Sign in to follow this  
meridan

Uzura schimbator fata, e normal ?

Recommended Posts

Azi am ajuns cu operatiile de service la bicicleta fetei mele. O Merida Matts 10, entry-level.

A primit un upgrade la angrenaj care era pe patrat, i-am pus Shimano Acera FC-M 361 cu octalink si monobloc nou BB-ES25. De asemenea lant nou.

Am observat la reglaje ca schimbatorul de foi este foarte uzat iar la trecerea pe foaia mare blocheaza lantul. Bine, nu ma asteptam ca o pocnitoare de Shimano FD-TZ30 sa reziste 5 ani dar am o intrebare pentru cei care au mai schimbat: uzura aia e normala ? Sau a fost reglat schimbatorul de foi gresit ? Va pun poze:

NdIaCRn.jpg

Si partea cealalta:

nvMtO5A.jpg

Se vede ca lantul a rontait destul de zdravan din cusca lui. Fi-mea (ca si mine) schimba foarte des foile in functie de teren, sa fie o uzura normala, sau e alta problema ?

Oricum, maine va capata un Shimano Acera FD-M 390.

Nu e normala uzura aia, deci a fost o problema de reglaje si/sau utilizare. Mai exista ceva discutii depre lantul care atinge in cusca schimbatorului la combinatia foaie de mijloc cu pinioane exterioare, fenomen care ar fi putut fi si aici, dar nu trebuie exclus nici lantul pe diagonala.

Reglaj defectuos combinat cu o calitate scazuta. Totusi, in timp ce el rodea(lantul) tu nu-l auzeai? 

Pai d'asta am pus topicul. In mers nu atingea cusca/nu se auzea nimic. Metal de 2 lei ...

Chiar daca a mers cu lantul "in diagonala" tot ar fi trebuit sa-l auda tac'su.

@@meridan: eu zic ca fica-ta a iesit pe ascuns cu bicicleta!

Edited by Traveller

@@RaduB, vezi ca mi-ai gresit nick-ul. :)

Nu a iesit pe ascuns ca nu poate s-o coboare singura de la etajul 9. Si nu crantanea nimic, daca eu nu aud bine, nici ea n-a auzit ?

E uzura doar din schimbatul foilor.