Sandor_B

08.11.2008 - Duatlon Cetatea Brasovului

Recommended Posts

Continuare poze traseu mountainbike:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Aici se despart cele doua trasee de mountainbike. Pentru categoria profy traseul urca pe drum spre vf Tampa:

Imagine postată

Traseul Hobby coboara din saua Tampei spre oras. Zona este abrupta si destul de dificila din pc de vedere tehnic.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Zona in care probabil va fi amenajat startul si sosirea:

Imagine postată

Edited by mcatalin22

Excelente pozele CATALIN!

Ai surprins mai toate zonele de atentie.

Pe coborarea din sa (banda albastra) e o portiune stancoasa de 30-40m ce necesita descalecare.

Pantele sunt solicitante, nu va lasati inselati de frumesetea peisajului!:D

Intrebare...

Exista stafeta la distanta lunga? Eu sunt ca cizma la alergare si ar fi interesant sa am un om care sa alerge iar eu sa fac partea de mtb, la distanta lunga.

Din pacate nu cred ca exista stafeta pentru traseul lung, dar pentru siguranta cred ca ar bine sa vorbesti cu unul dintre organizatori.

Depre traseul scurt, proba de mountainbike, pot spune ca e si asta un pic solicitant insemnand un efort de 30-40 minute.

Informaţiile de pe site nu prea lasă loc de interpretări. Proba nu se numeşte ştafetă ci „Hobby Ştafetă”. Doar dacă nu s-or fi răzgândit între timp.

O „Profi Ştafetă” m-ar fi interesat şi pe mine. Poate la anul...

Duatlon s-a incheiat. Imaginea urmatoare ilustreaza standul de biciclete. Participare numeroasa in jur de 100 de participanti. Iar organizarea din pc meu de vedere a fost cat se poate de buna

Imagine postată

A fost unul din cele mai bune concursuri din toate punctele de vedere, iar treseul de fuga,prin centrul vechi al Brasovului, a fost excelent.M-am simtit foarte bine la concurs, atmosfera a fost super.Sper ca si la anul sa se organizeze.Felicitari organizatorilor!:-P

A fost foarte fain la Bv, felicitari organizatorilor! Nu stiu cum a fost traseul, las participantii sa spuna, eu am fost doar suporter. Asa ca va pun cateva poze.

Concursul a fost intr-adevar peste asteptari. Traseul de alergat a fost, zic eu, exact cum te-ai astepta. Traseul de MTB din punctul meu personal de vedere a fost super frumos, a fost un traseu destul de provocator la Profi, dar chiar si la Hobby. Practic, nu a fost nici o zona plictisitoare de "rulaj". In schimb, sub ochii ratiunii, nefiind un concurs de MTB pur si fiind adresat zic eu mai ales alergatorilor cu valente de MTB decat invers (nu a existat o reducere a traseului de alergat la Hobby) dificultatea traseului a fost exagerata. Nu vad cum o persoana care nu face MTB la o performanta destul de buna ar fi putut sa parcurga mai mult de 50% din el in sa. :eek:

Ca organizare, a fost super mai putin cateva mici critici:

- nu s-a anuntat oficial o limita de timp, eu personal am auzit ca doreau sa incheie la 16:00, si am ajuns cam pe la 16:05. Evident, daca anuntau, mai trageam si eu cumva alea 5 minute, dar pana la urma nu l-au oprit asa ca a fost ok

- nu au fost categorii de varsta, la stafeta nu au fost nici macar categorii pe sexe (masculin, feminin si mixt)

- nu s-au dat (cel putin eu nu tin minte, poate gresesc) premiile obisnuite pentru cel mai varstnic/tanar concurent, daca au fost imi cer scuze, eram obosit si n-am tinut minte

- la tura de bicicleta trebuiau puse niste semne cu X pe drumurile gresite in intersectii, dar in principiu marcajul a fost excelent

- nu a existat o stafeta profi. Faptul ca nu a existat o reducere a turei de alergat la hobby nu mi se pare rau, la urma urmei se numeste duatlon si trebuie sa poti alerga daca vrei sa participi, iar 5 km nu e mult

Altfel, o super idee si speram sa ne vedem la anul viitor.

In decursul anilor am acumulat ceva experienta participand la concursuri de triatlon si duatlon (Reci, Snagov, Sf. Gheorghe, Timisoara chiar si un Iron Man la Zarnesti). Facand o comparatie intre aceste concursuri si Duatlonul de la Brasov in primul rand se remarca diferenta mare ca numar de participanti, astfel la Duatonul din acest an de la Brasov de departe a fost cea mai numeroasa participare, peste 100 de concurenti. Nu stiu sa fi fost concursuri de duatlon / triatlon cu participare mai numeroasa. Daca cineva are date in acest sens poate aminti.

Duatlonul din acest an a avut multe plusuri si cateva minusuri, as zice eu nesemnificative. Organizarea unui duatlon / triatlon este mai dificila si datorita punctelor de tranzitie, mai ales cand participarea este numeroasa. Avand in vedere ca a fost prima editie eu zic ca organizatorii s-au descurcat excelent, gandindu-ma acum si la alte concursuri la prima editie la care am participat si problemele au fost mult mai mari.

Dintre plusuri as aminti:

- site excelent prezentat pentru promovarea concursului,

- eficienta organizatorilor la inscriere in dimineata concursului,

- traseu bine marcat si prezenta organizatorilor in punctele cheie pe traseu,

- atat la alergare cat si la mountainbike traseele au fost spectaculase si bine alese,

- in zona de tranzitie lucrurile s-au desfasura bine dar in proportie de 90%,

- atmosfera buna in zona de tranzitie / sosire (prezenta Dj.)

- festivitatea de premiere nu a fost intarziata,

- desi a fost frig, vremea a tinut cu organizatorii / concurentii :D

- nu cred ca au fost probleme cu notarea timpilor finali, nu stiu insa nimic despre cei intermediari...

- premii mari

Dintre minusuri as aminti:

- nu au fost categorii de varsta, iar la stafeta nu au existat categorii pe sexe (masculin, feminin, mixt), dupa cum a amintit si hcampian. E adevarat ca premiile ar fi fost mai mici, dar pe de alta parte mai multe,

- in zona de tranzitie, au fost concurenti care au intrat pe bicicleta, poate ca un om pus special la intrare in stand pentru asta ar fi fost bine venit,

- in zona de tranzitie, era multa lume care nu avea ce cauta acolo (spectatori in standul de biciclete care incurcau concurentii. Mi s-a intramplat personal). Poate ar fi fost bine sa fie demarcate mai clar zonele cu banda, pentru concurenti si spectatori.

- nu am vazut salvare in zona de start, sper ca nici nu a fost necesara, insa datorita dificultatii traseului de mtb ar fi putut fi probleme

Nu am amintit aceste minusuri ca un repros la adresa organizatorilor, le-am amintit in ideea ca la editiile urmatoare, micile probleme care au fost se vor remedia. In rest doar felicitari pentru toata lumea (organizatori, concurenti, sustinatori).

Edited by mcatalin22

Salut

Felicitari tuturor participantilor la acest concurs si organizatorilor! A fost foarte bine organizat si traseul a fost perfect, si tehnic, deloc plictisitor, provocator!

Traseul de alergat a fost minunat! iar despre MTB nu imi vine sa cred ce norocosi sunt cei care locuiesc in Brasov ca pot face asa o tura de MTB in orice zi!

Nu cred ca a fost prea greu pentru hobby, s-a spus de la inceput ca este duatlon-alergare plus MTB.

A fost o buna alegere si pentru tura feminin profi sa aiba doar o tura de MTB, chiar au fost 12km solicitanti!

Am facut si noi poze si le vom pune pe internet, va anunt!

Bafta!

Ca amator la categoria Profi, a fost o experienta intensa; primii 5km de alergare au trecut rapid, probabil zonele frumoase din centrul vechi au avut o contributie la asta; a urmat tura de MTB, cu coborari tehnice frumoase si solicitante (inclusiv o mini-rampa din placaj si un podet din butuci stil freeride trase peste portiuni stancoase); n-am stiut ca se dau doua ture de MTB, am aflat abia cand am ajuns la standuri dupa prima tura, asta mi-a cam taiat din avant, dar pana sus pe Tampa mi-a mai revenit moralul. La a doua tura coborarile au mers mai bine, cunoscand deja traseul si portiunile tehnice. Ultimii 5 km de alergare au trecut mai usor decat ma asteptam, iar incurajarile ale celor peste 15 oficiali de pe traseu au prins tare bine :)

A fost intr-adevar un concurs foarte reusit, atmosfera atat la punctele de control cat si in zona sosirii a fost super pozitiva, concurentii fair play, traseele dificile, frumoase si variate, per ansamblu, o zi superba la Brasov!

Din pozele postate mai sus, clasamentele arata cam asa (scuze pt. cei ne-recunoscuti):

HOBBY stafeta

1. Nelutu Neagu + Adi Bobocea

2. Adi Bostan + ?

3. Iosif Sarosi + Mihai Siman

HOBBY feminin

1. Silvia David

2. Andreea Nenciu

3. Oana Soare

HOBBY masculin

1. Iosif Sarosi

2. ?

3. ?

PROFI feminin

1. Andreea Dan

2. Cornelia David

3. Emese Fodor

PROFI masculin

1. Silviu Manea

2. ?

3. Cipi Balanescu

Tot la capitolul "observatii si critica constructiva" am consemnat la randu-mi:

"+++"

- publicitate si site SUPER

- dificultate si spectaculozitate traseu

- control trafic si oameni/directionare in punctele cheie

- marcaj traseu (vopsea si panglici)

- revitalizare (SPONSER, banane si ciocolata)

- atmosfera la start/sosire

"-"

- lipsa oameni pt. directionare (intrarea pe serpentine, intersectia cu Drumul Cavalerilor, iesirea de dupa gardul Lic. Silvic) - pacat ca unele panglici s-au lasat rupte (de binevoitori) => trebuie educati concetatenii :-P

- control acces in standuri (doar sportivii ar trebui sa aiba voie)

- rastel de biciclete sub forma de balustrada (se economiseste spatiu si scade zapaceala bitzelor aruncate cat colo) => niste reguli prestabilite ar ajuta (echipamentul sportivului trebuind lasat in acelasi loc, dupa fiecare proba)

Pasul urmator ar fi numerotarea "boxelor" la standuri, delimitand astfel spatiul fiecarui sportiv.

- un om care sa avertizeze concurentii asupra zonei periculoase de dupa podetz (excelenta ideea creeari podetzului!)

- probabil... inregistrarea timpilor intermediari

Edited by Sandor_B

Foarte bine organizata intrecerea, tinand cont ca e prima editie. Cred ca introducerea unor categorii de varsta ar face si mai atractiva aceasta competitie. Ar exista motivarea unui numar mult mai mare de participanti.

Felicitari tuturor concurentilor, faptul ca au terminat cursa e un mare castig, tinand cont de tehnicitatea, dificultatea si chiar periculozitatea(pe alocuri) traseului de MTB.

Si in loc de lapovita si ninsoare- la care ne asteptam- am avut un timp excelent.

Facand o comparatie intre aceste concursuri si Duatlonul de la Brasov in primul rand se remarca diferenta mare ca numar de participanti, astfel la Duatonul din acest an de la Brasov de departe a fost cea mai numeroasa participare, peste 100 de concurenti. Nu stiu sa fi fost concursuri de duatlon / triatlon cu participare mai numeroasa.

Nu poti compara participarea la un concurs de triatlon cu cea la un concurs de duatlon...in Romania, unde inotul e un sport practicat de foarte putine persoane...comparativ cu alergarea sau ciclismul. Cati dintre cei prezenti la acest duatlon ar fi participat/au participat la un triatlon?

- nu au fost categorii de varsta, la stafeta nu au fost nici macar categorii pe sexe (masculin, feminin si mixt)

- nu s-au dat (cel putin eu nu tin minte, poate gresesc) premiile obisnuite pentru cel mai varstnic/tanar concurent, daca au fost imi cer scuze, eram obosit si n-am tinut minte

De acord cu CATEGORIILE DE VARSTA - ar trebui sa fie considerate/incluse automat, pentru orice cursa populara cu minim 10 concurenti / categ. iar in cazul in care sunt concurenti putini se "largeste" categoria - de ex. 20-40 in loc de 20-30 si 30-40.

Nu am fost de fata, dar poza asta:

http://picasaweb.google.com/adibostan/DuatlonBV8Nov2008#5266988100598374882

e cred pentru cel mai varstnic concurent! ;-)

Era sa uit, primul album postat (Adi Bostan), cu poze de la duatlon:

http://picasaweb.google.com/adibostan/DuatlonBV8Nov2008

Nu poti compara participarea la un concurs de triatlon cu cea la un concurs de duatlon...in Romania, unde inotul e un sport practicat de foarte putine persoane...comparativ cu alergarea sau ciclismul. Cati dintre cei prezenti la acest duatlon ar fi participat/au participat la un triatlon?

Adevarul este ca, cursele multisport (duatlon, triatlon, aquathlon) sunt mai putin populare pe la noi... duatlon-urile in special fiind f. rare (anual nationale la Snagov si cate o cursa din initiativa privata "din trecut" de genul, preambulul IronMan Zarnesti-org.Lucian Clinciu, Duatlon Prejmer-org.Marius Rus)

Triatlonul in regim stafeta are ceva priza la public (vezi cel mai popular triatlon autohton = Cupa 3 Scaune-Reci).

Din experienta mea vestica, duatlon-ul atrage la start (pe langa triatlonisti) si ciclistii/alergatorii.

Tinand cont de popularitatea crescanda a curselor de MTB in RO, asemenea duatlon-uri (alergare-MTB-alergare) au un viitor promitator si sunt mandru ca BRASOV-ul a spart gheata!

Inca o data felicitari Razvan, Codrut & Co. de la Asociatia CETATEA BRASOVULUI!

Pentru cei interesati, Catalin a mai deschis discutia legata de asemenea duatlon-uri XTERRA aici!

"Nu am fost de fata, dar poza asta:

http://picasaweb.google.com/adibosta...88100598374882

e cred pentru cel mai varstnic concurent! "

Sandor

cel din poza e Corneliu Varvescu din Deva- un bun alergator veteran in varsta de doar 50 de ani- A terminat anul asta Maratonul Medias, Alergare montana Sinaia- cota 2000m, MPC , Crosul castanelor - pe Valea Usturoiului- teren accidentat- Baia Mare.

Are multe alte curse terminate anul asta, dar nu le stiu eu pe toate.

Salut

Clasamentul lui Sandor nu este chiar exact:

Emese nu a fost prezenta la concurs.

A fost premiat cel mai invarsta participant si primul concurent inscris!

Premiile au fost super! chiar Premii mari, cum scria si pe afis :-)

HOBBY stafeta

1. Nelutu Neagu + Adi Bobocea

2. Adi Bostan + Dan Spulber

3. Iosif Sarosi + Mihai Siman

HOBBY feminin

1. Silvia David

2. Andreea Nenciu

3. Oana Soare

HOBBY masculin

1. Iosif Sarosi

2. Stotz Cristian

3. ?

PROFI feminin

1. Andreea Dan

2. Cornelia David

3. ?

PROFI masculin

1. Silviu Manea

2. ?

3. Cipi Balanescu

Profi Feminin

1. Dan Andreea 2.43.18

2. David Cornelia 2.44.24

3. si totodata ultimul loc Irimia Raluca 2. 53. 28

Profi Masculin

1.Manea Silviu 2.51.43

2.juganaru Razvan 2.54.43

3.Balanescu Ciprian 3.08 34

33. ultimul loc Bituleanu Emilian 4.53.26

12 abandonuri la acesta categorie

Hobby feminin

1. David Silvia 1.53.03

2. Jojab Eniko 1.53. 18

3. Nenciu Andreea 2.09.33

4. si totodata ultimul loc Spalatelu Simona 2.13.45

Hobby masculin

1.Sarosi Iosif 1.18.55

2,Stoltz Cristian 1.20.45

3.Loghin Vasile 1.22.17

29. ultimul loc Coasa Gabriel 2.09.34

În ciuda reticenţelor cu care m-am prezentat la start (dureri la ambele tibii în ultima săptămână - probabil periostită) ziua de sâmbătă a fost reuşită de la cap la coadă.

Vremea a fost superbă. Iniţial mi-a fost teamă de frig însă în concurs uneori mi-a fost prea cald (pe partea însorită, spre Răcădău - şi asta deşi renunţasem la tricoul suplimentar un pic înaintea startului).

Traseul de alergare frumos ales, în jurul oraşului vechi. Mulţi au început destul de tare, unii s-au mai tăiat pe parcurs.

Traseul de bicicletă a fost dur. Noi ăştia mai obosiţi am făcut 3-4 ore pe 25 km. Urcări abrupte (am împins mult), coborâri tehnice (am mai şi căzut, am mai şi mers pe lângă). Cam mult pe lângă bicicletă, poate, dar fiind un concurs de bicicletă amestecată cu alergare, n-a fost exagerat (cel puţin nu din punctul meu de vedere).

Tura de alergare de la sfârşit a fost cireaşa de pe tort (sau mai degrabă bomboana de pe colivă? :D ). După ore de efort intens, picioarele - şi aşa nu prea obişnuite cu alergarea - s-au opus vehement în primă fază. Apoi muşchii şi-au mai dat drumul şi... am scăpat.

La tura finală de alergare, pe segmentele în care întâlneam alergători pe contrasens, am primit şi oferit încurajări şi zâmbete. La final cei ajunşi deja îi întâmpinau cu entuziasm pe cei noii sosiţi. Atmosferă excelentă.

De pe poziţia mea de habarnist, organizarea (în premieră) a fost bună spre foarte bună (dar nu am pretenţia că am avut o privire de ansamblu). O amintire plăcută păstrez încurajărilor frenetice din punctele de control (deşi eram departe de orice performanţă). Mă bucur că am stat toată festivitatea de premiere, deşi frigul muşca din ce în ce mai convigător. Mi-a făcut mare plăcere să aplaud, în final, echipa de organizatori:

Imagine postată

Bravo tuturor pentru atmosferă.

Rezultate oficiale la http://www.duatlon.ro/

Guest
This topic is now closed to further replies.