o idee, ca stiu ca te dai in vant dupa dexter shit.

• Upvote 7

Muttley, am o singura problema,bicileta e dezasamblata.

Cum masor laturile?

Si mai e ceva: Trebuie lucrat la o problema de rotatie a ghidonului, nu doar la ceva static.

@@rares:Mi se pare inacceptabil pentru o pipa de 100e.

am o singura problema

Doar una?

Am trecut de la 680mm la 740. Am pastrat lungimea pipei, 110mm, a fost ok cam 1 an, in special pe urcari. La ultima tura insa, dupa o pauza lunga, ma cam rupea spatele. Am sa pun una de 90, ca am stoc de pipe, si vad cum ma simt.

Ce te impiedica sa incerci in prima faza cu ce ai, apoi EMPIRIC (ce are, tusesti?) sa scurtezi cu una de imprumut, la schimb p-un Radler? Si tot asa, pana identifici lungimea optima, apoi iti cumperi pipa visurilor tale, te citez,

ceva usor si nu ieftin

Din nou, parerea mea.

Si asa, la ochi, de la 640 cu 100 la 750, cam 80-90mm (cred ca) iti trebuie. Asta fara modificarea lungimii cadrului.

Oricum, te anunt (si de data asta-s sigur) c-o sa te bucuri de nu e voie cand ai sa vezi cum merge cu 750.

Edit: rotatia ghidonului e caca, te descurci tu. Esti in curba rar comparat cu pedalatu' rectiliniu.

• Upvote 3

Eu mi-am luat cea mai scurta pipa pe care am gasit-o, fara sa-mi bat capul cu geometria (desi mi-a placut la scoala).

Ce-i drept, e prea scurta, dar prefer ca am un control bun decat un confort perfect.

E pe bicla de concurs, 1-2 ore rezist pe ea in orice pozitie.

750 si pipe de 80 pe 29er?..wtf ?! cred ca nu inteleg bine ce citesc...HTA si STA de canapea? 

Poti explica frumos pe ce te bazezi cand spui asta? Cadrul are 630mm TTH si 69.5 HTA / 72.5 STA (Spark RC29). Unde vezi HTA de canapea? Iar STA e conditionat de faptul ca e FS si de pastrarea unui ampatament cat de cat ok ma gandesc.

Scott are data stock o pipa de 90mm si ghidon de 700mm la cadrul asta. Eu pun unul mai lat, pe care o sa vad daca il tai sau nu poate la 720-730 mm, si o pipa de 80mm. De ce sa ma gandesc deja sa-l tai, si nici nu l-am testat la 750mm?

Conform articolului de pe bikeradar, daca tin ghidonul la 750mm, e legitim sa scurtez pipa cu 1 cm (desi eu ma gandeam si am calculat sa am 90mm).

Eu am rulat cu flatbar-uri de 600mm pe 26er 2 ani, si abia cand am trecut la 640mm in ultimul an, am prins mai mult control pe coborari. Daca stai pe un 29, minimul e un 680-700mm. Dar pe acelasi principiu ca si 600mm vs 640mm, un 5cm in plus par ca vor ajuta.

Ca o paranteza, Attila Madaras de la ProCycling si-a pastrat ghidonul syncros la 740mm, si nu cred ca degeaba. As fi curios ce pipa are.

@ Muttley: Am gasit o pipa reglabila undeva de vanzare, 60-75-90mm, si o configurez pe aia pana cand stiu ce vreau de la handling.

• Upvote 1

Latimea ghidonului e atât de subiectivă încât cifrele sunt aproape irelevante...

• Upvote 4

"The general rule of thumb is to maintain a 2:1 ratio of handlebar width to stem length: for every 20mm increase in handlebar length you should reduce your stem length by 10mm. So if you’re running 660mm bars with a 100mm stem and want to try a handlebar that is 700mm wide you will need to pair that 700mm handlebar with an 80mm stem to maintain a relatively consistent position on the bike."

http://www.bikeradar.com/gear/article/trail-tech-are-wider-bars-better-bars-36350/

Regula aia e precum presiunea recomandata de producator la furca, adică un punct de plecare.

maintain a 2:1 ratio of handlebar width to stem length

Iar cand treci de la flat de 540 la rise de 800, pui pipa de 140 pe dos, asta le-a scapat ;)

Ia, ca ma bate duamne-duamne si pe mine, si nu ma dumiresc de ce.

Aveam 740mm, si am pus 800, pe principiul "mai lat e mai bine". Pipa am scurtat-o cu 20mm, acum am de 90. Dar nu pipa ma preocupa, chiar am senzatia in sprinturi la deal ca e prea scurta.

Problema e alta... Ma dor umerii si tricepsii intr-un mare fel. La prima tura am zis ca mi se pare, la a 2-a, de 8 ore, mi-a fost clar, ceva-i gresit.

Deci cum se alege latimea ghidonului?

Trecerea de la 680 la 740 mi s-a parut incredibil de faina. De la 740 la 800 e cam foarte naspa...

Mersi!

l.e.

Ah, uite cea mai buna idee, in al 2-lea link al lui hexor. Si atat de evidenta, ca-mi scapa.

1360091867487-1kqal80yca738-700-80.jpg

Edited by otsdr

Sa schimbi o setare care merge e ca si cum ai schimba la fotbal echipa castigatoare. :)

Mai ales cand e vorba de setari functionale importante, sa schimbi doar de fiță mi se pare riscant. Probabil 800 e prea lat pt anatomia ta.

Nu, nu, uneori, pe urcari, ma duceam cu palmele in afara ghidonului de 740, cautam cativa cm in plus. Creca 3 de fiecare parte sunt totusi prea mult. Am sa caut niste mansoane d-alea cu suruburi si am sa experimentez, in prima faza cu 760. La final, cand e clar, tai.

Al 2-lea link pus de hexor, mi se pare foarte bun, merita parcurs integral.

Eu l-am taiat pe al meu la 730mm. Nu am atata latime in umeri cat sa acopar 750mm si nici pentru XC fie el si orientat pentru coborari, nu-mi trebuie chiar atat.

Pipa de 80mm momentan.