bogdan_petrica

Reconditionare butuci Shimano

Recommended Posts

Am un butuc Shimano de spate care are nevoie de reconditionare, conurile au urme puternice de uzura, sunt ceva urme de uzura si in cupe dar am reusit sa fac o reglare decenta folosind conuri de la un ax de spate generic ( nu stiu producatorul dar a fost foarte ieftin, in jur de 15RON ).

Modelul este Shimano Dura Ace 7403, si problema e ca folosind conurile generic de la alt ax nu pot obtine alinierea dorita a butucului. Mai exact conul nou + piulita noua sunt mai mari decat conul vechi + piulita veche ceea ce inseamna ca tot ansamblul butucului este deplasat la stanga.

S-ar putea reface dishingul la roata, problema e ca cu astfel de setare nu pot regla schimbatorul spate sa urce pe ultima viteza. Ma gandeam sa folosesc conul nou si piulita veche dar piulita veche e mai lata decat cea noua si ar deplasa si mai in stanga tot butucul. Practic imi trebuie un con care sa nu fie atata de lat, ideal ar fi un con foarte apropiat ca dimensiune de cel original.

Ce solutii am in situatia data? Ma gandeam la urmatoarele:

• cautat la shop-uri cu conul in mana ceva asemanator
  • schimbat butucul, intrebare: trebuie sa schimb si spitele in cazul in care gasesc un butuc cu aceleasi dimensiuni?
  • gasita alta roata( nu stiu daca e o idee buna pentru ca janta e un model rigida de ciclocros si probabil mi-ar trebuii doua jenti ca bicicleta sa arate bine )

Multumesc.

OK, ca sa nu mai deschid alt topic, am urmatoarea roata spate Shimano WH-MT55, nu stiu exact ce butuc, am cautat de m-am plictisit.

Butucul a fost proaspat servisat la un mecanic, dupa aproximativ 300km, roata era infranata, caseta de pinioane desfacuta, axul rotii arata ca in poza pe partea stanga, idei?

non-drive-resized.jpg

Am facut operatiunea asta singur, i-am pus un ex Point (parca) pana gasesc unul Shimano, e cu aprox 1 mm mai scurt, nu ar trebui sa fie probleme nu?

Ce a facut axul initial sa ajunga in halul ala?

Sa ne spui si la ce service/mecanic ai fost. E bine sa tinem evidenta acestor "profesionisti".

Cu permisiunea inititorului acestui topic, adresez si eu cunoscatorilor o intrebare in lgatura cu butucii Shimano.

Uneori, intre con si contrapiulita exista o saiba sau doua. Cat de importante sunt aceaste saibe, rolul acestora este doar de distantier sau ... altceva ?

Intreb pt ca eu as vrea sa le scot, butucul fiind putin mai lat decat permite cadrul.

Am o cursiera la care butucul spate este Shimano Rx100 FH-A551

Mai exact, ma refer la saibele 4 si 9 din link.

O alta fotografie aici. Se pot observa conul, saiba si contrapiulita.

Se pot scoate fara nici un impediment.

Ca orice saiba si asta are rolul de a elimina frecarea dintre con si piulita.