hcosmin

Sfat cumparare bicicleta pentru om mai mare/greu.

Recommended Posts

Salut,

Sunt relativ incepator, am 1.92 si vre-o 120kg.

As vrea daca puteti sa-mi recomandati o bicicleta decenta pentru mers prin parc, oras, etc.. acum ca vine primavara.

In primul rand sa fie comoda, de calitate si sa nu se indoaie sub mine. Dupa ce sa ma uit ?

Bugetul ar fi cam pana-n 2500 lei.

Eu zic că te țin mai toate, dacă-s pe calibrul tău. Nu-s ele chiar așa firave, fii pe pace! Eu sunt numai cu vreo 5 kile mai slăbuț decât tine și văd că Murga mea mă ține. E adevărat, e nouă, dar n-a zis nici pâs când am călărit-o. Nu scârțâie, nu se-nmoaie, nu se-ndoaie!

La înălțimea și greutatea asta ce pot să-ți recomand eu, ca neinițiat (încă), e să iei musai 29". Eu m-am suit pe un RR500 (prima bicicletă avută în vedere) la Decathlon și parcă îi furasem bicicleta fiică-mii. Deasemenea, atenție la mărime! Calculează-ți necesarul, în funcție de tipul dorit de bicicletă aici: http://www.ebicycles.com/bicycle-tools/frame-sizer

Mai departe, la echipări, dau cuvântul...

ca neinițiat (încă), e să iei musai 29"

Acum exista si varianta 29-er. Dar pana acum cativa ani, cei mai bine crescuti erau exclusi de la acest sport pe motive estetice?

Si mai exita si varianta 36-er.

• Upvote 3

Dar pana acum cativa ani, cei mai bine crescuti erau exclusi de la acest sport pe motive estetice?

Si mai exita si varianta 36-er.

Eu n-am generalizat, am spus din experiența mea.

Și-apoi:

1. dacă tot există 29", de ce să nu recomandăm? E părere unanim recunoscută că persoanelor înalte li se potrivesc mai bine roțile mai mari. nu e nevoie de avantajul agilității unui 26" la plimbări de voie. Poate pentru competiții, pe vremuri, n-aveau ce alege sărmanii giganți, deci erau obligați să accepte ce exista.

2. nu m-am împăcat niciodată cu 26". Am avut una acum ceva ani și-am dat-o urgent. Voiam MTB, deh, atunci. Am luat o citadină cu 650b. La înălțimea mea, am considerat-o minimum acceptabil.

36" n-am încercat, posibil să-mi placă. Raritatea (probabil și prețul) o exclude ca subiect, chiar și numai de discuție.

Soluția pentru inițiatorul topicului ar fi să verifice el-însuși veridicitatea spuselor mele sau să o infirme.

o bicicleta decenta pentru mers prin parc, oras, etc

Mai, bicicletele de munte, inclusiv cele din categoria celor enumerate mai sus, folosesc la munte.

LE: nici nu stiu cum mi-a iesit atat de delicat....

• Upvote 1

musai 29"

MÚSAI adv. (Pop.1. Neapărat, negreșit, în mod necesar. 2. (Cu funcție predicativă) E absolut necesar, trebuie. 3. Cu insistență, cu încăpățânare, morțiș. – Din magh. muszáj.

Eu la asta ma refeream.

Exista topic 26 vs 29. Sunt pareri impartite. Dar o dam in off-topic, si nu este cazul.

Musai nu e, categoric.

Iata in poza 2 MTB pe 26", cea din stanga pentru un om de inaltime 1.79 m (subsemnatul), cea din dreapta pentru un om de 1.93 m inaltime, pare-mi-se, adica prietenul nostru @@a_mic.

Ciucas%2520010.jpg

Mie proportiile mi se par ok si la cadrul de 22". Si dumnealui i se par la fel, din ce am observat. :)

• Upvote 2

MÚSAI adv. (Pop.1. Neapărat, negreșit, în mod necesar. 2. (Cu funcție predicativă) E absolut necesar, trebuie. 3. Cu insistență, cu încăpățânare, morțiș. – Din magh. muszáj.

Eu la asta ma refeream.

Exista topic 26 vs 29. Sunt pareri impartite. Dar o dam in off-topic, si nu este cazul.

Poți să mergi și cu roți de 20", chiar și de 16". O fac și eu adesea pe pliabila mea DHS. Dar feelingul e că nu e pentru mine, deci ceva subiectiv. (Pun pariu că și pentru cosmin) Și ca argument obiectiv, faptul că producătorii încep încet-încet să "uite" de 26" spune ceva, nu? Persoanelor înalte toți le recomandă 29er, dar nu și nostalgicii. Orice revoluție are și conservatorii ei.

Evident, nu e musai, e must have. :))

Glumesc. Fiecare e liber să creadă și să cumpere ce vrea. Un 26" e și mai ieftin și, probabil, se poate unii ar putea trece cu vederea "micile" neajunsuri. Probabil că și eu aș fi călărit un RR500, dacă chiar n-aș fi putut suplimenta nițel bugetul și n-aș fi prins o promoție. Deși după momentul întâlnirii face to face la Decathlon, am respins-o din prima. Comandată de pe net, venea și asta era... luam țeapă. :))

PS: recunosc, o persoană tânără, cu o constituție mai filiformă, poate opta pentru și pentru un format mai mic, dar o persoană nu doar înaltă, ci și masivă, cred că nu. Paradoxal, eu zic că și vârsta contează. Pe vremea când aveam 20-30 ani și 78 de kile la 1,88, cred că aș fi călărit și un 26 ".

Și ca argument obiectiv, faptul că producătorii încep încet-încet să "uite" de 26" spune ceva, nu?

Da, spune ca obtin profituri mai mari din vanzarile de biciclete de 29" sau ca au interesul sa faca un numar cat mai mare de biciclisti sa renunte la bicicletele lor de 26" in detrimentul unora de 29", ceea ce urmeaza sa le sporeasca vanzarile. Avantaje, dezavantaje, se poate discuta la infinit, dar faptul ca "asta e la moda acum" e cel mai putin relevant argument posibil cand vine vorba de alegerea unei biciclete noi.

Si revenind la roti, din cate stiu eu daca se compara o roata de 26" cu una de 29" cu butuci, spite si jante echivalente/identice, cea de 26" e mai solida si mai putin dispusa la descentrari/fisuri/spite rupte decat cea de 29", un aspect relevant in achizitia asta tinand cont de faptul ca ciclistul e mai greu. Pe langa asta, la un buget fix e foarte probabil ca o bicicleta cu 26" sa aiba echipare (inclusiv roti) mai bune decat una de 29". Sau sa ramana loc in buget de un upgrade la niste roti cu adevarat solide.

• Upvote 1

Musai nu e, categoric.

Iata in poza 2 MTB pe 26", cea din stanga pentru un om de inaltime 1.79 m (subsemnatul), cea din dreapta pentru un om de 1.93 m inaltime, pare-mi-se, adica prietenul nostru @@a_mic.

Ciucas%2520010.jpg

Mie proportiile mi se par ok si la cadrul de 22". Si dumnealui i se par la fel, din ce am observat. :)

Era interesant de pozat persoanele pe biciclete. ;)

Ia sapă tu nițel ș-o să vezi și poze cu persoanele pe biciclete. 

Dar deja stem off-topic umpic.
#cumarveni (haștag nah!)

• Upvote 1

"As vrea daca puteti sa-mi recomandati o bicicleta decenta pentru mers prin parc, oras, etc."

La cum e asfaltul prin București, m-aș uita la ceva de genul Merida Crossway

Edited by midan

Fratilor o dadurati rau de tot in diverse.

@@hcosmin la greutatea ta iti trebuie ceva rezistent: adica un cadru solid/rigid si niste roti asemenea. Pentru ce vrei tu sa faci iti recomand o bicicleta de trekking sau de touring cu cadru din otel si furca fixa, cu roti rezistente cu minim 32 spite si cauciucuri cu balonaj mare.

• Upvote 3

Eastwayu' ala e absolut superb, iar la cat costa e mirific de-a dreptu'. Tocmai l-am recomandat si eu cuiva, mersi @@otsdr

Am gasit un mic review in romana aici ;))

Nu-ti lua mtb (nici 26er, nici 29er) si nici hibride, nu sunt adecvate scopului tau. Toate bicicletele de la firmele respectabile sunt garantate la 120 kg.

Nu-ti lua mtb (nici 26er, nici 29er) si nici hibride, nu sunt adecvate scopului tau. Toate bicicletele de la firmele respectabile sunt garantate la 120 kg.

Ai dreptate, in mare. Eu am 105 kg acum, dar am mers pe n bicle si la 110-15 kg. Si am descentrat din cand in cand rotile, plus rupt un cauciuc nou, Conti, asta pt o groapa doua, un off road colo colo, bordura dupa bordura. Pana ce mi-am facut custom bike: jante remerx grand rock si rigida sputnik, care bike merge de mii de km fara probleme pe orice teren, fara furca cu suspensii, plus bagaje.

Solutia? Un trekking garantat la 130 kg, nu 120, din cauza eventualelor socuri pe teren accidentat, chiar siin parck (tineretului e off road 80 la suta!) Sunt destule firme care mentioneaza aceasta greutate, MAI PUTIN LA NOI, cu exceptia mtb-urilor. De ex rose.de   radon.de   etc.  trekkingurile lor, sunt dotate cu roti de calitate DTswiss sau Mavic.

Salut,

sa-mi recomandati o bicicleta decenta pentru mers prin parc, oras, etc.. acum ca vine primavara.

In primul rand sa fie comoda, de calitate si sa nu se indoaie sub mine. Dupa ce sa ma uit ?

Bugetul ar fi cam pana-n 2500 lei.

Dar de ce nu ti-ai lua chiar o bicicleta de oras? E foarte comoda iar la ce buget ai, cu siguranta va fi rezistenta. Doar ca nu e sexy...