gibonu

Mâncarea deshidratată

Recommended Posts

Eu tot caut pesmetii aia ...

Incearca la intendenta la o unitate militara, macar sa afli de unde ii procura ei. Daca ii mai procura de undeva, ca nu stiu daca militarul roman mai este hranit cu asa ceva. 

Se facea la manutanță impreuna cu painea neagra , dar nu mai stiu sa existe vreuna vie.

Se si vindea surplus, iar painea neagra avea alt gust si culoare fata de cea de la cuptorul de paine. Mai buna. :)

Am dat un exemplu.

Eu nu cumpar ci mi-o fabric singur :)

Na bun, pai mai multe detalii nu ne poti da? :D

Nici eu nu sunt fan al chestiilor "prefabricate", desi ocazional mai "bag" cate-o supa de la plic in turele lungi sau pe munte, cand e frig.

Usuci intr-un anumit fel carnea/mancarea?

(sper ca nu-i off-topic, pana la urma vorbim de mancaruri deshidratate, propice pentru ture :) )

1. Sare 14 zile (intoarsa zilnic)

2. Uscatorie 7 zile

3. Afumat rece 4 zile

@diorgulescu

Nu se pune problema de off-topic.

Cine mai are retete pentru mancare deshidratata este rugat sa nu fie egoist si sa nu le tina doar pentru el.

Cine o cunoaste pe si turele ei extreme si turele ei extreme impreuna cu Andreas von  Heßberg probabil a vazut si citeva prezentari multimedia ale lor precis a citit si de arctic food si expedition food (http://www.mountainbike-expedition-team.de/stuff/food.html).

Cu toate ca pina la ei (http://www.travellunch.de/) as putea arunca cu batul (si cu ocazia asta sa ma intilnesc cu xemax) inca nu mi-a trecut prin cap sa consum astfel de preparate. Trebuie sa recunosc (cu putina invidie) ca, in comparatie cu altii, eu nu fac “expeditii” departe de ori ce urma de civiloizatie si ma multumesc cu ceea ce-mi ofera “piata regionala” – la urma urmei la turele mele pe linga peisaje, arhitectura, cultura si oameni mai vreau sa cunosc si cite ceva din gastronomia tipica zonei.

Referitor la “situatiile dezastruoase” descrise de majikstone si LucianTheOne:

Cine a umblat putin (sau mult) prin aceste tari cunoaste “obiceiurile” si e pregatit – deoarece nu fac performanta  si nu-mi compar si prezint “rezultatele“ pe Stravala la ture lungi “o ratie de fier” pentru ori ce eventualitati nu lipseste din “echipamentul” meu:

• O rola cu biscuiti
  • Un pachet de spaghetti
  • Doua conserve de peste
  • Un pachet de Knäckebrot     

Nu stiu daca aceasta greutate suplimentara imi reduce substantial viteza medie dar sint in situatia omului fericit pe care astfel de cugetari vitale il intereseaza cam cit l-ar interesa faptul ca in China s-a rasturnat un sac cu orez.

Produsele Auernhammer din Franken nu le cunosc din proprie experienta dar am auzit numai lucruri bune. Preturile par civilizate (mai ales daca produsele se cumpara direct la producator  / “ Fabrikverkauf “)

• Upvote 3

Am citit cu ani in urma site-ul Actic Food si m-am inspirat de acolo.

Se gasesc pe la noi prin bazar fulgi de cereale din Germania de la DM, mai ieftini si mai buni decat orice altceva din supermarketurile noastre. Mai adaug in plus ceva stafide si alte fructe uscate, precum si arahide, seminte de floarea soarelui si alte chestii asemanatoare.

Pentru ca lapte proaspat nu gasesc tot timpul, iau cu mine si o punga de lapte praf.

Dimineata amestec o portie de fulgi cu o lingura de lapte praf si una de miere, torn apa si las la inmuiat. Cat timp strang tabara, fulgii se hidrateaza si ii pot manca.

@Frank

Scopul acestui topic nu este acela de a face o comparatie intre mancarea deshidratata si restul mancarii (conserve, biscuiti, spaghete, fulgi, fructe uscate, fripturi la carciuma, etc).

Si nici de a convinge pe cineva ca in tura ar trebui sa manance doar mancare deshidratata.

Desi ma repet:

Aş dori să discutăm aici despre mâncarea deshidratată (păreri, impresii, preţuri, care mâncare are gust de plastic, etc).

Din punctul meu de vedere, aceste mancaruri dezhidratate pot fi folosite doar ca varianta de rezerva / avarie in cazul unei ture mai lungi. 2-3 pungi prin bagaj sunt cantintitate neglijabila, insa te pot ajuta in situatii mai putin placute. In plus, termenul de valabilitate este mare, parca 3 ani.

@Frank

Scopul acestui topic nu este acela de a face ...

Ma bucur ca sint singurul care:

• n-a inteles „scopul topicului“
  • trebuie atentionat explicit
  • “isi da cu parerea” fara sa fie intrebat

M-ai convins ca merita sa urmaresc cu interes topicul si sa nu uit de principiul “All animals are equal, but some are more equal than others” (George Orwell) ;).

Eu nu cumpar ci mi-o fabric singur :)

Imi permit “sa torc firul” mai departe – pemmican, charqui, biltong, beef jerkey – pentru a realize varianta home made nu e nevoie de “licenta de nutritionist” *-:) .

Imi permit “sa torc firul” mai departe – pemmican, charqui, biltong, beef jerkey – pentru a realize varianta home made nu e nevoie de “licenta de nutritionist” *-:) .

Am gasit pe alt forum (bushcraft.ro) o reteta:

"biscuitii marinaresti" (aia din carti, care au fost folositi pe scara larga atit pe mare cit si in unele razboaie pentru ca au un raport valoare nutritiva/greutate avantajos si se strica foarte greu daca nu "trag" umezeala) se fac simplu de tot: faci un aluat tare (care sa nu se lipeasca de degete) din faina cu apa (eventual si sare - unii zic ca asta le reduce durata de viata pentru ca nu mai ramin uscati), il intinzi in foi groase de-un deget, tai patrate cit vrei tu de mari, le intepi bine de tot cu furculita (des, adinc si pe ambele parti) si le coci in cuptor cite juma' de ora pe fiecare parte (la sfirsit trebuie sa fie usor "blonzi", dar nu "bruneti"). scoti din cuptor, acoperi cu un servat de pinza si lasi la racit. ii impachetezi in cutii/pungi ermetice. cica se tin "forever" daca nu intra apa. se pot minca (greu) ca atare sau inmuiati in apa, supa, lapte, ceai, ce ai icon_lol.gif ... mai pot fi folositi la "ingrosarea" supelor, sosurilor, fierturilor (se macina si se adauga la fiert).

sper sa te ajute. pentru alte amanunte (istorice, mai ales) da un goagal dupa "hard tack".

Cu prima ocazie fac si eu :)

Frank, gibonu nu a propus topicul ca sa dezbata "suplimente" pentru obtinerea de "performante" :)

N-am apelat niciodata la astfel de mancaruri, singura utilitate pe care o vad e cea pe care chiar gibonu a declarat-o:

aceste mancaruri dezhidratate pot fi folosite doar ca varianta de rezerva / avarie in cazul unei ture mai lungi. 2-3 pungi prin bagaj sunt cantintitate neglijabila, insa te pot ajuta in situatii mai putin placute.

Imi aduc aminte ca si baietii de la Cluj care au facut tura aia in Islanda au folosit asa ceva.

Frank, gibonu nu a propus topicul ca sa dezbata "suplimente" pentru obtinerea de "performante" :)

De asta mi-am dat foarte bine seama – intentia mea a fost sa arat ca exista si alte posibilitati si solutii (probabil mai ieftine, la fel de gustoase, usoare si utile care servesc aceluiasi scop, au acelasi efect si aceasi valoare nutritiva). Presupus ca aceasta intentie a fost gresit formulata / interpretata / rumegata / plasata  propun sa se stearga si sa ne rezumam strict la produsele din punga si declarate “trekking, outdoor, arctic, survival, …” - si bine-nteles “branduite”.

Ca sa nu uit – existau si ma exista diverse produse pentru armata cum ar fi “biscuiti atomici”, “placi de armura”, BP-5, E-Portion, EPa, Feltforplejning, ORP, KV, ИРП-П, Notriemen, … Nu stiu daca aceste produse sa gasesc in comert dar ceea ce e bun pentru luptatori de elita s-ar putea sa fie bun si pentru ciclisti.     

Imi aduc aminte ca si baietii de la Cluj care au facut tura aia in Islanda au folosit asa ceva.

Mai sus s-a mentionat ca ei ar fi fost sponsorizati - nu stiu daca e adevarat si relevant dar a fost mentionat.

@@meridan

Foarte tare reteta de biscuiti.

Multumesc.

@@Frank

Pe langa ceea ce ti-a spus @@Traveller, parte din interventia ta nu are nicio legatura cu ceea ce discutam aici.

Nu a spus nimeni ca nu ai voie "sa iti dai cu parerea", insa aici vorbim despre mancare deshidratata iar tu ne povestesti despre macaroane si biscuiti.

Este ca si cum tu ai povesti o tura in Dobrogea iar eu ti-as spune ca mai bine mergeai in Banat, pentru ca acolo preturile sunt mai mici, peisajul este mai frumos iar in Oravita ai mai multe lucruri de vazut decat in Medgidia. 

Iar cand tu mi-ai spune ca sunt pe langa subiect, eu ti-as raspunde cu citate din nu stiu care autor.

Cat despre mancarea pentru "biciclisti atomici", nici asta nu are legatura cu subiectul discutat aici.

Daca vrei, poti sa deschizi un topic nou despre mancarea pentru "luptatori de elita".

Multumesc pentru intelegere.

• Upvote 2

Ideea e cam urmatoarea: daca ai un deshidrator cumparat (http://www.greenboutique.ro/echipamente-bucatarie/deshidratoare.html) sau bricolat (nu prea pare mare lucru, faza e sa tii alimentele in jetul de aer cald) poti deshidrata aproape orice: legume pentru propria reteta de supa la plic, fructe, carne https://www.youtube.com/watch?v=yq5daHCKhWU chiar si oua https://www.youtube.com/watch?v=NMwrc1nlSCA ... posibilitati sunt multe.

Cat de greu ar fi sa-ti faci acasa pachetele cu ce-a mancat colegul nostru @@gibonu in primul post ? Un mix de legume, putina fidea, putina carne, gata supa ! :-bd

Mancarea deshidratata are rostul ei, fie ca este semipreparata la punga, prefabricata in mod artizanal sau achizitionata din surse ce o produc industrializat si imbunatatit.

In scopul unei ture lungi, cu posibilitati reduse de a gasi resurse de hrana, e cam obligatorie.

Intr-o tura medie este binevenita cu certitudine ca rezerva, desi asa cum am mai spus as prefera alt tip, din cea prefabricata artizanal de mine.

Daca tura presupune insa si prezenta unor copii spre exemplu, in care vrei sa te tii cateva zile la o distanta apreciabila de "civilizatie", atunci nu poti sa nu iei in calcul supele, pastele si mixurile de cereale.

Daca pentru mine ca adult este suficient mestecatul a catorva slituri de carne uscata, niste fructe uscate si niste ciocolata, pe juniori ii scoti din foame cu niscai supe si paste cu sos la punga.

Cel mai mare castig insa e ca transformarea deshidratatelor la punga in mancare comestibila presupune foc(cat de mic), flacara (chiar si de la un micro aragaz), niscai fiertura.

Si asta aduce un mare plus de consistenta sentimentului de "live in nature" in gasca, palavrageala de la foc si pregatitul mesei. Te incalzeste, te umanizeaza.

In nici un caz nu m-as inghesui sa fac meniul din lista de halimos pentru luptatorii de elita. Am avut ocazia odata, si desi nu am simtit vreo clipa foamea sau slabiciunea in cele cateva zile in care am folosit respectivele batoane si conserve, cand am vazut ca vine marmida cu balastru am zis ca l-am apucat pe Dumnezeu de picior. :)

Orez cu niste carne de la Adventure Food.

01.jpg

Punga dupa deschidere.

02.jpg

Mancarea asta contine si un plic absorbant de oxigen, pe care scrie in mai multe limbi, ca nu se mananca.

04.jpg

Dupa ce se toarna 320 ml de apa fiarta, se amesteca bine si se astepata cam 10 minute (producatorul spune 8 minute, insa am vrut sa fie sigur ca s-a gatit bine orezul) arata cam asa.

03.jpg

Gustul este bun sau, din experienta mea limitata, mai bun decat cel de la Trek'n Eat.

Concret, are gustul unei mancari normale, gatite acasa sau la carciuma, fara gust de plastic sau gust chimic.

O punga precum cea din poza de mai sus costa 28 de lei: http://mmsport.ro/excursie-foarte-usor-mancare-carne-p1.htm

Pfoaa, mersi de link, arata bine !

@meridan

N-ai pentru ce.

Este posibil ca omu' de la MMSport (depinde pe cine prinzi pe acolo) sa iti spuna ca mancarea asta nu contine absolut niciun fel de chimicala, precum mancarea de la firmele concurente.

Insa noi nu trebuie sa punem botu'.

Daca nu este prea greu, m-am bucura sa citesc aici parerea ta despre mancarea de la Adventure Food.

Duminica, la o tura pe Valea Alba, am mancat un plic de orez cu carne picanta (cica) de la Travellunch, a fost foarte gustoasa, a fost gata in 8-10 minute si a prins foarte bine. Spre deosebire de sortimentul cu paste bologneze, a lipsit gustul de chimic aproape in totalitate. Cum spunea si gibonu, aproape ca mancarea gatita acasa. Recomand acest sortiment! Mai am si alte sortimente, dupa ce le voi testa imi voi spune parerea aici.

http://hotpack.ro/shop/

Se incalzesc fara flacara, pui apa in punga, se produce o reactie si gata, ai mancare calda. A comandat cineva de la ei ?

@meridan

N-am mancat pana acum asa ceva.

Din ce scrie pe site, nu este mancarea deshidratata.

Plus ca la toate cele 4 produse apare mentiunea "Stoc epuizat".

Eu mai îmi făceam uneori noodle soup de la Rolton, dar se pare că nu sunt așa sănătoase.

Merg dacă sunt consumate rar, dar conform unui studiu, sunt digerate mult mai greu decât cele făcute în casă.

Sursa: http://trendingpost.net/trending-health-news/see-what-instant-noodles-do-inside-your-stomach-after-you-eat-them/

Piure cu carne, de la Voyager.

26vnc_zA3YKIVxGOr2h0gQuZCkg4ZLZOo4Fn3MZg

27 de Lei, cumparat de la ProAlpin din Brasov (https://www.proalpin.ro/)

Cam asa arata dupa ce am deschis punga.

76PWbAc9OQklZHmZL88SHjEGzHZngSdOFA8uqxtW

Si cam asa arata dupa ce a stat vreo 10 minute in apa fiarta.

kLVtw1gJmzrl6E45n8a4psClOapgbM_79qnsuurK

Gustul este bun, chiar nu am simtit nimic chimic.

Oricum, mi s-a parut mai bun fata de gustul fulgilor de cartofi si al conservei de carne mancate cu alte ocazii.

Singura problema a fost ca pe francezi nu i-a dus capu' sa faca punga mai inalta. Astfel, desi o umpli cu apa pana la nivelul indicat (pe interiorul pungii), este cam greu sa mesteci continutul.

Iar daca treci de nivelul indicat este cam greu sa inchizi punga.

Am mestecat cat am putut de bine, insa pe fund tot au ramas bucati la care nu a ajuns apa.