Sandor_B

08.11.2008 - Duatlon Cetatea Brasovului

Recommended Posts

Hmm...foarte interesant. Vai ce mă bucur că există concursuri şi toamna!

sper ca organizatorii sa anunte din timp concrsul care a fost SUPERB din toate pctele de vedere;)

Vedeti ca s-a mai pus un concurs in 10 octombrie...va informez doar

Pai zi-ne si noua despre ce concurs e vorba.

Scuze, gata, am vazut, dar n-are neaparat o mare legatura, Neuzer e o plimbareala pentru amatori iar cel de la Brasov e un concurs sportiv, ce implica inclusiv 10 km de alergare. Cred ca e clara selectia "clientelei" sa zic asa...

ooo, ne scuzati, mai nou numa cu profesionistii te mai dai? care-s aia?ai fost cumva la "plimbareala"? Avand in vedere ca esti in coada clasamentului, eu nu mi-as fi permis sa denumesc "plimbarela de amatori" nici un concurs. Anul trecut au fost peste 200 de participanti, printre care prietenii nostri de la Maros..Ceea ce m-a deranjat pe mine au fost premiile slabutze, dar e un traseu frumos si distractie pe cinste.

Ne scuzati, d-l Jacsu (dupa cum se pare dupa id un pustan cu probleme de identitate sexuala), ia sa ne aratati dv. ce rezultate la concursuri cu alergare, despre care vorbim aici aveti? Eu am deocamdata locul 7 la Marathon Bucegi 7500 si locul 3 la Carpathian Adventure. Ia sa vedem, cu ce va laudati in domeniul sportului cu 2 picioare si fara roti de va bagati aici in seama?

Iar cei de la Maros au fost foarte incantati anul trecut, dupa cum se poate vedea aici: http://www.eliseimiron.com/2008/10/fomist-dar-profi.html

Era vorba doar ca la Brasov e un alt gen de concurs, in care pe langa ca tura de bicicleta e mult mai grea decat cea de la Mures (concurs ce are si deviza "Oricine cu orice bicicleta") mai include si 10 km de alergat cu diferenta de nivel considerabila. Neuzer Bike Party e un eveniment bun si la locul lui, asa cum la locul lui este si cel din Brasov, si chiar daca vor fi unii care ar merge la ambele, cred ca e clar pentru majoritatea ce isi doresc mai mult, dupa interesele fiecaruia. Nu e aceiasi situatie ca si cu maratoanele Sf. Gheorghe si Garana, absolut identice ca gen de concurs.

Edited by hcampian

Grasule...de unde pana unde ne tragem de sireturi? Pe vremea cand alergem eu tu aveai 100kg si erai cel mai complexat pe la toate concursurile ca nu te astepta nimeni la finish...tarziu in noapte. Cat despre identitatea mea, care ti-e problema? Jacsu a fost banat de vreun an de zile din cauza unui carcotas caruia nu-i mai stiu numele.

era vorba ca esti cam smecher si mai masoara-ti expresiile "Neuzer e o plimbareala pentru amatori" De ce n-ai venit sa iei locu 1?

Cat despre laudele tale...ma faci sa rad, amatorule:))

Hai la Duatlon daca esti asa bazat sa te vedem de ce esti in stare daca-ti dai jos fundul din sa! Iar faptul ca un user banat isi face o clona ca sa intre din nou pe forum, e cam impotriva regulamentului, da asta e de competenta administratorilor. Ca toti stim ca n-ai fost banat degeaba, ci datorita exact acestui gen de atitudine pe care o ai si acum.

A, si n-aveam 100 de kile ci fix 116.

hei Big ass...esti din nou complexat? inspira...expira...take it easy. Ma chemi la un concurs la care stii ca nu pot ajunge? fi serios...imi plac genul asta de provocari, dar eu zic sa ne vedem la Maros sau daca vrei alergare la Marathonul Transilvaniei...chestii adevarate cu sute de participanti, doar ca ma gandesc sa nu rada baietii de mine ca ma pun cu tine. Sau...la un ski de tura? hai ca incepe sezonu...un postavaru night? sau e prea mult pana atunci? te fac la cluj? cu asta se incepe...acolo la Baisoara.

"dupa cum se pare dupa id un pustan cu probleme de identitate sexuala" dar pt asta ai o sapca! esti deosebit de obraznic. Despre niste cauciucuri nu ne mai povestesti sa ne mai radem? Apropo..cum iti dai tu seama de aderanda lor si esti mare smecher de explici la toata lumea si recomanzi in stanga si dreapta? banuiesc ca la 30 la ora cand cobori in maxima viteza nu prea iti poti da seama de adevaratul potential al unui cauciuc...ma intreb si eu asa.

ps Se chinuie niste oameni sa faca un concurs, tocmai ce ne lipseste noua si te trezesti tu sa-ti dai cu parerea ca de obicei, e frumos? Macar daca ai fi participat, macar ai habar de traseu? Mai abtine-te si las-o asa prietene...ne mai vedem;)

Bine mai, bravo ca esti si ai un spirit si comportament de mare campion. :-?^:)^:))

A, si n-aveam 100 de kile ci fix 116.

Toata stima pentru tine daca intr-adevar cantareai atat si participai la concursuri! m/ Trebuie sa ai multa ambitie pentru asta! Si nu iti mai cala neuronii cu toti frustratii, nu merita! :-?

Andreea, Jacsu sau cum te numesti, facem pariu ca traseul de la duatlonul de la Brasov(cel lung ma refer), este mult mai greu ca cel de la Tg. Mures..? poate si din acest aspect a spus si Horatiu ce a zis, si nu cred ca e necesar sa il insulti pentru asta.

Nea Jacsule , nu e frumos ce faci..... hcampian , numai pentru faptul ca se lupta cu maratoanele lungi , ca ii place sportul acesta si face multe sacrificii pentru el , merita sa fie respectat....!

Eu zic sa lasi reprosurile la o parte ca lumea o sa aleaga ce vrea.... concursul de la tg mures sau cel de la brasov...!

Vad ca tu esti mare ciclist si te lauzi ca ii faci pe multi , dar punem pariu ca multi juniori de varsta mea din Romania iti dau jumatate de ora la orice maraton?

Te rog , nu mai continua polemica ca nu e bine !

Scuze pt offtopic....

Eu incerc sa vin anul acesta la duatlon ! Numai bine si spor la alergat si pedalat!

Bine mai Georgian, m-a enervat atitudinea lui Horatiu care de fiecare data respira alt aer. Nu stiu ce sacrificii face el pt maratoane, stiu doar ca m-a deranjat treaba aia cu "plimbareala de amatori" plimbareala pe care o face si Luci de cateva ori pe saptamana in mare parte. Cat despre lauda mea ca ii fac pe multi, asta de unde ai mai scos-o? Eu fac ciclismul de placere, am vreo 3000km/an...e normal sa o iau si de la juniorii din Ms, ma antrenez si eu cand imi ramane timp, dar imi cade tare bine cand inghit vreun legitimat la vreun concurs.

Va salut si spor la treaba ca iar e Luni

Susţin şi eu diferenţa remarcată de hcampian. La Neutzer n-am reuşit să merg anul trecut, deşi m-a tentat să văd cum arată un astfel de concurs, pe care-l bănuiesc de popularizare a bicicletei.

Duatlonul, la Braşov, a avut un traseu de bicicletă dur din punct de vedere fizic (1350m diferenţă de nivel la 25km) iar cei 10km de alergare complicau oricum lucrurile.

Nu zic că unul din concursuri e mai bun decât celălalt ci mă alătur ideii că se adresează unor categorii diferite de participanţi.

Constat că te-ai atacat la „plimbăreală pentru amatori”. E dreptul tău - la fel ca al oricui - să-şi susţină punctul de vedere. Asta nu justifică, din punctul meu de vedere, mereu personal şi subiectiv, modul în care ai reacţionat.

Chiar nu inteleg de ce te ataci asa. Geiger e un traseu greu. Duatlonul Brasov e cam la acelasi nivel tehnic cu tura lunga de la Geiger (doar ca e mai scurt). Neuzer nu e, si nu se doreste sa fie. Cat despre performanta si antrenament, si Luci si Tudi si Contador si cine vrei tu se poate antrena foarte bine si intens si pe 100 km de sosea ca-n palma, dar asta nu inseamna ca nu te poti plimba pe acolo cu un beach cruiser.

Nu am fost niciodata la Neuzer, dar au fost altii si au zis cum e. Si e chiar asa, o plimbare placuta daca nu vrei sa tragi tare. Oricine cu orice bicicleta, ca si in slogan. Si asta nu e un lucru rau, ba e chiar un lucru bun si un concurs de genul asta are sanse sa adune mult mai multa lume decat unul greu, vezi "Prima Evadare", record absolut national.

Un concurs dificil tehnic, cum e Geiger la tura lunga sau duatlonul asta, nu aduna atatia oameni, deoarece exista sanse mari sa ajungi la final cu bicicleta facuta bucati sau, mai rau, sa ajungi tu sifonat (dupa cum ai patit si tu la Geiger - si ar putea pati oricine de altfel).

Astfel, si poti sa te enervezi cat vrei (desi sper ca intelegei ca n-ai de ce), sustin in continuare ca la Mures te poti duce pentru o dupa-amiaza relaxanta de MTB, daca nu ploua si nu vrei sa tragi pentru un timp bun (situatie in care se incadreaza cam trei sferturi din participantii la maratoane). Si asta e, dupa parerea mea, o reclama nu o antireclama la concurs. Si daca as putea, m-as duce si eu si m-as simti bine, n-am spus-o cu un dispret de genul "eu nu m-as duce acolo".

La duatlonul din Brasov nu e asa, suspensia fata, frane pe disc si destul de mult tupeu sunt absolut necesare pentru cine vrea sa-l faca pe bicicleta (evident, traseul nefiind foarte lung, se poate lua bicicleta in spate si fugi, pentru cine poate). Se aseamana mai mult cu un concurs de XCO, include rampe de lemn gen "freeride", urcari si coborari foarte abrupte, poteci inguste cu radacini si inclinare laterala, bolovani, noroi, tot pachetul, inclusiv ceva destul de original, urcare pe poteca taiata in stanca. Ce mai, merita mers pentru cine e fan de asa ceva, dar poate si sa alerge cei 2x5 km.

Una peste alta, sa speram ca anul asta se va introduce o stafeta la profi, sa permita accesul MTB-istilor care nu prea le au cu alergatul. Anul trecut, stafeta a existat doar la hobby, iar pentru atata MTB nu prea merita sa te deplasezi pana acolo. Daca ar face asta, sunt convins ca la start ar sosi multe echipe ciclist + alergator.

P.S. D-l Jacsu, ia zi dumneata cate ore mi-ai dat tu anu' asta la vreo-un maraton? Ca la asa tupeu, trebe sa-mi fi dat si tu vreo 2 ore, acolo, ca mai putin cred ca ai scos, ca e si diferenta de varsta. La Miercurea Ciuc de exemplu, cat ai scos? Eu am scos 2:36, locul 44 din 122. Daca ai fost, la cum te lauzi, trebuie ca ai scos sub 4 ore la tura lunga.

Bine mai Georgian, m-a enervat atitudinea lui Horatiu care de fiecare data respira alt aer. Nu stiu ce sacrificii face el pt maratoane, stiu doar ca m-a deranjat treaba aia cu "plimbareala de amatori" plimbareala pe care o face si Luci de cateva ori pe saptamana in mare parte. Cat despre lauda mea ca ii fac pe multi, asta de unde ai mai scos-o? Eu fac ciclismul de placere, am vreo 3000km/an...e normal sa o iau si de la juniorii din Ms, ma antrenez si eu cand imi ramane timp, dar imi cade tare bine cand inghit vreun legitimat la vreun concurs.

Va salut si spor la treaba ca iar e Luni

Ok... , ce usor se rezolva conflictele cu o vorba buna! Se vede ca nu esti om rau, dar ai cam scris prostii anterior . Gata, terminam toate conflictele si sa ne vedem cu bine la urmatorul concurs !

Am glumit si eu cu faptul ca te fac juniorii pentru ca tu te-ai ambitionat cu horatiu !

Numai bine si sper sa incheiem conflictul ca nu are niciun rost!

Sunt sigur ca o sa fie participanti la ambele evenimente si toata lumea va fii multumita!

P.S ! Ovidiu , te rog sterge posturile noaste pentru a lasa topicul dedicat duatlonului liber!

....Si e chiar asa, o plimbare placuta daca nu vrei sa tragi tare. Oricine cu orice bicicleta, ca si in slogan. ....

Eu as zice ca nu e deloc o plimbare, mai ales traseul lung (50 km). Anul trecut mi s-a parut unul din cele mai obositoare si dificile trasee de la toate maratoanele la care am fost (Cluj, Sibiu, Medias etc.), si a fost relativ uscat. Ma gandesc ce ar fi fost daca era noroi X_X

Ar fi pacat sa se suprapuna cele doua concursuri. Si duatlonul de anul trecut mi-a placut foarte mult (as zice in top 3 la preferinte :D) si de-abia il astept si anul asta, dar parca si la Mures la Gulyas Maraton m-as duce ;)

Bine Horatiu..am interpretat eu gresit atunci treaba asta cu plimbareala...insa totusi, chestiile astea ca ai auzit de la nush care nu sunt de postat pe forum, aici postezi parerea ta. Eu din postul tau am inteles ca iei peste picior concursul asta de la mures care mi-e drag mie ca si traseu..nu sunt implicat in nici un fel de organizare insa nu mi-a cazut bine.

Hai, linisteste-te cu timpii si cu laudele, inainte de mtb am fost alergator de distante lungi, am ceva medalii si diplome...insa in momentul in care am ajuns la spital dupa 4 zile de la un concurs la care am luat loc.1 unde am bagat 55km prin noroi si ploaie am zis pas, nu merita sa ma uzez pt o hartie. La Ciuc am scos parca 2h10...cam asa, nu particip la tura lunga pt ca n-are rost sa ma plimb pe ultimii zeci de km, pt turele lungi e nevoie de km in picioare. 2h36' e bun..bravo tie.

p.s. gata, rog si eu pe cineva sa stearga posturile astea. O zi faina

Ma bucur ca ai inteles, si eu am stat 2 saptamani pe tusa si am ratat Geiger-ul pentru locul 3 la Carpathian Adventure (o intindere foarte urata musculara, nu puteam sa stau pe un picior) X_X Serios, as veni la Mures si de fiecare data am ratat concursul din motive obiective.

Si felicitari pt. 52 min la Postavaru Nights. E un sport frumos. Anul asta poate vin si eu, dar am schiuri de freeride mai grele, de 90 la mijloc, si o sa am un handicap din start - cam cum ai veni la maraton cu un all-mountain de 15 kile, se face dar nu poti sa ai rezultate. Dar atmosfera sigur merita, si cand o sa am niste bani voi investi in ceva mai usor pentru asta.

Hai sa discutam de duatlon in continuare.

:)/Uraaa! S-a mutat data in 17 octombrie. Si tocmai aflasem ieri ca nu mai pot sa vin pe 10...

Din pacate insa, se suprapune acum cu Maratonul International Bucuresti, asa ca o sa piarda cativa alegatori, insa nu se mai suprapune cu Neuzer, deci o sa castige ceva ciclisti.

Din pacate, in continuare nu au dat drumul la site...

X_X/Uraaa! S-a mutat data in 17 octombrie. Si tocmai aflasem ieri ca nu mai pot sa vin pe 10...

Din pacate insa, se suprapune acum cu Maratonul International Bucuresti, asa ca o sa piarda cativa alegatori, insa nu se mai suprapune cu Neuzer, deci o sa castige ceva ciclisti.

X_X/Uraaa! S-a mutat data in 17 octombrie. Si tocmai aflasem ieri ca nu mai pot sa vin pe 10...

Daca nu merg la maratonul bucuresti atunci ma bag si eu la Brasov. Sunt varza la alergare si semivarza la MTB:)). Ne vedem la coada plutonului la o poveste:!!

Daca nu merg la maratonul bucuresti atunci ma bag si eu la Brasov. Sunt varza la alergare si semivarza la MTB:)). Ne vedem la coada plutonului la o poveste:!!

Guest
This topic is now closed to further replies.