ovidiu

C.S. Vointa organizeaza inscrieri la sectia ciclism.

Recommended Posts

Putini oameni se mai ocupa in ziua de astazi de ciclism. Majoritatea celor care o fac se gandesc in primul rand la bani (si aia putini) iar o mana de oameni fac chestia asta din pura nebunie.

Unul dintre acesti "nebuni" este si domnul Neagoe, un om pe care il cunosc de cand antrena juniorii de la Dinamo.

Daca un pustan ar cere sa ii recomand un om care sa il indrume in lumea ciclismului as spune fara ezitare ca Neagoe este omul potrivit.

Astazi am aflat ca cei de la Vointa au decis sa il ajute pe acest om in incercarea de a creste o echipa de juniori.

Celor interesati le recomand cu toata inima sa il contacteze pe dl Neagoe.

Foarte buna initiativa Ovidiu ! Speram sa aiba ecou acest demers pentru ca ciclismul din Romania sa aiba un oarecare viitor.

Acuma aveti oportunitatea de a va inscrie si de a lua legatura cu un om competent, un om cu niste cunostiinte in domeniu, aviz pentru cei "speriati" ca nu gasesc unde sa se inscrie la un club de ciclism.

@Ovidiu-Eu trebuie sa vorbesc cu alex al nostru, umbla vorba dulce cum ca si la noi se tulbura apele in domeniul asta si poate ma pilesc si eu:D

Toate cele bune.

Daca un pustan ar cere sa ii recomand un om care sa il indrume in lumea ciclismului as spune fara ezitare ca Neagoe este omul potrivit.Celor interesati le recomand cu toata inima sa il contacteze pe dl Neagoe.

Este o initiativa laudabila...in cazul in care mai exista adolescenti care ar avea dorinta sa faca sport in adevaratul sens al cuvantului, iar Vointa ar fi si recomandarea mea...desi exista si alte cluburi in Bucurest care se ocupa cu formarea ciclistilor.

Edited by ilpirati

Am întrebat şi pe site... Nepărat între 12 și 16 ani ?

intre 12 si 16 ani este varsta ideala pentru a incepe acest sport, desi mai corect ar fi intre 14 si 16 ani - pana la varsta de 14 ani un minor nu are voie cu bicicleta pe drumurile publice. Iar 16 ani nu e o limita, dar cu cat mai devreme cu atat este mai usor pentru cineva sa acumuleze experienta si pregatirea fizica necesara in competitii.

Cum spune si ilpirati, varsta ideala este intre 14 si 16 ani, dar aceasta varsta compune categoria de concurenti "juniori mici", unde treburile sunt foarte labile (adica se apuca si se lasa de ciclism multi pretendenti). Este doar o varsta de orientare si de formare pentru saltul la categoria "juniori mari", unde treburile devin un pic mai serioase si de ce nu, si pentru seniorat si sportul de inalta performanta. Deci DSpider, indiferent cat ai, eu zic ca merita sa faci o incercare, macar sa te convingi cu ce se mananca :D ;-)

adevarat spune traian...eu m-am apucat la 15 ani,merita sa incerci...de atunci nu au reusit multe lucruri sa ma faca sa ma opresc...din performanta,ca de mers inca mai merg,sau de iubit acest sport nici nu se pune problema.ciclismul nu-l alegi tu....te alege el pe tine;)

D-l Neagoe este intr-adevar un antrenor si un om deosebit. Am fost si eu elevul lui acum aprox. 2 ani pe cand era la Dinamo-Vointa dar dupa aprox. 1 an a trebuit sa ma las un timp dupa care nu m-am mai reinscris la nici un club...asta e alta poveste. Oricum daca aveti de gand sa va apucati de ciclism Dl Neagoe este antrenorul la care trebuie sa apelati.

,,cand spui D-ul Neagoe inseamna performanta!!...dar merita sa incerci!!..antrenor de exceptie,cu zeci si sute de rutieri si pistarzi campioni !!..un model si o tinta,pentru a fii pregatit in viata!!..succes!!

M-am dus la club si cateva saptamani l-am frecventat , insa porgramul de la scoala numi permitea decat in weekendsa ma duc si atunci tocmai jucau aia de la fotbal meciuri , intradevar antrenor bun insa conditiile de la club sunt deplorabile , sper ca o sa ma reapuc !

Buna ziua ...Am 19 ani,sunt un ciclist amator din Bistrita si as vrea sa ma inscriu la un club de ciclism.Ce ar trebui sa fac??? Multumesc

Prin provincice, de exemplu in Piatra Neamt exista vreun club ceva de ciclism de sosea?sunt interesat sa ma inscriu in calitatea mea de amator

Mai exista clubul Vointa azi ? Parca se dorea distrugerea spatiului de acolo de catre samsarii imobiliari pentru a face loc betoanelor...

Oricum ma bucur enorm ca inca mai exista clubul care in anii 90 mi-a dat "microbul" ciclismului !!!

D-nul antrenor Neagoe este un om de exceptie...problemele sunt altele si tin de partea financiara.

Tin minte ca prin 92-93 nu existau nici macar jante de baieuri in magazie...( baieurile adevarate le "negociam" pe valuta proprie de la ukraineni sau altii veniti in turul Romaniei )

Cit despre starea deplorabila,dotarea si infrastructura clubului nu stiu daca intre timp s-au schimbat in bine...

Acum 17 ani se facea performanta din buzunarul propriu...acum sper ca dom Neagoe are "sponsori" solizi pentru a tine in viata o traditie de zeci de ani.

La mai mare dom Neagoe !!!

pentru cei care au dubii ...duceti-va cu toata increderea la d-ul Neagoe.Eu unul am facut ciclism intre anii 1985 si 1991 la Vointa Bucuresti si va pot spune ca omul stie cu ce se mananca.la incepatori l-am avut antrenor pe Gociman Iulian,un as al velodromului pe vremea lui,dar nici d-ul Neagoe nu era mai prejos,amandoi oameni cu un trecut foarte valoros,am tot respectul pentru ei,nu stiu dk nea Iulica mai traieste dar ma impresionat si ca om si ca antrenor.Cand faceam eu ciclism intradevar cum spune si colegul de mai sus se facea pe proriul buzunar,cumparai baieuri dk vroiai sa fi si tu la nivel performer =ca iti maireparai si singur bicicleta dk se strica.Oricum au fost vremuri frumoase si atunci......spor la pedalat

C.S. Vointa Bucuresti organizeaza

Selectie si antrenamente pentru: copii, juniori, seniori (>13 ani) pentru practicarea ciclismului (amatori sau de performanta):

- luni, marti, miercuri, joi, vineri la ora 09.00 sau 17.00, antrenamente.

- sambata si duminica la ora 09.00, concursuri sau excursii cu bicicleta.

Locul de intalnire este Clubul Vointa, Sos. Pipera nr. 38 (langa statia de metrou "Aurel Vlaicu").

Nu se percepe taxa de antrenament.

Tel. contact antrenori ciclism Dl. Neagoe Gheorghe 0720822933, 0217455130

Duceti'va cu totii si inscrieti'va nu neaparat la C.S. Vointa Bucuresti,la oricare club.Nimic nu'i mai frumos ca ciclismul:D:D:D!

Duceti'va cu totii si inscrieti'va nu neaparat la C.S. Vointa Bucuresti,la oricare club.Nimic nu'i mai frumos ca ciclismul:D:D:D!

Asta daca aveti voi biciclete si bani.:P

C.S. Vointa Bucuresti organizeaza

Selectie si antrenamente pentru: copii, juniori, seniori (>13 ani) pentru practicarea ciclismului (amatori sau de performanta):

- luni, marti, miercuri, joi, vineri la ora 09.00 sau 17.00, antrenamente.

- sambata si duminica la ora 09.00, concursuri sau excursii cu bicicleta.

Locul de intalnire este Clubul Vointa, Sos. Pipera nr. 38 (langa statia de metrou "Aurel Vlaicu").

Nu se percepe taxa de antrenament.

Tel. contact antrenori ciclism Dl. Neagoe Gheorghe 0720822933, 0217455130

din cate stiu se pot face inscrieri si pentru amatori.cu sau fara bani fiecare se descurca cum poate. heintz ai dreptate: suntem saraci asta este...dar pasiunea pentru bicicleta este mare.

Ce treaba are pasiunea pentru biciclete cu niste competitii ale federatiei?Te poti bucura de bicicleta si fara sa fi legitimat si tu stii asta pe pielea ta.;)

Cat despre reprezentarea unui club la amatori... mi se pare o prostie.De ce sa reprezint un club care nu ma sustine decat cu un tricou si eventual un pantalon?

eu ma refeream mai mult la cazul junioril,acolo unde iti da clubul bicicleta,echipament si indemnizatii.de la o anumita varsta numai ai putea avea atatea pretentii.

Ce biciclete iti da prietene?Ma refer la biciclete nu la niste troace uzate ,vai de steaua lor.Pana ajungi sa iti dea troaca,trebuie sa ai rezultate.Cum sa ai rezultate daca nu ai conditii pentru asa ceva?

Tu mergi pe bicicleta clubului acum?;)

Aici ai stiut ce sa zici sa ma faci sa numai spun nimic:D.Ai dreptate.Si nu,nu alerg pe bicicleta clubului pt ca nu ma gandeam ca ma apuc de ciclism

Cat despre reprezentarea unui club la amatori... mi se pare o prostie.De ce sa reprezint un club care nu ma sustine decat cu un tricou si eventual un pantalon?

:D Ai tu nick de neamt dar tot ruman neaos esti.

Reprezinti un club de amatori pentru ca esti parte a acelui club, pentru ca ai ocazia sa faci parte dintr-un colectiv, pentru ca nu trebuie sa obti rezultate pentru nimeni, pentru ca acel club de amatori a fost facut ca fiecare membru sa poata beneficia de putinul pe care il poti obtine din sponsorizari.

daca treci granita spre vest o sa gasesti zeci de mii de cluburi de amatori unde fiecare membru isi cumpara echipamentul (da, vine cu bani de acasa), participa pe banii lui la concursuri si mai pune si mana la organizarea unor curse de amatori. De ce? Pentru ca ii place ciclismul si nu isi va pune niciodata probleme de genul "dar eu ce primesc daca concurez pentru clubul x"

Pei cred ca te referi la cluburi de amatori strict,nu?

Stiu ca cei din constata au facut ceva in genul asta,daca nu ma insel ,Constanta Cycling Team si in cazul asta as fi de acord sa cotizez si sa reprezint acel club.Mi-ar placea asa ceva sa fie si in Bucuresti,sa ne facem noi un club de amatori.

Vointa stiu ca e club de ciclism pentru legitimati,nu e format ca si club de amatori insa poti concura pentru ei si ca amator la categoria respectiva.Eu unul nu as reprezenta clubul Vointa ,la categoria amatori.